Спецможливості
Архів

Корівники полегшеної версії

10.08.2010
942
Корівники полегшеної версії фото, ілюстрація

Голландські фермери переходять на використання простих конструкцій корівників із метою економії коштів на будівництво. Чи стануть нові корівники альтернативою для нинішніх?

Голландські фермери переходять на використання простих конструкцій корівників із метою економії коштів на будівництво. Чи стануть нові корівники альтернативою для нинішніх?

Бум на металеві конструкції в Нідерландах спадає. Низькі ціни на молоко зменшують інвестиційну готовність фермерів, що займаються виробництвом молока.
Для інвестування, передусім, фокусуються на простих і економічних рішеннях стосовно конструкцій корівників, що дасть змогу довгострокового рентабельного виробництва. В той час, коли виробники молока і консультанти не бачать потенціалу економії на фундаментних роботах, певну суму коштів можна зекономити на наземній частині будівлі.
Ми оглянули два "легких" корівники в Нідерландах та обговорили з практиками їхні переваги і недоліки.

u Арка чи корівник з плівки
Місцем народження корівників із плівки вважається Канада. Концепція готового будівництва за довгі роки дещо змінилася: її об'єктом стали вже не складські приміщення, а конструкції корівників.
Корівники вільного конструювання складаються з металевого каркаса, який покривається однією чи двома плівками або тентами від вантажних автомобілів. Плівки і тенти є прозорими чи такими, що не пропускають світло.
Вільнонесучі арки можуть покривати ширину до 60 метрів і є дуже гнучкими щодо монтування вздовж. Висота корівника залежить від ширини арки.
Корівники у формі арок поряд з високою здатністю до розширення характеризуються незначним рівнем інвестицій: від 480 до 840 євро за місце (тільки наземне будівництво).
У Нідерландах, як і в Німеччині, існує величезна кількість корівників під плівкою.
Ще однією суттєвою перевагою над традиційними корівниками є короткий термін будівництва. Залежно від постачальника, такий корівник споруджується за лічені дні. Використання подвійної плівки затримує будівництво до двох тижнів.
Легкозбірні корівники закріплюються на стрічкові фундаменти, фундаментні плити чи за допомогою анкерів асфальтових плит. У такому разі можна використати кріплення лише за допомогою анкерів, що неможливо для будівництва корівників. Статистичні розрахунки снігових і вітрових навантажень залежно від регіону також здійснюють постачальники обладнання.
Позитивним у таких конструкціях є той факт, що гнучка система пазових з'єднань дає змогу дуже швидко складати і розбирати корівники. До того ж існує можливість використання будівлі під склад чи як проміжне місце перебування тварин.
Але, окрім певних переваг, корівники під плівкою мають і недоліки, оскільки вони можуть розбудовуватись тільки вздовж і збільшення ширини корівника вже неможливе.
Часто виникає питання стосовно терміну експлуатації плівок і тентів. Виробники надають гарантію від восьми до десяти років, хоча слід зауважити, що дахи потребуватимуть ремонту раніше за аналогічні конструкції з листового металу чи азбоцементу.
Вартість заміни 1 м2 плівки становить 1 євро. Проблеми можуть виникнути і під час отримання дозволів, оскільки корівники з плівки не належать до традиційних промислових будівельних об'єктів і кожен орган буднагляду не буде в захваті від таких конструкцій.
Висновок може бути таким: корівники, виготовлені з плівки, є економічним і гнучким рішенням для наземного будівництва в молочних господарствах. Міцність конструкції може бути гарантована, найбільшим фактором ризику залишається стабільність плівки чи тенту.
 
u Корівник-веранда
Верандові корівники беруть свій початок із тепличних конструкцій і за останні п'ять років отримали дуже широке використання в галузі будівництва приміщень для утримання тварин. У Голландії налічують понад 90 таких конструкцій.
Принцип системного будівництва забезпечує можливість розширення конструкції як вздовж, так і вшир. Провітрювання корівників здійснюють за допомогою поперечної системи вентилювання. Для ширини понад 45 м вентилятори застосовують як підтримувальну силу для руху повітря. Як правило, висота корівників становить від п'яти до семи метрів.
Поперечні і поздовжні несучі конструкції виготовлено з нержавіючої сталі. Дах монтується з невеликих секцій плівки, розмір яких варіюється за шириною. Плівка на даху укладається вздовж металевих конструкцій і закріплюється на профілі в кінці. Між окремими секціями встановлені ринви, які збиратимуть дощову воду.
Натягнута плівка пропускає світло, що сприяє добрій освітленості приміщення. Для зменшення впливу сонячного випромінювання над прозорою плівкою прокладають чорно-зелену ткану крупнозернисту плівку (завтовшки 400 мкм).
Вартість одного місця для наземного будівництва становить від 640 до 1000 євро (80-85 євро/м2). Таким чином, корівник-веранда коштує більше, ніж приміщення під плівкою. Порівняно з традиційним наземним будівництвом, економія становить максимально до 20 відсотків.
Суттєвий недолік такої конструкції - це обмежене снігове навантаження. Приміщення для утримання тварин у стандартному економічному виконанні може витримувати снігове навантаження до 80 кг/м2. Виходячи з цього, такі конструкції допускаються тільки в місцевостях з невеликими сніговими опадами, таких як північно-західні регіони Німеччини.
Ще одним недоліком тут (як і в арочних приміщеннях) є термін придатності дахової плівки. На даний час рекомендовано замінювати плівку один раз на десять років. Вартість заміни разом з роботою становить 5 євро за квадратний метр.
Очищення даху в такому разі не є безпечним. Опале листя збиратиметься між секціями плівки, що може спричинити закупорення поперечних ринв і потребуватиме термінового видалення. Виробники систем не вбачають проблему в можливому пересуванні по натягнутій плівці.
Висновок: корівник-веранда забезпечує тваринам більше світла і є економічно вигіднішою порівняно з традиційним будівництвом. Одночасно ця система ще не є досконалою. Недостатньо високий рівень снігового навантаження дає змогу використовувати такі приміщення з певними обмеженнями.
Тільки просте перекриття з листового металу захищає корів у системі складених дахів від сонця і дощу. Така концепція приміщень імпортована з Італії.
u Корівники
зі складеним дахом
Концепція такого приміщення була імпортована з Італії. Корівники мають прості конструкції дахів, що не передбачають значного захисту від вітру та дощу.
Тільки дах з листового металу захищає простір для лежання та вигону від впливу дощу і сонця. Тут можна виділити такі переваги: незначна висота будівлі, невеликі прогони конструкцій даху, низькі вимоги до статики будівлі, менша потреба в будівельних матеріалах і невисокі затрати.
Складаний дах накриває два ряди боксів для лежання і прохід, що зумовлює розташування опор посеред рядів боксів для лежання. Висота конструкції перебуває в діапазоні від 5 до 7 метрів.
Дах виступає на 1 м, що запобігає проникненню легкого дощу в приміщення. Отвори між окремими складеними дахами не перевищують розміри від 1,5 до 2 м, що сприяє вільному відтоку повітря з корівника. Нижня половина дахової конструкції спрямована в бік найсильнішого впливу вітрів.
Місце для однієї тварини при наземному будівництві коштує від 440 до 780 євро (від 55 до 65 євро/м2). Порівняно з іншими системами корівників, ця конструкція є дешевшою у наземному будівництві, що спричинено низькою і відкритою формою будівлі.
Відкрита форма також є предметом значної критики. В місцях із сильним вітровим навантаженням слід встановлювати систему завіс, інакше всі місця для лежання під час сильного дощу будуть мокрими. Глибокі бокси теж не придатні, бо їх не можна швидко просушити.
Висновок: італійська система корівників є простою, надійною і економічно дуже вигідною. Однак слід шукати компроміси у зонах з частою дощовою погодою.

А.Ляйфкер, Герінгсхаузен
Переклад І. Бойко

Інтерв'ю
Зараз іде палке обговорення законопроекту про обіг сільськогосподарських земель. Сьогодні з цього приводу збереться комітет ВР з питань аграрної та земельної політики. Напередодні ми поспілкувалися з секретарем комітету Іваном Чайківським... Подробнее
В успіху спільної праці компанії зазвичай вагома частка належить її очільникові й натхненнику, який зміг згуртувати команду однодумців, націлених на досягнення бажаного результату. Таким є Ярослав Чабанюк — людина, добре знана в широких... Подробнее

1
0