Спецможливості
Техніка та обладнання

Комбайни CSX 7080 на хлібних просторах України

22.09.2016
12196
Комбайни CSX 7080  на хлібних просторах України фото, ілюстрація
комбайн CSX 7080

Комбайн ІV покоління CSX-7080  компанії New Holland  є одним із комбайнів із барабанною молотаркою, яка традиційно використовується в умовах України.

 

Серед широко представлених на міжнародній виставці Агро-2016 (Київ, червень 2016 р.) зернозбиральних комбайнів помітне місце займали комбайни жовтого фірмового кольору компанії New Holland. Ці комбайни фірми-дилери тільки пропонують для продажу, а інші, до яких належить і комбайн CSX 7080 New Holland вже збирають хліби на ланах України. Природно, постає питання: що це за комбайн і які його можливості при збиранні різних технологічних культур?

Заради об’єктивності слід зазначити, що компанія New Holland з’явилась на ринку України дещо пізніше, ніж інші фірми-лідери ринку, як то John Deeere, Case-IH та Claas. Але не тільки впевнено заявила про себе, але й по достоїнству зайняла своє чільне місце в групі компаній-лідерів, що поставляють свої зернові комбайни на ринок України.

Комбайн зернозбиральний самохідний CSX-7080 призначений для збирання зернових колосових культур (пшениці, ячменю, вівса, жита) як прямим, так і роздільним способом, а з використанням додаткових пристроїв - збирання соняшнику, кукурудзи на зерно, зернобобових, круп’яних культур та насіння рапсу, сої, зернового сорго, дрібнонасінних культур. «Обличчя» комбайна визначає його барабанна молотарка. В її основі – багатобарабанна молотильно-сепарувальна система (МСС) з ротаційним барабаном-соломосепаратором.

Багатобарабанні МСС з ротаційним сепаратором використовується в комбайнах аналогічного по продуктивності класу інших виробників (компанії Claas, Massey Ferguson, Fendt, Deutz Fahr). Але особливістю МСС комбайна CSХ 7080 є чотирибарабанна (!) МСС. Основний молотильний барабан – класичного діаметру (607 мм), має максимальний кут обхвату підбарабанням - 121°. Перший бітер розміщений між барабаном і сепаратором, інший - за ротаційним барабаном-соломосепаратором. Сам соломосепаратор розміщено між бітерами. Застосування чотирьох фактично бильних барабанів в «синтезі» з молотильно-сепарувальними деками дає змогу виконувати обмолот хлібної маси на «м'яких» режимах, тобто – при порівняно невеликій частоті обертанні молотильного і інших згрупованих з ним в одній групі барабанів. Такий молотильний барабан – 600 мм, - домінує до 80 % наявних барабанних комбайнів і має частоту обертання 900-950 об/хв. Застосування чотирьох барабанів з деками обумовило збільшення площі дек, де здійснюється основна сепарація зерна, до 2,38 м2. В порівнянні з комбайном Дон-1500Б це фактично більше в 2 рази.

Ротаційний соломосепаратор також має власне підбарабання, яке виконує тільки функцію сепарування і тим самим збільшує зону примусової сепарації зерна та забезпечує додаткову розділяючу дію. Такі прості технічні і технологічні рішення в системі МСС спрямовані на збільшення виділення зерна з грубого вороху комбайна вже на цій ділянці молотарки до 20 %. Внаслідок такої технологічної схеми обмолоту зернове навантаження на соломотряс, який в принципі призначений для роботи з соломою із малим вмістом зернових залишків, зменшується. Тому умови його роботи не тільки спрощуються, а й покращується. Внаслідок цього втрати зерна за ним фактично зменшуються до мінімуму, фактично – до нуля.

Перед тим як надійти на шестиклавішний соломотряс обмолочена маса потрапляє в зону дії ще одного бітера. Його головне завдання – поліпшення умов роботи соломотрясу: зміна траєкторії руху маси після МСС та динамічно-примусове (силове) переміщення обмолоченої грубої соломистої маси на перший каскад клавіші соломотряса з тим, щоб цей ворох «пройшов» всю довжину робочої поверхні клавіші і це сприяло б повному виділенню зерна із соломи. Опційна система самовирівнювання решіт Smart Sieve призначена для збирання урожаю без зниження чистоти зерна та якості його очищення навіть при значних поперечних нахилах комбайна.

технічна характеристика комбайна

Кабіна комбайна дуже простора і комфортна, чим забезпечує собі цілий ряд переваг, які забезпечують високий рівень комфортабельності і безпеки оператора. Серед них – велика площа вікон, прекрасна звукова і віброізоляція.Зручна для контролю інформаційна панель системи управління в кабіні комбайна

Комбайн CSX-7080 обладнаний кольоровими моніторами Intelli View ІІ. На великому екрані постійно відображується інформація, що стосується технічних систем комбайна та технологічних систем - молотарки та жатки. При допомозі кнопок навігації можна легко вибрати інший, необхідний в даний момент часу набір відображуваних параметрів.

Багатофункціональний важіль управління знаходиться під правою рукою оператора. На ньому розміщені кнопки управління жаткою, мотовилом і функціями вивантаження зерна. Дистанційне управління підбарабанням і подачею палива до двигуна також виведені на відповідні кнопки пульту управління.

В стандартний комплект кабіни входить також сидіння для інструктора.

Результати випробувань 

Лабораторно-польові випробування комбайна проведені на збиранні озимої пшениці – технологічної культури, яку регламентовано методами випробувань зернозбиральних комбайнів. Вони обов’язково проводяться для кожного комбайна з метою оцінки якості роботи молотарки при різних режимах роботи – втрат зерна за всіма системами молотарки, дроблення і засміченості зерна при різних рівнях подачі хлібної маси на обмолот, а також функціональної здатності – пропускної здатності і номінальної продуктивності при допустимому рівні втрат за молотаркою 1,5%. Умови випробувань відповідали вимогам до виконання такої оцінки: урожайність зерна становила 54,9 ц/га і відповідала вимогам до комбайна такого класу як CSX-7080, вологість зерна – 10,8 %, забур’яненість хлібного масиву - 2,2 %, співвідношення «зерно:солома» – 1:1,1. Дроблення зерна на усіх подачах знаходилось в межах до 2 %. Це свідчить, що встановлений режим обмолоту – частота обертання молотильного барабана, встановлені зазори між барабанами і деками в процесі роботи комбайна (незважаючи на збільшення подачі маси в молотарку при збільшенні продуктивності і робочої швидкості комбайна) зберігається на встановленому рівні. І основна «заслуга» в цьому – надійність «тримати» на одному фіксованому рівні і частоту обертання всіх барабанів і що важливо – зазори - системи автоматичного (електричного) управління та самої жорсткої по конструкції механічної системи із чотирьох барабанів. Інша важлива система, яка є невід’ємною від молотарки – система очищення зерна, - із своїм завданням також справляється успішно. Про це свідчить якість цілком чистого та готового до вивантаження зерна із бункера: його засміченість – наявність рослинних решток пшениці і інших рослин, була мізерна і становила всього 0,14-0,37 % і повністю відповідає вихідним вимогам до чистоти зерна зернозбиральних комбайнів (не більше 2 %). І отримати в комбайні таке чисте зерно є важливим в особливій мірі зараз, коли спостерігається тенденція продавати зерно прямо в полі від комбайна у великотоннажний автомобільний зерновоз, який за 4 години доставляє таке готове зерно в потужний приморський елеватор на півдні України

якість роботи комбайна

Отримані дані та їх представлення у вигляді табличного матеріалу в значній мірі по своїй величні мають «розкидані» величини не дають конкретної уяви: як же можуть змінюватися сумарні втрати зерна за молотаркою при збиранні різних культур і навіть при різних рівнях продуктивності (пропускної здатності) при цьому. Від яких чинників залежать втрати, які постійно фігурують в наших статтях по зернозбиральним комбайна?

Найбільш проста і об’єктивна водночас є графічна залежність втрат за молотаркою від величини подачі хлібної маси в комбайн на обмолот. Причому, для об’єктивної оцінки комбайна прийнято робити такі тестування на основній культурі, для яких призначено зернозбиральний комбайн. Тобто, для зернової, в залежності, яка зернова культура є основною в даній зоні зерновиробництва. В умовах зерновиробництва України такою є озима пшениця. Вона має всі необхідні характеристики та відповідні параметри, які дають змогу всесторонньо та в повній мірі оцінити якість роботи всіх систем комбайна, починаючи від жатки і закінчуючи системою подрібнення і розсівання соломи і полови по полю.

залежність втрат зерна

Графічна залежність свідчить: при збільшенні подачі, яка досягається шляхом збільшення робочої швидкості комбайна в полі в загінці, втрати зерна за молотаркою (сумарно - ті втрати, які є в полові за решітним станом і в соломі - за соломотрясом) зростають. І це є зрозумілим, оскільки при збільшенні подачі в молотарку кількість зерна і соломи в молотарці збільшується. Їх зв'язок між собою також зростає. Такий великий і зростаючий потік маси важче обмолотить, а ще складніше – розділити і відокремити зерно. І от при певній, скажемо так, великій подачі, наступає момент, коли втрати досягають 1,5%. В нашому випадку – це подача рівна 11,3 кг/с. При переробці цих 11,3 кг і спостерігаються втрати 1,5%. Тобто, що подали в молотарку – те вона й пропустила (технологічно переробила). Із збільшенням подачі до 14-15 кг/с втрати зерна за молотаркою зростають до 4-4,5 %. Такий характер втрат при обмолоті зернових культур і озимої пшениці зокрема, в цілому є характерним для всіх барабанних комбайнів з клавішним соломотрясом. В даному випадку однозначно можна стверджувати і прийняти до виконання на даному полі, що прийнятна якість комбайна – щоб втрати зерна не перевищували 1,5 %, можлива при подачі 11,3 кг/с. Розрахунок продуктивності і визначення робочої швидкості для певної пропускної здатності комбайна приводилось в попередніх статтях журналу «Пропозиція». Тут також може виникнути питання: а наскільки реальна та можливо працювати з пропускною здатністю 11,3 кг/с та продуктивністю 11,06 т/год змінного часу (див. табл. 1-3). Реально і при необхідності – можливо. Справа в тому, що такі режими роботи свідомо приймає господар поля. Може бути така ситуація, наприклад, що до кінця жнив залишилось 1-2 дні. Погода стрімко міняється. Як правило – це на два тижні. А ми, працюючи при цій оптимальній швидкості (4,3 км/год, на даному полі) не встигаємо зібрати і пів-поля. Пішли дощі. І зразу ж – втрати. За два тижні – їх просто багато. То що, урожай втрачено? Ні, вихід є: збільшуємо робочу швидкість, збільшуємо висоту зрізу і працюємо. Втрати зростуть до 2-5%. Ц наші «свідомі» втрати, але це не ті 30-40 % , які ми втратимо за дні вимушеного простою комбайна і погіршення умов роботи та стану хлібостою.

В умовах експлуатації, на прямому комбайнуванні озимої пшениці з урожайністю зерна 54,8 ц/га отримано продуктивність на рівні 16,49 тонн за 1 годину основного часу. Комбайн в даних умовах повністю використовує конструкційну ширину захвату жатки шириною захвату 7,3 метра. Це дало змогу працювати з ефективним завантаженням молотарки на оптимальній робочій швидкості 4,3 км/год. Зерновий бункер великої місткості з об’ємом 9 м3 дає змогу знизити затрати часу на виконання додаткових операцій, тим самим сприяє підвищенню продуктивності роботи комбайна. Вивантажувальний шнек довжиною 5,2 м має здатність повертатись на 105° і виконувати вивантаження зерна з продуктивністю 72 л/с, чим забезпечується велика швидкість і безпечність вивантаження. Ефективність використання робочого часу зміни достатньо висока: коефіцієнт використання змінного часу – 0,67 і 0,69 відповідно. Затрати праці на збирання такого агрофону 1 га площі незначні і становлять 0,5 люд.-год.

Проведено перевірку можливості комбайна працювати і в тяжких умовах. – при прямому комбайнуванні сильно полеглого та забур’яненого ячменю. Комбайн в базовій комплектації оснащений системою, яка забезпечує підтримання заданої висоти зрізу, а також системою контролю тиску жатки на грунт. Додатково комбайн укомплектовано системою Auto Float, яка забезпечує автоматичне копірування жаткою рельєфу поверхні поля. Зазначені системи спрощують роботу оператора і дозволяють йому максимально сконцентруватися на скошуванні «покручених» та полеглих забур’янених хлібів. Тому, при скошуванні ячменю зі значною полеглістю - 24,9 % жатка успішно справилась з підйомом та зрізом полеглої маси і подачею її в молотарку. Цьому першочергово сприяє високо швидкісний режим руху «коси» в різальному апараті жатки – 1150 цикл/хв.

якість обмолочування ячменю

якість обмолочування сої

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Багато технологічних культур потребують збирання з низьким зрізом стерні та виконання обмолоту на щадних режимах – низькій частоті обертання молотильного барабана. Для цього молотильний барабан має вбудований понижувальний редуктор. Це дозволяє без особливого переобладнання та затрат часу використовувати його при збиранні культур, які потребують при обмолоті низьку частоту обертання молотильного барабана. Низький зріз комбайн CSX 7080 забезпечує за рахунок системи автоматичного копірування рельєфа поверхні. Тому при збиранні наприклад сої, яка має низько розміщені на стеблі стрючки, жатка забезпечила низький зріз і незначні втрати – всього 0,99%.

Висновок

Аналізуючи технічний рівень комбайна в цілому можна стверджувати, що по продуктивності потенціал комбайна значно більший і може досягати продуктивності біля 25 тонн за годину основного часу на полях з урожайністю навіть до 70 ц/га. Ці функціональні можливості підтверджують прогресивна конструкційно-технологічна схема молотарки, сучасний технічний рівень та параметри комбайна і його функціональна здатність забезпечувати високу ефективність використання робочого часу зміни. Цьому «сприяє» високий рівень технічної надійності, ергономічності, охорони та безпеки праці, коли функції комбайнера щодня зводяться тільки до самих простих і короткочасних затрат на щоденне технічне обслуговування.

Слід зазначити, що при нинішній економічній ситуації в Україні ціна комбайна CSX-7080, як і інших аналогічних комбайнів інших фірм, досягає кількох мільйонів гривень. І об’єктивно відмітимо, що такий комбайн таких грошей вартий. Це ставить нас перед фактом необхідності значних експлуатаційних затрат на збирання врожаю. Однак, проведені економічні розрахунки свідчать, що реально зменшити їх в 2-3 рази можна за рахунок збільшення річного завантаження, наприклад: від 180 годин нормативних до 360 і більше годин в реальних в умовах експлуатації. Фактично – отримання дво-трилітнього наробітку. І це, як свідчить досвід використання комбайна CSX-7080 – є реальність. Для цього в його технічному арсеналі є достатній потенціал.

 

Занько М.Д., завідувач лабораторії наукових досліджень і випробувань машин для збирання та первинної переробки урожаю, к.т.н., ст. наук. співробітник (УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого)

панель
информационная панель в кабине
монітор
монитор оператора
зазор
зазор между бичем и поперечными ребрами деки
обмолот
обмолот поля с сорняками
Ключові слова: комбайни, New Holland

Інтерв'ю
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою
Провідний український виробник ЗЗР та добрив – компанія "UKRAVIT" – підбиває підсумки року, що добігає кінця. Попри всі несподіванки й негаразди, "UKRAVIT" продовжив своє зростання. Розширювалися мережа торгових представництв і асортимент... Подробнее

1
0