Спецможливості
Новини

За профіциту вагонів-зерновозів їх ринок невдовзі може стати дефіцитним

22.02.2021
557
За профіциту вагонів-зерновозів їх ринок невдовзі може стати дефіцитним фото, ілюстрація

Ситуація з логістикою вантажоперевезень «Укрзалізницею» у поточних умовах складається досить складна. На тлі різкого падіння частки перевезень у вагонах державного перевізника до 10%, ринок заповнили приватні вагони. Наразі їх профіцит становить 10-12 тисяч вагонів, навіть у високий сезон, повідомив головний аналітик BGS Rail Всеволод Великодний.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на railinsider.com.ua.

Внаслідок цього за останній квартал ставки на зерновози впали на 70% і досягли вартості в 150-180 грн/добу в лютому, а ціна оренди не покриває витрати на утримання вагона і його ремонт.

«Нюансом в цій ситуації є те, що найбільшим гравцем на цьому ринку тепер є вантажовласники, частка яких на ринку становить понад 30%. Основною метою вантажовласника є вивезення своєї продукції і по ходу реалізації зерна, вивільняється достатній обсяг зерновозів вантажовласників для виходу на і без того профіцитний ринок. З огляду на дорожнечу відстою вагонів, логістична складова перевезення йде в негативні значення (іноді нижче від залізничного тарифу) і може опускатися нижче 10 доларів за тонну, при перевезенні навіть на відстані від 500 км», — зазначає автор.

Уже зараз УЗ проводить оперативні заходи по поверненню вантажної бази у власні зерновози, намагаючись знайти виходи на клієнта (довгострокові договори) і запропонувати ринку різного роду поступки (скасування малодіяльних станцій). Потенціал для повернення є — в 2017-2019 році залізниця втратила близько мільйона тон перевезень зернових на плечах в 200-500 км.

«На сьогодні, не закладаючи у вартість перевезень вагонну складову, ринок працює собі «в борг». Оперування зерновозами стає невигідним, спостерігається відстрочка ремонтів рухомого складу і рух деталей на рухомий склад з більшою рентабельністю. Такі дії можуть за дуже короткий термін зробити ринок вагонів дефіцитним, але що більш небезпечно — дефіцитним при номінальному профіциті зерновозів», — зауважує Великодний.

Станом на початок лютого, середній ціновий спред в сегменті кукурудзи оцінюється в 500 грн/тонна (в прив’язці до Київської області), при розрахунковому тарифі на перевезення в розмірі 15-17 $/тонна або 417-473 грн/тонна в перерахунку за курсом НБУ. Відтак, практично вся різниця йде на оплату логістики. З огляду на роботу перевізників на гранично низьких тарифах, у найближчій перспективі слід очікувати зниження цін попиту на внутрішньому ринку.

Інтерв'ю
10 квітня український підрозділ французької компанії MAS Seeds та фірма Innovation Agro Technologies підписали меморандум про співпрацю, який передбачає впровадження в господарствах, що є клієнтами MAS Seeds, створеної в Ізраїлі... Подробнее
Ма­рек Руж­няк— влас­ник гру­пи ком­паній Agro-Land Group
Аг­рар­на Поль­ща та­кож міцно «при­кипіла» до Ук­раїни, ад­же польські тех­но­логії, техніка, посівний та насіннєвий ма­теріал уже дав­но от­ри­ма­ли схва­лен­ня ук­раїнських сільгоспви­роб­ників і

1
0