Спецвозможности
Агробизнес

Гліцерин з ріпаку — солодкий корм

05.06.2008
507
Гліцерин з ріпаку — солодкий корм фото, иллюстрация

Головною складовою біогліцерину є гліцерол (1,2,3 пропанотріол), потрійний алкоголь. Це сиропоподібна рідина з солодким смаком, нетоксична, неподразнююча, яка дає відчуття тепла при дотику до тіла. Вона порівнянна з багатьма сполуками і не шкідлива для середовища, оскільки швидко розкладається и не являє загрози грунту та грунтовим водам у разі аварії та проливання. Саме з цих причин може використовуватись у годуванні тварин як енергетична добавка.


В Євросоюзі з 1999 р. біогліцерин (1,2,3-пропанотріол) дозволено додавати до корму тварин.


Мінімальна густина біогліцерину при 25°С становить 1,249 кг/м3, тому 1 л його важить 1,25 кг, або 1 кг дорівнює 0,8 л. Енергетична вартість біогліцерину за густини 1,25–1,27 представлено у таблиці.


Біогліцерин рекомендується використовувати для годування високоудійних корів як харчову енергетичну добавку у перші 100 днів лактації або коли в кормі не вистачає енергії. Це глюкопластична сполука — субстрат для створення глюкози. Швидко поїдається тваринами, завдяки чому відсутні великі втрати, які можуть виникнути через діяльність мікроорганізмів. Вирівнює недобір енергії, тому може використовуватись як добавка проти кетозу (ацетонемії). Солодкий на смак, він подобається худобі і швидко споживається. Добова доза для корови — 200–250 г, що дорівнює 0,16–0,2 літра.


Біогліцерин у натуральному вигляді або розчинений у воді у співвідношенні 1:1 вводять до об’ємного корму. При годуванні корів за системою ТМR (ретельно змішаний корм) біогліцерин виливають на корм, що частково знаходиться на дні змішувальної камери кормового візка. Можна також виливати на об’ємний фураж, що завантажується до кормового візка в процесі змішування.


Літом додавання біогліцерину до ТМR запобігає втратам вологи, а взимку попереджує його замерзання.


Біогліцерин можна вливати безпосередньо до рубця (перший шлунок), аналогічно до гліколу, у таких самих дозах.


Для кормових цілей не придатний технічний гліцерин — сировина, яка містить велику кількість калію або натрію, метанолу, сполук миш’яку та олова. Велика кількість води в технічному гліцерині призводить до того, що при його зберіганні можливий розвиток бактерій та грибків і утворення шлакових субстанцій, які збираються на поверхні збірника або на поверхні гліцерину. Темний колір свідчить, що це технічний гліцерин,  світлий — що дистильований.


Увага! Не можна використовувати синтетичний гліцерин з харчовою метою.


Вітольд Подкувка,
проф. Технічно-сільськогосподарської академії у Бидгощі (Польща)
Nasz rzepak
Переклад Валентини Харенко

Интервью
Карлос Альберто Сесарі
В Украине за последние полтора десятка лет многие хозяйства пыталось вводить нулевую или минимальную обработку почвы. И большинство, столкнувшись с проблемой снижения урожайности, возвращались к традиционной технологии. Аргентина многим... Подробнее
Сейчас много говорится о деградации почв. Сайт propozitsiya.com попросил подробнее прояснить суть проблемы и посоветовать пути ее решения генерального директора Института охраны почв Игоря Яцука. И он дал подробное интервью.   Как за... Подробнее

1
0