Спецможливості
Статті

Малинове дерево: міф чи реальність

02.07.2012
1365
Малинове дерево:  міф чи реальність фото, ілюстрація

Інтернет і чимало журналів рясніють заголовками про продаж саджанців. Ціни немалі, тож багато хто вже обпікся на цій афері й розчарувався. А насправді реалії такі.

Інтернет і чимало журналів рясніють заголовками про продаж саджанців. Ціни немалі, тож багато хто вже обпікся на цій афері й розчарувався. А насправді реалії такі.

І. Цибенко,
голова ФГ "Батьків сад", Хмельницька обл.

Малинове дерево
Так називають у народі малину нового покоління або інтенсивного типу. Народна назва, як завжди, дуже влучна. Бо коли дивишся на малинник, вирощений в умовах високої агротехніки, справді видається, що ростуть дерева.
Коли пагони виростають заввишки понад 3 м, а наступного року з кожної бруньки на пагоні, розміщеної на відстані 5-8 см одна від одної, розвивається латераль завдовжки 40-50 см, важко не повірити, що це дерево. А ще коли на кожному латералі росте від 15 до 20 ягід по 5-6 см кожна. От люди й вірять у чудо.
А виявляється, що це звичайна малина, тільки сорту інтенсивного типу з величезним ростом і потенціалом урожайності. Про один такий сорт я й спробую вам розповісти.
Glen Ample (Глен Ампел) - сорт шотландського дослідницького інституту сільськогосподарських культур. Один із перших сортів інтенсивного типу. У його родоводі головну роль відіграв сорт Glen Prosen і Meeker.
 В Україні його зареєстровано в 2009 р. Заявлена врожайність у промислових насадженнях - 20 т/га, або 3-3,5 кг/кущ. За нашими спостереженнями й описом Інституту, сорт справді не боїться морозів і посухи. В лютому 2011 р. протягом двох тижнів утримувалася тепла погода з температурою до 15°С. Після цього за три дні стався різкий перепад до мінус 15°. Багато сортів або зовсім пропали, або плодоношення звелося до мінімуму. Цей сорт вистояв. Торік без дощів і поливань аж до початку дозрівання ягід зібрали по 4,5-5 кг малини з куща. Здрібнення плодів не було. Середня вага ягоди сягала 5-6 г. І це при тому, що пагони зимували на шпалерах без укриття. Єдине, що було зроблено, - в рядах поклали товстий шар мульчі із соломи.
Ви вже, звичайно, зрозуміли: сорт цей дуже простий у вирощуванні. Пагони сірого кольору зі слабким восковим нальотом зовсім без колючок. Сорт середнього строку плодоносіння. Дозрівання ягід у нашому регіоні починається після 20 червня й триває майже місяць. Ягода червона, дуже велика, злегка видовжена, тверда (див. фото).
У звичайному холодильнику може зберігатися близько тижня без погіршення якості.
Зупинятися на стандартній агротехніці не буду. Всі знають, що малина любить вологу. Тож, що більше мульчі в рядах малини, то рідше треба її поливати. Я підгодовую малину курячим послідом перед мульчуванням. Просто розсипаю гранули посліду по старій мульчі й зверху накриваю новою. Внесення органіки під мульчу без перекопування істотно підвищує і врожайність, і загальне здоров'я малинників.
   Тепер мої особисті спостереження. Сорт - дуже стійкий до хвороб і шкідників. Висаджувати Glen Ample, як і багато інших сортів інтенсивного типу, потрібно з відстанню в рядку 50 см і міжряддям у домашніх умовах 2,5 м. Якщо зменшити ширину міжрядь, то нижні бруньки недоотримають сонячного світла і потім не дадуть латералів із ягодами. Як наслідок, матимемо меншу площу плодоношення й, відповідно, - нижчу врожайність.
 
Не повторюйте моїх помилок
Оскільки сорт має дуже високі пагони, я намагаюся зменшити висоту за допомогою підв'язування до шпалер заввишки 1,8 м. Прив'язую тільки перший пагін, а решту просто фіксую попереднім пагоном. Якщо стати так, щоб ряд малини був праворуч і прив'язати перший пагін, то діяти слід таким способом. Пагін малини вивести на лівий від ряду бік, перегнути через дріт і зафіксувати за передній пагін. Все просто, й не потрібно нічого більше прив'язувати.
Перш ніж підв'язувати малину, слід видалити всі хворі паростки й відрізати верхівку пагона завдовжки 15-25 см.
На метр шпалери, за умови хорошого живлення й мульчі, залишаю до десяти пагонів. Якщо ряд добре освітлений, то на кожному пагоні розпуститься 20-25 бруньок і виростуть латералі з 15-20-ма ягодами по 5-6 г кожна.
У середньому кожний пагін здатний дати понад кілограм ягід високої якості. Оскільки на кожний кущ залишаємо по п'ять пагонів, то й урожайність (в умовах присадибного вирощування) цілком може сягати близько 40 т/га.
Ягоди дозрівають дружно, а на кущі тримаються три-чотири дні. Завдяки цьому врожай можна збирати двічі на тиждень без погіршення якості. Ряди так і полум'яніють рясністю ягід.

А починалося все ось так
Наближаючись до малини, чуємо між квітами гул невтомних трудівниць. Бджолам байдуже до нас. Ще б пак: на такому рясному квітті роботи - хоч відбавляй. Уже почнуть дозрівати перші ягоди, а золотий бджолиний рій і далі невгамовно трудитиметься над новим урожаєм.
А коли настане пора малинового «жнивування», до радості за вирощений урожай долучиться приємна можливість працювати в малиннику без найменшого остраху бути «розмальованим» колючками. Як я вже казав, пагони в сорту абсолютно гладенькі. Тож, збираючи дозрілі ягоди, ми не тільки милуємося малиновими гронами, які ховаються під листям, а й засмагаємо під лагідним сонечком і легеньким літнім вітерцем. А ще - за цими ягодами оптовики стають у чергу, та ще й тару привозять заздалегідь.
   Я розповів вам лише про один сорт малини, а їх у нас на випробуванні дуже багато. Ви ж пам'ятаєте, що Glen Ample був одним із перших сортів інтенсивного типу. На його основі було виведено безліч сортів з характеристиками значно кращими, ніж даний сорт. Це й Glen Lion з дуже раннім періодом дозрівання, й Glen Fine, що має подовжений період плодоношення й, відповідно, - більшу на 30% урожайність порівняно з вихідним сортом. Сорт Glen Magna дає ягоду на 40% більшу, ніж їхні попередники. У списку Гленів на сьогодні вже близько десяти найменувань.
Слід зазначити, що інститути Європи й Америки теж не сиділи склавши рук. Створено прекрасні сорти: Cascade Delight, Octavia, Malling Minerwa, Valentina, Joan J , Autumm Bliss, Autumm Treasure, Allgold, Tulameen, Tadmor, Cowichan, Marcela, Sugana, Himbo Top. Усі вони вже в нас на випробуваннях, і перші результати просто шокують як якістю й вагою ягоди, так і врожайністю. Наприклад, ремонтантний сорт Joan J має ягоду як у Полки, але врожайність при цьому вдвічі більша. І пагони зовсім без колючок. Цей сорт вирощують у Чилі, у нас торік він продемонстрував високу посухостійкість. За однакових умов вирощування, без дощів, лише з разовим на тиждень поливанням ягоди наливалися повністю, тоді як у Полки всихали й не дозрівали.
Або ремонтантний сорт Himbo Top із величезним потенціалом плодоношення й пагонами заввишки понад 2 м. Цей сорт дає два врожаї без втрати якості ягоди. Врожайність сорту за плодоношення молодих пагонів восени й після перезимівлі влітку наступного року заявлено на рівні 30 т/га. Хіба це не рекорд для ремонтантів. До речі, врожайність Полки заявлено на рівні 9-12 т/га.
   Над удосконаленням сортів фахівці працюють і далі. Цьогоріч ми вивчаємо сорти Korpiko, Chemainus, Marcela, Erika. Адже все потрібно випробувати в нашому кліматі, на наших грунтах, з використанням нашої агротехніки.
Ми вважаємо малину найприбутковішою культурою для невеликих фермерських господарств і присадибних ділянок. Зрівнятися з нею може тільки ожина. Але це вже тема нової розмови.

Інтерв'ю
10 квітня український підрозділ французької компанії MAS Seeds та фірма Innovation Agro Technologies підписали меморандум про співпрацю, який передбачає впровадження в господарствах, що є клієнтами MAS Seeds, створеної в Ізраїлі... Подробнее
Кооперація в агросекторі – це забезпечення зайнятості та соціальної інтеграції.  У світі кооперативи є елементом самодопомоги і отримують преференції від держави. 

1
0