Спецможливості
Новини

Генетики знайшли спосіб розблокувати потенційну врожайність зернових

25.08.2017
2087
Генетики знайшли спосіб розблокувати потенційну врожайність зернових фото, ілюстрація
У ході «зеленої революції» вчені відредагували гени для збільшення врожайності агрокультур

Вчені дійшли до висновку, що рослини з більш короткими стеблами з меншою ймовірністю будуть вилягати в полі, і, як результат, зросте врожайність. Їм вдалося отримати нові варіанти таких культур як ячмінь, пшениця і рис, пише propozitsiya.com з посиланням на agroxxi.ru.

Високоврожайні карликові різновиди пшениці та ячменю були розроблені в 1950-х і 60-х роках під час «зеленої революції», коли селекціонери вибрали для дослідів з мутаціями коротші рослини.

Професор Роберт Саблевскі і його команда з Центру Джон Іннес досі вивчають роль білків DELLA, які викликають ряд реакцій зростання на рослинах. Саме ці мутації генів DELLA селекціонери «зеленої революції» вибирали для роботи по збільшенню врожайності за рахунок скорочення довжини стебла.

Опубліковане в Nature Plants дослідження команди професора Р. Саблевскі докладно описує, як вибір мутації для отримання більш коротких стебел призвів до зменшення меристеми суцвіття, зони росту, де формуються квіти. Менша зона зростання призводить до меншої кількості квіток і насіння, що є ключовим фактором в потенціалі врожайності.

Мутація DELLA викликала як зміни висоти врожаю, так і розміри меристеми, але команда показує, як можна розділити і вплинути на ефекти.

«Розокремивши ріст стебла і вплив ефекту на меристему, ми могли би розблокувати подальше збільшення врожайності в сортах, які широко використовують», - пояснює професор.

Цей прорив означає, що селекціонери рослин тепер можуть відокремлювати бажані та небажані ознаки, властиві білкам DELLA, отримуючи низькорослі культурні рослини з більшими меристемами. Збільшення потенційної врожайності допоможе впоратися з глобальною проблемою продовольчої безпеки.

Ключові слова: генетика, урожайність

Інтерв'ю
доцент Львівського національного аграрного університету, канд. с.-г. наук Ігор Дидів (ліворуч) і співвласник компанії "Тетра-Агро" Сергій Прокопенко (праворуч)
Доцент кафедри садівництва і овочівництва Львівського національного аграрного університету, кандидат сільськогосподарських наук розповів сайту «Пропозиція» про нові дослідження і їх результати.                     - Зараз пора літніх... Подробнее
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Японія, як відомо, — одна з найзаможніших країн світу. При цьому за кількістю населення лише трохи поступається Росії. А ще дуже обмежена в земельних ресурсах, тож більшістю продуктів забезпечити себе не може. Це робить ринок «країни сонця... Подробнее

1
0