Спецможливості
Новини

Кукурудза: вплив строку й густоти сівби на врожайність

21.11.2018
1808
Кукурудза: вплив строку й густоти сівби на врожайність фото, ілюстрація

Вчені Університету шт. Небраска (Лінкольн) провели дослід з впливу строків та густоти сівби і обраного гібриду. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт Інституту сільськогосподарських і природних ресурсів Університету.

Досліди проводилися в західній, сухій частині штату, де кукурудза зазвичай вирощується по кукурудзі, по пшениці або в 3-пільній сівозміні (кукурудза-пшениця-пар). В досліді використовувалося 5 строків сівби (1, 10, 20, 30 травня і 10 червня) та 5 норм висіву — 17,5; 27,5; 37,5; 47,5 і 57,5 тис./га.

Клімат західної Небраски за класифікацією Кьоппена — прохолодний степовий. В Україні областей з аналогічним кліматом немає: такий самий клімат спостерігається в південній частині Цілинної зони та на більшій частині території Іспанії (у внутрішніх районах). Середня температура січня — -4°С, липня — +23,5°С, безморозний період — у середньому 138 днів (з 26 вересня по 10 травня). Річна кількість опадів — від 254 до 849 мм, найбільше в травні й червні. Опадів у вигляді снігу в середньому 72 см.

Досліди проводилися на богарі за обробітку грунту «ноу-тілл». Добрива вносилися з розрахунку на врожайність 7,6 т/га. Висіяні в рамках досліду гібриди ми не називаємо, бо все одно в Україні вони не зареєстровані.

Місцеві фермери зазвичай спочатку сіють кукурудзу на зрошуваних полях, залишаючи богар на потім. У 2017 р., коли на початку сезону спостерігалася посуха, рано посіяна кукурудза на богарі пропала, тоді як та, що сіялася в пізні терміни, непогано вродила.

В 2018 р. кількість опадів за сезон (з травня по жовтень) виявилася на 165 мм вищою, ніж у середньому за попередні 30 років. При цьому особливо значне перевищення норми опадів спостерігалося на початку сезону, тоді як у серпні-вересні спостерігалася посуха. Дощі на початку сезону посприяли високій урожайності кукурудзи, посіяної в ранні терміни. І навпаки, пізно посіяна кукурудза вродила гірше, ніж зазвичай, через посуху наприкінці сезону. Як підрахували в університеті, кожен день запізнення з сівбою призводив до недобору 0,3–0,6 ц/га врожаю.

При цьому кукурудза добре відгукувалася на загущений (понад 47,5 тис./га) посів, особливо за ранніх строків сівби (початок і середина травня). Натомість за пізніх строках сівби густота понад 37,5 тис./га рідко була економічно виправданою.

 

Переклав Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Ключові слова: Кукурудза, врожайність

Інтерв'ю
Николай Орлов
До кінця 2016 року парламент повинен прийняти Закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Цей закон має відкрити ринок землі в Україні. 
Директор Сквирської сільськогосподарської дослідної станції Юрій Терновий
15 червня на Сквирській сільськогосподарській дослідній станції проводився щорічний День поля. Він був присвячений органічному землеробству, адже це єдина в Україні дослідна станція, спеціалізацією якої є органічне землеробство. Сайт «... Подробнее

1
0