Спецможливості
Новини

Кожна 10-та пляшка соку у світі зроблена з фруктів та ягід, перероблених українською компанією T.B. Fruit

14.02.2020
1023
Кожна 10-та пляшка соку у світі зроблена з фруктів та ягід, перероблених українською компанією T.B. Fruit фото, ілюстрація

Вже котрий рік поспіль компанія з України займає третю лідерську сходинку в рейтингу найбільших виробників концентрованих соків в Європі.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-реліз T.B. Fruit.

Мова йде про групу компаній T.B. Fruit, до складу якої входять сім заводів з переробки фруктів та овочів, чотири з яких знаходяться в Україні (інші — в Польщі та Молдові). Українському споживачу компанія відома за соками прямого віджиму ТМ "Galicia", а світ знає T.B. Fruit як потужного виробника концентрованих натуральних соків.

Загальна потужність переробних заводів T.B. Fruit становить 1 млн тонн фруктів, овочів та ягід на рік. А це відповідно майже 150 тис. тонн концентрованого соку щороку.

Як стало відомо, минулого року з фруктів та ягід, перероблених на заводах компанії, була зроблена кожна 10-та пляшка соку в світі та кожна 4-та пляшка яблучного соку в США (у 2014 р. T.B. Fruit був найбільшим експортером яблучного концентрованого соку до США). 

З української сировини виготовляються сотні торгових марок соків у світі. Концентровані соки виробництва T.B. Fruit постачаються глобальним лідерам, таким як Nestle, PepsiCo, Coca-Cola, Refresco, Eckes-Granini. В Україні з концентрованого соку T.B. Fruit виготовляють соки для таких відомих українських брендів як: Sandora, "Садочок", "Сандорик", Rich, "Живчик" та ін. 

Засновник і власник T.B. Fruit Тарас Барщовський повідомив, що на початок 2020 року географія експорту продукції компанії (близько 90%) налічує 40 країн світу, серед яких є важкодоступні для українського виробника ринки США, Європи, Японії, Ізраїлю.

А ці країни дуже прискіпливо ставляться до якості сировини, що надходить до них.

 

Інтерв'ю
Швидка зміна кліматичних умов, нестійка економічна ситуація в Україні та світі, обмеження доступу до основних виробничих ресурсів та їхнє суттєве здорожчання змушують як світових, так і вітчизняних аграріїв шукати більш раціональні... Подробнее
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее

1
0