Спецможливості
Агробізнес

Листи з Піднебесної Краще запалити одну малесеньку свічку…

04.06.2014
779
Листи з Піднебесної Краще запалити одну малесеньку свічку… фото, ілюстрація

Китай вирвався у світові лідери з розвитку альтернативних джерел енергії

Китай вирвався у світові лідери з розвитку альтернативних джерел енергії

М. Пу­го­ви­ця,
із Ки­тайсь­кої На­род­ної Ре­с­публіки
Спеціаль­но для жур­на­лу «Про­по­зиція»

У підручнику китайської мови для початкових класів є потішний текст «Лисиця продає повітря». В ньому йдеться про звірка, який збирає чисте гірське повітря в гарбуз-горлянку й продає його міським жителям. Посудина, зроблена із висушеного та обробленого певним чином гарбуза (або, по-іншому, індійського огірка, пляшкового гарбуза тощо), вважається в Китаї предметом сили, символом чистоти, здоров’я та довголіття; у таких посудинах зберігали цілюще питво даоси. Так ось, хитра лисиця-знахар продавала чисте повітря саме жителям міста, котрі звикли дихати забрудненим, наживаючи алергію…

І бу­де світло!  
Ос­танніми де­ся­тиріччями ця каз­ка-прит­ча ста­ла до­сить ак­ту­аль­ною для Підне­бес­ної: до­бу­ван­ня та за­сто­су­ван­ня ви­коп­них дже­рел енергії, над­то вугілля, не­га­тив­но впли­ну­ли на на­вко­лишнє се­ре­до­ви­ще. Зни­ще­но ве­ли­ку кількість ор­них зе­мель. Серй­оз­но по­ста­ла про­бле­ма ви­кидів стічних відпраць­о­ва­них вод, дво­оки­су вуг­ле­цю, дво­оки­су сірки, оки­су азо­ту, шкідли­вих важ­ких ме­талів, ча­с­ток РМ2,5. Ви­копні дже­ре­ла енергії зай­ма­ти­муть доміну­ю­че ста­но­ви­ще у струк­турі енер­го­ре­сурсів ще дов­го, тож зо дня в день зро­с­тає за­гро­за по­даль­шо­го за­бруд­нен­ня довкілля й зміни кліма­ту. Країна гос­тро по­тре­бує пе­ре­хо­ду на еко­логічно чисті дже­ре­ла енергії. Ос­воєння та ви­ко­ри­с­тан­ня їх  — пріори­тет­ний на­прям енер­ге­тич­ної політи­ки. До за­вер­шен­ня 12-ї п’ятирічки (кінець 2015 р.), згідно з пла­на­ми, частка віднов­лю­ва­них енер­го­ре­сурсів ста­но­ви­ти­ме 11,4% за­галь­но­го об­ся­гу ви­ко­ри­с­то­ву­ва­них пер­вин­них енер­го­ре­сурсів, а ча­ст­ка ви­роб­лю­ва­них ни­ми по­туж­но­с­тей від за­галь­но­го енер­го­ба­лан­су — 30%.
   Яка кар­ти­на на сьо­годні? Да­руй­те за зли­ву цифр, але без них не обійти­ся. Ста­ном на 2011 р. по­тужність ки­тайсь­ких гідро­е­ле­к­т­ро­с­танцій сяг­ну­ла
230 млн кВт (пер­ше місце у світі). Вве­де­но в ек­сплу­а­тацію 15 атом­них енер­гоб­ло­ків, які ви­роб­ля­ють 12 млн
540 тис. кВт, у стадії будівництва — ще 26 та­ких об’єктів (ціка­во, що в га­лузі атом­ної енер­ге­ти­ки Підне­бес­на праг­не змен­ши­ти за­лежність від Росії і до­би­вається не­аби­я­ких успіхів: ство­ри­ла влас­ний по­вний цикл ви­роб­ництва ядер­но­го па­ли­ва для АЕС, ос­воїла са­мостійне про­ек­ту­ван­ня й будівництво ре­ак­торів із во­дою під ти­с­ком по­тужністю 1 млн кВт, до­сяг­ла про­ри­ву в роз­роб­ленні ви­со­ко­тем­пе­ра­тур­но­го ре­ак­то­ра з га­зо­вим охо­ло­д­жен­ням і ре­ак­то­ра-розмно­жу­ва­ча на швид­ких ней­тро­нах). Зно­ву ж та­ки, за цим по­каз­ни­ком країна теж на пер­шо­му місці у світі. Як і за вітря­ною та со­няч­ною енер­ге­ти­кою: по­тужність вітря­них еле­к­т­ро­с­танцій пе­рет­ну­ла ме­жу в
47 млн кВт, а фо­то­еле­к­т­рич­них станцій — 3 млн кВт, вод­но­час пло­ща со­няч­них во­до­нагрівачів пе­ре­ви­щи­ла 200 млн м2. Ак­тив­но роз­ви­вається у країні ви­ко­ри­с­тан­ня бо­лот­но­го га­зу, ге­о­тер­маль­ної енергії, енергії при­ливів та відливів… Частка віднов­лю­ва­них енер­го­ре­сурсів підвищалась до по­знач­ки 8% від за­галь­но­го об­ся­гу. Ви­ки­ди дво­оки­су вуг­ле­цю що­ро­ку зни­жу­ють­ся більш ніж на
600 млн т. Так, крок за кро­ком, ки­тайці про­су­ва­ють­ся до енер­го­не­за­леж­ності, зміцню­ють свою енер­ге­тич­ну без­пе­ку. Як ска­зав Кон­фуцій: «Кра­ще за­па­ли­ти од­ну ма­ле­сень­ку свічку, ніж про­сто про­кли­на­ти те­м­ря­ву». І бу­де світло!
   Тричі по­бу­вав­ши у да­лекій азійській дер­жаві, окрім ве­ли­ких міст, я діста­вав­ся й найвідда­леніших її ку­точків — найпівденнішої провінції Юнь­нань, що на самісінько­му кор­доні із М’ян­мою. Прак­тич­но скрізь, від найбільших міст до ма­лих сіл, на да­хах ви­со­ток і при­ват­них осель, навіть на гос­по­дарсь­ких при­бу­до­вах та га­ра­жах ба­чив геліопа­нелі й ре­зер­ву­а­ри з во­дою, що нагрівається со­няч­ною енергією. Со­няч­ни­ми ба­та­ре­я­ми там освітлю­ють пе­ре­хре­с­тя, від цієї енергії пра­цю­ють і світло­фо­ри. Та­кий вид во­до­нагрівачів, освітлю­вачів у жит­ло­во­му сек­торі та ко­му­наль­но­му гос­по­дарстві, по­яс­ню­ва­ли ки­тайці, за­охо­чується й сти­му­люється вла­дою.

Сон­цю та вітру брат
У провінції Шань­дун, по­бли­зу міста Цюй­фу (де, до речі, на­ро­див­ся та жив ве­ли­кий філо­соф Кон­фуцій) до­ве­ло­ся по­бу­ва­ти на по­туж­но­му підприємстві Linuo Grouh Co. Ltd, яке спеціалізується на ви­пу­с­ку фо­то­еле­к­т­рич­них си­с­тем для ви­роб­ництва со­няч­ної і теп­ло­вої енергії. Керівник де­пар­та­мен­ту міжна­род­но­го співробітництва ком­панії Чжан Бей­вень, за­про­сив­ши на ек­с­курсію в це­хи, роз­повідав:
— Не­що­дав­но в країні відзна­ча­ли 10-річчя ство­рен­ня геліое­нер­ге­тич­ної індустрії, ос­но­ву її ста­нов­лять спільні підприємства із провідни­ми транс­національ­ни­ми ком­паніями. Ми співпра­цюємо з німця­ми. А за­га­лом у га­лузі задіяно по­над ти­ся­чу подібних СП. Ки­тайські геліое­нер­ге­тичні ви­ро­би зай­ма­ють мо­но­польні по­зиції в Євро­пейсь­ко­му Со­юзі: ли­ше 10% со­няч­них ба­та­рей ви­ко­ри­с­то­ву­ють усе­ре­дині країни, ре­ш­ту ек­с­пор­ту­ють. Об­сяг по­ста­вок фо­то­еле­к­т­рич­них мо­дулів до «ста­ро­го кон­ти­нен­ту» оцінюється в 21 млрд дол. США. Ча­ст­ка Ки­таю у щорічно­му світо­во­му ви­роб­ництві та­ких ба­та­рей
пе­ре­ви­щує 40%.
— Яка ціна кіло­ват-го­ди­ни, ви­роб­ле­ної со­няч­ною еле­к­т­ро­с­танцією? — поціка­вив­ся я.
— Торік її зни­зи­ли до од­но­го юа­ня (1,3 грн. — Авт.). Але це не ме­жа. Уряд роз­роб­ляє нові пільгові за­хо­ди, си­с­те­му гро­шо­вої до­по­мо­ги, щоб со­няч­на енер­ге­ти­ка бу­ла до­ступ­на для на­се­лен­ня, щоб і найбідніші вер­ст­ви ма­ли зиск від її роз­вит­ку.
   Від Чжа­на Бей­ве­ня дізнав­ся, що ве­ликі фо­то­еле­к­т­ричні та геліотер­мальні станції, інте­г­ро­вані в на­­ціональ­ну енер­го­ме­ре­жу, зво­дять у країні пе­ре­дусім на пу­с­тель­них та ма­ло­про­дук­тив­них зем­лях ба­га­тих на со­няч­ну енергію провінцій Цінхай, Сіньцзян, Гань­су, Внутрішня Мон­голія. У Цен­т­раль­но­му та Східно­му Ки­таї за­охо­чу­ють будівництво роз­подільних фо­то­еле­к­т­рич­них си­с­тем, під’єдна­них до спо­руд. По­всюд­но ак­тив­но по­пу­ля­ри­зу­ють со­нячні во­до­нагрівачі, сти­му­лю­ють ви­ко­ри­с­тан­ня со­няч­ної енергії з ме­тою цен­т­ралізо­ва­но­го га­ря­чо­го во­до­по­с­та­чан­ня, опа­лен­ня та охо­ло­д­жен­ня приміщень. Ма­ють певні пре­фе­ренції підприємства, що ви­ко­ри­с­то­ву­ють та­ку енергію для от­ри­ман­ня ви­со­ких і се­редніх тем­пе­ра­тур, за­вдя­ки чо­му до­ся­га­ють змен­шен­ня собівар­тості, а відтак, і ціни своєї про­дукції.
У се­лах, при­кор­дон­них рай­о­нах, не­ве­ли­ких містах ши­ро­ко­го по­ши­рен­ня на­бу­ло за­сто­су­ван­ня со­няч­них пе­чей та во­до­нагрівачів, спо­ру­д­жен­ня со­няч­них бу­динків.
    Для Ки­таю роз­ви­ток со­няч­ної енер­ге­ти­ки має особ­ли­ве зна­чен­ня та знач­ний по­тенціал. Хоча країна є однією з най­мо­гутніших на пла­неті із ви­роб­ництва енер­го­ре­сурсів, ко­ефіцієнт во­лодіння ре­сур­са­ми на ду­шу на­се­лен­ня не до­ся­гає й по­ло­ви­ни се­ред­нь­о­го світо­во­го рівня. Тільки ви­ко­ри­с­тан­ням тра­диційних дже­рел енергії не за­до­воль­ни­ти ви­мог влас­но­го стрімко­го еко­номічно­го рос­ту. За цих умов ос­воєння но­вих енер­ге­тич­них дже­рел — най­е­фек­тивніший спосіб усу­нен­ня струк­тур­них про­тиріч про­по­зиції та по­пи­ту в енер­го­га­лузі, а та­кож ос­лаб­лен­ня ти­с­ку на на­вко­лишнє се­ре­до­ви­ще. Це й розв’язан­ня соціаль­них про­блем. Для при­кла­ду, 2002 р. у Підне­бесній прий­ня­ли Про­гра­му еле­к­т­рифікації західних (бідних) рай­онів. Са­ме за до­по­мо­гою геліо- та вітря­ної енергії виріши­ли пи­тан­ня еле­к­т­ро­по­с­та­чан­ня у 700 во­ло­с­тях се­ми провінцій. 2004 р. за об­ся­гом ви­роб­ництва со­няч­них ба­та­рей ви­пе­ре­ди­ли Індію, а ще че­рез рік обігна­ли виз­на­но­го ліде­ра у цій сфері — США. До кінця 12-ї п’ятирічки со­нячні енер­гоб­ло­ки ма­ють вий­ти на за­галь­ну по­тужність 21 млн кВт еле­к­т­ро­е­нергії.
   Амбітні пла­ни сто­ять і пе­ред національ­ною вітро­е­нер­ге­ти­кою — су­мар­ну по­тужність її на­ле­жить підня­ти до рівня 100 млн кВт, із яких 5 млн ви­роб­ля­ти­муть оф­шорні вітро­ге­не­ра­то­ри. Для роз­вит­ку цьо­го ви­ду енер­ге­ти­ки у країні є всі умо­ви — за підра­хун­ка­ми спе­­ціалістів, за ви­ко­ри­с­тан­ня си­ли вітру мож­на от­ри­му­ва­ти по­над 1 млрд кВт за рік. Регіони із найбільшим по­тенціалом вітру охоп­лю­ють при­бе­режні провінції на півден­но­му сході, північ провінції Хе­нань і Внутрішньої Мон­голії, а та­кож провінцію Гань­су. За­вдя­ки підтримці дер­жа­ви га­лузь роз­ви­вається ди­намічно. Підприємства, які інве­с­ту­ють будівництво вітря­них еле­к­т­ро­с­танцій, ко­ри­с­ту­ють­ся знач­ни­ми по­дат­ко­ви­ми пільга­ми, для них спро­ще­но про­це­ду­ру підклю­чен­ня до все­ки­тайсь­кої енер­ге­тич­ної си­с­те­ми. Ак­тив­но роз­ви­вається ви­роб­ництво вітро­ге­не­ра­торів ма­лої, се­ред­ньої та ве­ли­кої по­туж­но­с­тей. 
Біогаз — для 300 млн осіб!  
Із 2003 р. уряд про­во­дить тен­де­ри на будівництво та­ких еле­к­т­ро­с­танцій, ме­та яких — не ли­ше от­ри­ма­ти до­дат­ко­ву енергію, але й зни­зи­ти її вартість для спо­жи­вачів. Пе­ре­ва­га на­дається ком­паніям, котрі в об­ла­ш­ту­ванні своїх станцій ви­ко­ри­с­то­ву­ють техніку вітчиз­ня­но­го ви­роб­ництва. Та­ким чи­ном вла­да сти­му­лює і роз­ви­ток аль­тер­на­тив­ної енер­ге­ти­ки, і роз­ви­ток технічної ба­зи для ви­пу­с­ку вітро­ге­не­ра­торів. Ви­роб­ни­ки за­зви­чай ма­ють пільго­ве кре­ди­ту­ван­ня та опо­дат­ку­ван­ня. По­чи­на­ю­чи із 2008 р. Комітет віднов­лю­ва­ної енергії Асоціації ком­плекс­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня ре­сурсів Ки­таю та Про­фесійна комісія На­уко­во­го то­ва­ри­ст­ва віднов­лю­ва­ної енергії вла­ш­то­ву­ють спеціалізо­вані ви­с­тав­ки — для де­мон­ст­рації до­сяг­нень та обміну досвідом.
   По­чи­на­ю­чи із 2003 р. у Ки­таї діяла се­мирічна Національ­на про­гра­ма роз­вит­ку сільської біога­зо­вої енер­ге­ти­ки. Пізніше бу­ло роз­роб­ле­но низ­ку за­ко­но­дав­чих актів, яки­ми уряд виз­на­чив біогаз як най­е­фек­тивніший і най­раціональніший варіант ви­ко­ри­с­тан­ня ре­сурсів на селі та підтрим­ки фер­мерів. Га­лузь по­ча­ла бурх­ли­во роз­ви­ва­ти­ся: на сьо­годні близь­ко 80% ав­то­бус­но­го пар­ку в сільській місце­вості та май­же 60% національ­но­го пар­ку пра­цю­ють на біогазі. Де­які біога­зові тех­но­логії та ви­роб­ництво дво­па­лив­них і біога­зо­вих дви­гунів до кінця 80-х років бу­ло за­се­к­­ре­че­но, до­те­пер ки­тайсь­ка ку­поль­на си­с­те­ма біога­зо­вої ус­та­нов­ки є стан­дар­том у ба­га­ть­ох країнах світу. По­над 30 млн сімей Підне­бес­ної вста­но­ви­ли такі ус­та­нов­ки у своїх будівлях, і ця ци­ф­ра про­дов­жує стрімко зро­ста­ти, збільшу­ю­чись що­ро­ку на кілька мільйонів.
Крім ма­лих фер­мерсь­ких ус­та­но­вок, пра­цю­ють по­над 40 тис. ве­ли­ких і се­редніх біога­зо­вих станцій та 25 тис. біога­зо­вих очис­них ре­ак­торів для об­роб­ки міських по­бу­то­вих відходів. Ли­ше у 2010 р. бу­ло по­бу­до­ва­но 4 тис. по­туж­них біога­зо­вих станцій, що функціону­ють на ос­нові відходів тва­рин­ниць­ких ферм. На­прикінці то­го ро­ку енергія біога­зу вже над­хо­ди­ла до 40 млн ферм, а це тре­ти­на всіх на­яв­них фер­мерсь­ких гос­по­дарств. Шля­хом ви­ко­ри­с­тан­ня біога­зу країна за­без­пе­чує май­же тре­ти­ну по­треб в енер­го­носіях, еко­номія па­ли­ва за рік пе­ре­бу­ває у ме­жах 10 млн т наф­ти. До 2020 р. пла­нується за­без­пе­чи­ти біога­зом у сільській місце­вості 300 млн осіб.
   Вла­да роз­ра­хо­вує на біогаз як суттєве дже­ре­ло еле­к­т­ро­е­нергії для се­ла. Відповідно до дер­жав­но­го пла­ну роз­вит­ку сільських і про­мис­ло­вих біога­зо­вих станцій за­пла­но­ва­но щорічне збільшен­ня кількості та­ких ус­та­но­вок на 15% — із тим, щоб до 2030 р. су­мар­ну по­тужність ус­та­но­вок ко­ге­не­рації до­ве­с­ти до 30 ГВт, а відтак повністю за­без­пе­чи­ти се­лян еле­к­т­ро­е­нергією й теп­лом влас­но­го ви­роб­ництва. Очіку­ван­ня вла­с­тей підкріплю­ють­ся де­далі зро­с­та­ю­чи­ми інве­с­тиціями у га­лузь. Так, 2010 р. уряд у рам­ках цільо­во­го бю­д­жет­но­го асиг­ну­ван­ня інве­с­ту­вав 800 млн юанів і на ті ко­ш­ти за­ку­пив 200 тис. ус­та­но­вок для за­без­пе­чен­ня біога­зом 1 млн се­лян Ти­бе­ту.
   На­самкінець кілька слів про дер­жавні суб­сидії. Із 2002 р. уряд Ки­таю виділяє що­ро­ку близь­ко 200 млн дол. США на підтрим­ку будівництва біога­зо­вих ус­та­но­вок. До­тація на кож­ну — 50% се­ред­ньої вар­тості. Вла­да на­дає од­но­ра­зові гран­ти у розмірі 1500 юанів (близько 250 дол. США) на купівлю та мон­таж вітчиз­ня­но­го біога­зо­во­го об­лад­нан­ня. Та­ким чи­ном термін окуп­ності про­ек­ту для фер­ме­ра не пе­ре­ви­щує двох років.

Тільки фак­ти

Ми­ну­ло­го ро­ку Ки­тай інве­с­ту­вав в аль­тер­на­тив­ну енер­ге­ти­ку 61,3 млрд дол. США.
До 2050 р. у країні бу­де сфор­мо­ва­но но­ву енер­ге­тич­ну си­с­те­му з ки­тайсь­кою спе­цифікою — тоді КНР пе­рей­де до ета­пу «до­сить вільно­го роз­вит­ку "зе­ле­ної", низь­ко­вуг­ле­це­вої енер­ге­ти­ки». Про це бу­ло за­яв­ле­но на Х з'їзді ака­деміків Інже­нер­ної ака­демії Ки­таю.
До 2020 р. ча­ст­ку ви­коп­них енер­го­ре­сурсів у за­галь­но­му об­сязі енер­го­с­по­жи­ван­ня Ки­таю бу­де зни­же­но до 85%.
По­тенціал річок, відхо­ди рос­лин­ництва, тва­рин­ництва, цу­к­ро­вих за­водів, лісо­во­го гос­по­дар­ст­ва — все це ак­тив­но ви­ко­ри­с­то­вує ки­тайсь­ке се­ло для ви­роб­ництва еле­к­т­ро­енергії та теп­ла.

  Під «ки­тайсь­ким ку­по­лом»

   
Підне­бес­на — єди­на країна у світі, де із давніх часів ви­ко­ри­с­то­ву­ють біогаз. Перші згад­ки про біога­зові ус­та­нов­ки да­ту­ють­ся по­чат­ком ХVІ ст. до н. е. На­прикінці ХІХ ст. ве­ли­ка кількість їх уже пра­цю­ва­ла у при­бе­реж­них рай­о­нах. Перші спро­би роз­вит­ку біога­зо­вої енер­ге­ти­ки країна зро­би­ла 1958 р., ко­ли з’яви­ла­ся про­гра­ма ком­плекс­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня біога­зу для утилізації гною та поліпшен­ня санітар­них умов на селі. Од­нак серй­озні кро­ки уря­ду, ко­т­рий усвідо­мив ви­го­ди від ви­ко­ри­с­тан­ня цьо­го ре­сур­су як ме­ханізму мо­дернізації аг­рар­но­го сек­то­ру, при­па­да­ють на се­ре­ди­ну 1970-х років. Са­ме тоді у сільських рай­о­нах по­ча­ли за­сто­со­ву­ва­ти ус­та­нов­ки пе­ре­роб­ки ка­налізаційних стоків під на­звою «ки­тайсь­кий ку­пол». Хо­ча, за да­ни­ми істо­риків, та­ку кон­ст­рукцію «підзем­ної біога­зо­вої ус­та­нов­ки для теп­ло­го грун­ту» в Підне­бесній ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли ще ти­ся­чу років то­му. Нині од­на та­ка (об­’ємом 6–8 ку­бо­метрів) ви­роб­ляє біогаз, який за­без­пе­чує 80% по­треб сім'ї із чо­ти­рь­ох осіб для при­го­ту­ван­ня їжі. Нічо­го склад­но­го у їхній кон­ст­рукції не­має — це дає змо­гу фер­ме­рам після не­ве­ли­ко­го кур­су на­вчан­ня са­мостійно бу­ду­ва­ти та ек­сплу­а­ту­ва­ти такі біога­зові ус­та­нов­ки. Ще 2005 р. країна вий­ш­ла на рубіж 10 млн біога­зо­вих ре­ак­торів, що­ро­ку во­ни ви­роб­ля­ли близь­ко 7,3 млрд м3 біога­зу. «Ки­тайсь­кий ку­пол» еко­ном­ний і не­до­ро­гий у ви­го­тов­ленні, йо­го кон­ст­рукція не містить ніяких ру­хо­мих де­та­лей. Втім, на­шим се­ля­нам ціка­во бу­де ближ­че по­знай­о­ми­ти­ся із йо­го бу­до­вою, про що по­про­си­мо роз­повісти фер­ме­ра Ся Дзи­хуа, з яким гру­па жур­налістів із СНД по­знай­о­ми­лась у селі Люнь­чен (об­ласть Де­хун) провінції Юнь­нань.
— Кон­ст­рукція, — де­мон­ст­ру­вав він, — скла­дається із вхідної тру­би, гер­ме­тич­ної ями-ре­ак­то­ра, вихідної тру­би для біога­зу, вихідної тру­би для відпраць­о­ва­но­го шла­му та бу­фер­но­го на­гро­ма­д­жу­ва­ча для шла­му. До верх­нь­о­го от­во­ру вхідної тру­би збігається рівчач­ка­ми си­ро­ви­на — за­зви­чай це рідкий гній із роз­та­шо­ва­но­го по­руч хліва для свійських тва­рин, а та­кож із ту­а­ле­ту. Об’єм ре­ак­то­ра до­би­рається за­леж­но від об­ся­гу до­бо­вих фе­каль­них стоків. Ви­со­та розміщен­ня збірників тро­хи більша від ви­со­ти роз­та­шу­ван­ня гор­ло­ви­ни прий­маль­ної тру­би, аби фе­калії вільно в неї стіка­ли. Вхідна тру­ба по­хи­ло спу­с­кається до­ни­зу під зем­лю і вхо­дить у стінку ре­ак­то­ра ниж­че рівня суб­ст­ра­ту в ньо­му. От­же, маємо гідравлічний за­твор, який про­пу­с­кає все­ре­ди­ну ре­ак­то­ра свіжий суб­ст­рат, але не ви­пу­с­кає біогаз. Вихідна тру­ба ви­хо­дить із про­ти­леж­ної стінки ре­ак­то­ра май­же від са­мо­го йо­го дна й по­хи­ло піднімається до­го­ри. Вгорі во­на вхо­дить нижнім своїм кінцем у місткість, ви­ко­на­ну у формі відкри­то­го звер­ху па­ра­ле­лепіпе­да. Верхні краї цієї місткості роз­та­шо­вані ниж­че гор­ло­ви­ни вхідної тру­би. Із цієї са­мої місткості про­кла­де­но «аварійний» стік у роз­та­шо­ва­ну ниж­че яму. Ре­ак­тор — у нижній ча­с­тині циліндрич­ної фор­ми, верх якої ви­ко­на­ний у ви­гляді ку­по­ла-напівсфе­ри. Із вер­ши­ни ку­по­ла ви­хо­дить труб­ка для відве­ден­ня га­зу.
— Ось і всі се­к­ре­ти техніки, — підсу­му­вав фер­мер. — Для от­ри­ман­ня га­зу го­дить­ся не ли­ше рідкий гній, а й подрібнені стеб­ла рос­лин. Для поліпшен­ня про­це­су фер­мен­ти­зації ви­ко­ри­с­то­вуємо бак­теріомісткий суб­ст­рат — відстій м'ясо­пе­ре­роб­них, кон­серв­них підприємств. Під час пер­вин­но­го за­ван­та­жен­ня спо­чат­ку за­кла­даємо подрібнені рос­линні стеб­ла ша­ром до 20 см, потім гній, а звер­ху — бак­теріаль­ний пре­па­рат і все це за­ли­ваємо во­дою до 1/3 об­ся­гу ре­зер­ву­а­ра, але криш­кою по­ки що не за­кри­ваємо. Біома­са має бу­ти ней­т­раль­ною, як­що рН ниж­че 6, то слід до­да­ти вап­ня­ко­вої во­ди. Час пер­вин­ної фер­мен­тації — один-два дні влітку і три-п’ять — узим­ку. Ко­ли тем­пе­ра­ту­ра підніметь­ся до 40…60°С, до­ли­ваємо во­ду настільки, щоб до стелі за­ли­шав­ся простір, який дорівнює при­близ­но чет­вертій ча­с­тині ви­со­ти всієї внутрішньої місткості ге­не­ра­то­ра. Во­да і є гідро­за­тво­ром. Ли­ше після цьо­го всьо­го на­су­ваємо криш­ку, і про­цес у по­даль­шо­му відбу­вається в гер­ме­тич­но­му про­сторі. Щод­ня в ус­та­нов­ку до­даємо свіже біопа­ли­во і ви­да­ляємо із бу­фер­ної місткості відпраць­о­ва­ний шлам че­рез за­ван­та­жу­валь­но-роз­ван­та­жу­валь­ну тру­бу — чер­па­ком на довгій ручці або спеціаль­ним на­со­сом…

Тільки фак­ти

А у нас… Інфор­мація для роз­думів
   За­галь­ний річний технічно до­сяж­ний енер­ге­тич­ний по­тенціал віднов­лю­ва­них дже­рел енергії в Ук­раїні ста­но­вить близь­ко 98 млн т умов­но­го па­ли­ва (за­галь­на по­тре­ба країни — близь­ко 325 млн т умов­но­го па­ли­ва).
   За да­ни­ми Міне­нер­го­вугілля, 2013 р. аль­тер­на­тив­на енер­ге­ти­ка Ук­раїни ви­ро­би­ла 1,247 млрд кВт-год еле­к­т­ро­е­нергії, що удвічі (або на 608,4 млн кВт-год) більше, ніж 2012-го. При цьо­му в за­галь­но­му об­сязі ви­роб­ництва ча­ст­ка еле­к­т­ро­е­нергії з ВДЕ (віднов­лю­ва­них дже­рел енергії) та­кож зрос­ла удвічі — до 0,64% порівняно з 0,32% 2012 ро­ку. У 2013 р.  бу­ло вве­де­но в ек­сплу­а­тацію 539 МВт но­вих по­туж­но­с­тей ВДЕ.
   У 2011 р. Ук­раїна впер­ше бу­ла вклю­че­на до рей­тин­гу найбільш при­ваб­ли­вих країн для роз­вит­ку аль­тер­на­тив­ної енер­ге­ти­ки, посівши в ньо­му 32 місце се­ред 40 країн, на­брав­ши 37 балів із 100 мож­ли­вих та ви­пе­ре­див­ши Австрію, Туніс, Бол­гарію, Ар­ген­ти­ну, Ізраїль, Угор­щи­ну, Чилі та Чехію. Пер­ше місце в рей­тин­гу посідає Ки­тай із 70 ба­ла­ми, дру­ге — США (66), а третє — Німеч­чи­на (65 балів). У 2012 році Ук­раїна посіда­ла в цьо­му рей­тин­гу вже 29 місце.
   У роз­ви­ток аль­тер­на­тив­ної енер­ге­ти­ки вже вкла­де­но близь­ко 20 млрд грн. А до 2015 року ця су­ма, на дум­ку ек­с­пертів, мо­же до­сяг­ти 5 млрд дол.

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
Минулої осені сайт «Пропозиція» побував у гостях у кооператорів Дніпровської області. Чималу допомогу в становленні кооперативів, а згодом – кооперативних об’єднань, надала Кооперативна академія, що працює в м. Дніпро. Її очолює Софія... Подробнее

1
0