Спецможливості
Технології

ІННОВАЦІЙНІ ГЕРБІЦИДИ НА СОЇ

24.09.2008
2286
ІННОВАЦІЙНІ ГЕРБІЦИДИ НА СОЇ фото, ілюстрація

Соя — основна зернобобова культура в світі. Великий вміст білка і надзвичайно цінна його збалансованість за амінокислотним складом роблять сою чудовим замінником продуктів тваринного походження. Це важлива технічна й кормова культура.
Соя має агротехнічне значення. Вона засвоює азот із повітря, залишаючи після себе 60–90 кг/га біологічно фіксованого азоту і є добрим попередником для наступних культур сівозміни.

Контроль
(45-й день після обробки)

Соя — основна зернобобова культура в світі. Великий вміст білка і надзвичайно цінна його збалансованість за амінокислотним складом роблять сою чудовим замінником продуктів тваринного походження. Це важлива технічна й кормова культура.
Соя має агротехнічне значення. Вона засвоює азот із повітря, залишаючи після себе 60–90 кг/га біологічно фіксованого азоту і є добрим попередником для наступних культур сівозміни.

За площею посіву соя займає перше місце серед зернобобових культур. За останні десять років у світі вони зросли з 61,1 млн. га до 93 млн. га. Середня врожайність становить 2,38 т/га, тоді як в Україні — 1,23 т з гектара.
Соя належить до культур короткого дня й дуже чутлива до зміни тривалості освітлення. Значною мірою освітленість зменшується на забур’янених посівах, що призводить до різкого зниження врожаю. Найбільш згубно впливають бур’яни на рослини сої в перші 40–50 днів росту, коли у вузлах стебла закладаються генеративні органи. Тому захист від бур’янів є надзвичайно важливим елементом у технології вирощування культури і без хімічних заходів захисту на добрі результати в сучасних умовах можна не розраховувати. Лише в небагатьох господарствах збереглися класичні сівозміни. Це призводить до того, що на полях концентруються групи найбільш злісних бур’янів.
В асортименті фірми БАСФ є повний комплекс препаратів для захисту сої. Зареєстровані як до- так і післясходові гербіциди різних хімічних груп.
З контактних гербіцидів на сої застосовують БАЗАГРАН. Це селективний препарат, ефективний проти дводольних бур’янів, у т. ч. стійких до 2,4-Д та 2М-4Х. Зокрема, він ефективний проти таких бур’янів, як ромашка непахуча, підмаренник чіпкий, талабан польовий, зірочник середній, галінсога дрібноквіткова, гірчиця польова, редька дика, волошка польова.
Діючою речовиною БАЗАГРАНу є бентазон. Механізм дії полягає у пригніченні процесів фотосинтезу. За його застосування в рослині

Висів сої у варіанті з обробкою гербіцидом ПУЛЬСАР 40, в.р.,
0,75 л/га (45-й день після обробки)

бур’яну незворотньо блокується транспорт електронів, внаслідок чого переривається асиміляція СО2, рослина перестає рости й гине. БАЗАГРАН добре поглинається листям і пересувається в рослині від основи до верхівки. Сприятливі для росту рослини погодні умови посилюють поглинання діючої речовини і покращують її дію.
Оскільки препарат має контактну дію, то для досягнення максимального ефекту листя й стебла бур’янів мають бути достатньо змочені робочим розчином. Бур'яни слід обприскувати на стадії не більше 2–4 листків, причому не пізніше того строку, коли вегетуюча культура закриє бур'яни від потрапляння гербіциду.
З імідазолінонів застосовують гербіциди на основі імазетапіру (ПІВОТ) та імазамоксу (ПУЛЬСАР 40).
ПІВОТ добре адсорбується через коріння й листя рослин, рухається ксилемою і флоемою і накопичується в точках росту. Діюча речовина препарату — імазетапір — інгібує синтез протеїну в чутливих рослинах, що призводить до уповільнення та припинення росту їхніх клітин. На молодому листі утворюються хлорози, точки росту відмирають, призупиняється ріст, і рослина поступово гине. На сої препарат можна застосовувати як досходово, так і по сходах у фазі двох-трьох справжніх листків культури.
Великий інтерес викликає поява такого препарату, як ПУЛЬСАР 40. Це новий гербіцид із групи імідазолінонів на основі імазамоксу. Його діюча речовина інгібує синтез протеїну в бур’янах. Внаслідок її дії молоде листя жовтіє, точки росту відмирають, призупиняється розвиток рослин бур’янів, спостерігається карликовість, і бур’яни гинуть. Ріст бур’янів призупиняється вже через кілька годин після обробки, хоча видимих ознак загибелі в цей час ще немає: вони проявляються пізніше, а вже через три-шість тижнів бур’яни гинуть повністю.
ПУЛЬСАР 40 ефективно діє проти широкого спектру дводольних та злакових бур’янів, контролює такі бур’яни, як види бромусу, просо куряче, види мишію, лисохвіст, райграс, вівсюг звичайний, падалиця зернових культур та гречки, зірочник середній, лобода біла, щириця звичайна, гірчиця польова, редька дика, суріпиця звичайна, кучерявець Софії, жабрій звичайний, канатник Теофраста, підмаренник чіпкий. Вчасно та правильно проведена обробка може вирішити проблему бур’янів протягом періоду вегетації культури.
Особливу увагу слід звернути на дотримання оптимальних строків обприскування. В господарствах часто обробки гербіцидами

Висів сої у варіанті з обробкою гербіцидом ПУЛЬСАР 40, в.р.,
1,0 л/га (45-й день після обробки)

проводять зарано — у фазі першого трійчастого листка, коли злакові бур’яни ще повністю не зійшли. Це призводить до зниження ефективності препарату.
Експериментальні дослідження гербіцидів на сої проводив Інститут захисту рослин УААН в 2005–2006 рр. в лісостеповій зоні України.
Вивчали дію таких препаратів, як ПУЛЬСАР 40 (0,75–1,0 л/га),
ПІВОТ (0,5–1,0 л/га) та БАЗАГРАН (2 л/га). Дослідження проводили на сої сорту Нива, попередник — кукурудза на силос. Обробляли гербіцидами у фазі двох-трьох справжніх листків сої, коли бур’яни були у фазі сходів — трьох листків.
Сегетальна рослинність у посіві сої була представлена однодольними (просо куряче, мишій сизий) та дводольними видами (лобода біла, щириця звичайна, ромашка непахуча, гірчак березкоподібний, підмаренник чіпкий). При цьому спостерігалося домінування злакових бур’янів — 74 шт./м2 перед проведенням обробки, тоді як дводольних було 42 штук на квадратний метр.
Ефективність дії гербіциду ПУЛЬСАР 40 проти злакових бур’янів на 15-й день після обробки перебувала на рівні 91–96%. Проти видів дводольних бур’янів ефективність коливалася в межах 83–90% і лише проти гірчаку становила 75–80 відсотків.
Обліки, проведені на 60-й день після обробки, засвідчили, що ефективність дії проти бур’янів залишилася на достатньо високому рівні — 70–83%, а маса бур’янів на варіантах із застосуванням ПУЛЬСАР 40 знизилася на 71–78 відсотків.

Висів сої у варіанті з обробкою гербіцидом ПІВОТ, в.р.,
1,0 л/га (45-й день після обробки)

Препарат характеризувався значною тривалістю захисної дії: проблем із бур’янами не виникало до збирання врожаю. Збережений врожай становив 0,61–0,67 т/га.
Крім того, вивчали його дію щодо бур’янів у посівах гороху. Обробляли культуру у фазі п’яти-шести листків з нормою витрати 0,75–1,0 л/га. Ефективність ПУЛЬСАР 40  була практично на такому самому високому рівні, як і в посівах сої.
Слід звернути увагу на те, що після застосування препарату ПУЛЬСАР 40 (на відміну від ПІВОТУ) вже через 16 місяців немає жодних обмежень щодо культур у сівозмінах.
Отже, гербіцид ПУЛЬСАР 40, за дотримання регламентів застосування (табл. 1), надійно контролює однорічні злакові та дводольні бур’яни в посівах сої і гороху.

Інтерв'ю
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее
Швидка зміна кліматичних умов, нестійка економічна ситуація в Україні та світі, обмеження доступу до основних виробничих ресурсів та їхнє суттєве здорожчання змушують як світових, так і вітчизняних аграріїв шукати більш раціональні... Подробнее

1
0