Спецможливості
Техніка та обладнання

І МИ ПРИДБАЛИ КУНа. НАРЕШТІ !!!

05.06.2008
717
І МИ ПРИДБАЛИ КУНа. НАРЕШТІ !!! фото, ілюстрація

Чи консервативні сільські господарі? Безперечно, так. Працюєш та вкладаєш гроші щоденно, а врожай отримуєш лише раз на рік. А скільки ризиків: примхи погоди, коливання цін на ринку, помилки в технології, поломки техніки, низька кваліфікація та дисципліна працівників, зміна законодавства та адміністративний вплив. Більшість із ризиків зменшується, якщо вчитися і думати, обережно впроваджуючи найкращі розробки та технології, купуючи лише найкращу техніку.
Одним із сучасних напрямів землеробства є застосування мінімальних та нульових технологій передпосівного обробітку грунту. При цьому:
- поліпшуються водно-тепловий баланс грунту, його агрохімічні та біологічні властивості; 
- послаблюється вплив погодних аномалій; 
- знижується собівартість та зростає рентабельність виробництва, що зменшує вплив сезонних коливань цін та збільшує прибуток; 
- результати роботи стають менш залежними від помилок та поломок через скорочення кількості технологічних операцій.


Переваги мінімальних та нульових технологій землеробства найбільш відчутні в грунтах із значним вмістом глини, при вирощуванні пшениці, ячменю, ріпаку, сої, соняшнику, дещо менше — при культивації кукурудзи. І все ж, мінімальні та нульові технології не є панацеєю від усіх негараздів, не можуть повністю та повсюди замінити традиційні технології з використанням оранки.
Найкраща грунтообробна та посівна техніка під різноманітні сучасні та традиційні технології виготовляється групою компаній KUHN, Франція. В Україні добре знають плуги та грунтофрези, стерньові культиватори та дискові борони для поверхневого обробітку, зернові сівалки, в тому числі мінімального циклу та прямого висіву, сівалки однонасіннєвого точного висіву, включаючи ті, які працюють за мінімальними технологіями, подрібнювачі пожнивних решток, розкидачі мінеральних та органічних добрив, обприскувачі.
Варто нагадати, що KUHN є також світовим лідером у виробництві сінозаготівельної техніки (косарки, плющилки, валкувачі, ворушилки) та техніки для ферм (змішувачі-роздавачі корму, видувачі соломи на підстилку / роздавачі сінажу та силосу).
Плуги KUHN добре відомі. Під різні грунти, культури, розміри поля та трактори випускаються оборотні начіпні плуги від 2 до 7 корпусів та напівначіпні від 5 до 12 корпусів, необоротні полуначіпні від 5 до 7 корпусів.
Для мінімальних технологій поверхневого обробітку грунту KUHN пропонує важкі дискові борони DISCOVER із Х-подібним розташуванням батарей дисків та центральною рамою, шириною від 3 до 7 м, у комплекті з катками. Навантаження на один диск сягає 100–120 кг, що визначає якісне рихлення грунту, подрібнення та перемішування решток рослин.


Для безполицевого обробітку на глибину до 15 см успішно використовують 3-операційні стерньові культиватори Mixter, які складаються із двох рядів стрільчастих лап, дискового лущильника та трубчастого котка. Стерньові культиватори випускають від 3 до 6 м під трактори від 130 до 260 к.с.
Підривання грунту без значної зміни його структури з підрізуванням коренів культур-попередників на глибині до 35 см найкраще забезпечують розрихлювачі-плоскорізи DC завширшки 3 або 4 м. Їх застосовують як самостійно, так і в поєднанні із фрезами.
Незамінними для культивації важких грунтів (особливо суглинків, масного, вологого чи стверділого чорнозему) є багатоопераційні активні грунтофрези з ножеподібними робочими органами, що обертаються від ВВП трактора навколо горизонтальної або вертикальної осі. Незораний грунт із рослинними рештками краще обробляють горизонтальні фрези, а вертикальні (кутова швидкість ножів — 220–300 об./хв) якісніше подрібнюють грудки на глибину до 10–15 см, вирівнюють поле та прикотковують оброблену ріллю, створюючи найкращі умови для висіву та проростання насіння. Виконання декількох операцій за один прохід заощаджує час та матеріально-технічні ресурси (паливо тощо), зменшує ущільнення грунту. Фрези ефективно поєднуються у посівні комбінації.


Землероби запитують: чим подрібнити пожнивні рештки, особливо кукурудзяні? Найліпше — мульчувачем, який, вкриваючи землю подрібненими стеблами, сприяє їх швидкому перетворенню в органічні добрива, запобігає випаровуванню та ерозії, активізує діяльність мікроорганізмів, поліпшує механічну структуру та хімічні властивості грунту, а також якість наступних операцій — оранки або поверхневого обробітку чи висівання в мульчу.


KUHN поставляє мульчувачі з горизонтальним ротором, на якому шарнірно закріплені Y–подібні або молоткові ножі. Кількість ножів становить 11 на метр, перекриваючи горизонт. Кутова швидкість ротора діаметром до 703 мм сягає 1800 об./хв, а лінійна — 64 м/с. Можна уявити, як ножі вагою 1,5–2,5 кг розтинають рослинні рештки! Висота роботи подрібнювача регулюється і може бути, наприклад, 4 см над поверхнею грунту. Мульчувачі випускають завширшки до 4,85 м під різні трактори: МТЗ, ХТЗ, “Джон Дір” тощо. Швидкість роботи залежить від маси рослин та їхнього стану і становить 6–12 км/год.
Спеціально для мінімальних та нульових технологій (тобто прямого висіву по стерні) KUHN розробив та продукує сівалки Fastliner та Fastliner SD завширшки від 3 до 6 м. Сівалки Fastliner SD мають оптимальну тридискову систему виконання борозни під насіння. Перший диск діаметром 430 мм із тиском 250 кг створює вузьку борозну, перерізаючи рештки рослин та грудки грунту. Наступні V-подібні диски діаметром 400 мм розширюють борозну і забезпечують висівання на потрібну глибину. Щільному контакту насіння із грунтом сприяють котки. Ця технологія ефективна як з економічних, так і агрономічних міркувань, адже мінімізує кількість операцій, використання необхідної техніки та ресурсів, дає змогу виконати висівання у стислі строки, поліпшує умови вегетації рослин та сприяє тривалішому збереженню оптимальних  властивостей ріллі. Тридискова система KUHN визначається високою робочою швидкістю (до 10–15 км/год) і, відповідно, продуктивністю (до 7 га/год з сівалкою завширшки 6 м). Їй властиві зменшення необхідної потужності трактора, малий знос робочих органів тощо.
Не варто розраховувати на істотне збільшення врожайності без підживлення добривами та застосування засобів захисту рослин. KUHN пропонує широку гаму розкидачів міндобрив дводискового типу із комп’ютерним контрольно-регулюючим пристроєм, а також машини для пневматичного внесення добрив. Розкидачі органічних добрив продукує завод KUHN-Knight, США. KUHN виготовляє обприскувачі різних типів під різноманітні умови використання: начіпні місткістю до 1200 л і завширшки до 21 м, причіпні місткістю до 4500 л та завширшки до 36 м, вентиляторного типу для садів та дифузорні для виноградників і кущів.
Якість, ефективність та надійність цієї техніки перевірена не тільки часом (компанії KUHN уже понад 175 років!) та досвідом роботи більш як у 60 країнах світу на всіх континентах (хто ще має подібні результати?!), але і багаторічною практикою експлуатації техніки KUHN в Україні.



В. Сич, канд. техн. наук, KUHN S.A.

Інтерв'ю
В лютому, саме під час роботи виставки «АгроВесна 2020», в Україну на запрошення проекту Києво-Могилянської бізнес-школи Ukrainian Food Valley приїздив колишній фермер сенатор парламенту Нідерландів, де він очолює Комітет з питань... Подробнее
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее

1
0