Спецможливості
Статті

Кор­мові до­бав­ки у раціоні корів: досвід гос­по­дар­ст­ва

15.05.2013
982
Кор­мові до­бав­ки  у раціоні корів: досвід гос­по­дар­ст­ва фото, ілюстрація

На сьогодні є безліч кормових добавок, які поліпшують ферментацію рубця й життєздатність мікробів. Один із напрямів поліпшення ферментації — додавання в раціони жуйних небілкового азоту. Так, під час дослідів було встановлено, що за додавання небілкового азоту в ферментери ріст бактерій збільшувався на 5%.

На сьогодні є безліч кормових добавок, які поліпшують ферментацію рубця й життєздатність мікробів. Один із напрямів поліпшення ферментації — додавання в раціони жуйних небілкового азоту. Так, під час дослідів було встановлено, що за додавання небілкового азоту в ферментери ріст бактерій збільшувався на 5%.

М. Мо­на­шок, ви­ко­нав­чий ди­рек­тор,
В. Ос­мо­ла, за­ступ­ник ге­не­раль­но­го ди­рек­то­ра з тва­рин­ництва,
ТОВ «Про­грес», Кіро­во­градсь­ка обл.,
М. Чер­над­чук,
технічний ме­не­д­жер, «Олл­тек»,
Ю. Дворсь­ка,
канд. вет. на­ук, до­цент, Сумсь­кий НАУ
На­разі на рин­ку існує до­волі ши­ро­кий спектр про­дуктів — дже­рел небілко­во­го азо­ту для раціонів корів. На­при­клад, Оп­ти­ген («Олл­тек») містить 41% азо­ту та 256% си­ро­го про­теїну. До то­го ж 6,3% небілко­во­го азо­ту до­ступні відра­зу ж після спо­жи­ван­ня, а швидкість йо­го по­даль­шо­го за­своєння — 8% за го­ди­ну.
Це знач­но поліпшує життєздатність і функції мікро­ф­ло­ри руб­ця, що, своєю чер­­гою, сприяє збільшен­ню на­доїв на 1,8 кг мо­ло­ка від однієї ко­ро­ви, як бу­ло вста­нов­ле­но в од­но­му з дослідів (Tikofsky and Harrison, 2006).
Крім мож­ли­вості поліпши­ти склад раціону, до­да­ван­ня дже­ре­ла небілко­во­го азо­ту дає змо­гу зба­лан­су­ва­ти вихід азо­ту й за­без­пе­чи­ти постійний оп­ти­маль­ний йо­го рівень. Кон­тро­ль­о­ва­ний і постій­ний вихід азо­ту сприяє ак­тивізації син­те­зу справжнь­о­го про­теїну для ви­роб­ництва мо­ло­ка — мікроб­но­го про­теїну — на 10–20%. Крім то­го, такі до­бав­ки да­ють мож­ливість змен­ши­ти кількість за­галь­но­го азо­ту в раціоні — йо­го ефек­тивніше, з мен­ши­ми втра­та­ми, ви­ко­ри­с­то­вує ор­ганізм тва­рин. До­бав­ки небілко­во­го азо­ту спри­я­ють пе­ре­тво­рен­ню азо­ту, що містить корм, на бак­теріаль­ну йо­го фор­му.

Наш дослід
У ТОВ «Про­грес», що на Кіро­во­град­щині, ут­ри­му­ють 890 корів (надій мо­ло­ка — 7500 кг на ко­ро­ву за рік). На­при­кінці 2012 р. у гос­по­дарстві бу­ло про­ве­де­но досліджен­ня з ви­ко­ри­с­тан­ня кор­мо­­вих до­ба­вок у раціоні корів: до скла­ду комбікор­му вве­ли Оп­ти­ген із роз­ра­хун­ку 100 г/гол. й об­ме­жи­ли спо­жи­ван­ня пив­но­го шро­ту, со­няш­ни­ко­вої ма­ку­хи та ку­ку­руд­зи (табл. 1, 2).

Еко­номічна ефек­тивність
На по­чат­ку ек­с­пе­ри­мен­ту про­­дуктив­ність ста­но­ви­ла в се­ред­нь­о­му 18 л на ко­ро­ву, вміст жи­ру — 3,56%, біл­­ка — 3,17%. Про­тя­гом місяч­но­го досліду по­каз­ни­ки якості мо­ло­ка підви­щи­ли­ся: жирність — на 1,1% (до 3,67%), вміст білка — на 0,9% (до 3,26%). А мо­лоч­на про­дук­тив­ність за­ли­ши­ла­ся прак­тич­но на то­му са­мо­му рівні — 18 л на ко­ро­ву в ек­с­пе­ри­мен­тальній групі.
За­вдя­ки пе­ре­ра­ху­ван­ню раціону, еко­­номія кор­му за місяць ста­но­ви­ла:
   15 000 кг со­няш­ни­ко­вої ма­ку­хи за ціною 2,90 грн/кг = 43 500 грн;
    3 000 кг пив­но­го шро­ту за ціною 1,65 грн/кг = 4 950 грн;
   Збільшен­ня ціни за 1 л мо­ло­ка на 0,15 грн (у се­ред­нь­о­му за місяць 8 100 х 0,15 = 1 215 х 30 = 36 450 грн/день).
Та­ким чи­ном, при­бу­ток ста­но­вив 84 900 грн/міс.
Ви­т­ра­ти: Оп­ти­ген 0,1 кг/гол./до­бу за ціною 32 грн/кг (477 х 3 = 1 431 х 32 = 45 792 грн).
От­же, чи­с­тий при­бу­ток за місяць ек­с­пе­ри­мен­ту: 84 900 – 45 792 = 39 108 грн.
Та­ким чи­ном, до­бав­ка небілко­во­го азо­­ту мо­же по­спри­я­ти ство­рен­ню й за­­­без­пе­чен­ню постійно­го над­хо­д­жен­ня про­­теїну в ор­ганізм ко­ро­ви в разі дис­ба­лан­су білка в раціоні. Це, своєю чер­гою, дасть мож­ливість фахівцям годівлі мо­­лоч­них корів за­до­воль­ни­ти по­тре­би тва­ри­ни й до­сяг­ти ви­со­кої про­дук­тив­ності. До­да­ван­ня Оп­ти­ге­ну відкри­ває нові мож­ли­вості нор­му­ван­ня та оп­тимізації годівлі тва­рин у дійно­му стаді, оскільки вве­ден­ня цієї кор­мо­вої до­бав­ки до ра­ціону звільняє місце для до­дат­ко­во­го зго­до­ву­ван­ня ко­ро­вам фу­ра­жу.

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
Висока культура землеробства потребує організованості та злагодженості у виконанні кожного технологічного процесу. А в умовах інтенсивного землеробства всі технологічні операції слід довести до ідеалу, оскільки їхнє виконання є найбільш... Подробнее

1
0