Спецможливості
Новини

ДПЗКУ розпочала приймання кукурудзи врожаю 2018 року

11.09.2018
1108
ДПЗКУ розпочала приймання кукурудзи врожаю 2018 року фото, ілюстрація

Лінійні та портові елеватори Державної продовольчо-зернової корпорації України розпочали приймання кукурудзи врожаю 2018 року. Станом на 11 вересня філії ДПЗКУ прийняли понад 16 тис. тонн зерна, повідомляє www.propozitsiya.com із посиланням на Прес-службу ПАТ "ДПЗКУ".

Агрометеорологічні умови літа 2018 року були сприятливими для формування врожаю пізніх зернових культур, а зерно кукурудзи досягло повної стиглості на 1,5-2 тижні раніше середніх багаторічних термінів. Збирання та обмолот кукурудзи нового врожаю аграрії розпочали уже наприкінці серпня.

Аналіз якості зерна свідчить про те, що показники вологості близькі до кондиційних, а зернова та сміттєва домішки відповідають характеристикам і середньозваженим нормам для цього виду. 

Нагадаємо, що пріоритетним напрямком для збуту кукурудзи Корпорацією  є КНР, та, зокрема, відвантаження її на адресу стратегічного партнера - корпорації ССЕС з метою виконання умов генерального договору між ДПЗКУ та ССЕС. Очікується, що за підсумками поточного року саме КНР займатиме найбільшу частку в географічній структурі експорту ДПЗКУ.

Відповідно до останнього звіту USDA від серпня 2018 року прогноз експорту української кукурудзи в 2018/19 МР оцінюється в 24,5 млн тонн, що може стати рекордним показником для України за останні 5 років. У свою чергу, в ДПЗКУ розцінюють даний прогноз як можливість розширити свій експортний потенціал, сподіваючись при цьому на більш привабливу ціну і рентабельність у порівнянні з минулим роком.

Інтерв'ю
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее

1
0