Спецможливості
Техніка та обладнання

Маршрути руху агрегатів під час вирощування просапних культур

07.12.2009
1145
Маршрути руху агрегатів під час вирощування просапних культур фото, ілюстрація

Деякі виробники вважають, що за інтенсивної технології вирощування просапних культур і поліпшення ефективності гербіцидів, активізації їхніх дії за поєднання грунтових і страхових гербіцидів відпадає потреба в міжрядному обробітку цих культур взагалі. Автори не погоджуються з цією тезою.

Деякі виробники вважають, що за інтенсивної технології вирощування просапних культур і поліпшення ефективності гербіцидів, активізації їхніх дії за поєднання грунтових і страхових гербіцидів відпадає потреба в міжрядному обробітку цих культур взагалі. Автори не погоджуються з цією тезою.

Причини незгоди такі. По-перше, надто великий і різноманітний рівень забур'яненості; по-друге, значне поширення майже скрізь злісних багаторічних коренепарасткових і корневищних бур'янів, які важко знищити за допомогою самих гербіцидів; по-третє, після випадання опадів утворюється грунтова кірка, яку теж слід розпушувати механічним способом, щоб уникнути надмірного випаровування вологи. Ефективним заходом боротьби з бур'янами в рядках є також підгортання рослин. Друге розпушування на глибину 6-8 см проводять із лапами-підгортачами. При цьому швидкість руху агрегату становить 8-9 км/год, за меншої - грунт не присипатиме бур'яни в рядках.
Нарешті, механічний обробіток лише в міжрядді просапних культур коштує набагато дешевше, ніж суцільне обприскування дорогими гербіцидами. Так, якщо міжрядний обробіток 100 га культиватором КРН-5,6 коштує 2500 грн, у тому числі 280 л пального, 48 люд.год., то обробка 100 га тієї самої культури обприскувачем із шириною захвату 15 м і витратою 2 л/га гербіциду коштуватиме 6000 грн з обслуговуванням (підвезенням води, перемішуванням і самим внесенням), у тому числі 120 л пального, 38 люд.год. і, що найголовніше, великою вартістю гербіцидів: 3 дол. за 1 л (на сьогодні - це, як мінімум, 24 грн х 2 = 48 грн на 1 га і 4800 грн на 100 га). До того ж, ця обробка має бути, зазвичай, неодноразовою.
Інша річ, коли ми поділимо функції догляду за посівами просапних культур (виходячи з логіки) на два сектори. Там, де ми не в змозі ефективно знищити бур'яни в захисній зоні рядка, вносимо гербіцид стрічкою завширшки 15 см (одразу економимо майже в 2,5 раза витрати гербіцидів), а основну смугу міжряддя обробляємо традиційним механічним способом. При цьому ми не тільки поліпшуємо екологію, знижуємо витрати на вирощування цих культур, а й маємо змогу, за потреби, підгодувати рослини, розпушити кірку.
З викладеного вище можна дійти висновку: за різної технології вирощування в господарствах будь-якого рівня складності та матеріально-технічного забезпечення не можна зовсім відмовитися від міжрядного обробітку культиваторами.
Але саме ця технологічна операція має величезний недолік, а саме: під час її здійснення знищується (тобто вирізається) 10-15% рослин (Довідник кукурудзівника, 1986). Як наслідок, у зв'язку з механічними обробітками під час догляду за посівами доводиться збільшувати страхову надбавку на насіння до 30-40% заданої збиральної густоти висіву.
Для подолання цього недоліку під час здійснення кожного міжрядного обробітку грунту потрібно суворо повторювати маршрут руху посівного агрегату (рис.). Інакше важко запобігти непередбачуваному сковзанню колісного трактора в бік навіть найменшого схилу, особливо після випадання опадів. Крім того, якщо під час проведення міжрядних обробітків трактор із культиватором рухатиметься в протилежному до сівби напрямку, зрушення грунту дотичним зусиллям на протекторі шин буде спрямовано в протилежний бік, що підсилить ефект розпилення грунту.
Перед висіванням просапних культур на полі відбивають розворотні смуги, ширина яких зазвичай дорівнює двом-трьом проходженням посівного агрегату. При цьому, в разі потреби, коригують норму висіву, глибину загортання насіння, ширину стикового міжряддя.
Потім відбивають лінію першого проходження й починають рух посівного агрегату на вибраному швидкісному режимі. Під час роботи з просапними сівалками (СУПН-8, ССТ-12А, УПС-12, УПС-8) як рушійну машину використовують колісні трактори класу 14 кн - МТЗ-80/82.
Для кожного поля в спеціальному журналі або зошиті на окремій сторінці стрілкою (див. рис.) вказують напрямок початку руху посівного агрегату відносно сторін світу (із зазначенням № поля, № бригади, дати висіву).

М. Ролдугін,
канд. техн. наук,
Дніпропетровський державний
аграрний університет
Л. Філіпов

Попередня стаття

Інтерв'ю
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 
Вихід на зовнішні ринки все частіше стає закономірним етапом розвитку успішного бізнесу. Втім, перед керівником, що прийняв рішення про зовнішню експансію, традиційно постає багато запитань. І хоча

1
0