Спецможливості
Аналітика

Христина Кузнецова: "PANTHEON Farming допомагає фермерам розвивати бізнес"

07.10.2016
3527
Христина Кузнецова: "PANTHEON Farming допомагає фермерам розвивати бізнес"  фото, ілюстрація
ІТ- управление садом

В Україні за підтримки міжнародних організацій запущено проект із впровадження інноваційних IT-технологій у галузь плодоовочівництва. 

 

Партнери проекту - UHBDP (Український проект бізнес розвитку плодоовочівництва), який реалізується в Україні за сприяння Міністерства міжнародних справ Канади (Global Affairs Canada) та MEDA, та компанія Даталаб Агро ставлять перед собою мету допомогти українським аграріям, які  займаються садівництвом і овочівництвом, розвивати свій бізнес через впровадження високих технологій.

За допомогою програмного забезпечення PANTHEON Farming ініціатори проекту планують проаналізувати з фермерами бізнес-процеси у їхніх господарствах: які реальні витрати має господар, як він планує виробництво, яка маржа і собівартість продукції, хто є найкращим клієнтом.

Взяти участь у проекті можна надіславши заявку на емейл info@datalab-agro.com.ua або заповнивши форму на сайті uhbdp.org до 15го жовтня.

Про PANTHEON Farming  і перспективи його впровадження в Україні «Пропозиції» розповіла Христина Кузнецова,  директор Даталаб Агро.

 

Христино, кому належить ця розробка?

Це словенсько-швейцарський проект. Розробка почалася в Словенії на прохання міністерства аграрної політики цієї країни, тому що фермерам у ЄС потрібно звітувати про дотації. Спочатку це був інструмент для інформування влади про отримання дотацій. Але потім, коли фермери почали складати звіти закупівель, врожаїв, надоїв, готувати статистику, то для себе побачили сенс об’єднати цю інформацію  у єдину програму. Можна не робити подвійну роботу, а одночасно  сформувати звіт для держави  і для себе бачити чітку статистику усіх процесів у господарстві.  Спершу ідея була зробити простий і зрозумілий продукт, щоб кожен фермер міг для себе отримувати користь.

Коли ми почали зростати і виходити на інші ринки –Хорватія, Македонія, Румунія -  то почали зростати і потреби. Зараз  ми розширили продукт до окремих  підрозділів - є рослинництво, тваринництво, садівництво і виноградарство. І кожним підрозділом займається окрема команда.  Скажімо, є процес збирання врожаю яблук, у якому задіяні, наприклад, 300 працівників. Програма автоматично, без блокноту показує і норми вироботку робітників, і кількість фактично відпрацьованого часу,  і зібраний врожай, і проданий.  За один день таку інформацію можна зібрати і на папері. А ось якщо починати відстежувати ці дані за 2 місяці, поки триває збирання врожаю яблук,  можна заплутатись. У програмі передбачено фільтри, які дозволяють відстежувати дані за місяць, за 10 днів, по сортах, можна отримати звіт про найкращих і найгірших працівників. Такі речі можна налаштувати і в комп’ютерних програмах,  але не всі. Бо, наприклад, таблиці Exсel потребують формул, пов’язування одного з іншим.

Христина Кузнецова, директор Даталаб Агро

У нашому розумінні, кожен має займатися тим, у чому він є фахівцем. Фермери cпеціалізуються на виробництві, а ми пропонуємо сучасну систему управління бізнесом. Якщо потрібні якісь додаткові опції – ми їх додаємо. Таким чином, фермер отримує готове і професійне рішення і не ламає собі голову над тим, як організувати облік.

 

Скільки людей, за вашими оцінками, готові користуватися такими розробками у нас в Україні?

В Україні наразі є 40 тисяч фермерських господарств, 10% вже готові впроваджувати реально, бо вони вже користуються іноваціями.  Основними споживачами агро інновацій наразі є агрохолдинги. Зрозуміло, що вони швидше відгукуються на новації, бо мають таку потребу. Системи традиційного обліку та статистики вже не рятують. Вони використовують до 10 різних систем внесення даних, які потім треба  ще звести у єдине ціле, щоб бачити реальну картину.  Тому для великого бізнесу єдина система обліку стає необхідністю. Масовий ринок – це середні та малі підприємства – підтягнуться за агрохолдингами.

Щодо запитання, скільки господарств вже  готові впроваджувати такі розробки, то 50% тих, з якими ми спілкувалися, висловлюють готовність.

 

Чому тоді так повільно розвивається цей ринок?

Велика проблема з кадрами. Наприклад, зараз маємо 10 господарств, які хочуть впровадити новітні технології, але немає кадрів, які готові працювати з комп’ютером. До нас звертаються з проханням  надати не лише програмне забезпечення, але й фахівця, який міг би з ним працювати.

Ми бачимо це як можливість для розвитку. У нас всі бідкаються, що випускники не мають роботи. Тому ми пішли в аграрні університети і запропонували  для курсів менеджерів і агрономів реальну систему управління агро бізнесом, щоб навчати студентів не у теорії, а з можливістю практики. Вузи погодилися. Студенти навчаються і після випуску ми їх рекомендуємо до працевлаштування.

Програмне забезпечення – це додатковий інструмент. Все одно людина повинна розумітися на процесах. Програма просто допомагає виявити проблемні точки, прогнозуючи наперед можливі втрати, допомагає уникати їх  і зрозуміти, що у даний момент  найактуальніше.

Звичайно, це все можна робити і вручну.  І фахівці, безперечно, це роблять. Але програма такі звіти видає за 2 хвилини, а вручну на них витрачається до місяця часу.

 

Програма PANTHEON Farming  придатна для всіх галузей?

Звісно, вона універсальна.  У Європі ферми здебільшого змішані. Наші мають спеціалізацію. І кожний із секторів має свої особливості. Важливим для країни сектором є рослинництво. Аграріям потрібні інструменти для управління активами, а саме землею, технікою і людьми.

Управління земельним банком викликає багато запитань. Господарства мають багато орендодавців, кожен з них має свої терміни для розрахунків. Оренду землі хотілося б включити у собівартість продукції, а такі звіти зазвичай ведуться у різних системах чи списках. Друге – це техніка. По техніці людей цікавить сервіс і витрати палива. Наступне питання – це люди. Власники часто звинувачують у певних проблемах співробітників. Тому можна відстежувати , які роботи виконувались, скільки часу працювали, чи виконували роботи згідно з планом.  Так можна навести лад.

У рослинництві ми починаємо з плану: що ми хочемо вирощувати , скільки на цьому заробимо і що для цього потрібно – скільки коштів і ресурсів? І вже до того, як закласти зернину у поле, фермер може знати, у який день у майбутньому  яка техніка і у якій кількості буде потрібна.

мобільний варіант програми

А якщо ситуація зміниться – з погодою ,скажімо?

Звичайно, зміниться. Але програма вносить корективи, виходячи з обставин. Адже крім планування, є оперативний облік. Можна знати, хто протягом сезону які роботи виконує, скільки йде матеріалів, які кошти витрачено. І не треба читати звітів бухгалтера, а можна бачити у реальному часу витрати за кожен день.

 

Наскільки така технологія доступна не лише для великого власника, але й для фермера?

Ми розробили просту цінову політку. Ціна йде за гектар. Фермер заробляє з одного гектара, і всі розрахунки також веде за гектар. Це логічно. Тому ми беремо 25 гривень за гектар на рік, у нас річна підписка з підтримкою. І при цьому не обмежуємо кількість користувачів, комп’ютерів, телефонів. Хоч і кожен тракторист може користуватися програмою. Ми робимо різні рівні авторизації користувачів – для персоналу, для менеджменту.

Ми це робимо з певною метою. Програма цінна, коли вона наповнена даними. Якщо власник має кілька полів і хоче отримати аналітику, дуже важливо, щоб дані з цих полів впродовж сезону були внесені. Тому ми мотивуємо, щоб їх вносили самі працівники.

 

З психологічним спротивом ви зіштовхувались?

Досить часто. Людям важко змінювати свої звички. Ми як компанія-розробник з цим нічого не можемо зробити. Спілкуємося з власником, і якщо менеджмент приймає таке рішення, то співробітники його виконують. Ми зі свого боку навчаємо персонал, навчаємо особисто, даємо друковані інструкції. Все вирішується. Звісно, є страх у людей, що це складно. Але не треба боятися. Нові навички додають впевненості на ринку праці.

 

Ви прораховували, які фінансові вигоди може отримати господарство після впровадження програми?

Так, такі цифри є.  По тваринництву все дуже просто прорахувати. По рослинництву все залежить від конкретної культури, яку вирощує фермер. Ми на початку роботи обов’язково все прораховуємо і показуємо. Людина має побачити свою вигоду і розуміти, які наслідки матимуть впроваджені зміни.

 

Скільки часту триватиме реєстрація для участі у проекті?

Фермери можуть приєднатися до програми до 15-го жовтня надіславши заявку на пошту

Info@datalab-agro.com.ua або зателефонувавши +380973479820

 

Ольга Бабчук, o.babchuk@univest-media.com

Ключові слова: технології

Інтерв'ю
У сезоні-2017 представництво Syngenta в Україні визнано низкою аналітиків та аграрних ЗМІ однією з найуспішніших транснаціональних компаній в державі. Syngenta Ukraine лідирує в сегменті продажів ЗЗР і насіння, надає консалтингову та... Подробнее
Ірина Чернишова
Зараз стрімкі зміни, передусім у технічній сфері, охопили навіть аграрний сектор, який має репутацію чи не найконсервативнішої галузі економіки. Не дивно, що часто зусилля власників господарств, спрямовані на впровадження змін, зустрічають... Подробнее

1
0