Спецможливості
Статті

Комфорт для тварин — прибуток для господаря

05.02.2009
587
Комфорт для тварин — прибуток для господаря фото, ілюстрація

Під час розробки сучасного обладнання для утримання, обслуговування та відпочинку тварин на фермах спеціалісти ставлять завдання не лише дотримуватися відповідності чинним стандартам захисту тварин, а й створювати адекватні комфортні умови з урахуванням їхніх біологічних характеристик та життєвих потреб, надто в особливо важливі періоди життя.

Клітки для індивідуального утримання телят

Під час розробки сучасного обладнання для утримання, обслуговування та відпочинку тварин на фермах спеціалісти ставлять завдання не лише дотримуватися відповідності чинним стандартам захисту тварин, а й створювати адекватні комфортні умови з урахуванням їхніх біологічних характеристик та життєвих потреб, надто в особливо важливі періоди життя.

Прагнення України стати повноправним членом Європейського Союзу породжує потребу імплементації європейського законодавства, норм і правил, у тому числі й у галузі тваринництва. В країнах Європейського Союзу діють норми, якими законодавчо закріплено мінімальні вимоги до умов утримання тварин. Наприклад, умови утримання молодняку великої рогатої худоби регламентуються Директивою Європейського Союзу 91/629 “Мінімальні вимоги до умов утримання телят, які забезпечують захист тварин”, а в галузі свинарства — Директивою Європейського Союзу 91/630 “Мінімальні стандарти для захисту свиней”.

Трансформаційна клітка для утримання телят
Останнім часом спостерігаються позитивні зрушення у відновленні галузі скотарства в Україні, зростає молочна продуктивність корів, у низці господарств упроваджують перспективні технології виробництва молока під час реконструкції й нового будівництва тваринницьких

ферм.
Важливою передумовою успішного функціонування господарства з виробництва молока, з-поміж іншого, є вирощування якісного молодняку для ефективного відтворення стада, особливо збереження молодняку в профілакторний період, тобто в перші 20 днів після народження; створення сприятливих умов для планового росту й розвитку телят, підвищення приростів їхньої живої маси.
Відомо, що новонароджених телят віком до 20 днів обов’язково потрібно утримувати в індивідуальних клітках, розміщених у профілакторіях родильних відділень для корів молочних ферм, у яких, зазвичай, діє ветеринарний принцип: “Усе зайнято — все пусто”.
Свого часу широкого використання набули індивідуальні клітки для утримання телят протягом 20 днів після народження, якими комплектували обладнання ОСТ-50.
Нині з прикрістю доводиться констатувати, що в Україні не випускають обладнання для утримання й обслуговування телят.
За таких умов у господарствах для утримання телят використовують індивідуальні клітки власного виробництва з дерева, металевого прута тощо.
Фахівці УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого і ТОВ “Агрікон” розробили клітку для індивідуального утримання телят у профілакторний період з можливістю її трансформації в обладнання для групового утримання молодняку до тримісячного віку. Під час розрахунків бралися до уваги дані наукових повідомлень про поведінку телят профілакторного періоду в умовах використання кліток для індивідуального утримання молодняку. За результатами етологічних досліджень встановлено, що в перші дні після народження телята тривалий час доби відпочивають: лежачи — протягом 19,3 год (80,4%), стоячи — 4,3 год (17,8%), решту часу споживають корм — 0,4 год (1,8 %).
Клітка облаштована таким чином, що забезпечує утримання телят профілакторного періоду протягом 20 днів після народження, потім її трансформують способом конструкційного об’єднання кількох кліток у групову клітку для утримання групи телят від 20-денного до тримісячного віку. У трансформаційній клітці телят випоюють молоком із відра, оснащеного соскою, яке розміщено у верхньому положенні, а також із відра, прилаштованого в нижній частині клітки. Так створено сприятливі умови для випоювання молодняку великої рогатої худоби.
Упровадження трансформаційної клітки для утримання телят сприятиме збереженню новонародженого поголів’я великої рогатої худоби, створенню зручних, комфортних умов для тварин, що дасть можливість поліпшити їхні продуктивні властивості, знизити собівартість вирощування молодняку та досить ефективно використовувати оригінальне обладнання на фермах.

В Смоляр,
канд. с.-г. наук, академік МКА
Т. Цема,
інженер
Т. Коломієць,
зооінженер

Інтерв'ю
Компанія «ТЕРРА» є одним із найбільших українських виробників круп та круп’яних виробів, до асортименту якого входить 165 видів найменувань продукції, частина з якої експортується у 67 країн. Хоч виробництво тут не припинялося ні на день,... Подробнее
клубника
Ринок ІТ-рішень для сільського господарства у світі сягає $400 млрд. Застосування ІТ-технологій значно збільшує продуктивність аграрного виробництва.  

1
0