Спецможливості
Новини

Інновації — рушійна сила інтенсифікації сільського господарства України

05.06.2008
844
Інновації — рушійна сила інтенсифікації сільського господарства України фото, ілюстрація
Чимало компаній пропонують сільгоспвиробникам засоби захисту рослин. Потенціал українського ринку приваблює багато виробників з усіх куточків світу, які, зареєструвавши свої продукти, пропонують їх господарям для захисту культур.

Але якщо до цих продуктів придивитися ретельніше, ми побачимо, що здебільшого за назвою препаратів (торгова марка) стоїть усім відома діюча речовина і стара препаративна форма. Тобто такі продукти нічого нового виробникові не дають, до того ж дуже часто вони значно гіршої якості порівняно з оригінальними препаратами (тобто тими, що їх виробляє компанія — винахідник діючої речовини та препаративної форми).
Винахід діючої речовини з якісно новими характеристиками — це кропітка робота сотні вчених, на яку витрачається десятки мільйонів доларів і пошук якої ведеться упродовж багатьох років.
Щоб знайти хімічну сполуку, яка матиме вплив на цільовий об’єкт (шкідник, хвороба або бур’ян), проводять так званий процес “скринінгу”. Через цей процес  проходять мільйони сполук доти, поки не буде винайдено речовини, що справлятиме бажаний вплив на досліджуваний об’єкт. ЦЕЙ ПОШУК МОЖЕ ТРИВАТИ РОКИ! І компанії, інвестуючи кошти в цей пошук, не завжди впевнені, що він матиме успіх.
Але у разі успіху — винаходу новітньої діючої речовини або вдосконалення препаративної форми — виробники одержують великі якісні переваги, і  технології вирощування культур стають інтенсивнішими.
Так, один із яскравих прикладів — це поява на ринку діючої речовини тіаметоксам (зереєстровані торгові марки Актара та Круїзер виробництва компанії “Сингента”). Проводячи обробку насіння цукрових буряків тіаметоксамом (у формі Круїзер 350 FS, т.к.с.), виробники майже виключили обробку сходів цукрових буряків інсектицидами проти блішок, довгоносиків та щитівок. Цього вдавалося досягти завдяки тому, що період дії Круїзера набагато довший порівняно зі стандартними інсектицидними протруйниками насіння цукрових буряків з групи карбофурану. І зараз ми бачимо масовий перехід виробників від стандартних інсектицидних протруйників насіння цукрових буряків саме до Круїзеру. Слід зазначити, що на створення Круїзеру компанія “Сингента” затратила близько 150 мільйонів доларів.
Ще один із прикладів, який проілюструє ефективність наукового потенціалу компанії, — це створення першої сполуки з класу стробілуринів — азоксистробіну (препарати Квадріс та Амістар Екстра), яка захищає велику кількість культур проти широкого спектру хвороб. І треба зазначити, що поява цієї діючої речовини надала значні переваги виробникам.
Ясна річ, це далеко не весь перелік наукових досягнень компанії, та вже навіть зазначені приклади є переконливим свідченням того, що галузь засобів захисту рослин не стоїть на місці, а інтенсивно розвивається, і одним із флагманів цього розвитку є компанія “Сингента”.
Якщо взяти співвідношення затрат компанії на пошукові дослідження до загальних продажів у всьому світі, то цей відсоток становитиме 12%, або близько 550 мільйонів доларів щороку. Більш популярно: з кожних 10 доларів, які отримує компанія за свою продукцію, 1,2 долара вона спрямовує на винахід нових діючих речовин та поліпшення вже наявних препаративних форм.
В основі цих наукових досягнень — наполегливий пошук 5000 вчених з різних країн світу, які працюють у 18 наукових центрах компанії “Сингента”.
Звісно, винайдені речовини на деякий час захищені патентом (10–20 років), але після цього хімічні сполуки може синтезувати будь-яка компанія (так звані компанії-генерики). В Україні більша частина препаратів-генериків представлена виробниками з Китаю, якісні та кількісні можливості яких значно різняться з потужностями компаній-оригінаторів. Основна мета більшості китайських виробників — максимізація прибутку за рахунок максимального зменшення вартості виробництва препарату. Як наслідок, ми маємо препарати на основі гліфосату — з однаковою концентрацією діючої речовини, але, на жаль, з великою різницею в її ефективності проти цільових об’єктів.
Варто акцентувати увагу і на препаративній формі, яка є визначальним чинником ефективності препарату. Яскравим свідченням цьому є поява  на ринку України кілька років тому нової формуляції Фюзіладу Форте, виробленого на основі змочувача  Ізолінк (який становить 85% усієї препаративної            форми). Технологія дала змогу значно зменшити норму витрати  препарату, збільшилася швидкість дії Фюзіладу Форте та стійкість до опадів, при цьому концетрація діючої речовини значно не змінилася.
Також у 2004 році  з’явилася нова препаративна форма усім відомого інсектициду Карате, розроблена за технологією Зеон. Тримаючи в руках старий Карате та Карате Зеон, ви одразу відчуєте різницю: препарат не має притаманного піретроїдам запаху, не подразнює шкіру та очі. Є й інші переваги: Карате, вироблений за технологією Зеон, більш стійкий до впливу високих температур, має триваліший період захисту та високу репелентну активність для бджіл.
Галузь виробництва засобів захисту рослин — це високотехнологічна галузь, яка потребує постійних інвестицій у пошукові дослідження. Лідерство компанії “Сингента” було досягнуте саме цим шляхом, і стрімкий розвиток компанії підтверджує це.
Наш науковий пошук триває, тож українських споживачів у майбутньому чекає багато інновацій від компанії “Сингента”, які дадуть можливість зробити новий крок у захисті ваших посівів.

ТОВ “Сингента”

Інтерв'ю
Віктор Шеремета, заступник Міністра АПК з питань фермерства
На початку жовтня в Міністерстві аграрної політики та продовольства була введена окрема посада заступника міністра з питань фермерства. Ним став Віктор Шеремета, який раніше обіймав посаду Віце-президента Асоціації фермерів і... Подробнее
Тарас Кутовий, міністр аграрної політики та продовольства України
Міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий визначив органічний напрямок як один із головних у роботі Мінагрополітики на цей рік. "Це одне з питань, яке мене особисто хвилює і за яке

1
0