Спецможливості
Техніка та обладнання

Гіганти на «цукровому» полі

07.02.2014
689
Гіганти на «цукровому» полі фото, ілюстрація

Збирання цукрових буряків завжди супроводжувалось використанням великої кількості техніки, а ще… рясними опадами, багнюкою на полі, відтак — вимушеною потребою використання потужних тракторів для витягування вантажівок із цукристими з поля. Сьогодення диктує нові вимоги як до вирощування цукрових буряків, так і до організації їхнього збирання.

Збирання цукрових буряків завжди супроводжувалось використанням великої кількості техніки, а ще… рясними опадами, багнюкою на полі, відтак — вимушеною потребою використання потужних тракторів для витягування вантажівок із цукристими з поля. Сьогодення диктує нові вимоги як до вирощування цукрових буряків, так і до організації їхнього збирання.

А. Сухина
a.sukhina@univest-media.com

Приватне підприємство «Західний Буг», що на Львівщині, про вирощування цукрових буряків знає не з чуток. Сьогодні господарство має в обробітку близько 34 тис. га землі, п’яту частину яких займають цукрові буряки, а це не мало не багато, а 7–7,5 тис. га. Цукрові буряки для цього господарства є основною, профільною, культурою, адже до складу господарства входить цукровий завод, на який і поставляють вирощену продукцію. Середня врожайність цукрових буряків у 2013 р. становила 456 ц/га.
   Окрім цукристих, у господарстві вирощують зернові культури, зокрема: озиму пшеницю, озимий ячмінь, яру пшеницю, сою. Незначну площу займає озимий ріпак, більшу — кукурудза (близько 6,5 тис. га). Врожайність качанистої у 2013 р. становила близько 70, а злакових культур — у середньому 50–60 ц/га.
У господарстві постійно відстежують як інновації у технологіях вирощування, так і технічні новинки. Тому агрономічний відділ підприємства прийняв рішення відмовитися від полицевого обробітку грунту і перейти до безполицевого із використанням комбінованих грунтообробних агрегатів Simba, робочими органами яких є лапи для глибокого розпушування, два ряди дисків та прикочувальні котки. Таку технологію обробітку грунту в господарстві використовують уже протягом двох років, і різниці за врожайністю, за словами головного агронома Євгена Марцінка, немає зовсім. «Сьогодні ми можемо спостерігати поліпшення структури грунту та його якості. Справа в тому, що наше господарство розміщене не на найкращих землях: переважають карбонатні грунти, в окремих місцях порода виходить на поверхню поля або ж залягає на глибині 10–15 см, тому перевертати пласт із породою і “витягувати” карбонати на поверхню поля, а родючий шар грунту перевертати і “ховати” під породою принаймні нерозумно», — продовжує головний агроном.
   Господарство розташоване на території восьми районів Західної України (Львівська та Волинська обл.), у яких створено свої підрозділи. Також слід відмітити, що з 2011 р. у господарстві йде інтенсивне оновлення машинно-тракторного парку.
Основу рушійної сили господарства становлять 500-сильні трактори Chellenger. Також у ПП «Західний Буг» досить широко використовують трактори John Deere, Case, Massey Ferguson. Проте в декількох господарчих підрозділах продовжують застосовувати, якщо їх можна так нині назвати, вітчизняні комбайни «Дон», трактори Т-150, 80-сильні трактори МТЗ, які дістались у спадок від господарств, що ввійшли до підприємства. Із цим технічним арсеналом нас «познайомив» заступник головного інженера Роман Демчук.
   Для збирання зернової групи основною ударною силою є зернозбиральні комбайни Claas, проте тут також експлуатують комбайни John Deere, «Дони», один комбайн фірми Massey Ferguson, три комбайни Case (до речі, саме вони є незамінними помічниками під час збирання кукурудзи). Для висіву зернових у господарстві використовують сівалки фірми Horsh та Va..derstad. Кукурудзу висівають сівалками фірми Kinze.
Буряки висівають з допомогою 18- та 24-рядних сівалок Monopil фірми Kverneland із механічним приводом висівного апарата. Проте механічні сівалки у господарстві поступово замінюють на техніку тієї самої фірми — тільки з електричним приводом висівного апарата. «Ми не маємо ніяких претензій до механічного приводу висівного апарата. Чому ж тоді надали перевагу електричному? Та тому, що під час сівби ми закладаємо технологічні колії для подальшої обробки посівів», — говорить головний агроном Євген Марцінко.
   Більшість техніки у господарстві оснащено системами паралельного водіння, практично всі роботи проводять із використанням системи навігації, певною мірою, впроваджують точне землеробство.

Збирання буряків
На початку статті вже було зазначено, що основну ставку в господарстві роблять на вирощування цукрових буряків. І для того щоб отримувати пристойні врожаї, потрібні досить продуктивні та надійні машини для їхнього збирання. Із 2011 р. підприємство придбало перший комбайн Ropa euro-Тіgеr, а впевнившись у його надійності та продуктивності — впродовж наступних двох років купили ще два комбайни. Тож сьогодні у господарстві працює три бурякозбиральні комбайни Ropa, які забезпечують своєчасне та якісне збирання солодких коренеплодів.
   «Коли наше господарство було тільки засноване, ми не мали власної техніки для збирання цукрових буряків, тому використовували орендовані комбайни Hollmer. Нічого поганого сказати про їхню роботу я не можу, вони досить добре працювали. Проте коли трапилась нагода “познайомитися” з комбайнами Ropa, то вирішили придбати саме їх. Вони підкорили нас своїми габаритами, швидкістю копання, великим об’ємом бункера. Також вони, попри свою технологічну насиченість, досить прості як в експлуатації, так і в обслуговуванні. Однією з основних переваг цих комбайнів стала вища продуктивність під час збирання та, як я уже говорив, великий об’єм бункера, що дає змогу тримати продуктивність за зміну на високому рівні завдяки ефективнішому використанню часу — немає потреби робити часті зупинки для вивантаження буряків. Також можна відмітити кращу прохідність комбайнів Ropa полями зі складним рельєфом. Окремо можна сказати добре слово про надійність техніки та якісну роботу сервісної служби. Ще одним, проте досить важливим чинником, якому ми приділяємо велику увагу, є ущільнення грунту. Попри свої параметри та значну місткість бункера (а це — 30 т!), щільність грунту після проходження комбайна не перевищує допустимих норм», — розповідає головний інженер Ігор Біскуп.
Тут застосовують перевалочну технологію збирання буряків. Для цього, як і під час збирання зернових, використовують спеціальні перевантажувачі, Kleine LS 18, які відвозять коренеплоди на ділянку поля, що межує з дорогою із твердим покриттям, де й формують кагат буряків для тимчасового зберігання. «Проте на сьогодні проблема вивантаження цукрових буряків із комбайна залишається відкритою. Справа в тому, що на ринку України немає причепів-перевантажувачів для цукрових буряків місткістю, що відповідала б об’єму бункера наших комбайнів. Тому для вивантаження нам усе ще доводиться двічі зупиняти комбайн, — бідкається Ігор Біскуп. —   Якщо комусь може здатися, що перевалочна технологія затратніша, ніж збирання прямим потоком (коли буряки відвозять автомобільним транспортом безпосередньо з поля), то можу запевнити: перша обходиться нам навіть дешевше. Адже не потрібно залучати техніку для буксирування автомобілів перезволоженим полем. Це по-перше. Друге — це стан наших доріг. Ні для кого не секрет, що однією з головних причин руйнування твердого покриття є його забруднення матеріалом, який витягується з поля шинами автомобіля. В Європі за таке стягують дуже великі штрафи, можуть навіть забрати ліцензію на перевезення».
На цьому використання техніки фірми Ropa у господарстві не закінчується. Для навантаження буряків із кагатів у транспорт підприємство має п’ять очищувачів-навантажувачів Ropa euro-Maus. Роботою цих машин у господарстві також задоволені, адже вдається механізовано підібрати із кагатів усі коренеплоди — до останнього бурячка за одночасного якісного і бережного їхнього доочищення.

Сервіс та обслуговування техніки
Як бачимо, МТП підприємства представлено досить широко. Для його обслуговування господарство має власну сервісну службу, проте не відмовляється і від послуг спеціалістів щодо сервісного супроводу кожного виду техніки, особливо машин на гарантії. Також компанія проводить навчання та перепідготовку власних спеціалістів. Для прикладу: з компанією ТОВ «Ропа Україна» було укладено угоду про навчання, перепідготовку механізаторів на базі в с. Полковниче, де оператори техніки обов’язково проходять практичні навчання із проведення ремонту техніки. Кожного року перед початком сезону збирання в господарство приїздить сервісна служба із ТОВ «Ропа Україна» та проводить додаткові практичні навчання з експлуатації техніки, перевірку стану комбайна та його готовність до збиральних робіт.
Слід відмітити, що в ПП «Західний Буг» досить велику увагу приділяють практичному навчанню персоналу роботі із сучасною технікою. Саме під час нашого візиту на базі одного з підрозділів господарства проходило навчання з експлуатації тракторів Chellenger. Також найближчим часом буде проведено семінари з експлуатації грунтообробної техніки, тракторів John Deere, причіпної техніки. Тобто якщо хтось думає, що взимку в сільському господарстві немає чого робити, той глибоко помиляється. Саме взимку потрібно приділити максимум уваги стану наявної техніки та підготовці персоналу, щоб нового агросезону їхня робота була продуктивною і безпроблемною.

Інтерв'ю
Карлос Альберто Сесарі
В Україні за останні півтора десятки років чимало господарств пробувало впроваджувати нульовий або мінімальний обробіток грунту. І більшість, зіштовхнувшись із проблемою зниження врожайності, поверталися до традиційної технології.... Подробнее
Голова асоціації «Укрцукор», голова ГС «Всеукраїнська аграрна рада», а також лідер низки громадських асоціацій Андрій Дикун у ході І Міжнародного конгресу для виробників і переробників цукрових

1
0