Спецможливості
Статті

Гумінові добрива = родючість + врожайність

03.03.2010
1669
Гумінові добрива = родючість + врожайність фото, ілюстрація

Гумінові препарати як новий вид добрив було визначено в СРСР ще в 30-ті роки минулого століття завдяки науковим розробкам та копіткій праці засновника наукової школи з вивчення природи й практичного застосування біологічно активних гумінових речовин, доктора сільськогосподарських наук, професора Лідії Христевої. 

Гумінові препарати як новий вид добрив було визначено в СРСР ще в 30-ті роки минулого століття завдяки науковим розробкам та копіткій праці засновника наукової школи з вивчення природи й практичного застосування біологічно активних гумінових речовин, доктора сільськогосподарських наук, професора Лідії Христевої. 

Загальновідома аксіома про те, що родючість визначає наявність гумусу в грунті: що більше його, то вища й родючість грунту.
На жаль, за роки індустріалізації та хімізації землеробства, за різними оцінками експертів, українські чорноземи втратили чимало органічних речовин. Середній вміст гумусу за 150 років знизився з 10 до 3,2%. За останні десять років реформ на селі різко скоротилося поголів'я худоби, внаслідок чого органічні добрива в грунт практично не вносили. Господарства масово спалюють нетоварну частину врожаю, процеси дегуміфікації тривають і підсилюються, родючість грунтів щороку знижується. Селекціонери нашої країни вже створили й працюють далі над створенням нових високопродуктивних сортів і гібридів різних польових культур, але їхній потенціал у виробництві реалізовано, в кращому разі, на 50%. Головна причина цього очевидна: низька біологічна активність грунтів для створення потрібної кількості гумінових кислот та інших доступних форм елементів живлення рослин, а також агрономічно цінної структури грунту.
Завдяки багаторічній роботі вчених СНД й України на сьогодні створено велику кількість препаратів на основі гумітів, що знайшли своє застосування не лише в рослинництві, а й у тваринництві. Доведено дію гумінових добрив як антистресантів, адаптогенів, імуномодуляторів та учасників формування структури грунту. Результати їхнього застосування лише позитивні. Останні п'ять років ефективно попрацювали на зернових та олійних культурах Гумісол, Лігногумат, Гумат-універсал, Екоорганік. Приріст урожаю з їхнім застосуванням достовірно перевищував контроль на 10-20 відсотків.
Одним з найновіших вітчизняних ноу-хау в царині гумінових добрив, без сумніву, можна вважати органо-мінеральне добриво Рост-концентрат на основі гумату калію, яке за своїм вмістом та ефективністю впливу на продуктивність сільськогосподарських культур перевищує всі відомі аналоги на пострадянському просторі.
Підставою для такого сміливого твердження є власний досвід. На нашому підприємстві - ТОВ "СХП "Данко" Оріхівського району Запорізької області - 2009 року було проведено виробничі випробування органо-мінерального добрива Rost-концентрат. Після застосування цього добрива на зернових культурах, горосі та соняшнику, залежно від норми, способу й періоду внесення, а також за різних комбінацій у бакових сумішах з бактеріальними добривами ми одержали приріст урожаю від 9 до 26 відсотків.
Переваги гумінових добрив очевидні. Як добрива й регулятори росту вони якісно вписуються в систему технологічних процесів, пов'язаних із захистом рослин від хвороб, шкідників і бур'янів, у бакових сумішах з відповідними пестицидами. Препаративна форма в них рідка, що не потребує попереднього розчинення та не сприяє забиванню форсунок обприскувача чи протруювача насіння. Макро- та мікроелементи, що містяться в них у хелатній формі, ефективно доповнюють дію гуматів калію, їх можна добирати під конкретну культуру, і навіть фазу її розвитку.
Вважаємо, що одним з обов'язкових елементів технології захисту рослин має бути додавання в робочий розчин пестицидів добрива Рост-концентрат у дозі 0,5-1,5 л/га (або 0,2 л/т насіння) за зниження рекомендованих доз пестицидів на 20%. Це дасть змогу, без зниження ефекту, здійснити боротьбу зі шкідливими об'єктами, зменшити пестицидне токсичне навантаження на рослину й грунтову мікрофлору та затрати на хімічні засоби захисту, об'єднати операції з внесення препаратів і одержати додаткову прибавку якісного врожаю зернових і технічних культур.
Беручи участь у розробках екологічно безпечних технологій із застосуванням бактеріальних добрив та біологічних засобів захисту рослин, ми випробували бакові суміші біопрепарату "Байкал-ЕМ1" і Rost-концентрату. Синергетичний ефект дії таких бакових сумішей високий: прибавка врожаю на зернових та соняшнику сягала 30 відсотків.

А. Крупський,
директор ТОВ "СХП "Данко",
аспірант Інституту рослинництва УААН
ім. Юр'єва 

Інтерв'ю
    Нові «Правила використання повітряного простору України» викликали чимало запитань та нарікань з боку користувачів безпілотників. Ми поспілкувалися із керівником компанії Drone.ua Валерієм Яковенком, щоб дізнатися, які ж наслідки... Подробнее
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 

1
0