Спецможливості
Агробізнес

Хліб політич­ний

23.10.2014
1143
Хліб політич­ний фото, ілюстрація

Вересневі дощі, які заливали значну частину країни в останню декаду місяця, дещо призупинили сільськогосподарські роботи. Але користі від рясних опадів для стомлених спрагою грунтів значно більше — вони зволожили висохлу землю. Отже, сприятимуть розвитку і вже висіяного, й тих культур, які висіють хлібороби під урожай наступного року. Тим часом у керівних кабінетах напередодні парламентських виборів порахували ще не зібране остаточно зерно сезону нинішнього.

Вересневі дощі, які заливали значну частину країни в останню декаду місяця, дещо призупинили сільськогосподарські роботи. Але користі від рясних опадів для стомлених спрагою грунтів значно більше — вони зволожили висохлу землю. Отже, сприятимуть розвитку і вже висіяного, й тих культур, які висіють хлібороби під урожай наступного року. Тим часом у керівних кабінетах напередодні парламентських виборів порахували ще не зібране остаточно зерно сезону нинішнього.

Г. Квітка
Спеціаль­но для жур­на­лу «Про­по­зиція»

Міжвідо­мча ро­бо­ча гру­па, що пра­цює при Міне­ко­но­м­роз­вит­ку, оп­ри­люд­ни­ла ба­ланс по­пи­ту та про­по­зиції збіжжя на по­точ­ний мар­ке­тин­го­вий рік (ли­пень 2014-го — чер­вень 2015-го). Ви­роб­ництво зер­но­вих оцінюється на рівні 59 млн 934 тис. т, у то­му числі 23,7 млн т пше­ниці, 8,9 — яч­ме­ню, 25,2 — ку­ку­руд­зи. Це без ура­ху­ван­ня тим­ча­со­во оку­по­ва­ної те­ри­торії Кри­му. Та­кож у кабіне­тах виз­на­чи­ли­ся з ек­с­пор­том збіжжя. Він про­гно­зується на рівні 33 млн 685 тис. т. Зо­к­ре­ма, за межі дер­жа­ви пла­нується ви­вез­ти май­же 11,7 млн т пше­ниці та 17 — ку­ку­руд­зи.

Про заміновані поля й кукурудзу із «підмоченою репутацією»
Од­ра­зу з при­во­ду ос­тан­ньої. Уро­жай ку­ку­руд­зи справді очікується не­по­га­ний.  Хо­ча торік, за офіційни­ми да­ни­ми, вал ка­ча­ни­с­тої ма­ли на 5,7 млн т ви­щий навіть за нинішні оп­тимістичні про­гно­зи. Тоді бу­ло зібра­но 30,9 млн т. Ку­ку­руд­зи не­до­бе­ре­мо не ли­ше че­рез події на Сході, а, здебільшо­го, че­рез по­су­ш­ли­ву по­го­ду у серпні. Нині у се­ред­нь­о­му ця стра­тегічна для аг­раріїв та ек­с­пор­терів куль­ту­ра дає 43–44 ц/га, тоді як торік ма­ли 50 ц. Те, що не­ви­со­ка вро­жайність — од­на спра­ва. Для півден­но-східних регіонів ку­ку­руд­за вза­галі мо­же ста­ти роз­ча­ру­ван­ням се­зо­ну. Зби­ран­ня там як­раз на­би­рає обертів, а нинішні рятівні для грунтів дощі знач­но підмо­чи­ли вро­жай. Уже зро­зуміло, що сушіння зер­на вле­тить у до­б­ру копієчку. Тож за­тра­ти на до­ве­ден­ня ка­ча­ни­с­тої до кон­дицій мо­жуть «з’їсти» увесь зиск від її ви­ро­щу­ван­ня, а для ча­с­ти­ни гос­по­дарств і по­готів обер­ну­ти­ся збит­ка­ми. Хо­ча, звісно, го­ло­вною пе­ре­по­ною на шля­ху до про­г­­­­но­зо­ва­них у кабіне­тах зер­но­вих пер­спек­тив ста­ють події на ук­раїнсько­му «близь­ко­му сході». Ме­ханіза­то­рам у зо­ні конфлікту на­вряд чи хтось дає га­рантії, що по­ле не­заміно­ва­не, та й під ку­ля­ми — яке вро­жа­ю­ван­ня. Що ж до посівної у східних об­ла­с­тях, то стри­му­ю­чим фак­то­ром на до­да­чу до ви­бухів та мін ви­с­ту­пає ще й та­кий пси­хо­логічний чин­ник: хлібо­ро­би не впев­нені, що во­ни зби­ра­ти­муть за­кла­де­ний з осені вро­жай. Тож із ве­ли­кою ймовірністю мож­на при­пу­с­ти­ти: ози­мий клин у цих об­ла­с­тях знач­но ско­ро­тить­ся.

Про згуб­ний зв’язок пше­ниці і до­ла­ра
Навіть як­що нинішні офіційні про­гно­зи що­до вро­жаю у май­же 60 млн т зер­на не справ­дять­ся, мож­на з упев­неністю го­во­ри­ти, що йо­го для внут­рішньо­го спо­жи­ван­ня у будь-яко­му разі ви­с­та­чить. Річна по­тре­ба країни оці­нюється у 27,4 млн т збіжжя. Це і на про­до­вольчі цілі, і на насіння, й на корм ху­добі. А ось май­бутній се­зон — під пи­тан­ням. І не ли­ше че­рез уже зга­дані про­бле­ми для сільгоспви­роб­ництва, які не­се про­ти­сто­ян­ня на Сході Ук­раїни. Стрімка де­валь­вація гривні — на ко­ристь ек­с­пор­те­рам, але не аг­раріям. У зв’яз­ку з па­дінням грив­не­во­го кур­су ціни на зер­нові у до­ла­рах суттєво зни­зи­ли­ся.
Та­ка ариф­ме­ти­ка: для гос­по­дарств тон­на пше­ниці тре­ть­о­го кла­су, при­міром, по 2400 грн, тоді як до­лар в обмінни­ках був по 8 грн — це од­не. Бо ви­хо­ди­ло втор­гу­ва­ти 300 дол. Ко­ли аме­ри­кансь­ка ва­лю­та по­ча­ла ко­ш­ту­ва­ти 12 грн — це де­що інше. Ад­же й пше­ни­ця у та­ко­му разі ко­ш­тує вже ли­ше 200 дол. А нині — за кур­су у 15 грн — мож­на ви­ру­чи­ти тільки 160 дол. Вод­но­час ви­со­кий курс іно­зем­ної ва­лю­ти ве­де за со­бою збільшен­ня цін на паль­не, насіння та інші скла­дові, не­обхідні для ве­ден­ня сільгоспви­роб­ництва. Як­що нині про­да­ти тон­ну зер­на за 2400 грн, тон­ну до­б­рив (а во­ни за рік по­до­рож­ча­ли на 70–80%) за ви­ру­чені гроші вже не ку­пи­ти. Хо­ча ще кілька се­зонів то­му це бу­ло ре­аль­но. Ад­же 2000 грн за тон­ну пше­ниці тре­ть­о­го кла­су по­за­торік, як це не див­но, — більше від нинішніх 2400 грн. Бо тоді це ста­но­ви­ло 250, а те­пер — ли­ше 160–170 дол. Пси­хо­логічно у національній ва­люті ціна зер­но­вих на­чеб­то й прий­нят­на, та як до­хо­дить до прид­бан­ня ре­сурсів для осінньо­го висіву — гро­шей ка­та­ст­рофічно бра­кує. Тож си­ту­ація, ко­ли грив­неві ціни на зер­но не всти­га­ють за кур­сом до­ла­ра, мо­же обер­ну­ти­ся ве­ли­ки­ми не­га­раз­да­ми для аг­ро­ви­роб­ництва країни.
Важ­ли­ва особ­ливість нинішньо­го ро­ку, про яку вар­то зга­да­ти: ще до за­вер­шен­ня зби­ран­ня ко­ло­со­вих грив­неві ці­ни на пше­ни­цю по­ча­ли зро­ста­ти, а не стрімко па­да­ти, як за­зви­чай. Хо­ча у ми­ну­лі ро­ки жни­ва об­ва­лю­ва­ли ціни на пше­­ни­цю і в до­ла­рах, і в національній ва­люті.
І хліб у крам­ни­цях до­рож­чає, хо­ча збільшен­ня ціни на «про­дукт но­мер один» ви­гля­дає не над­то логічним, ад­же й про­гно­зи на вро­жай об­надійливі, й збіжжя в країні вдо­с­таль. Так, у Києві ще в серпні бу­ха­нець до­дав у ціні май­же 20%: приміром, 500-гра­мо­вий «Ук­раїн­ський» здо­рож­чав од­ра­зу на грив­ню — до 6 грн 40 коп. На­чаль­ник уп­равління із пи­тань ціно­вої політи­ки Київської міськдер­жадміністрації Ва­силь Яс­т­ру­бинсь­кий щи­ро тоді зізна­вав­ся: ціни на «про­дукт но­мер один» у сто­лиці вже не втри­ма­ти. Мов­ляв, ПАТ «Київхліб» фі­нан­со­во геть ос­лаб­ло — у під­приєм­ства на­ко­пи­чи­лись мільйо­ни гри­вень збит­ків. Тож, як­що «не пе­ре­пи­са­ти» цінни­ки, до­ве­деть­ся по­га­ша­ти втра­ти із місце­во­го бю­д­же­ту. Тоб­то хоч як кру­ти, а «роз­ко­ше­лю­ва­ти­ся» спо­жи­ва­чам до­ве­деть­ся й на­далі. Де­що за­спо­коїти по­­купців ук­раїнських бу­ханців ма­ло за­пев­нен­ня все то­го ж па­на Яс­т­ру­би­н­­­сь­ко­го, що гра­до­на­чаль­ник Віталій Клич­ко про­бле­му ро­зуміє і про­сить про­ва­ди­ти по­до­рож­чан­ня та­ким чи­ном, щоб це мінімаль­но по­зна­чи­ло­ся на ки­я­нах. До речі, цінни­ки у «бу­лоч­них» ви­прав­ля­ють на тлі по­яс­нень, що, окрім цін на зер­но, є й інші скла­дові вар­тості хліба, зо­к­ре­ма — енер­го­ре­сур­си та транс­портні ви­т­ра­ти.

Про вал і ек­с­порт­ний по­тенціал
Тим ча­сом ек­с­порт зер­но­вих іде не­­ба­че­ни­ми тем­па­ми. На­ше збіжжя кон­ку­рен­то­с­про­мож­не (як­що бра­ти у ва­люті) у ба­га­ть­ох дер­жа­вах. Відо­мо, що ви­ро­ще­­­не на ук­раїнських ла­нах зер­но суттєво впли­ває на світові ціни че­рез те, що ми мо­же­мо про­по­ну­ва­ти йо­го де­шев­ше. Цей факт, а та­кож оп­тимістичні вро­жайні про­гно­зи у май­же 60 млн т, здає­ться, роб­лять по­ле діяль­ності для трей­де­­рів без­меж­ним. Як­що, за да­ни­ми Міна­гро­політи­ки, на 19 ве­рес­ня із дер­жа­ви бу­ло ви­ве­зе­но 7,4 млн т зер­но­вих, із яких пше­ниці — 4,28 млн, то на 23 ве­рес­ня об­ся­ги ек­с­пор­ту вже ста­но­ви­ли, відповідно, 7,82, зо­к­ре­ма пше­ниці — 4,5 млн т. Не­с­клад­но підра­ху­ва­ти, що за ці кілька днів у се­ред­нь­о­му за кор­дон що­до­би пе­ре­прав­ля­ли по 100 тис. т ук­­раїн­­сько­го зер­на, зо­к­ре­ма більш як по 50 тис. т пше­ниці. Оче­вид­но, взяв­ши та­­кий розгін, трей­де­ри до­сить швид­ко роз­­­­про­да­дуть ек­с­порт­­­ний по­тенціал пше­ниці і пе­рей­дуть до ку­ку­руд­зи. Тут го­­ло­вне — не пе­ре­ста­ра­ти­ся, тоб­то що­до кож­ної дер­жа­ви важ­ли­во ро­зуміти від­­­по­відну ме­жу: який об­сяг хлібних куль­тур мож­на по­ста­ви­ти за кор­дон, аби потім не до­ве­ло­ся шу­ка­ти пше­ни­цю для про­до­воль­чих по­треб на зовнішніх рин­ках.
У матеріальному плані ек­с­пор­те­ри ви­гля­да­ють пе­ред аг­раріями при­ваб­ливіше, ніж пе­ре­роб­ни­ки, що пра­цю­ють на вітчиз­ня­но­го спо­жи­ва­ча і ко­т­рим для своєї діяль­ності потрібно ство­ри­ти стра­тегічні об­ся­ги збіжжя. Трей­де­ри, зва­жа­ю­чи на ви­со­кий курс до­ла­ра та євро, ма­ють більше фінан­со­вих мож­ли­во­с­тей підви­щу­ва­ти за­купівельні ціни на збіж­жя, ніж ті самі пе­карі чи мірош­ни­ки, які зі своєю про­дукцією орієнту­ють­ся на внут­рішній ри­нок. Простіше ка­жу­чи, пе­ре­роб­ни­ки ма­ють підтя­гу­ва­ти свої за­купівельні ціни на зер­но до тих, які три­ма­ють ек­с­пор­те­ри. Та­ка кон­ку­ренція, на пер­ший по­гляд, вигідна аг­раріям, ад­же зму­шує ви­роб­ників хліба пла­ти­ти за зер­но все більше, що по­зна­ча­ти­меть­ся й на ціні па­ля­ниць на по­ли­цях ма­га­зинів. Але для гос­по­дарств цей зиск не та­кий уже й оче­вид­ний. Ад­же зер­но­вих про­по­зицій на внут­ріш­ньо­му рин­ку по­ки що не бра­кує, збіжжя ви­с­та­чає всім грав­цям. Ек­с­пор­те­ри не відчу­ва­ють кон­ку­ренції ні з бо­ку більш об­ме­же­них у фінан­сах внутрішніх спо­жи­вачів, ні з бо­ку своїх ко­лег, тож і самі не поспіша­ти­муть під­ви­щу­ва­ти ціни на хлібні куль­ту­ри. Але оче­вид­но, що за та­кої си­ту­ації зер­но до­рож­ча­ти­ме ра­зом із по­си­лен­ням кон­ку­ренції. Бо що більше йо­го ек­с­пор­ту­ва­ти­муть, то мен­ше за­ли­ша­ти­меть­ся на внут­рішньо­му рин­ку. А у дер­жав­них ка­біне­тах про­цес ви­ве­зен­ня зер­на, схо­же, при­галь­мо­ву­ва­ти не зби­ра­ють­ся. Нині ва­лю­та країні потрібна як ніко­ли…

Інтерв'ю
брак ЗЗР
Засоби захисту рослин — одна з дефіцитних позицій серед ресурсів для проведення посівної та отримання якісного врожаю. Про це зазначає керівник ФГ «Агрофірма Базис» (5 тис. га у Черкаській області) Володимир Осадчий, пише УНІАН. «Ми... Подробнее
Український агрокомплекс відзначає експортна орієнтованість. Тому логістична складова для аграріїв має не менше значення, ніж власно агровиробництво. Зокрема, протягом врожайного минулого року обсяги перевалки зерна в українських портах... Подробнее

1
0