Спецможливості
Новини

Як організувати маленький грибний бізнес у лісі?

19.09.2017
10460
Як організувати маленький грибний бізнес у лісі? фото, ілюстрація
Заготовка грибов - сезонный бизнес, поэтому большинство компаний занимается еще и заготовкой черники, клюквы, ежевики, а также фасоли, семечек тыквы, грецкого ореха

Розрахунки по заготівлі грибів, де на 1 га лісової грибоносної площі щорічно заготовлюється до 35 кг грибів, показують, що господарський ефект від збору грибів з одиниці лісової площі вище в 5 разів, ніж від вирощування на ній деревини, пише propozitsiya.com за матеріалами wordpress.com.

За раціональної експлуатації грибних родовищ і підвищення їх врожайності щорічна середня врожайність, наприклад тільки білого гриба, становить 450 кг/га лісового масиву. Тобто ефект в 50 разів вище, ніж від вирощування деревини.

100 км2 такого лісу будуть приносити його власнику чистого прибутку близько $24-35 млн тільки від грибного бізнесу. А ще у нього в запасі ягоди, трави, горіхи, продукти бджільництва, і ще зо п'ять промислів, включаючи бересту і сік. Виробництво грибної еко-продукції в лісах, система управління грибними плантаціями — тренди цього і наступних років. 

Де вирощувати

Завдяки кліматичним умовам і географічній близькість до країн, де споживання грибів перевищує 3-4 кг/рік на людину (Польща, Німеччина, Австрія та інші), українські збирачі лісових грибів щорічно збільшують обсяги експорту приблизно на 5%.

В Європі цінуються, насамперед, білий гриб і лисички, які ростуть на півночі України — київських, рівненських, чернігівських і житомирських лісах. Наприклад, у поліській зоні можна збирати до 450 кг/га білих грибів. Поліська лисичка — популярний продукт на полицях європейських супермаркетів. На півночі також багато маслюків, сироїжок, рижиків і груздів. Ці гриби дуже цінують канадці та американці. Білий гриб в основному росте в Рівненській і Житомирській областях, трохи менше його на Чернігівщині, Київщині, Сумщині. В інших регіонах ресурси «білих» незначні, плодоношення нерегулярне.

Формула врожайності поліських грибів

Білий гриб: 1В ЗС ДТ 10; це означає, що один рік з десяти буває високий урожай, три роки — середній, три — низький і один рік урожай відсутній. Середня маса одного боровика, заготовленого в літній та осінній сезони, досягає 100 г (з коливаннями від 25 до 1000 г).

Лисичка: 5В 5С: з 10 років висока врожайність спостерігається п'ять років (100 кг/га), середня — п'ять років (50 кг/га). Маса однієї лисички в середньому становить 7 г (з коливаннями від 2 до 25 г).

У середньому в кожній з північних областей приватні заготівельники грибів отримують — $3-4 млн щорічного прибутку.

Сировинна база

Найпростіший спосіб почати бізнес із заготівлі грибів — зайнятися їх скупкою у місцевого населення. На пунктах прийому в поліських селах 1 кг лисички коштує $3-3,5. Трохи дорожче продають гриби вздовж трас — $4-4,5 за кг.

Великі компанії по заготівлі лісових грибів для страховки закуповують продукцію відразу в декількох регіонах. У районах, які славляться високою врожайністю, слід створити спеціальні пункти з їх закупівлі у населення. Це приміщення, в яких можна зважити, якщо потрібно — почистити і вимити гриби, а вже звідти відправляти на завод або на продаж в міста. Для первинної переробки безпосередньо в лісі організовується мережа заготівельно-грибоварних пунктів з розрахунку 1 пункт на 1,5-3 тис. га лісових угідь.

Доробка і збут

Гриби — товар, який швидко псується. Для того, щоб займатися подібним бізнесом, необхідно відповідне обладнання, оскільки після того, як гриб зрізається в лісі, він повинен бути охолоджений не пізніш як через 12-24 години і поміщений в камеру зберігання. При неправильному зберіганні зрізаний гриб втрачає сортність, може поміняти колір, погіршується його якість і, відповідно, значно знижується ціна. Тому великі підприємства при пунктах прийому встановлюють грибоварки. Обсяг їх може досягати 100 л. Зварені гриби упаковуються в металеві бочки і транспортуються на заводи.

Заробляти можна безпосередньо і на консервації грибів. Для цього знадобиться закаточна машинка, яка коштує близько $10 тис., кілька сортувальних столів, ванн для промивання грибів та автоклав. Невеликий цех обійдеться приблизно в $20 тис., а солідне виробництво потребує близько $1 млн інвестицій.

Крім того, гриби можна сушити або заморожувати. Така продукція найбільшим попитом користується в Києві і містах-мільйонниках.

За кордоном наші гриби — бажаний товар. Основні ринки збуту — Італія та Німеччина, де за українські гриби готові платити від 10EUR/кг. В Україні лісові гриби консервують. Конкуренцію на західних ринках українським грибам складають російські.

Заготівля грибів — сезонний бізнес, тому більшість компаній займається ще і заготівлею чорниці, журавлини, ожини, а також квасолі, насіння гарбуза, волоського горіха.

Ключові слова: грибы, ягоди, експорт

Інтерв'ю
У Нідерландах існує сумна приказка: «Фермерові належать тільки його жінка й діти, все інше на фермі належить банку». Тобто, банки понавидавали всім фермерам аж до найменших стільки кредитів, скільки
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее

1
0