Спецможливості
Технології

Колумбійська галова нематода — особливо небезпечний карантинний організм

10.04.2009
3750
Колумбійська галова нематода — особливо небезпечний карантинний організм фото, ілюстрація

На сьогодні в світі відомо близько 60 видів галових нематод роду
Мeloidogyne, які спричиняють небезпечне захворювання - мелойдогіноз. Поширені вони здебільшого в країнах із тропічним і субтропічним кліматом і рідко зустрічаються в умовах напівпустель і помірних широт.

На сьогодні в світі відомо близько 60 видів галових нематод роду
Мeloidogyne, які спричиняють небезпечне захворювання - мелойдогіноз. Поширені вони здебільшого в країнах із тропічним і субтропічним кліматом і рідко зустрічаються в умовах напівпустель і помірних широт.

Зважаючи на велике коло рослин-хазяїв, здатних утворювати патогенні комплекси з грибами, вірусами та бактеріями, боротьба з ними потребує найбільших матеріальних витрат, знання й практичного досвіду.
Один із представників карантинних видів мелойдогінів - колумбійська галова нематода (Meloidogyne chitwoodi Golden). В Україні її немає. Колумбійську галову нематоду вперше було виявлено на північно-західному узбережжі США в 1980 році, нині вона поширена в Північній і Південній Америці, Південній Африці й деяких країнах Європи (Бельгія, Німеччина, Нідерланди, Франція). Вона уражує рослини з родин пасльонових, злакових, дводольних, зонтичних, лілейних, хрестоцвітих та інших культур, які вирощують як у відкритому, так і в закритому грунті. Значною мірою уражуються картопля й томати, дещо менше - ячмінь, кукурудза, горох, буряки, морква, овес, пшениця. Втрати врожаю, спричинені колумбійською галовою нематодою, за різного ступеня зараження грунту коливаються від 50 до 90 відсотків.
Зимує вона в стадії яйця або вільноживучої личинки як у грунті, так і на коренях сільськогосподарських культур і бур'янів. Навесні, коли температура грунту сягає 5°С, з яєць виходять личинки другого віку, які можуть мігрувати на невелику відстань. Проникаючи в корінь рослини, вони активізують ріст навколишньої тканини так, що біля її входу формуються чотири великі харчові клітини - синцитії, де личинки харчуються. Найчастіше в одному місці заселяється кілька личинок, при цьому на коренях із гігантських клітин утворюються здуття - гали. Залежно від температури грунту в період вегетації, тривалості сезону вирощування культури, нематода здатна давати від трьох до п'яти генерацій. Симптоми ураження рослин колумбійською галовою нематодою змінюються залежно від рослини-хазяїна, щільності популяції нематоди та умов навколишнього середовища. При цьому рослини відстають у рості, мають хлоротичний вигляд, цвітіння затримується, на бульбах картоплі з'являються здуття - пустули або гали, які схожі на бородавки, а на шкірці та м'якоті проступають некротичні плями. На моркві желеподібна речовина утворює паростки з бородавками (рисунок).
Пересування колумбійської галової нематоди обмежене. Як уже зазначалося, тільки личинки другого віку (інвазійні) можуть переміщатися в грунті на кілька десятків сантиметрів. Без рослини-хазяїна вони можуть бути життєздатними понад рік. Поширюється нематода із зараженим посадковим матеріалом (бульбами, розсадою), рослинною продукцією, грунтом, сільгоспінвентарем і технікою. На полі вона розповсюджується під час культивації, іригації, природного дренажу, а також з водою.
Задля виявлення колумбійської галової нематоди здійснюють обстеження присадибних ділянок, господарств, тепличних комбінатів, де вирощують пасльонові та інші культури, а також місця переробки та зберігання рослинної продукції. Візуальні обстеження проводять у другій половині вегетації, в період цвітіння та бутонізації сільськогосподарських культур. Грунтові зразки відбирають протягом року, крім періоду промерзання. Для цього з кожної ділянки відповідно до рівномірної сітки за допомогою бура відбирають 50 зразків грунту по 5 см3 кожний. Потім їх об'єднують в один середній зразок об'ємом 250 см3. У насіннєвих господарствах зразки грунту відбирають чотири рази за період вегетації. У фермерських і теплично-парникових господарствах - двічі, а на присадибних ділянках - один раз. З одного гектара відбирають чотири середніх зразки грунту по 200-500 см3, з глибини 5 см. Відібрані зразки грунту або уражені корені (бульби) відправляють у карантинну лабораторію для визначення видового складу нематод.
Щоб запобігти завезенню в Україну і дальшому поширенню колумбійської галової нематоди, слід дотримуватися карантинних правил транспортування, зберігання, переробки та реалізації продукції рослинного походження. Згідно з ними забороняється ввозити томати, картоплю, цукрові буряки, огірки, тютюн, горох, квасолю, сою та насіння люцерни з країн і районів, де виявлено колумбійську галову нематоду, в чисті від неї райони без контролю, а також із районів, де зафіксовано її агресивні патогени й не вжито ефективних заходів із локалізації та ліквідації вогнищ. Для захисту рослин від колумбійської галової нематоди застосовують хімічні, біологічні та агротехнічні заходи.
За 40 днів до висаджування сільгоспкультур грунт знезаражують такими препаратами, як Дозомет, Тіазон, Видат, Дитрапекс, Іпам, Карбатіон, Онетин, Гетерофос, які вносять механізовано на глибину 15-20 см. У розвинутих країнах для цього використовують Алдикарб (Темик), Карбофуран і Дихлорпропен.
У теплицях проти колумбійської галової нематоди використовують біопрепарат хижого гриба Arthrobotrys oligospora, що знижує мелойдогіноз рослин на 50-80%, а також препарат К-350, який створено на основі гриба Arthrobotrys irregularis. Серед паразитів яєць галових нематод відомі гриби - гіфоміцети Dactylella oviparasitica i Paecilomyces lilacinus, а серед паразитів-личинок - бактерія Pasteuria penetrans.
Проти галових нематод використовують культури-уловлювачі: горох, ріпак, крес-салат, кріп, ефективність яких сягає 78-87 відсотків.
У теплицях із мелойдогінезом борються, вдаючись до термообробки грунту парою на глибину 45-50 см і садивного матеріалу, у відкритому грунті дотримуються сівозміни із зерновими злаками та вирощують нематодостійкі сорти й гібриди. Крім того, в грунт уносять добрива (вони знижують щільність популяції нематоди) та активно борються з бур'янами, які є її резерватором.
Деякі автори (Tilikkala et al.,1995) проаналізували фітосанітарний ризик цього паразита для Фінляндії та країн Європи. Після порівняння агрокліматичних умов було встановлено, що на півдні Фінляндії галова нематода може давати дві генерації, а у Великій Британії - три. Погодні умови південного регіону ЕРРО дають можливість розвиватися на картоплі чотирьом генераціям нематоди. Саме тому, що температура грунту, яка потрібна для розвитку колумбійської галової нематоди й золотистої картопляної нематоди, - однакова, колумбійська нематода може займати той самий географічний ареал, що й золотиста картопляна нематода.

В. Большакова,
ст. науковий співробітник, канд. с.-г. наук,
Дослідна станція карантину винограду і плодових культур ІЗР УААН

Інтерв'ю
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 
10 квітня український підрозділ французької компанії MAS Seeds та фірма Innovation Agro Technologies підписали меморандум про співпрацю, який передбачає впровадження в господарствах, що є клієнтами MAS Seeds, створеної в Ізраїлі... Подробнее

1
0