Спецможливості
Новини

Косюк продає дві яхти, щоб погасити борг

08.04.2021
1329
Косюк продає дві яхти, щоб погасити борг фото, ілюстрація

Засновник компанії МХП Юрій Косюк у кінці 2020 року виставив на продаж дві яхти — 85-метрову АСЕ і допоміжну 67-метрову Garcon. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «Економічну правду».

Запитувана ціна за яхти – 119 мільйонів євро і 24 мільйони євро відповідно. 

Garson у січні 2021 року знайшов нового власника, імʼя якого не розголошується.

Обидва судна побудовані в 2012 році. Яхта Косюка — плавуча пʼятипалубна вілла з вертолітним майданчиком. Вона може прийняти на борт 10 гостей і 30 членів екіпажу. 

Велика яхта Косюка завжди ходила в супроводі Garсon. Завданням Garсon було першим знаходити найкращі бухти, причали, стоянки і добиратися до них раніше основного судна.

МХП не коментує продаж яхт. "Ми розкриваємо всю інформацію з повʼязаними особами, як вимагає законодавство та правила Лондонської фондової біржі. Додаткові відомості про господарські операції компанії ми вважаємо конфіденційною інформацією”, — каже речниця МХП Ірина Ванникова.

Продаж яхти АСЕ допоможе Косюку погасити борг перед власною компанією. У 2019 рада директорів МХП видала компанії Косюка WTI Trading Limited, яка володіє 59,7% акцій МХП, кредитну лінію до $80 млн. 

Протягом двох років Косюк брав різні суми в борг і частково погашав кредит, щоб не вийти за кредитний ліміт. За два роки він виплатив МХП $27,3 млн. Решту $67,4 млн засновник МХП має повернути до грудня 2021 року.

У 2018 році компанії, пов'язані з Косюком, отримали майже 970 мільйонів гривень державних дотацій, а у 2017 році – 1,4 мільярда гривень.

У 2019 роіц компанія Косюка "Зернопродукт МХП" отримала лише 29,4 млн грн дотацій.

Ключові слова: Косюк, МХП, яхты

Інтерв'ю
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки

1
0