Спецможливості
Техніка та обладнання

Як збільшити продуктивність обприскування?

17.07.2020
24915
Як збільшити продуктивність обприскування?  фото, ілюстрація
Хімічний захист рослин наразі є основою отримання стабільно високих урожаїв і продукції високої якості. Він будується на точній організації комплексу технічних заходів і діагностики, але насамперед — на раціональному застосуванні пестицидів.
 
Питань і проблем щодо організації процесу хімічного захисту дуже багато. Їх можна поділити на природні та організаційні. Щодо першого, то тут людина безсила й може працювати лише у відведений природою час. Зокрема, примхливі погодні умови цьогорічної весни показали, що для того, аби виконати всі умови системи захисту в потрібний час, техніка для внесення пестицидів повинна працювати 24 години на добу без зупинок. Але як цього досягти?
 
Процес заправляння та змішування хімічних препаратів ніхто не відміняв, а можливості виконання цієї операції під час руху не передбачено... Тут уже справа за організаційними питаннями процесу обприскування, які дають змогу не лише покращити продуктивність агрегатів для внесення пестицидів, а й досягти високої якості розчинення та змішування препаратів, що є запорукою їхньої високої ефективності.
 
«Наше підприємство обробляє близько 10 тис. га і має у своєму складі декілька господарств, які розміщені в Київській та Черкаській областях. ПОА «Україна» (Київська обл., Переяслав- Хмельницький р-н) в обробітку має 2,8 тис. га, основний напрям діяльності — рослинництво. Займаємося вирощуванням найрентабельніших і затребуваних ринком сільськогосподарських культур: озимої пшениці, соняшнику та кукурудзи», — розпочинає знайомити з підприємством мій співрозмовник, Дмитро Книрш, заступник директора із рослинництва. 
 
Ліворуч - Микола Михайленко, праворуч - Дмитро Книрш
Пан Дмитро працює на підприємстві з 2016 року, і, можна сказати, саме звідтоді розпочалося інтенсивне впровадження сучасних технологій, що дало змогу підвищити в рази ефективність роботи, зменшити навантаження на працівників і посилити контроль за виконанням технологічних процесів. 
 
«Робота з пестицидами — це одвічна проблема більшості сільськогосподарських товариств: часові обмеження щодо внесення препаратів, погодні умови, тривалий час заправляння обприскувачів, а ще ж відомий людський фактор — усі ці чинники впливають на продуктивність і ефективність препаратів. Тому цей процес зазнав модернізації в нашому господарстві чи не найпершим», — говорить Дмитро. 
 
Для підвищення продуктивності обприскування декілька років тому господарство придбало самохідний обприскувач. Це рішення, за задумом пана Дмитра, повинно було в рази збільшити продуктивність обприскування. Проте результат був гірший, аніж очікували. 
 
«Зі США ми “пригнали” самохідний обприскувач John Deere 4830 із обсягом бака 4,5 м3. І коли готували робочий розчин безпосередньо в полі, то на це витрачалося дуже багато часу, тож і продуктивність обприскувача, відповідно, була низька — близько 300 га за зміну. Тож ми задумалися над тим, де саме недопрацьовуємо», — говорить Дмитро. — Де саме? Потрібно було шукати це «вузьке місце».
 
Оскільки процес заправки обприскувача займав доволі тривалий час, то молодий керівник вирішив «копати» саме в цьому напрямі. І вже зовсім скоро, скориставшись послугами свого давнього партнера, компанії SPRAYFORCE, яка є надійним постачальником обладнання та витратних матеріалів для обприскувачів у господарстві, цю проблему було вирішено.
 
«Під час чергової зустрічі з Миколою (Микола Михайленко, менеджер компанії SPRAYFORСE. — Ред.) ми завели розмову про те, що потрібно оптимізувати процес заправляння обприскувача. Мною було запропоновано систему для приготування маточного розчину, яку Микола погодився реалізувати. Як результат саме таку систему наразі встановлено в господарстві і через неї проходить вся хімія, яка вноситься на поля», — говорить Дмитро. 
 
Це технічне рішення дало змогу збільшити продуктивність обприскування до 600-700 га/добу. Рекордом господарства є обробка 800 га/добу. 
 
Ще однією проблемою, яка автоматично була вирішена після встановлення вузла для приготування робочого розчину, — це контроль за використанням агрохімікатів.
 
«Щодня зі складу відвантажується величезна кількість хімії. Прослідкувати за нею дуже складно, а за умов приготування робочих розчинів у полі — взагалі неможливо. І впевненості в тому, що вся потрібна кількість хімікатів потрапляє на визначене поле, не було. Тому встановлення вузла для приготування робочих розчинів — це відмінне рішення, яке дає змогу швидко заправляти обприскувачі й контролювати використання хімічних препаратів», — говорить Віталій Порало, заступник директора із загальних питань агрофірми «Україна». 
 
Хоча вузол на початковому етапі проєктувався лише для приготування маточного розчину, наразі в господарстві відмовилися від початкового задуму і нині за його допомогою готують повноцінний робочий розчин, який доставляють на поле для заправки обприскувача. 
 
«Робота із маточним розчином — це спрощення та пришвидшення процесу заправляння. Проте під час роботи з ним виникають деякі проблеми: не всі препарати можна на тривалий час змішувати, а за високої концентрації препаратів це питання досить важливе; наступним моментом є потреба постійного інтенсивного перемішування маточного розчину; складність роботи пов’язана з неможливістю його навіть короткочасного зберігання. Тому ми прийняли рішення готувати на базі підприємства готовий розчин і доставляти його в цистернах на поле», — говорить Дмитро. 
 
Так за досить недовгий час експлуатації мобільний заправний вузол для приготування маточного розчину перетворився на стаціонарний, що, на думку пана Дмитра, є найкращим рішенням за організації роботи всього процесу внесення хімічних препаратів. Адже для контролю операторів, які працюють на установці, встановлено стаціонарні камери з можливістю фіксації всього робочого процесу та перегляду за ним в онлайн- та офлайн- режимі. 
 
«Приготування готового робочого розчину на території господарства — це ще одна ланка контролю за використанням хімічних препаратів і спрощення організації робіт, пов’язаних із логістикою доставки води до станції та робочого розчину до обприскувачів. Адже у вільний від роботи час ми заповнюємо ємності водою, а за потреби — швидко готуємо препарат і вносимо його на полях», — говорить Дмитро Книрш.
 
Заправна станція дає змогу швидко та ефективно розчинити потрібні пестициди, а за потреби — навіть сухі мінеральні добрива. Розчинення карбаміду, сульфату цинку та магнію для установки — не проблема. Обсяг бака установки становить 800 л. За добу (робочу зміну) в господарстві орієнтовно готують об’єм робочого розчину, якого достатньо для обробки 600 га із середньою нормою внесення 200 л/га. За один раз «заколочують» робочого розчину об’ємом 10 тис. л. І, як стверджують у господарстві, завантаження установки впродовж доби не перевищує 50%. Тобто більше часу зміни вона простоює. 
 
«У конструкції вузла для змішування пестицидів і мінеральних добрив використовують комплектуючі від провідних світових виробників відповідного обладнання. Як правило, це продукція компанії ARAG і BANJO, з якими ми працюємо вже досить тривалий час», — говорить Микола Михайленко, менеджер із роботи з ключовими клієнтами компанії SPRAYFORCE.
 
Зліва направо: Максим Кузюра, Віталій Порало, Дмитро Книрш, Микола Михайленко
«Із урахуванням набутого досвіду експлуатації заправного вузла я наразі б узагалі зробив його простішим. Зокрема, потрібно поставити продуктивний якісний преміксер, через який подаватимуться вода, агрохімія чи добрива, — і все: часу, доки бочка заправлятиметься водою, вистачить для того, аби в неї додати й необхідні пестициди та добрива», — говорить Дмитро Книрш. 
 
Також господарство співпрацює з компанією SPRAYFORCE у питаннях ремонту та модернізації обприскувачів. Так, фахівці компанії на одній одиниці техніки (причіпному обприскувачі) замінили штангу та встановили систему контролю витрати робочої рідини BRAVO 400.
 
«Головною перевагою системи є можливість чіткого дотримання норми виливу розчину незалежно від робочої швидкості обприскувача. Завдяки уникненню перекриттів і функції посекційного відключення форсунок, відбувається значна економія пестицидів. Але слід сказати більше не про економію пестицидів, а про мінімізацію подвійної обробки культурних рослин. Адже подвійна норма — це першочергово стрес для рослин і зниження врожайності», — говорить Максим Кузюра, агроном господарства. 
 
 
Особливості маточників SPRAYFORCE:
 
  • обмеження контакту оператора із ЗЗР; 
  • точне дозування маточного розчину в бак обприскувача;
  • керування процесом за допомогою лише двох кранів;
  • зменшення часу приготування — від заправки бака до отримання готового розчину;
  • автоматичне дозування чистої води у бак для приготування маточного розчину;
  • якісне та інтенсивне перемішування компонентів ЗЗР до їхнього повного розчинення;
  • можливість поставки баків для перевезення рідини об’ємом від 800 л до 10 тис. л.
 
Заправка обприскувача відбувається також за допомогою мотопомпи та швидкороз’ємних з’єднань. Фахівці господарства дещо вдосконалили обприскувач: заправний вихід було перенесено в передню частину агрегату, що спростило та полегшило роботу оператора. 
 
Як бачимо, технічні можливості та готові рішення для оптимізації процесу обприскування є. Потрібне лише бажання для його впровадження у своєму господарстві.
 
 
 

А. Сухина

a.sukhina@univest-media.com

 
 
 
 
 
 
 

Інтерв'ю
Компанія ДП «ТАК» (на ринку — з 2013 р.), яка входила до складу групи компаній «ТАК», знана в Україні як надійний дистрибутор і співорганізатор «Битви Агротитанів».  Віднедавна ДП «ТАК» відокремилася від групи компаній «ТАК» і стала... Подробнее
Родіон Рибчинський, голова асоціації «Борошномели України»
Український ринок борошна незважаючи на негативні тенденції розвивається, для продукції відриваються кордони нових країн, а підприємства будують та оновлюють свої потужності. Про життя борошномелам

1
0