Спецвозможности
Статьи

Голозерний овес — на поля України

18.03.2009
536
Голозерний овес —  на поля України фото, иллюстрация

Протягом 2004–2006 рр. на державних сортовипробувальних станціях України вивчали сорти голозерного вівса Самуель і Саломон. Заявники названих вище сортів — фірма “Гроетзнер Пфланцензухт ГмбХ ко КГ” (Німеччина) і ТОВ “Агрофірма “Мир-Сем і Ко” (Черкаська область). За даними трьох років випробувань, сорти голозерного вівса Самуель і Саломон 2007 року було внесено в Державний реєстр сортів України.       
У зоні Степу голозерні сорти за врожаєм зерна переважали плівчасті стандартні сорти: Самуель — на 9,8–11,5 ц/га, Саломон — на 7,3 ц/га. За стійкістю до вилягання переваги голозерних сортів вівса були як у зоні Лісостепу, так і Степу. В степовій зоні голозерні сорти істотно різнилися із стандартними за терміном дозрівання. Сорт Самуель достигав на дев’ять днів раніше за сорт Скакун і на сім днів — за сорт Чернігівський 27, а сорт Саломон, відповідно, — на 15 та 13 днів раніше. Максимальна врожайність сорту Самуель у зоні Лісостепу досягала 25,8 — 49,2 ц/га, на Вінницькому ДЦЄСР — 47,5, на Тернопільському — 36,1, на Березанській ДСС — 30,3  і на Хмельницькому ДЦЄСР — 26,5 ц з гектара.
У зоні Полісся максимальні врожаї сорту зібрали: на Ковельській ДСС Волинського ДЦЄСР — 60,3 ц/га, Бородянській ДСС — 59,6, Рівненському ДЦЄСР — 56,2, Львівському ДЦЄСР — 41,3, Прилуцькій ДСС — 37,9 ц з гектара.
Після того, як сорти Самуель і Саломон було зареєстровано, почали розширюватися їхні посівні площі. Вже 2008 року товариство ТОВ Агрофірма “Вінд” висіяло сорт Саломон на площі 500 га й одержало врожай по 32,4 ц/га. СТОВ “Піщальники” висіяло сорт Саломон на 103 га і в середньому зібрало по 36,3 ц/га. Високі врожаї вівса сортів Самуель і Саломон виростили в ТОВ СНЦ “МИР-СЕМ і Ко” (Канівський район). Попередником цих сортів була озима пшениця. Під час посівної в рядки вносили по 50 кг/га нітроамофоски. Вівса сорту Саломон зібрали по 36,5 ц/га з площі 30 га, а сорту Самуель — по 33,9 з 10 га ділянки.
У ТОВ АФ “МИР-СЕМ і Ко” у 2005–2006 рр. вивчали строки висівання, норми висіву та дози мінеральних добрив. Встановлено, що запізнення із сівбою сортів Самуель і Саломон на десять-чотирнадцять днів призводить до значного зниження врожаю, а саме: на 8–10,6 ц/га. За раннього висіву (27–29 березня) сорт Самуель дав урожай по 41,2 ц/га, а, висіяний 12 квітня, — лише 31,6 ц/га. Щодо вивчення норм висіву по 4–5–6 млн зернин, то найбільш прийнятною була норма в 5 млн схожих зернин на гектар.
Значному підвищенню врожайності сортів голозерного вівса сприяє внесення мінеральних добрив та обробка насіння регуляторами росту.
Обробка насіння вівса регулятором росту підвищує польову схожість на 7–10%, прискорює появу сходів на два-три дні, підвищує масу 1000 зернин на 1,6–2 г. Завдяки внесенню аміачної селітри зростає кількість продуктивних стебел, кількість зерен у волоті та маса 1000 зернин. Важливою ознакою сортів голозерного вівса є високий вихід кондиційного та товарного зерна.

Л. Животков,
д-р с.-г. наук, професор
М. Загинайло,
нач. відділу зернових культур Державної служби з  охорони сортів рослин
В. Степаненко,
директор СТОВ “Піщальники”

https://mzuri.in.ua/

Интервью
Владимир Шульмейстер Родился в Николаеве. Закончил Николаевский кораблестроительный институт им. адмирала С. О. Макарова по специальности «турбиностроение», инженер-механик. Защитил докторскую диссертацию по материаловедению.  С 24 декабря 2014 года по 30 декабря 2015 года занимал пост первого заместителя министра инфраструктуры Украины
Украинский институт будущего - независимый аналитический центр, который прогнозирует изменения и моделирует всевозможные сценарии развития событий в Украине, предлагает альтернативные решения.
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Япония, как известно, - одна из самых богатых стран мира. При этом по количеству населения лишь немного уступает России. А еще очень ограничена в земельных ресурсах, поэтому большинством продуктов обеспечить себя не может. Это делает рынок... Подробнее

1
0