Спецможливості
Новини

Дослідники розробили нанодобриво, що захищає рослини від грибкових патогенів

15.05.2021
769
Дослідники розробили нанодобриво, що захищає рослини від грибкових патогенів фото, ілюстрація

Патогенні грибки вражають найрізноманітніші сільськогосподарські культури. Щорічно вони знищують третину всіх врожаїв і загрожують людству.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agrarii-razom.com.ua.

Але тепер у нас є новий метод боротьби з ними, крім небезпечних для здоров'я хімікатів. 

Зміна хімічного складу наноматеріалів змінює реакцію рослин на грибкові патогени. Щоб зупинити поширення грибкових захворювань, фермери обробляють поля отруйними хімікатами, які спустошують землю, не шкодуючи і корисних мікробів, що живуть у ґрунті, роблячи її мертвою. Тепер з'явилася нова ідея: потрібно допомагати рослинам протистояти грибкам, а не боротися з ними безпосередньо. Команда вчених на чолі з токсикологом-екологом Джейсоном Уайтом збагачує культури поживними речовинами у форматі нано, які підвищують вроджений імунітет рослин. 

За останні кілька років дослідники розробили різні суміші нанонутрієнтів, які підвищують стійкість до грибків у сої, томатів, кавунів і баклажанів. Такий підхід дає рослинам поживні речовини, необхідні для вироблення ферментів для захисту від атак патогенних грибків. 
Підхід дослідників заснований на їх більш ранньому відкритті: наночастинки, що подаються в качани кукурудзи з коренів рослини, можуть повертатися назад в ґрунт, просочуючись з листя. Тобто їх можна наносити безпосередньо на листя. Уайт і його колеги провели експерименти на баклажанах і помідорах. 

Команда розпилювала металеві наночастинки на листя і пагони рослин, а потім заразила їх патогенними грибками. У оброблених рослин, спостерігалася підвищена концентрація поживних металів в коренях, що призвело до більш високої врожайності. 

Дослідники виявили, що наночастини не завдають шкоди грибкам: ті все ще процвітають. Але ці добавки дозволяють рослинам захищатися від грибків. Нанонутрієнти виявилися ефективнішими за звичайні добрива завдяки їх розмірам, які збільшують швидкість розчинення. Вони в тисячі разів менше діаметра людської волосини, але у них досить велика площа поверхні, тому вони розчиняються швидше, ніж звичайні добрива. Тим не менш, вони досить великі, щоб не розчинятися відразу: вони можуть вивільняти поживні речовини поступово, протягом декількох тижнів. При цьому можна налаштовувати не тільки розмір нанонутрієнтів. 

Також можна змінювати їх форму і склад, щоб стимулювати різні реакції рослин. Наприклад, Уайт і його колеги виявили, що плоскі частинки оксиду міді нанометрової товщини краще, ніж сферичні наночастинки міді, запобігають зараженню грибками у соєвих бобів. Це відбувається завдяки більш швидкому вивільненню з нанолистя заряджених атомів міді і більш сильної адгезії до поверхні листа. 

Інтерв'ю
У Нідерландах існує сумна приказка: «Фермерові належать тільки його жінка й діти, все інше на фермі належить банку». Тобто, банки понавидавали всім фермерам аж до найменших стільки кредитів, скільки
Юрий Крутько
25 квітня керівнику районної організації ГО «Аграрна самооборона України» в Кропивницького районі Віталію Береговому серед білого дня в обласному центрі спалили автомобіль. Сталося це після того, як «Аграрна самооборона України» втрутилася... Подробнее

1
0