Спецможливості
Техніка та обладнання

Машини для лущення стерні

20.05.2022
5988
Машини для лущення стерні фото, ілюстрація

Одним із найпростіших способів накопичення вологи є збереження пожнивних решток на поверхні поля або створення невеликого шару мульчі, який би захищав ґрунт від прямого потрапляння сонячних променів і, відповідно, нагрівання та надмірного випаровування води. Лущення стерні після збирання є одним із головних технологічних прийомів ґрунтообробітку, який дає змогу це зробити. Технологічний прогрес не стоїть на місці, і з року в рік машини, призначені для «догляду» за стернею, зазнавали суттєвих змін у конструкції, що покращувало якість роботи агрегатів.

 

Першим вагомим технічним удосконаленням лущильників можна назвати індивідуальне кріплення робочих органів до рами та дворядне їхнє розташування, що дає змогу краще працювати на задану глибину й покращити інтенсивність обробітку стерні культури-попередника. Наступним етапом розвитку є створення багатоопераційних машин для лущення стерні: у конструкцію агрегатів додано прикочувальний коток, який дає можливість подрібнити грудки ґрунту, особливо за роботи в посушливий період, подрібнювальні котки тощо. Без цих технічних «фішок» сьогодні не обійтися, і, як показує практика, виробники сільгосптехніки такого сегменту більшість агрегатів, наприклад лущильників, без котка взагалі не поставляють на вітчизняний ринок.

Ще одним напрямом розвитку агрегатів, які дають змогу закрити вологу після збирання попередника, є використання лущильників, які оснащено хвилястими робочими органами. Саме таку концепцію ультраповерхневого обробітку ґрунту запропонувала компанія Vaderstadt. Попри те, що їхні лущильники забезпечують обробіток ґрунту на глибину від 5 см, конструкторам компанії цього виявилося замало (якщо розглядати з точки зору, що лущення стерні потрібно виконувати якомога мілкіше, то — забагато), і вони запропонували своє рішення — встановлення хвилястого диска CrossCutter на свої лущильники. За інформацією компанії, цей робочий орган дає змогу виконати якісне подрібнення та перемішування рослинних решток із ґрунтом на глибині від 2 см.

Конструкція робочих органів лущильників дає змогу повністю підрізати рослинні рештки на полі й частково або повністю перемішати їх із ґрунтом. Але це вже інша особливість агрегатів. Головною метою їхньої роботи все-таки залишається порушення капілярів ґрунту після збирання попередника та збереження ґрунтової вологи. Як це можна зробити швидко та, головне, економно? Рішення є! І, чесно кажучи, ці агрегати можуть уже в найближчому майбутньому замінити дискові лущильники, особливо, коли мова йде про післязбиральний ґрунтообробіток.

Із порушенням ґрунтової капілярної сітки після збирання попередника відмінно справляються прості важкі пружинні борони. До того ж особливістю їхньої роботи є рівномірне розподілення пожнивних решток полем, провокація сходів падалиці, можливість висівання сидеральних культур, часткове подрібнення рослинних решток, закриття вологи, якісна підготовка ґрунту під висівання (по оранці) і ще багато цікавих можливостей. Наразі мова йде не про звичайні пружинні борони, а комбіновані агрегати, у складі яких є спеціальні диски або котки-подрібнювачі.

До недоліків використання цих агрегатів слід віднести неповне підрізання рослинних решток, що, своєю чергою, потребує додаткового обробітку ґрунту або гербіцидної обробки поля перед висіванням. Погано це чи ні — вирішувати кожному виходячи з його бачення ведення рільничої справи й рослинництва. Але швидко закрити вологу, та ще й із мінімальною витратою пального, ці машини цілком спроможні.

 

Rezult від Mzuri

Компанія Mzuri пропонує не просто техніку для ефективного ведення сільського господарства, а цілу технологію. Нагадаємо, що наразі компанія представляє лінійку машин для виконання смугового обробітку ґрунту та одночасного висівання зернових і просапних культур.

Тому для отримання ефективного результату від технології, яку пропагує компанія, окрім використання універсального висівного комплексу, Mzuri рекомендує та пропонує аграріям використовувати агрегат для мінімального поверхневого ґрунтообробітку Rezult.

Rezult — це унікальна машина з робочими органами дискового та пружинного типу. Таке поєднання робочих органів дає змогу прорізати під прямим кутом наявні на полі рослинні рештки та до того ж рівномірно розподіляти їх поверхнею ґрунту. Водночас за допомогою пружинної борони агрегат додатково виконує обробіток ґрунту на глибину до 2 см, чого достатньо для порушення капілярного ґрунтового шару і, відповідно, для закриття вологи після збирання культури-попередника та провокування проростання насіння падалиці й бур’янів.

Агрегат відмінно працює з усіма типами рослинних решток незалежно від їхнього розміру. У компанії наголошують, що є випадки, коли цей агрегат повністю справлявся навіть із розподіленням неподрібнених валків соломи пшениці. Ще один важливий нюанс технології — можливість виконання хімічної обробки гербіцидом суцільної дії для знищення рослин падалиці та бур’янів перед висіванням.

На ринку України представлений агрегат із робочою шириною захвату 7 м. Його оснащено п’ятьма рядами пружинних металевих зубів і додатковим набором фронтальних дисків. Диски розрізають солому, а зуби рівномірно розподіляють її, змішують із верхнім шаром ґрунту по всій робочій ширині машини.

У якості додаткових опцій Rezult може бути оснащений міцнішими зубами HEAVY DUTY завдовжки близько 70 см. Вони твердіші, порівняно зі стандартними робочими органами, що дає змогу посилити їхню вібрацію під час роботи й посилити ефект подрібнення ґрунту та пожнивних решток та розподілення їх поверхнею поля.

Mzuri Rezult, окрім основного його завдання, можна використовувати для розподілення органічних добрив і загортання в ґрунт засобів захисту рослин. Робоча швидкість агрегату — 10–20 км/год, за робочої ширини захвату 7 м його продуктивність становить від 8 га/год.

Кут атаки робочих органів пружинної борони регулюється за допомогою гідросистеми, що дає змогу за потреби змінювати їхнє положення навіть під час руху машини. Агрегатується з тракторами потужністю від 120 к. с. За інформацією виробника, середня витрата пального становить 2 л/га.

 

STRIEGEL-PRO від BEDNAR

Чеський виробник сільгосптехніки, компанія BEDNAR, пропонує агрегати для швидкісного обробітку поля після збирання — STRIEGEL-PRO. Але декларує їх як агрегати для роботи по соломі. Основне завдання — це рівномірне розподілення пожнивних решток після збирання попередника. Адже щороку врожайність зернових культур зростає, відповідно, збільшується і кількість пожнивних решток. також слід сказати, що наразі збирання збіжжя виконують за допомогою високопродуктивних зернозбиральних комбайнів із широкозахватними жниварками. Але, як відомо, яка б не була продуктивна та продумана конструкція подрібнювача рослинних решток комбайна, досягти рівномірного розподілення маси соломи та полови на всю ширину жниварки не завжди вдається. Тому без використання сторонніх пристосувань не обійтися.

Ще одне призначення агрегату STRIEGEL-PRO — це використання рано навесні для проведення перед висівного ґрунтообробітку. За її допомогою можна швидко й ефективно вирівняти зяблеве поле та зберегти вологу. Також ранньовесняний обробіток ґрунту за допомогою STRIEGEL-PRO сприяє швидкому прогріванню верхнього шару ґрунту, що прискорює термін висіву ярих культур.

Робоча швидкість агрегату становить 15 км/год і вище, що в поєднанні з великою шириною захвату дає змогу досягти високої змінної продуктивності за невеликої витрати пального. Так, наприклад, під час обробітку поля після збирання озимої пшениці з урожайністю 11,2 т/га агрегатом STRIEGEL PRO PN із шириною захвату 9 м витрата пального становить лише 3 л/га. Робоча швидкість — не менше як 18 км/год. А під час виконання польових робіт навесні STRIEGEL PRO PE 12000 (робоча ширина — 12 м) потребує 6 л/га дизелю. Робоча швидкість — 12 км/год.

Ідеальне копіювання поверхні поля забезпечується автономним розташуванням окремих секцій на паралелограмі. Залежно від моделі, агрегат може мати шість рядів робочих органів пружинної борони, що гарантує якісне розподілення матеріалу (модель PN має п’ять рядів борін).

Залежно від потреби, є можливість окремого дистанційного регулювання кутів атаки перших чотирьох і останніх двох рядів борони. Борони BEDNAR STRIEGEL-PRO можна використовувати з бункерами для висіву дрібнонасіннєвих культур FERTI-BOX, що дає змогу висівати сидеральні культури або мінеральні добрива водночас із обробітком ґрунту.

Для інтенсивного подрібнення рослинних решток у передній частині агрегату можливе встановлення різального котка Trash Cutter. Також у передній частині можливе встановлення вирівнювальних планок CRUSHBAR та різальних колтерів. Усі ці робочі органи керуються за допомогою гідросистеми трактора. Фронтальні різальні диски мають діаметр 406 мм. Діаметр подрібнювального котка становить 310 мм.

Компанія виготовляє агрегати з робочою шириною захвату від 6 до 9 м — у навісному виконанні та агрегат із шириною захвату 12 м — у причіпному. Відповідно, машини агрегатують із тракторами потужністю від 80 до 220 к. с. та від 230 до 350 к. с.

 

Cultro від HORSCH

Коток-подрібнювач Cultro TC був однією з новинок HORSCH на останній міжнародній виставці Agritechnica. Спектр застосування цієї нової машини досить широкий: від поверхневого обробітку ґрунту під висів до сівби проміжних культур.

Наразі компанія пропонує коток-подрібнювач із робочою шириною 3 м і 12 м. Знаряддя має широкий спектр застосування — як в соло-варіанті, так і в комбінації з іншими машинами. Рекомендоване пріоритетне застосування Cultro TC — обробіток по стерні ріпаку, соняшнику, кукурудзи або висівання сидератів. Головний робочий інструмент цієї машини в будь-якому варіанті — це подвійний коток-подрібнювач.

Компактна конструкція і відносно невеликий діаметр різальних котків Cultro TC забезпечують високу частоту обертання валів із закріпленими на них ножами для інтенсивного подрібнення органічної маси. На кожному валу змонтовано по шість ножів, які працюють перехресно один щодо одного. Ця особливість машини дає змогу досягти максимального ефекту подрібнення навіть найгрубіших рослинних залишків на полі. Усі робочі інструменти машини виготовлені з високоміцних матеріалів, що гарантує їм довгий термін служби.

Навісна модель Cultro 3 TC з ефективною робочою шириною 2,9 м агрегатується за допомогою триточкового навішування. Цей варіант агрегату особливо цікавий своєю можливістю навішувати коток-подрібнювач (без ґрунтоущільнювачів) на передню навіску трактора, комбінуючи його, наприклад, з Joker CT, який навішується позаду трактора.

Інший варіант агрегатування Cultro 3 TC (опціонально — з ґрунтоущільнювачами) — заднє навішування на трактор. Для Cultro 3 TC доступні всі варіанти ґрунтоущільнювачів (такі самі, що й для Joker CT).

Причіпна модель 12 TC має ефективну робочу ширину — 12,2 м, їй властиві кілька особливостей. У транспортному положенні крила складені в напрямку вперед, що забезпечує машині транспортну ширину 3 м і висоту 4 м. У Cultro 12 ТС вали різальних котків не цілісні, а складаються із сегментів завширшки 3 м, що дає змогу чітко копіювати мікрорельєф поля. За такої «солідної» робочої ширини агрегату це дуже важливо! Кожен сегмент має власний захист від перевантаження й може індивідуально підніматися вгору, коли машина наїжджає на перешкоду.

Також Cultro TC можна оснащувати поряд із ґрунтоущільнювачами ще й Ring Flex (переваги наявності котка якнайповніше розкриваються за роботи на легких ґрунтах, адже площа опори цього знаряддя доволі велика), а ще — трирядною важкою штригельною бороною, яка рекомендована за потреби поверхневого розподілу пожнивних залишків. Діаметр робочих органів пружинної борони становить 14,3 мм, що дає змогу ефективно працювати в найжорсткіших умовах.

Рамна конструкція зроблена так, щоб значна питома вага Cultro 12 TC машини припадала саме на котки-подрібнювачі. Це забезпечує ефективне подрібнення жорстких і твердостеблових рослинних решток або вологих вузьких стебел зелених рослин під час загортання в ґрунт сидератів.

Робоча швидкість агрегату становить до 20 км/год! Cultro TC, залежно від ширини захвату і цілей ґрунтообробітку, можна комбінувати з різними знаряддями. Зокрема, Cultro 12 TC з трирядною штригельною бороною — відмінний вибір для первинного обробітку стерні з рівномірним розподілом соломи, переривання ґрунтової капілярності та якісне вирівнювання насіннєвого ложа. Попри значну ширину захвату Cultro 12 TC, яка становить 12,2 м, агрегат характеризується малою потребою в тяговому зусиллі, тому його без проблем можна агрегатувати з тракторами потужністю від 250 к. с.

 

А. Сухина a.sukhina@univest-media.com

Журнал «Пропозиція», №7-8, 2020 р.

Ключові слова: лущильники, MZURI, Bednar, Horsch

Інтерв'ю
Rebiyar1
Сьогодні наш співрозмовник — Антуан Ребійар, бізнес-директор New Holland Agriculture в Україні, Молдові, країнах Балтії та Фінляндії. Він живе та працює в Україні вже понад чотири роки, втім, для
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) – єдиний державний оператор зернового ринку України, лідер у сфері зберігання, переробки та експорту зернових і продуктів їх переробки. Про

1
0