Спецможливості
Статті

Голозерний овес — на поля України

18.03.2009
1107
Голозерний овес —  на поля України фото, ілюстрація

Протягом 2004–2006 рр. на державних сортовипробувальних станціях України вивчали сорти голозерного вівса Самуель і Саломон. Заявники названих вище сортів — фірма “Гроетзнер Пфланцензухт ГмбХ ко КГ” (Німеччина) і ТОВ “Агрофірма “Мир-Сем і Ко” (Черкаська область). За даними трьох років випробувань, сорти голозерного вівса Самуель і Саломон 2007 року було внесено в Державний реєстр сортів України.

Протягом 2004–2006 рр. на державних сортовипробувальних станціях України вивчали сорти голозерного вівса Самуель і Саломон. Заявники названих вище сортів — фірма “Гроетзнер Пфланцензухт ГмбХ ко КГ” (Німеччина) і ТОВ “Агрофірма “Мир-Сем і Ко” (Черкаська область). За даними трьох років випробувань, сорти голозерного вівса Самуель і Саломон 2007 року було внесено в Державний реєстр сортів України.       
У зоні Степу голозерні сорти за врожаєм зерна переважали плівчасті стандартні сорти: Самуель — на 9,8–11,5 ц/га, Саломон — на 7,3 ц/га. За стійкістю до вилягання переваги голозерних сортів вівса були як у зоні Лісостепу, так і Степу. В степовій зоні голозерні сорти істотно різнилися із стандартними за терміном дозрівання. Сорт Самуель достигав на дев’ять днів раніше за сорт Скакун і на сім днів — за сорт Чернігівський 27, а сорт Саломон, відповідно, — на 15 та 13 днів раніше. Максимальна врожайність сорту Самуель у зоні Лісостепу досягала 25,8 — 49,2 ц/га, на Вінницькому ДЦЄСР — 47,5, на Тернопільському — 36,1, на Березанській ДСС — 30,3  і на Хмельницькому ДЦЄСР — 26,5 ц з гектара.
У зоні Полісся максимальні врожаї сорту зібрали: на Ковельській ДСС Волинського ДЦЄСР — 60,3 ц/га, Бородянській ДСС — 59,6, Рівненському ДЦЄСР — 56,2, Львівському ДЦЄСР — 41,3, Прилуцькій ДСС — 37,9 ц з гектара.
Після того, як сорти Самуель і Саломон було зареєстровано, почали розширюватися їхні посівні площі. Вже 2008 року товариство ТОВ Агрофірма “Вінд” висіяло сорт Саломон на площі 500 га й одержало врожай по 32,4 ц/га. СТОВ “Піщальники” висіяло сорт Саломон на 103 га і в середньому зібрало по 36,3 ц/га. Високі врожаї вівса сортів Самуель і Саломон виростили в ТОВ СНЦ “МИР-СЕМ і Ко” (Канівський район). Попередником цих сортів була озима пшениця. Під час посівної в рядки вносили по 50 кг/га нітроамофоски. Вівса сорту Саломон зібрали по 36,5 ц/га з площі 30 га, а сорту Самуель — по 33,9 з 10 га ділянки.
У ТОВ АФ “МИР-СЕМ і Ко” у 2005–2006 рр. вивчали строки висівання, норми висіву та дози мінеральних добрив. Встановлено, що запізнення із сівбою сортів Самуель і Саломон на десять-чотирнадцять днів призводить до значного зниження врожаю, а саме: на 8–10,6 ц/га. За раннього висіву (27–29 березня) сорт Самуель дав урожай по 41,2 ц/га, а, висіяний 12 квітня, — лише 31,6 ц/га. Щодо вивчення норм висіву по 4–5–6 млн зернин, то найбільш прийнятною була норма в 5 млн схожих зернин на гектар.
Значному підвищенню врожайності сортів голозерного вівса сприяє внесення мінеральних добрив та обробка насіння регуляторами росту.
Обробка насіння вівса регулятором росту підвищує польову схожість на 7–10%, прискорює появу сходів на два-три дні, підвищує масу 1000 зернин на 1,6–2 г. Завдяки внесенню аміачної селітри зростає кількість продуктивних стебел, кількість зерен у волоті та маса 1000 зернин. Важливою ознакою сортів голозерного вівса є високий вихід кондиційного та товарного зерна.

Л. Животков,
д-р с.-г. наук, професор
М. Загинайло,
нач. відділу зернових культур Державної служби з  охорони сортів рослин
В. Степаненко,
директор СТОВ “Піщальники”

Інтерв'ю
Вихід на зовнішні ринки все частіше стає закономірним етапом розвитку успішного бізнесу. Втім, перед керівником, що прийняв рішення про зовнішню експансію, традиційно постає багато запитань. І хоча
У сезоні-2017 представництво Syngenta в Україні визнано низкою аналітиків та аграрних ЗМІ однією з найуспішніших транснаціональних компаній в державі. Syngenta Ukraine лідирує в сегменті продажів ЗЗР і насіння, надає консалтингову та... Подробнее

1
0