Спецможливості
Новини

Які культури в Україні найрентабельніші у вирощуванні?

24.07.2017
7687
Які культури в Україні найрентабельніші у вирощуванні? фото, ілюстрація

За підсумками минулого сезону найрентабельнішим було виробництво насіння соняшнику, сої та ріпака. Соняшник загалом тримає лідерство з прибутковості останні десять років. Що буде цього сезону - розповів керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету Олександр Маслак, пише propozitsiya.com з посиланням на expres.ua.

За його словами, рівень рентабельності підприємств сільського господарства в 2016 році становив 37,3%. При цьому найбільшу прибутковість в рослинництві мали насіння соняшнику (61,9%), сої (51,8%) та ріпака (45%). На ефективність господарювання впливали витрати та ціни продукції. Так, собівартість виробництва 1 ц зернових та зернобобових культур становила 2,15 тис. грн, що на 20% більше порівняно з попереднім роком. Своєю чергою собівартість виробництва насіння соняшнику - 4,51 тис. грн. (+25% до рівня попереднього року), сої - 5,08 (+1%), ріпака - 5,48 тис грн. (+33%). Закупівельні ціни на зерно та олійне насіння зростали в середньому на 15 - 20%.

За підсумками виробництва та реалізації продукції рослинництва сільськогосподарські підприємства отримали в минулому році 81,2 млрд грн.

Цьогоріч, як зазначив експерт, вподобання сільськогосподарських товаровиробників не змінилися. Більшість посівних площ відведені під вирощування пшениці, кукурудзи, ячменю, а також соняшнику, сої та ріпака. До того ж, ці види зерна та олійного насіння вважаються головними й у світовому сільському господарстві. Тому від результатів їх вирощування та збуту залежатиме загалом ефективність сільського господарства.

За результатами проведених розрахунків з вирощування ріпака озимого загальні господарські витрати на 1 га досягнуть 15 тис. грн. За врожайності - 25 ц/га, собівартість 1 т продукції становитиме майже 6 тис. грн. При ціні реалізації ріпака 11 тис. грн/т, прибуток з 1 га досягне 12,5 тис. грн, що забезпечить рентабельність на рівні 83%. При традиційній технології вирощування соняшнику загальні витрати на 1 гектар у середньому становитимуть 14 тис. грн. Враховуючи врожайність - 25 ц/га, собівартість 1 т продукції дорівнює 5,6 тис. грн. За ціни продажу продукції на рівні 10 тис. грн/т, доходи з одного гектара становитимуть 11 тис. грн, що забезпечить рентабельність на рівні 79 %.

Тобто соняшник і надалі буде однією з найрентабельніших культур.

"Україна належить до найбільших світових виробників олійного насіння, здебільшого завдяки вирощуванню соняшнику. Тому на внутрішньому ринку спостерігається постійний попит на це насіння, який буде триматися впродовж нового й наступних сезонів та впливатиме на формування привабливих закупівельних цін для товаровиробників", - додав О. Маслак.

За інформацією USDA, в Україні прогнозується збільшення врожаю соняшникового насіння до 14 млн т. Це на 250 тис. т перевищить рівень минулого року. Виходячи з цього, зростуть обсяги продажу на зовнішніх ринках українського насіння соняшнику на 30 тис. т, - до 250 тис., соняшникової олії - на 100 тис. т (до 5,2 млн).

Експерт пояснив, чому соняшник, сою та ріпак вигідніше вирощувати, аніж, наприклад, пшеницю.

"На початку липня середні ціни на пшеницю 3 класу становили від 4,4 тис. грн/т, пшеницю фуражну - 4 тис. грн, кукурудзу фуражну - 3,9 тис. грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року, пшениця продовольча подорожчала на 7%, пшениця та кукурудза фуражні поступилися в ціні на 3%.

Своєю чергою ціни на олійне насіння були в 2,5 - 3 рази вищими порівняно з цінами на зерно. Так, соняшник коштував у середньому 10,3 тис. грн/т, ціни на сою коливалися від 10,5 до 11,5 тис. грн/т, ріпак - 10 - 12 тис. грн/т. Порівняно з червнем минулого року соняшник подешевшав на 3%, проте соя подорожчала на - 8%, а ріпак - на 15%", - зазначив О. Маслак.

Інтерв'ю
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее
До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок... Подробнее

1
0