Спецможливості
Техніка та обладнання

Комплексне використання модернізованих агрегатів

07.09.2012
888
Комплексне використання модернізованих агрегатів фото, ілюстрація

Аграрії Івано-Франківської області навіть за непростих погодних умов знаходять способи домогтися мінімізації врожайних втрат.

Аграрії Івано-Франківської області навіть за непростих погодних умов знаходять способи домогтися мінімізації врожайних втрат.

М. Фіялка, канд. техн. наук,
Коломийський відділ наукового дослідження та інноваційного розвитку агропромислового виробництва ПД СГ ДС

В агропідприємствах Прикарпатської та Придністровської агротехнологічних зон Іванофранківщини цьогорічні жнива, як і торік, проходили у складних природно-кліматичних умовах: дошкуляють вітровії, градобій, локальні зливи. Ці, а також організаційно-технічні чинники спричинили подовження та зміщення періоду збирання врожаю зернових і зернобобових на 5-6, ріпаку - на 2-3 дні.
- У такій непростій ситуації хлібороби застосовують потоково-цикловий метод використання технічних засобів, - розповів Мирослав Козло, керівник ПФГ «Поточище» Городенківського району.
У структурі посівних площ є пшениця озима - 750, ячмінь ярий - 100, ячмінь озимий - 10, овес - 10 га.
На жнивній ниві господарства працює десять комбайнів. Продуктивність комбайнів «Дон-1500», DOMINATOR D 96, MEGA 218, порівняно з агрегатами СК-5М «Нива», вища в 2,6-3,5 раза. Трудиться тут і новий комбайн John Deere W650 із потужним двигуном (239 кВт), в якого молотильний апарат розміщено за класичною схемою. Проте над клавішами соломотряса є барабанний сепаратор, який забезпечує якісне видалення зернової маси, якщо навіть стеблостій густий або виляглий.
У цьому господарстві, як і в сусідніх СВК «Ясени», СВК ім. Шевченка, практикують таку форму експлуатації комплексів машин, за якої кількість механізмів грунтується не на кількості мобільних збирально-транспортних техзасобів, а на обсязі та складності механізованих робіт із урахуванням динаміки їхнього виконання. При цьому витрати на реновацію і капітальні вкладення знижуються на 12-14% завдяки оптимальному зменшенню кількості механізаторів, зайнятих на жнивах та інших технологічних операціях.
   У складі технологічного циклу такі операції пов'язані між собою за схемами «збирання основної частини врожаю - звільнення площ від НЧВ - лущення пожнивних решток». У потоково-цикловому методі передбачено також закріплення за механізатором не однієї машини, а кількох збиральних, грунтообробних, посівних.
Складовий елемент цього методу - створення мікроланок (пар) механізаторів, реалізація лінійного графіка виконання робіт за групою циклів, а також використання наявних техзасобів за марками енергоносіїв. Важливим елементом упровадження раціональних форм експлуатації сільгосптехніки є зведений календарний план виконання механізованих робіт у рослинництві з урахуванням мобільних агрегатів, зайнятих на обслуговуванні тваринницької ферми. При цьому основою комплексу робіт є технологічні карти вирощування, збирання зернових колосових і ріпаку та післязбирального обробітку зернової маси врожаю, зміни якісної структури комплектів машин та оснащення виробничо-господарських об'єктів. Так, на зерноочисному току міститься цілий комплекс модернізованого обладнання: сушарка потокової дії SUKUP, подова сушарка, пневмосепаратори СПО-50 і САД-50, комплект бункерів для активного вентилювання й тимчасового зберігання зерна.
Наприклад, у ПФГ «Поточище» цьогорічного сезону на зернотоку випробовують переносний малогабаритний вентилятор. Цей пристрій компактний і ефективний. За продуктивності продування протягом години 1500 м3 повітря він може вентилювати одним аератором 26-28 кубічних метрів зернової маси на відкритому майданчику току або в складському приміщенні, за висоти вентильованого шару в бурті (кагаті) - до 2-х та ширини до 4-х м.
Характерно, що в кожній збирально-транспортній групі комбайни обслуговують усі наявні там автомобілі, що скорочує час простоювань на 27-34% порівняно з тим, коли автомобіль закріплено за одним комбайном. При цьому кількість автомобілів у збирально-транспортній групі визначають відповідно до кількості комбайнів у ній, тривалості одного рейсу автомобіля, часу заповнення бункера зерном і кількості зерна, яке вміщується в кузові одного автомобіля.
У кожній із збирально-транспортних груп у ПФГ «Поточище» застосовують потокове збирання збіжжя з подрібненням соломи та формуванням копиць. При цьому ячмінну солому не приорюють, а використовують на кормові цілі ВРХ - молочного та відгодівельного стада.
   Раціональне використання модернізованих агрегатів жнивної пори - один з елементів реалізації організаційно-технологічних заходів і комплексного проекту. 

Інтерв'ю
Своєчасне, якісне та кваліфіковане сервісне обслуговування сільськогосподарської техніки є гарантією її безвідмовної роботи впродовж сезону. Компанія CLAAS — один з провідних виробників високотехнологічної, сучасної техніки для сільського... Подробнее
Ще 2021 року Міністерство у справах ветеранів України розпочало роботу з підготовки Стратегії розвитку ветеранського бізнесу до 2030 року (mva.gov.ua). Успішний ветеран-підприємець, який активно розвиває власну справу, свою громаду та... Подробнее

1
0