Спецможливості
Технології

Кукурудза і соняшник прописались на Поліссі

29.09.2020
8958
Кукурудза і соняшник прописались на Поліссі фото, ілюстрація

СТОВ «Десна», землі якого розташувались на березі однойменної річки трохи вище Чернігова, — господарство в першу чергу картоплярське. Однак в останні кілька років воно ввело в сівозміну такі нетрадиційні для Полісся культури, як кукурудза на зерно і соняшник. І отримали добрі результати. Попри те, що вирощували ці культури на піщаних суглинках, хоча господарство мало й ділянки чорнозему.

 

 

 

Кукурудза

"Царицю полів" у СТОВ «Десна» вперше посіяли торік. І відразу на значних площах — 200 га, частину після соняшнику, частину після картоплі. Цього року посіви кукурудзи в господарстві розширили до 300 га. Причому там, де вирощували кукурудзу торік, посіяли її повторно. «Оскільки раніше тут сівозміна не була насичена кукурудзою, то ми сміливо пішли на такий ризик — і цього року кукурудза виросла не гірше», — розповідає агроном Роман Лютий. Шкідників, наприклад, фіксують де-не-де — їх кількість, за словами агронома, не перевищує ЕПШ. «От якби сівозміна була насичена кукурудзою, то при повторному посіві був би тут і стебловий кукурудзяний метелик, і все інше. Якщо й наступного року тут посіяти кукурудзу, то буде й тут увесь букет шкідників. Так що по-хорошому в цій місцевості слід вирощувати кукурудзу на одному полі не частіше, ніж раз на 3 роки», — продовжує він. Тому наступного року на цьому полі хочуть посіяти яру пшеницю.

Оскільки досвіду вирощування кукурудзи на зерно господарство не мало, то уклало угоду на агрономічний супровід з фірмою «Агроскоп». І відразу ж отримали хороший результат — 10 т/га в вологості 24% (місцями до 12 т/га), тобто десь 8 т/га в базовій.

Нинішнього року незадовго до початку збирання прогнозували 7 т/га в базовій вологості. Для порівняння: на Черкащині одне з господарств, яке в попередні роки було серед переможців всеукраїнських конкурсів урожайності, що влаштовувалися однією з селекційних компаній, розраховує на 4 (чотири!) т/га.

Втім, і на Чернігівському Поліссі були свої труднощі. Перша з них, як і на більшості території країни, — посуха. Більша кількість опадів нейтралізується механічним складом ґрунту: в піщаних ґрунтах волога не затримується. Тож минулої осені Чернігівське Полісся потерпало від посухи разом з усією країною. Настільки, що восени зорати поле було неможливо. Тому орали аж у лютому.

Почали вирощування кукурудзи на зерно в СТОВ «Десна» з двох гібридів — один з ФАО 240 (оригінатора називати не хочуть, бо гібрид не сподобався і господарство вирішило більше його не сіяти), інший з ФАО 260 від «Лімагрейн». Цього року, окрім останнього, посіяли Келтікус від KWS з ФАО 280. «Представник KWS нам казав, що найкрасивіша кукурудза їхньої селекції — саме в нашому господарстві», — розповідає Роман Лютий.

І справді, тутешня кукурудза різко контрастує з усіма тими жахіттями, які виставляють у Фейсбук господарства і агрономи з усієї країни. У СТОВ «Десна» качани чималі, а, головне, — виповнені майже до самого кінчика.

Цим агроном завдячує вдало обраній даті сівби (28 квітня). «За 20 км звідси цей самий гібрид посіяли на 2 тижні пізніше — і качана немає взагалі», — розповідає Р. Лютий. Та й у СТОВ «Десна» 3 га кукурудзи, які досівали останніми, довелось передискувати.

Разом з тим через таку відносно ранню дату сівби кукурудза потрапила під заморозок, через що культура зупинилася в рості. Бур’яни в той же час продовжували рости, як ні в чому не бувало. А гербіцидній обробці заважало те, що кукурудза була в невідповідній фазі розвитку. Коли ж кукурудза відновила ріст, то бур’яни вже переросли. Довелося дати посилену дозу бакової суміші Стеллара з Тітусом. Але, слава Богу, культура витримала гербіцидний стрес. Після заморозків і підвищеної норми гербіциду на кукурудзу внесли антистресант Мегафол і відзначили позитивний ефект від цієї обробки.

Удобрили кукурудзу щедро, бо ж вирощували на піщаних ґрунтах. 200 кг/га карбаміду під посівну культивацію і в рядки 100 кг/га добрива Eurofertil, збагаченого сіркою, магнієм та іншими мікроелементами, у фазі 5–7 листків культури — цинк, а також амінокислоти. Позитивна дія мікроелементів теж, за словами агронома, очевидна.

А от густоту, яку цього року встановили на рівні 75 тис. насінин на гектар, наступного року будуть знижувати: Полісся вже теж увійшло в зону нестійкого зволоження.

 

Соняшник

«Квітку сонця» СТОВ «Десна» почало сіяти в 2017 році, причому вимушено — після кількох сезонів низьких цін на картоплю господарству необхідний був хоч якесь «рятівне коло». Приклад подала одна з провідних агрокомпаній країни, яка працює і в Чернігівському районі: у них соняшник виростав нівроку, і це в умовах двопільної сівозміни (чергування озимої пшениці і соняшнику), то чому він не може вирости в «Десні»? І виростав, демонструючи врожайність до 3 т/га, а площі досягали 100–150 га. Цього року напередодні жнив у господарстві оцінювали врожай у 2,5 т/га — як і на більшості території країни, і тут далася взнаки посуха.

Специфіка кліматичної зони спонукала господарство обрати ультраранні гібриди. Цього року більшу частину площ займає гібрид 5377 компанії «Лімагрейн», є також Конді компанії «Сингента».

Сіяли соняшник цього року 26 квітня. Попередником виступали картопля та озима пшениця, останню хочуть зробити й наступником. Взагалі ж, на думку Романа Лютого, соняшник у цій місцевості можна сіяти на одному й тому ж полі з інтервалом не менше 6 років. Густота сівби становила 65–67 тис. насінин на гектар.

Під посівну культивацію внесли 100 кг/га карбаміду і в рядки таку ж норму NPK 10:20:30. Також на соняшник тут обов’язково вносять бор.

Посівам соняшнику був забезпечений надійний захист. Спочатку в фазі 2–4 листків посіви обробили проти дводольних бур’янів Челенджем. Через тиждень внесли грамініцид. А в фазі зірочки профілактично внесли в баковій суміші фунгіцид Коронет і інсектицид Коннект.

Отже, й соняшник на Поліссі може давати нормальний урожай. Але цього року СТОВ «Десна» зменшила площі під соняшником до 40 га, а з наступного року хоче взагалі від нього відмовитись. «Якщо господарство вирощує картоплю, йому не слід займатися соняшником», — зробив висновок засновник СТОВ «Десна» Микола Пономаренко.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Ключові слова: Кукурудза, Соняшник

Інтерв'ю
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 
    Нові «Правила використання повітряного простору України» викликали чимало запитань та нарікань з боку користувачів безпілотників. Ми поспілкувалися із керівником компанії Drone.ua Валерієм Яковенком, щоб дізнатися, які ж наслідки... Подробнее

1
0