Спецможливості
Техніка та обладнання

Ко­ли вес­на на по­розі — сівал­ка має бу­ти «на мазі»

07.05.2012
748
Ко­ли вес­на на по­розі — сівал­ка має бу­ти «на мазі» фото, ілюстрація

Якість підготування сівалок до роботи завжди прямо пропорційно впливає на  якість висіву насіння. Нехтування цим процесом - завжди додатковий клопіт у полі.

Якість підготування сівалок до роботи завжди прямо пропорційно впливає на  якість висіву насіння. Нехтування цим процесом - завжди додатковий клопіт у полі.

С. Шимко
s.shimko@univest-media.com

Підго­ту­ван­ня пнев­ма­тич­них сіва­лок до ро­бо­ти завжди вклю­ча­ло декілька по­слідо­вних опе­рацій, які ма­ють своє зна­чен­ня і чер­говість. Усі ета­пи в про­цесі підго­ту­ван­ня висівно­го за­со­бу до про­ве­ден­ня вес­ня­но-по­льо­вих робіт тісно взаємо­пов'язані і за­ле­жать від ста­ну ме­ха­нізму чи аг­ре­га­ту після про­ве­ден­ня кож­ної по­пе­ред­ньої опе­рації, тож зміна їхньої послідо­вності не­мож­ли­ва. До­три­ман­ня ви­ко­нан­ня всіх опе­рацій у по­вно­му об­сязі й обов'яз­ко­вої їхньої послідо­вності завжди дає очіку­ва­ний ре­­­зуль­тат: надійно підго­то­ва­ну і до­б­ре спо­ря­д­же­ну для про­ве­ден­ня якісної ро­бо­ти сівал­ку.
Увесь про­цес підго­ту­ван­ня сіва­лок до ро­бо­ти скла­дається із та­ких видів робіт:
   по­пе­редні;
   діаг­но­с­тичні;
   ме­ханічно-скла­дальні;
   ре­гу­лю­вальні;
   фінальні, або за­вер­шувальні.
По­пе­редні ро­бо­ти - це очи­щен­ня і при­би­ран­ня аг­ре­га­ту, мит­тя во­дою або роз­чи­на­ми на ос­нові во­ди із до­да­ван­ням мий­них за­собів. Іноді ви­ко­ри­с­то­ву­ють спеціальні ріди­ни на ос­нові спиртів та роз­чин­ників. Та­кож іноді мит­тя за­сто­со­ву­ють як ок­ре­мий тех­но­логічний про­цес: ко­ли зовнішній стан ме­ханізму чи аг­ре­га­ту має ду­же за­довільний стан або ви­мо­ги до зовнішньої чи­с­то­ти підви­щені.

Діаг­но­с­тичні ро­бо­ти - ро­бо­ти із ви­яв­лен­ня не­справ­но­с­тей, по­ло­мок і від­мов та оцінки ста­ну да­но­го ме­ханізму чи аг­ре­га­ту в ціло­му.

Ме­ханічно-скла­дальні ро­бо­ти - це, як пра­ви­ло, ро­бо­ти, пов'язані із знят­тям і роз­би­ран­ням ок­ре­мих ме­ханізмів або від'єднан­ням ок­ре­мих скла­до­вих аг­ре­га­ту. Під час ви­ко­нан­ня цих робіт про­во­дять заміну або віднов­лен­ня де­та­лей, за­гар­то­ву­ван­ня ро­бо­чих по­вер­хонь.

Ре­гу­лю­вальні ро­бо­ти при­зна­чені для вста­нов­лен­ня відповідних на­ла­ш­ту­вань ро­бо­чих ор­ганів і ме­ханізмів. Спо­чат­ку на­ла­ш­ту­ван­ня про­во­дять на май­дан­чи­ку або по­бли­зу місця, де без­по­се­ред­ньо ви­ко­ну­ва­ли ре­монтні ро­бо­ти. Потім ре­гу­лю­ван­ня ме­ханізму про­дов­жу­ють на полі і вно­сять ос­та­точні ко­ре­гу­ван­ня за­леж­но від ста­ну грун­ту, по­год­них умов, ви­ду насіння пев­ної куль­ту­ри то­що.

Фінальні ро­бо­ти - фак­тич­ний ана­­­ліз по­каз­ників ро­бо­ти аг­ре­га­ту. Для цьо­го про­во­дять вимірю­ван­ня потрібних по­каз­ників та зовні аналізу­ють якість об­роб­ле­но­го грун­ту. Та­кож вар­то зро­би­ти вис­нов­ки та відповідні за­пи­си у жур­налі про­хо­д­жен­ня технічно­го об­слу­го­ву­ван­ня і ре­мон­ту або у картці об­слу­го­ву­ван­ня да­но­го аг­ре­га­ту. Як пра­ви­ло, у цих за­пи­сах має бу­ти відо­б­ра­же­но по­вну кар­ти­ну всіх про­ве­де­них робіт, заміну де­­та­лей, ви­ко­ри­с­тан­ня ви­т­рат­них ма­те­ріалів, за­сто­су­ван­ня ма­с­тил та олив то­що.
У кож­но­му гос­по­дарстві техніка, що підля­гає ре­мон­ту, про­хо­дить по­пе­редній етап зовнішньо­го очи­щен­ня і мит­тя. На мийці ви­ко­ри­с­то­ву­ють ус­та­нов­ку стру­мин­но­го ти­пу з по­да­ван­ням мий­но­го роз­­чи­ну з ре­зер­ву­а­ру. В якості мий­но­го роз­чи­ну частіше ви­ко­ри­с­то­ву­ють зви­чай­ну во­ду. Далі сівал­ку за до­по­мо­гою іншо­го транс­порт­но­го за­со­бу до­став­ля­ють у ре­монт­ну май­стер­ню.
 Під час підго­ту­ван­ня пнев­ма­тич­них сіва­лок до ро­бо­ти спо­чат­ку пе­ревіря­ють ком­плектність і технічний стан висівних апа­ратів, сош­ників, ме­ханізмів пе­ре­дач і підійман­ня сош­ників, потім - технічний стан інших скла­до­вих. Пе­ревіря­ють ро­бо­ту ме­ханізмів при­во­ду насіннє­висів­них апа­ратів і підійман­ня сош­ників, ро­бо­ту дат­чиків висіван­ня і рівня насіння та до­б­рив у висівно­му ящи­ку.
У май­стерні ча­с­то до­во­дить­ся ре­­мон­ту­ва­ти дис­кові сош­ни­ки зер­но­вих сіва­лок. Кільце­ве спра­цю­ван­ня дисків усу­ва­ють заміною зно­ше­них кілець чи про­кла­док. У май­стерні роз­би­ра­ють та зби­ра­ють сош­ни­ки на самостійно роз­роб­ле­но­му при­ст­рої, ад­же ви­ко­ри­с­тан­ня ви­пад­ко­вих під­ста­вок мо­же спри­чи­ни­ти трав­му­ван­ня рук (удар чи поріз дис­ком), як­що ключ зірветь­ся. Потрібно, щоб відре­мон­то­ва­на сівал­ка бу­ла об­лад­на­на підніжкою та по­руч­ня­ми (ши­ри­на підніжки має бу­ти не мен­ше 300 мм, з опор­ним бор­ти­ком для убез­пе­чен­ня від зіска­ку­ван­ня но­ги працівни­ка). Зуб­часті пе­ре­дачі потрібно обов'яз­ко­во за­кри­ва­ти за­хи­сни­ми ого­ро­жа­ми.
Тех­но­логічне на­ла­го­д­жен­ня сіва­лок до­цільно про­во­ди­ти на ре­гу­лю­валь­но­му май­дан­чи­ку. Розміщен­ня сош­ників ви­­ко­­­ну­ють за до­по­мо­гою розмічу­валь­ної до­шки, рей­ки або стрічки з про­гу­мо­ва­но­го па­са з на­не­се­ни­ми лініями. Від­стань між лініями відповідає за­да­но­му міжряд­дю. Сош­ни­ки опу­с­ка­ють на роз­мі­чу­валь­ну до­шку, по­слаб­лю­ють кріп­лен­ня повідців до сош­ни­ко­во­го бру­са і суміща­ють сош­ни­ки з лініями на дошці. Розміщен­ня сош­ників роз­по­чи­на­ють від се­ре­ди­ни сівал­ки.

Цен­т­раль­не до­зу­ван­ня - це сер­це си­с­те­ми. За­вдя­ки клітинній шестірні до­зу­валь­но­го при­ст­рою висівна ма­са ви­т­ра­чається за чітко виз­на­че­ною кіль­кіс­тю. Краї клітин­ної шестірні за­хи­щені гу­мо­вим ущільнен­ням і об­лад­нані ней­ло­но­вою щіткою, тож насіннєвий ма­теріал не піддається по­шко­д­жен­ню і не ви­си­пається не­кон­тро­ль­о­ва­но під час тря­с­ки за ру­ху нерівною по­верх­нею. Плав­не, по­­сту­по­ве ре­гу­лю­ван­ня нор­ми висіву здійснюється пе­реміщен­ням заслінок секційної ко­туш­ки до­зу­валь­но­го апа­ра­та. Насіння, що прой­ш­ло до­за­тор, па­дає в інжек­тор, транс­пор­тується по­то­ком повітря від вен­ти­ля­то­ра, пе­реміщу­ю­чись вго­ру до роз­подільни­ка, рівномірно змі­шується в трубі і далі над­хо­дить до сош­ників. За до­по­мо­гою роз­подільни­ка мож­на зміню­ва­ти ши­ри­ну міжрядь.

Пнев­ма­тич­не транс­пор­ту­ван­ня - про­цес пе­реміщен­ня дво­ком­по­нент­но­го се­ре­до­ви­ща си­с­те­ми по­да­ван­ня насіння: повітря (суцільне се­ре­до­ви­ще) - тверді ча­с­точ­ки (дис­перс­не се­ре­до­ви­ще). Спря­­мо­ва­ний рух си­с­те­мою на­зи­ва­ють по­то­ком. Як­що в по­тоці при­сутнє дис­перс­не се­ре­до­ви­ще, йо­го на­зи­ва­ють дис­пер­сним. Та­кий потік мо­же скла­да­ти­ся з двох або більше ком­по­нентів і на­зи­ва­ти­ся, відповідно, дво­ком­по­нент­ним або ба­га­то­ком­по­нент­ним. Повітря­но-насін­нє­вий потік - ба­га­то­ком­по­нент­ний, ос­кільки йо­го дис­перс­не се­ре­до­ви­ще скла­дається з ча­с­тин, які різнять­ся між со­бою фізич­ни­ми, ае­ро­ди­намічни­ми та ін­ши­ми вла­с­ти­во­с­тя­ми. Порівня­но з ін­ди­віду­аль­ним ко­туш­ко­вим до­за­то­ром, цен­т­ралізо­ва­не до­зу­ван­ня насіння по­­тре­бує знач­но мен­ше ме­ханічних пе­ре­дач, що спро­щує кон­ст­рукцію. 3 іншо­го бо­ку, погіршується рівномірність роз­поділен­ня насіння між сош­ни­ка­ми че­рез вплив нерівно­с­тей по­ля.
Насіннєпро­во­ди з дат­чи­ка­ми висіву насіння вста­нов­лю­ють під висівни­ми апа­ра­та­ми. Дат­чи­ки рівня насіння і до­б­рив ус­та­нов­лю­ють із зовнішньо­го бо­ку ящи­ка. Після цьо­го про­во­дять тех­но­ло­гічне на­ла­го­д­жен­ня в полі. Розміщу­ють сош­ни­ки на за­да­не міжряд­дя, вста­нов­лю­ють їх на за­да­ну гли­би­ну за­гор­тан­ня насіння, ре­гу­лю­ють висівні апа­ра­ти що­до рівномірності і нор­ми висіву, виз­на­ча­ють і вста­нов­лю­ють виліт мар­керів і слідо­по­каж­чиків.
Пе­ред по­чат­ком робіт із тех­ніч­но­го об­слу­го­ву­ван­ня на май­дан­чи­ку, на­сам­пе­ред, опу­с­ка­ють ро­бочі ор­га­ни на зем­лю й обов'яз­ко­во ви­ми­ка­ють дви­гун. Під ко­ле­са вста­нов­лю­ють упо­ри, під дом­кра­ти - до­шки, а під ра­му - міцні підстав­ки. Дом­кра­ти вста­нов­лю­ють у за­зна­че­них місцях. Інстру­мент для ви­ко­нан­ня робіт має бу­ти справ­ним. Під час технічно­го об­слу­го­ву­ван­ня потрібно пе­ре­віря­ти на­явність за­побіжних щитків та за­хис­них ко­жухів на обер­то­вих вуз­лах: усі пе­ре­дачі ма­ють бу­ти надійно за­хи­щені ни­ми, а на від­кид­них ого­ро­д­жен­нях потрібно пе­ре­віри­ти справність за­су­вок та замків.
На­ступ­ний еле­мент робіт - ог­ляд еле­к­­­т­ро­про­водів, ви­яв­лен­ня місць по­­шко­д­жен­ня ізо­ляції, усу­нен­ня до­­тор­ків про­водів до ча­с­тин сівал­ки. Працівни­ки до­сить ча­с­то за­зна­ють по­ра­нень рук під час за­тя­гу­ван­ня бол­то­вих з'єднань у важ­ко­до­с­туп­них місцях аг­ре­га­ту. То­му слід ко­ри­с­ту­ва­ти­ся ру­ка­ви­ця­ми, а ру­ки не по­винні бу­ти за­ма­щені ма­с­ти­лом. Під час уми­кан­ня дви­гу­на трак­то­ра та ро­бо­чих ор­ганів працівни­ки не ма­ють сто­я­ти на­впро­ти валів, що обер­та­ють­ся, лан­цю­го­вих та па­со­вих пе­ре­дач, кон­веєрів. Від'єдну­ва­ти тру­бо­про­во­ди або шлан­ги, а та­кож підтя­гу­ва­ти кріплен­ня для усу­нен­ня протікан­ня оли­ви у гідравлічній си­с­темі сівал­ки доз­во­ле­но тільки за від­сут­­ності ти­с­ку в си­с­темі та після опу­с­кан­ня на зем­лю ро­бо­чих ор­ганів аг­ре­га­ту.

Інтерв'ю
Земельна реформа аж ніяк не завершилася з прийняттям закону про обіг сільськогосподарських земель. Вона потребує прийняття супутніх законів та підзаконних актів, що забезпечать функціонування ринку землі. Про долю цих законів і... Подробнее
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее

1
0