Спецможливості
Новини

Мак виборює місце під сонцем

05.06.2008
743
Мак виборює місце під сонцем фото, ілюстрація
“Сільське господарство загалом, а особливо культивування та вирощування маку олійного, не сприймають самих лише тез, — вважає генеральний директор Науково-дослідного виробничого аграрного підприємства (НДВАП) “Мак України” Юрій Грей. — Ця галузь потребує практичних дій — спланованих, виважених, чітких і своєчасних”. Докладніше про ці дії, а також про ситуацію у маківництві Юрій Миколайович говорить у своєму інтерв'ю.

— На превеликий жаль, одна з високорентабельних галузей сільського господарства перебуває нині у важкому стані. Її проблеми мають свою специфіку. По-перше, багато товаровиробників при слові “мак” уявляють стільки проблем, що кінцевий результат для них уже не має сенсу. По-друге, ті, хто все ж вирішив сіяти цю культуру, мають дуже приблизне уявлення про технологію. А є й такі, хто, одержавши детальну консультацію з технології вирощування, все одно більше керується особистим досвідом у галузі сільського господарства, а не порадами фахівців.
Культивування та вирощування маку олійного — це галузь, яка не може працювати за стереотипами минулих часів чи за уявами керівників. Їй, як ні жодній іншій галузі, потрібний комплексний підхід як до вирішення існуючих проблем, так і до шляхів розвитку взагалі. Але не будемо говорити про проблеми, їх мають уcі, та й не помиляється лише той, хто нічого не робить.
— Які ж шляхи виходу з існуючої ситуації може запропонувати ваше підприємство?
— За модель розвитку ми пропонуємо взяти досвід нашого спеціалізованого підприємства — НДВАП “Мак України” Української академії аграрних наук. Воно на практиці здійснює комплексний підхід до культивування та вирощування маку олійного. Підприємство працює також над створенням  програми об’єднання товаровиробників, які займаються вирощуванням таких культур, як мак олійний, ріпак ярий та озимий; коноплі, гірчиця, люцерна. Мета програми — створення замкненого циклу виробництва задля  якіснішого (з урахуванням усіх новітніх досягнень аграрної науки) підходу до нього, котрий дасть можливість кожному із задіяних учасників спрямувати зусилля на вирішення безпосередніх завдань, поставлених перед ними.
Серед наших цілей є й організація всеохоплюючого консультування, технічного супроводу вирощування олійних культур, надання практичної допомоги в отриманні ліцензій на вирощування та ведення усієї супутньої підсумкової документації. Наші агрономи допомогають на місцях, починаючи з підбору найпридатніших під посів полів і закінчуючи порадами з очищення та зберігання готової продукції.
Займаємося також виведенням нових низькоморфійних сортів маку олійного та вдосконаленням культури його вирощування в цілому.
Співробітники підприємства надають маркетингові послуги з продажу готової продукції, а в планах — створення роздрібної мережі продажів, що дасть можливість додати ще кілька відсотків прибутку до загального бюджету підприємств.
Спільно з ТОВ “Агропром” (Запорізька обл., смт Томаківка) “Мак України” проводить роботу з установки в різних регіонах України новітніх вітчизняних очисних комплексів, які не поступаються за своїми показниками кращим світовим аналогам. Все це потрібно для створення єдиного підходу до якості товарного маку з метою приведення її до світового стандарту, що, своєю чергою, дасть змогу найближчим часом вийти на світовий ринок.
— Чи не найболючішим питанням у виробництві маку є охорона посівів. Як ця справа організована у вас?
— З року в рік правоохоронні органи затримують великі партії макової соломи. Одеська, Херсонська, Хмельницька — і це не весь перелік областей, де минулого року тільки завдяки своєчасному оперативному втручанню Департаменту з незаконного обігу наркотиків та відповідної служби СБУ, було затримано величезні партії макової соломи. Цей факт свідчить про те, що сировину злочинці одержали з полів, де вирощувався мак. Але всі поля охороняє Державна служба охорони МВС України (ДСО), до того ж, за дуже великі гроші (наприклад, у Запорізький області за охорону 100 га посівів ДСО виставляє господарствам  рахунок на 83 000 грн за місяць). Ось у нас і виникає ситуація, коли діюча система охорони призводить до того, що товаровиробник, витрачаючи великі (розумно не виправдані) кошти на охорону (що частково знижує рентабельність культури), стає заручником непрофесійних дій цієї ж охорони, а керівництво ДСО, замість розробки і втілення ефективно діючої системи охорони, яка б унеможливила доступ злочинцям до поля, зайнята лише питанням збільшення плати за свої послуги.
 За такої ситуації у товаровиробника справа вирощування маку олійного з високорентабельної переходить у копітку й затратну, такий собі “сільськогосподарський екстрим”.
“Мак України” подав свої пропозиції щодо вдосконалення системи охорони в контролюючі органи — МВС та СБУ, — але вони, на жаль, ще й досі не знайшли підтримки у керівництва цих служб. Замість рішучих, виважених та ефективних дій у галузі охорони посівів маку, ми бачимо, що підрозділ МВС, який опікується боротьбою з незаконним обігом наркотиків, а також відповідний підрозділ СБУ роблять все можливе й неможливе, аби запобігти розповсюдженню наркотичної сировини, а неналежне виконання службових обов’язків іншим підрозділом (Державна служба охорони) створює злочинцям умови для доступу до сировини.
Складається враження, що прийняті державні програми з розвитку сільського господарства, Указ Президента України № 601 “Про заходи щодо розвитку продовольчого ринку та сприяння експорту сільськогосподарчої продукції та продовольчих товарів” та й просто свідомість українця, його генетична пам'ять — для деяких посадових осіб ДСО просто не існують. ДСО готова, замість організації охорони (нагадую, — добре оплаченої), “зарізати курку, яка несе золоті яйця” в загальнодержавному масштабі.
Усе це може призвести до невиправних наслідків. Виробництво маку олійного є високорентабельною галуззю, а це означає, що вона сприяє зростанню добробуту на селі, збільшенню надходжень до бюджету у вигляді податків (з яких фінансується і МВС), а взагалі — поліпшенню соціального клімату в державі.
Все, про що йшлося вище, свідчить про невідкладну потребу прийняття комплексної програми розвитку нашої галузі та переходу до практичних заходів її втілення. 
— Якими практичними діями ваше підприємство допомагає сільгоспвиробникам вирощувати мак олійний?
— Підприємство “Мак України”, створивши Агроклуб ”Економічний простір”, взяло на себе вирішення дуже важливого для галузі напряму розвитку — координацію і об’єднання сільськогосподарських виробників на засадах громадської організації, яка спрямовує свою діяльність на  підвищення рівня прибутковості сільськогосподарського виробництва, розвиток сільської місцевості, задоволення та захист економічних, соціальних та інших спільних інтересів своїх членів.
 Серед головних проблем сільського господарства —  брак обігових коштів, велика відсоткова ставка за кредитами та копітка справа їх одержання. Тому  надання  товарних  кредитів за умови договорів застави майбутнього врожаю, векселів або страхування посівів є одним із шляхів подолання цієї проблеми. 
 Фахівці Агроклубу розробили і впровадили довгострокову програму товарного кредитування, яка базується на індивідуальному підході до кожного підприємства, поетапному зменшенні першочергових платежів, гнучкій за змістом та часом формі розрахунків.
Умови одержання: перший рік співпраці — отримання насіння, препаратів захисту рослин тощо за умови 50—70% попередньої оплати за товар з остаточним розрахунком після збирання врожаю під 0-відсоткову ставку. Другий рік — отримання насіння, препаратів захисту рослин тощо за умови 20—30% попередньої оплати за товар з остаточним розрахунком після збирання врожаю під 0-відсоткову ставку. Третій і дальші роки співпраці — отримання насіння, препаратів захисту рослин тощо без попередньої оплати за товар з остаточним розрахунком після збирання врожаю під 0-відсоткову ставку.
Агроклуб, спираючись на 14 своїх представництв, спільно з Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб України шляхом навчання, надання індивідуальних консультацій керівникам та фахівцям сільгосппідприємств — здійснює роботу з втілення у сільське господарство України новітніх високорентабельних агротехнологій з вирощування та культивування різних сільськогосподарських культур.
Моніторинг ринку, який проводять співробітники агроклубу, багаторічні ділові стосунки з зернотрейдерами та підприємствами, що займаються переробкою сільськогосподарської продукці, — все це дає змогу одержати максимальну ринкову ціну за вирощений врожай та не відволікати час на пошуки добропорядного покупця.
Агроклуб представляє інтереси своїх членів і у відносинах з різними підприємствами та державними установами, діяльність яких спрямована на підтримку сільського господарства, що, своєю чергою, дає їм можливість за власним бажанням брати участь у більшості діючих програм підтримки сільського господарства, починаючи від отримання техніки в лізинг від Украгролізингу і закінчуючи міжнародними проектами в галузі сільського господарства.
При Агроклубі постійно діє Третейський суд та юридична служба, які допомагають своєчасно і ефективно у повному обсязі відстоювати інтереси всіх членів Агроклубу з юридичних та господарських питань.
Агроклуб об’єднує всіх, хто хоч трохи причетний до сільського господарства і  розуміє, що тільки завдяки дбайливому, виваженому ставленню до землі, мудрому веденню господарства, із врахуванням досягнень сучасної науки, можна створити ефективно діючу, прибуткову систему роботи у сільському господарстві.

Інтерв'ю
Ксенія Костенко — сповнена енергії та віри в краще, жінка-фермерка, яка за роки плідної роботи досягла успіхів у агробізнесі. Навчалася пані Ксенія на факультеті кібернетики в КНУ імені Т.Г. Шевченка, за спеціальністю прикладна математика... Подробнее
Рік тому вітчизняний бізнес пережив безпрецедентну доти подію — локдаун, тобто повне припинення роботи значної частини підприємств, зокрема, тотальне закриття закладів харчування. Саме тоді Анна Морозова вирішила дати старт своєму новому... Подробнее

1
0