Спецможливості
Агрохімія

Літній захист саду в сезоні-2020

23.06.2020
3821
Літній захист саду в сезоні-2020 фото, ілюстрація

На початку нинішнього літа склалися умови високої вологості з інтенсивним наростанням температур. Часті грозові дощі, принаймні в деяких місцевостях, сприяють збереженню досить високої вологості. Сайт «Пропозиція» поцікавився у фахівців, яких небезпек чекати садівникам за таких умов і як їм протистояти.

 

 

 

 

«На наших ділянках є прояви борошнистої роси та парші. Помітили й попелиць. Крім того, завжди, щойно потепліє, починається відродження личинок плодожерки», — розповів перший проректор Уманського національного університету садівництва, доцент Іван Мостов’як. «Особливо багато зараз проявів парші на плодах. На сьогодні спостерігається інтенсивний ріст яблук, під час якого утворюються мікротріщини, через які проникають спори збудника хвороби», — додав технічний експерт зі спеціальних культур компанії «Сингента», канд. с.-г. наук Володимир Воєводин. А декан агрономічного факультету Херсонського державного аграрного університету, кандидат с.-г. наук Іван Мринський радить садівникам цього літа слідкувати за присутністю в насадженнях кліщів. Типові симптоми ураження кліщами — сріблясті, а потім пожовклі плями, які призводять до потемніння й опадання листя.

Борошниста роса яблуні«Борошниста роса — одна з найнебезпечніших хвороб на плодових культурах. Вона проявляється скрізь, де вирощують плодові . Збудник борошнистої роси здатен переживати суворі зими», — додає керівник групи продуктового маркетингу BASF Agricultural Solutions Микола Мілієнко. А після м’якої зими (особливо такої, як остання) борошниста роса поширюється особливо швидко та агресивно. «Якщо весняно-літній період спекотний, що спостерігається на території України в останні роки, це сприяє швидшому поширенню хвороби та агресивнішому прояву», — додає Микола Мілієнко. І в такі сприятливі для неї роки, як нинішній, борошниста роса може завдавати серйозної шкоди плодовим насадженням, знижуючи врожайність, а також негативно впливаючи на їхню перезимівлю.

Захист від борошнистої роси, як відзначає М. Мілієнко, можуть забезпечити препарати на основі сірки, триазолів, стробілуринів, карбоксамідів або окремі діючі речовини інших класів. Зазвичай спеціальних обробок насаджень проти борошнистої роси не проводять: враховуючи те, що період її шкодочинності збігається з ураженням насаджень паршею, для обробки використовують бакові суміші або препарати широкого спектру дії. Так, в УНУС, як розповів Іван Мостов’як, сади обробляли препаратами Мерпан проти борошнистої роси в нормі 3 л/га і Скор у нормі 0,2 л/га. «Скор уже багато років показує ефективність і проти борошнистої роси, і проти парші», — пояснив І. Мостов’як.

Володимир Воєводин рекомендує, коли підвищаться температури, вносити проти борошнистої роси препарат Циделі Топ. Також він радить обробляти сади проти хвороб кожні 3–5 днів баковою сумішшю Скор і Хорус.

Менеджер з маркетингу по спеціальних культурах (овочі, сади, виноградники та картопля) компанії «Байєр» Ігор Тарушкін радить препарат Луна Експіріенс. «Ефективний також Луна Сенсейшн, але його залишилось мало на ринку», — продовжує він.

Микола Мілієнко рекомендує профілактичні обприскування препаратом Кумулюс® ДФ: «Він є чудовим партнером для бакових сумішей та може використовуватися протягом усього періоду вегетації». «За умов появи симптомів ураження проводять обприскування препаратами Серкадіс® Плюс, який має також потужну профілактичну та лікувальну дію проти парші, або Белліс®, який забезпечує захист проти парші та інших хвороб», — додав він.

Парша яблуніКомпанія UKRAVIT рекомендує від цілого комплексу хвороб, зокрема – борошнистої роси, парші, бурої плямистості (філостиктоз), альтернаріозу, моніліозів, у період вегетації застосовувати та чергувати наступні фунгіциди: Гарт, Делавіт, Джек Пот, Захисник, Захисник Екстра, Інферно, Самшит, Страж та Топ Ефект.

На початку вегетації (від фази зеленого конуса до кінця цвітіння), на думку фахівців компанії  UKRAVIT, найкращим вибором стане фунгіцид Страж, який ефективно контролює збудників борошнистої роси та парші при середньодобовій температурі від +5 °С, що значно перевищує показники інших відомих препаратів. Незамінним у захисті плодових насаджень після цвітіння і до збирання врожаю, як вважають представники UKRAVIT , є фунгіцид Джек Пот, який одночасно контролює борошнисту росу та паршу які в поточному році завдають відчутної шкоди культурним насадженням.

Останні роки засвідчують, що глобальна зміна клімату стає досить відчутною також в Україні. У зв’язку із цим змінюється структура шкідливих організмів, зокрема, відбувається перебудова основних шкідливих організмів в агроценозах, що зумовлює збільшення потенційних втрат урожаю. Також зміна клімату зумовлює збільшення кількості генерацій деяких видів шкідників: совок, попелиць, листокруток, плодожерок, кліщів та інших. Надзвичайно великих втрат урожайності плодових насаджень відмічено у роки спалаху масового розмноження зазначених шкідників.

Яблунева плодожеркаРезультатом ураження шкідниками є втрата урожайності та якості плодів. Кліщі можуть харчуватися зеленою частиною стебел, черешків, квіток та бруньок. Наслідком їхнього впливу є інгібування фотосинтезу та збільшення випаровування, яке, зі свого боку, призводить до зменшення приросту (приблизно на 25%), погіршення стану кореневої системи. Це робить рослину більш чутливою до стресових ситуацій, зокрема, до низьких температур та інфекцій.

В УНУСі профілактику попелиці виконують препаратами Каліпсо або Моспілан. «Це системні препарати, які які тримають захист протягом 7–10 днів», — пояснив Іван Мостов’як. «Каліпсо добре працює з інгібіторами синтезу хітину», — додав І. Тарушкін. «Піретроїди дешевші, але вони змиваються дощами», — продовжив І Мостов’як. Натомість хорошим засобом від плодожерки він назвав Кораген.

Володимир Воєводин порадив застосовувати проти плодожерки Люфокс або Проклейм. А Ігор Тарушкін анонсував реєстрацію наступного року препарату Белт.

«Найбільшим викликом у боротьбі з плодожеркою є ідентифікація її льоту. Саме в цей період внесення препарату Номолт®  є найбільш ефективним, адже впливає на фертильність дорослих особин, стерилізує  яйцекладку та порушує процес линьки гусені», — додав Микола Мілієнко. Фахівці провідних компаній додають, що використання феромонних пасток дає можливість з високою точністю встановити період обробки та забезпечити високий рівень захисту.

Павутинний кліщГоловним препаратом проти кліща Ігор Тарушкін назвав Мовенто, який знімає як червоних плодових кліщів, так і павутинних. «Є ще препарат Енвідор, але це вже останній рік його присутності на ринку», — додав І. Тарушкін. Проти попелиці він порадив препарат Сіванто Прайм.

Микола Мілієнко назвав ефективним засобом проти кліща - препарат Масаї®. «По-перше, він може знешкоджувати кліщів на всіх стадіях розвитку, що особливо актуально в цьому сезоні. При цьому препарат безпечний для бджіл, тож може застосовуватися в період цвітіння. По-друге, Масаї® має тривалу лікувальну дію — до 35–40 днів. По-третє, зберігає ефективність у широкому діапазоні температур — від 15 до 30°С», — пояснив М. Мілієнко.

Фахівці компанії UKRAVIT для контролю комплексу шкідників рекомендують інсектициди Антиколорад Макс, Антихрущ, АЦ Люкс, Димевіт, Колібріс, Лювітор, Люкс Максі, Хлорпірівіт-агро та інсекто-акарицид Антикліщ Макс.

 

 

Сергій Саблук, категорійний менеджер з фунгіцидів Corteva Agriscience в Україні:

У компанії Corteva Agriscience є такі рішення для захисту саду від борошнистої роси:

Новітній фунгіцид Талендо® (діюча речовина проквіназид — 200 г/л). Норма використання — 200–250 мл/га. Фунгіцид проявляє високу ефективність та довготривалий захист проти борошнистої роси, має потужну профілактичну та викорінювальну дію. Препарат здатний перерозподілятись через газ-фазу, захищаючи ділянки рослин, куди не потрапив робочий розчин при обприскуванні. Перші 5 днів після обробки здатний контролювати патогена до 40 см від точки нанесення. Тривалість дії фунгіциду становить 3 тижні.

Сучасний, комбінований фунгіцид Принцип™ (діючі речовини: квіноксифен, 45 г/л, міклобутаніл, 45 г/л). Норма використання — 1 л/га. Спектр контрольованих хвороб — борошниста роса, парша. Володіє профілактичною, лікувальною діями, утворюючи захисну поверхню та запобігаючи проникненню міцелія гриба в тканини рослини. Також здатний перерозподілятись через газ-фазу та забезпечувати захист рослин в період найбільшої загрози поширення хвороб. Тривалість дії фунгіциду становить 2–3 тижні.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Швидка зміна кліматичних умов, нестійка економічна ситуація в Україні та світі, обмеження доступу до основних виробничих ресурсів та їхнє суттєве здорожчання змушують як світових, так і вітчизняних аграріїв шукати більш раціональні... Подробнее
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 

1
0