Спецможливості
Новини

KWS повернеться на ринок селекції картоплі. З гібридами

21.09.2018
1089
KWS повернеться на ринок селекції картоплі. З гібридами фото, ілюстрація

В 2016 р. компанія KWS продала свій бізнес із селекції картоплі. Але не тому, що визнала свою поразку перед конкурентами. А тому, що вирішила зосередитись на селекції гібридів. Логіка нинішнього часу підказує, що зосередитись на селекції гібридів — це автоматично означає залишити ринок картоплі. Адже через низькі ціну й прибутковість картоплі досі виводити гібриди цієї культури було нецікаво, тож на ринку безроздільно панують сорти.

Але в KWS мислять реаліями майбутнього. «Компанія прагне розширюватися, але зробити це в сегменті картоплі традиційної селекції нелегко. Цей сегмент ринку перенасичений. Ми визначили можливості в селекції гібридів диплоїдної картоплі, що є цілковито новою технологією для цієї культури», — пояснює член наглядової ради KWS Петер Гофманн. Він вважає, що цей процес може зайняти щонайменше 10 років.

Гібридна селекція широко використовується для таких культур, як цукрові буряки, ріпак, кукурудза, соняшник і навіть зернові, але нова для картоплі. Інший аспект полягає в тому, що KWS віддає перевагу в селекції диплоїдним гібридам картоплі більше, ніж тетраплоїдним. А практично всі сорти картоплі, що вирощуються зараз — тетраплоїдні, з 4 наборами хромосом. Поряд з такою важливою перевагою, як вища врожайність, вони мають суттєвий з точки зору селекції недолік — широка мінливість характеристик потомства, що ускладнює селекцію за конкретними властивостями або покращення визначених властивостей.

Цього недоліку не має диплоїдна картопля, що має 2 набори хромосом, однак, вона в цілому слабша. «Ми подолали головну перешкоду, і тепер можемо виводити диплоїдну картоплю з широким набором генетичних варіацій, що робить можливим селекцію і покращення характеристик. Наші польові дослідження показали, що диплоїдна картопля вже досягла показників у середньому в 80% від тетраплоїдної. А кращі зразки диплоїдної картоплі вже досягли показників на рівні з тетраплоїдною. Це виглядає багатообіцяюче», — говорить Петер Гофманн.

Використання диплоїдної картоплі підвищує ефективність селекції. Адже генам з покращеною характеристикою потрібно з’явитися в двох парах хромосом замість чотирьох. Перехід на диплоїдні гібриди в галузі цукрових буряків зайняв більше 20 років, але щодо картоплі KWS сподівається вкластися в 10 років.

Кінцева мета компанії, як наголошує Петер Гофманн, — вирощувати картоплю з насіння. «Насіння значно менш сприйнятливе до хвороб, ніж бульби, до того ж його легше зберігати й транспортувати. Ми виводимо нашу диплоїдну картоплю так, щоб її можна було вирощувати з насіння. До того ж це дає змогу значно збільшити кількість рослин на гектарі і скоротити період вегетації», — підсумував Петер Гофманн.

Також може відпасти потреба вирощувати картоплю в грядах чи гребенях: насіння можна буде сіяти на вирівняне поле, як цукровий буряк. Однак у помірному кліматі може знадобитися дуже багато часу, щоб з насінини виростити достатній урожай картоплі.

 

За матеріалами futurefarming.com

Переклав Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька
Марія Махновець (ліворуч), експерт з органічного трейдингу, на виставці BIOFACH, Нюрнберг, Німеччина, разом з експертами аграрного ринку - André Pilling та Марією Дідух (проект "Agritrade Ukraine")
Україна посідає 10 місце в світі з виробництва органічних зернобобових культур, по олійним та зерновим знаходиться на 6-й позиції. Основні напрямки експорту - Нідерланди, Німеччина, Великобританія,

1
0