Спецможливості
Статті

Як врятувати ріпак та бобові культури від розтріскування стручків?

21.05.2019
4813
Як врятувати ріпак та бобові культури від розтріскування стручків? фото, ілюстрація

Навесні після отримання дружних сходів соя та ріпак гідно вистояли від стресів гербіцидів, браку вологи та отримали повноцінне живлення. Стручки буріють і, здавалося б, стреси вже позаду. Але раптом, замість очікуваного сонця та тепла, починаються затяжні зливи, налітає буревій і навіть град. Температура коливається, а вологі стручки стрімко висихають. Поле починає «тріщати», насіння осипається на землю — і врожай втрачається. Кожен агровиробник, хто вирощує ці культури, мабуть, стикався з таким небажаним явищем, а, можливо, й не раз.

 

На жаль, така картина дуже часто зустрічається на українських полях. Втрати врожаю через осипання насіння можуть сягати до 50%, а іноді навіть і вище. Дуже важливо в цей час не проґавити момент і своєчасно запобігти розтріскуванню стручків.

Зазвичай для запобігання втратам урожаю від осипання насіння аграрії використовують хімічні та біологічні клеї. Хімічні — утворюють суцільну непроникну плівку, яка склеює стручки та висушує їх у тій фазі зрілості, що є на момент обробки рослин. Через цю плівку неможливе ні дихання, ні фотосинтез рослин, що погіршує дозрівання насіння та знижує його якісні показники. Біоклеї, навпаки, забезпечують природне дозрівання рослин культури та не руйнують покривні тканини, сприяючи при цьому дозріванню плодів.

Липосам® біоклей призначений для склеювання стручків ріпаку, гірчиці, бобів гороху, квасолі, овочевих бобів, коробочок льону та бавовнику. Цей біоклей утворює не суцільну плівку, а сіточку, на зразок бинта. Ця сітка запобігає розтріскуванню, не руйнує покривні тканини та не заважає основним процесам росту й розвитку рослин — диханню і фотосинтезу. Це, в свою чергу, сприяє подовженню періоду вегетації, нормальному накопиченню олії в насінні олійних культур та збільшенню вмісту протеїну в зернобобових і забезпечує природне дозрівання як нижніх, так і верхніх ярусів рослин.

Однією з причин розтріскування плодів бобових рослин є те, що під час достигання в денні години вони підсихають, а в нічні — адсорбують вологу. Такі перепади вологості призводять до деформації стручків і послаблення їхніх швів, які тримають стручкові стулки бобів, коробочок. Липосам® біоклей регулює кількість вологи в плодах, запобігає її проникненню всередину та водночас дає їй змогу вільно виходити назовні. Липосам® біоклей здатен зменшити втрати врожаю на 30–50%.

Липосам® біоклей застосовують у вигляді водного розчину. Розчинення проводять поступово. Спочатку потрібну кількість препарату слід розмішати у воді (1:1) до утворення однорідного розчину. Тільки після того, як біоклей ретельно перемішаний, можна доливати в нього воду, що залишилася, малими дозами до необхідного для обробки об’єму.

Внесення біоклею, залежно від культури, проводять у суху погоду надземним або авіаційним обприскуванням при діапазоні температур від 5°С до 30°С.

На ріпаку та гірчиці Липосам® біоклей застосовують за два-чотири тижні до збирання, коли стручки на нижньому ярусі починають буріти та вигинаються в дугу в вигляді літери U, не розтріскуючись по шву. На сої, горосі, квасолі, овочевих та кормових бобах, льоні та бавовнику використовують Липосам® біоклей у фазі технічної та біологічної стиглості. На садових, ягідних культурах і винограді — за два-чотири тижні до збирання врожаю.

В органічному землеробстві внесення Липосаму® біоклей проводять самостійно. В інтегрованому — Липосам® біоклей можна застосовувати, як самостійно так і з десикантом, залежно від погодних умов. Наприклад, якщо в період збирання передбачається затяжна волога погода, яка унеможливить збирання, тоді Липосам® біоклей краще застосувати разом із десикантом і зібрати врожай до дощів.

Якщо не вдалося застосувати біоклей на певній культурі в оптимальні строки, тоді можна використовувати його трохи пізніше (перед збиранням), але в такому разі слід збільшити норму внесення до максимально рекомендованої.

Слід зауважити, що норма використання препарату буде дещо коливатися залежно від способу обприскування та вегетативної маси рослин. Якщо за обробки авіаційним методом та за невеликої фітомаси посіву можна застосовувати мінімальну норму, то за надземного обприскування за невеликої фітомаси — середню. Відповідно, за збільшеної фітомаси слід пропорційно збільшити й норму використання за обох способів застосування.

Практичний досвід. Дослідження ефективності Липосаму® біоклею проводили на сої сорту Корсак (Вінницька область, Тульчинська філія ПрАТ «Зернопродукт МХП»). Обробку рослин клеєм проводили за тиждень до збирання врожаю, в нормі 1,5 л/га + десикант, 2,5 л/га. Врожайність на контрольній ділянці становила 1,94 т/га, а на дослідній — 2,28 т/га. Отже, завдяки біоклею було збережено 0,34 т/га насіння сої.

Також було проведено дослідження на ріпаку озимому, сорту Рохан (Вінницька область, ПрАТ «Зернопродукт МХП» та СТОВ «Агрокряж»). Препарат застосовували за 21 день до збирання ріпаку в нормі 1,5 л/га. Урожайність на контрольній ділянці становила 3,1 т/га, на дослідній — 3,5 т/га. Отже, застосування Липосаму® біоклею допомогло зберегти 0,4 т/га насіння ріпаку озимого.

Завдяки біоклею було збережено 0,34 т/га насіння соїЛипосам® біоклей допоміг зберегти 0,4 т/га насіння ріпаку

Інтерв'ю
Компанії «Уніфер» — 20 років! Подія справді знаменна, тому що «Уніфер» — це непересічне явище на українському агроринку. З активною діяльністю компанії пов’язані поява і впровадження в Україні новітніх технологій: перші мікродобрива,... Подробнее
Міністерство аграрної політики, Ярослав Краснопольський
Нещодавні зміни у складі уряду можуть торкнутися  і діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства. Що змінилося і яких новацій очікувати? Із цим запитанням ми звернулися до першого

1
0