Спецможливості
Технології

Фітосанітарний стан посівів зерно­бобових у Східному Лісостепу України

15.05.2013
683
Фітосанітарний стан посівів зерно­бобових у Східному Лісостепу України фото, ілюстрація

За­хист посівів зер­но­бо­бо­вих куль­тур від шкідників та хво­роб — важ­ли­ва й ак­ту­аль­на скла­до­ва от­ри­ман­ня ви­со­ких стабільних уро­жаїв і покращання якості насіння, особ­ли­во ос­танніми ро­ка­ми, в зв’яз­ку із зро­с­тан­ням об­сягів посівних площ і підви­щен­ням уро­жай­ності за­вдя­ки впро­ва­д­жен­ню новітніх тех­но­логій їхньо­го ви­ро­щу­ван­ня.

За­хист посівів зер­но­бо­бо­вих куль­тур від шкідників та хво­роб — важ­ли­ва й ак­ту­аль­на скла­до­ва от­ри­ман­ня ви­со­ких стабільних уро­жаїв і покращання якості насіння, особ­ли­во ос­танніми ро­ка­ми, в зв’яз­ку із зро­с­тан­ням об­сягів посівних площ і підви­щен­ням уро­жай­ності за­вдя­ки впро­ва­д­жен­ню новітніх тех­но­логій їхньо­го ви­ро­щу­ван­ня.

В. Пе­т­рен­ко­ва, Т. Со­кол, І. Бо­ровсь­ка,
Інсти­тут рос­лин­ництва
ім. В. Я. Юр’єва НА­АН

Для ефек­тив­но­го за­хи­с­ту зер­но­бо­бо­вих куль­тур від шкід­ли­вих ор­ганізмів од­ним із обов’яз­ко­вих за­ходів інте­г­ро­ва­ної тех­но­логії є моніто­ринг фіто­санітар­но­го ста­ну посівів, який дає змо­гу своєчас­но ви­я­ви­ти шкідника, спрог­но­зу­ва­ти йо­го по­ши­рен­ня і роз­ро­би­ти за­хис­ну си­с­те­му. Фахівці Інсти­ту­ту рос­лин­ництва ім. В. Я. Юр’єва НА­АН щороку про­во­дять мар­ш­рутні об­сте­жен­ня посівів го­­ро­­ху і сої в Хар­ків­ській об­ласті, в ре­зуль­таті яких візу­аль­но та ме­то­дом відбо­ру рос­лин­них проб аналізу­ють рос­ли­ни на за­се­леність шкідни­ка­ми та ура­женість збуд­ни­ка­ми хво­роб.
Так, згідно з да­ни­ми фіто­санітар­но­го моніто­рин­гу 2012 р., ви­яв­ле­но, що в різ­них рай­о­нах об­ласті хво­ро­би на посівах го­ро­ху та сої про­яв­ля­лись по-різно­му за­леж­но від по­год­них умов та аг­ро­тех­ніки. Ви­сокі тем­пе­ра­ту­ри повітря в трав­ні, відсутність ефек­тив­них опадів та силь­ні вітри спри­я­ли ут­во­рен­ню су­хо­війних явищ. Ос­лаб­лені вес­ня­ною та літньою по­су­ха­ми рос­ли­ни го­ро­ху знач­но ура­жу­ва­ли­ся фу­заріоз­ни­ми ко­ре­не­ви­ми гни­ля­ми, а рос­ли­ни сої — ком­плек­сом збуд­ників фу­заріоз­ної ко­ре­не­вої гнилі та вугільної гнилі.
На посівах го­ро­ху у фазі сходів най­більшої шко­ди за­вда­ва­ли буль­боч­кові дов­го­но­си­ки — в се­ред­нь­о­му 5,5% рос­лин, у на­ступні фа­зи роз­вит­ку — го­ро­хо­ва по­пе­ли­ця (за­се­леність ста­но­ви­ла 22% площ) та го­ро­хо­вий зер­ноїд (17%), про­ти яко­го ре­ко­мен­до­ва­но про­во­ди­ти обов’яз­кові інсек­ти­цидні об­роб­ки. Оскільки зи­му­ю­чий за­пас жу­ка до­сить ви­со­кий, то в по­точ­но­му році слід пла­ну­ва­ти за­хо­ди з об­ме­жен­ня йо­го чи­сель­ності.
Се­ред хво­роб го­ро­ху у 2012 р. зафік­со­ва­но роз­ви­ток фу­заріоз­них ко­ре­не­вих гни­лей (фото 1, 2), ас­кохіто­зу, бак­теріозу, а на пізніших ета­пах роз­вит­ку рос­лин — іржі та бо­рош­ни­с­тої ро­си. Мо­лоді рос­ли­ни го­ро­ху, ура­жені ко­ре­не­вою гнил­лю, після ви­па­дан­ня опадів сфор­му­ва­ли бічні ко­рені, які ут­во­ри­ли­ся ви­ще від місця ура­жен­ня, за­вдя­ки чо­му і про­дов­жи­ли ве­ге­тацію та змог­ли сфор­му­ва­ти вро­жай.
Трав­неві пе­ре­па­ди ден­них та нічних тем­пе­ра­тур зу­мо­ви­ли ви­па­дан­ня ряс­них рос, що, своєю чер­гою, спри­я­ло інфіку­ван­ню го­ро­ху збуд­ни­ка­ми ас­кохіто­зу (фото 3) та бак­теріозу (фото 4).
Відо­мо, що збуд­ник бак­теріозу мо­же зберіга­ти­ся в насінні го­ро­ху і не­га­тив­но впли­ва­ти на йо­го схожість, то­му слід кон­т­ро­лю­ва­ти посівний ма­теріал та ана­лі­зу­ва­ти насіннєві партії на на­явність ін­фекції. Хімічних за­собів бо­роть­би з бак­теріозом не роз­роб­ле­но, то­му ви­ко­ри­с­тан­ня для сівби насіння, вільно­го від бак­­теріаль­ної інфекції, — ос­нов­ний про­філак­тич­ний і вод­но­час най­е­фек­тивні­ший захід.
Сто­сов­но сої, то ще кілька років то­му, ко­ли її посівні площі в Ук­раїні бу­ли не­знач­ни­ми, ця куль­ту­ра май­же не по­тре­бу­ва­ла за­хи­с­ту від хво­роб.
Од­нак роз­ши­рен­ня її площ спри­чи­нює де­далі більше на­си­чен­ня грун­ту шкідли­ви­ми для неї па­то­ге­на­ми, які не­га­тив­но впли­ва­ють на вро­жай та якість насіння. В ході об­сте­жень 2012 р. у посівах сої ви­яв­ле­но по­шко­д­жен­ня  буль­боч­ко­ви­ми дов­го­но­си­ка­ми 1,8% рос­лин та па­ву­тин­ним кліщем — 23%.
На схо­дах сої та до­рос­лих рос­ли­нах відміча­ли ура­жен­ня фу­заріозом, яке про­яв­ля­лось у ви­гляді ко­ре­не­вої гни­лі, по­шко­д­жен­ня сім’ядоль, в’янен­ня рос­лин та за­си­хан­ня, а у фазі бу­то­ні­зація — по­чато­к ут­во­рен­ня бобів ви­яв­ле­но інфіку­ван­ня та­кою не­без­печ­ною хво­ро­бою, як вугільна гниль.
За да­ни­ми об­сте­жень, роз­ви­ток ко­ре­не­вих гни­лей на сої ко­ли­вав­ся від 3,3% на півдні об­ласті до 16,7% — на півночі. Фу­заріоз на сім’ядо­лях ви­яв­ле­но на 29% рос­лин. У півден­них рай­о­нах об­ласті посіви сої по­тер­па­ли від по­су­хи, яка бу­ла ос­нов­ним ліміту­ю­чим фак­то­ром для роз­вит­ку рос­лин.
Спе­ка та по­су­ха підси­лю­ва­ли жорст­кість пе­ребігу хво­ро­би (фото 5). Ура­жені ком­плек­сом збуд­ників ко­ре­не­вої гнилі рос­ли­ни сої ду­же швид­ко вси­ха­ли і не сфор­му­ва­ли насіння (або ж во­но бу­ло дріб­не та не­до­роз­ви­ну­те, фото 6). Кіль­кість за­гиб­лих від ко­ре­не­вих гни­лей рос­лин у се­ред­нь­о­му ста­но­ви­­ла 5,1%.
Ос­танніми ро­ка­ми у Східно­му Лісо­сте­пу Ук­раїни по­частіша­ли три­валі та до­сить інтен­сивні вес­ня­но-літні по­су­хи, які збільшу­ють вірогідність ство­рен­ня спри­ят­ли­вих умов для роз­вит­ку вугіль­ної гнилі у ви­роб­ни­чих посівах сої. Збуд­ник цієї хво­ро­би ура­жує рос­ли­ни в різні фа­зи їхньо­го роз­вит­ку. Але найбільшої шко­ди хво­ро­ба за­вдає в період цвітіння. В ура­же­них рос­лин за­си­ха­ють ли­ст­ки, стеб­ло на­бу­ває сіро-срібля­с­то­го за­барв­лен­ня, відми­ра­ють го­ло­вний та бічні ко­рені. У стеблі, особ­ли­во в нижній йо­го ча­с­тині, фор­му­ють­ся чорні мікро­с­к­ле­роції, що є ос­нов­ною відмітною оз­на­кою хво­ро­би (фото 7).
 У разі за­ра­жен­ня сої на ранніх ета­пах роз­вит­ку рос­ли­ни ги­нуть ще до по­чат­ку ут­во­рен­ня бобів або фор­му­ють плюсклі бо­би з не­до­роз­ви­ну­тим насінням. Дже­ре­лом інфекції є мікро­с­к­ле­роції у грунті та рос­лин­них решт­ках. По­ши­рен­ня хво­ро­би зро­с­тає за за­гу­ще­ності та за­бур’я­не­ності посівів. Вугільна гниль у посівах сої най­частіше про­яв­ляється за спе­кот­ної су­хої по­го­ди, ко­ли не­спри­ят­ливі по­годні умо­ви зовнішньо­го се­ре­до­ви­ща спри­чи­ню­ють стрес рос­лин. У по­су­ш­ли­ві ро­ки не­добір уро­жаю внаслідок цьо­го за­хво­рю­ван­ня мо­же ся­га­ти 40%.
За збе­ре­жен­ня кліма­тич­ної тен­денції до ча­с­то­го ви­ник­нен­ня по­сух, а та­кож вра­хо­ву­ю­чи по­даль­ше збільшен­ня об­ся­гів посівних площ під соєю, про­гно­зо­ва­не на­ро­с­тан­ня роз­вит­ку хво­ро­би до епі­фітотійно­го рівня. По­при роз­пов­сю­д­же­ність у посівах сої збуд­ни­ка вугільної гни­лі, у світі до­те­пер не ви­яв­ле­но ге­не­тич­ної стійкості куль­ту­ри до цьо­го па­то­ге­ну і прак­тич­но відсутні імунні сор­ти.
По­частіша­ли та­кож про­яви вірус­них хво­роб на сої (фото 8, 9), що пов’яза­но з на­явністю шкідли­вих ко­мах, особ­ли­во у півден­них рай­о­нах. За силь­но­го роз­вит­ку змор­ш­ку­ва­тої мо­заїки не­добір уро­жаю насіння і зе­ле­ної ма­си мо­же ся­га­ти 40%, зни­жен­ня вмісту білка — на 7–19, олії — на 2–2,5%. За силь­но­го ура­жен­ня жов­тою мо­заїкою вро­жай­ність зни­жується на 20–40%.
Для профілак­ти­ки роз­вит­ку хво­роб та шкідників на посівах зер­но­бо­бо­вих куль­тур у по­точ­но­му році слід, на­сам­пе­ред, приділи­ти ува­гу якості посівно­го ма­теріалу, оскільки ча­с­то са­ме він міс­тить у собі па­то­ген­ну мікро­ф­ло­ру, а та­кож пе­ред­ба­чи­ти низ­ку аг­ро­технічних за­ходів, як-от: оп­ти­мальні стро­ки сівби та зби­ран­ня.
Під час про­ве­ден­ня фіто­ек­с­пер­ти­зи різних партій насіння сої та го­ро­ху вста­нов­ле­но, що най­частіше втра­та схо­жості відбу­вається внаслідок ура­жен­ня бак­теріозом, фу­заріозом та ас­кохіто­зом.
Як­що висіяти сою ду­же ра­но в хо­лод­ний грунт, то період про­ро­с­тан­ня на­сіння збільшить­ся, і це спро­во­кує за­гни­ван­ня про­ростків або ура­жен­ня збуд­ни­ка­ми хво­роб, що призводить до  зріджен­ня посівів та за­ра­жен­ня рос­лин у період ве­ге­тації з по­даль­шим ура­жен­ням насіння. Вод­но­час слід пам’ята­ти, що запізнен­ня зі зби­ран­ням або не­пра­виль­не зберіган­ня насіння мо­же спри­чи­ни­ти йо­го ура­жен­ня плісня­ви­ми гри­ба­ми (фото 10).
Аль­тер­нарія, ас­пергіл та пеніцил є збуд­ни­ка­ми пліснявіння. Во­ни ура­жу­ють ос­лаб­лені рос­ли­ни, за­се­ля­ють трав­мо­ва­не, з мікротріщи­на­ми, насіння. Ура­жен­ня насіння сої та го­ро­ху збуд­ни­ка­ми плісня­вих грибів відбу­вається як у полі в період до­сти­ган­ня та зби­ран­ня вро­жаю, так і під час зберіган­ня насіння, а та­кож у період про­ро­с­тан­ня йо­го в грунті. У по­­льо­вих умо­вах па­то­ге­ни за­се­ля­ють, як пра­ви­ло, насіння, трав­мо­ва­не під час зби­ран­ня або по­шко­д­же­не шкідни­ка­ми. Особ­ли­во силь­но пліснявіння роз­ви­вається в умо­вах підви­ще­ної во­ло­гості. Роз­вит­ку цих мікро­ор­ганізмів сприяє тем­пе­ра­ту­ра 24…30°С та во­логість повіт­ря 85–100%. У зер­но­с­хо­ви­щах плісняві гри­би мо­жуть роз­ви­ва­ти­ся на насінні за тем­пе­ра­ту­ри по­над 10°С та йо­го во­ло­гості по­над 15%.
От­же, ос­нов­ною умо­вою інте­г­ро­ва­но­го за­хи­с­ту рос­лин є фіто­санітар­на діаг­но­с­ти­ка, яка грун­тується на обліку і про­гнозі ком­плек­су шкідли­вих ор­ганіз­мів. Як профілак­тичні за­хо­ди, що знач­но змен­шу­ють імовірність за­ра­жен­ня хво­ро­ба­ми, ре­ко­мен­ду­ють до­три­ман­ня сівозмін, своєчас­ний і якісний об­робіток грун­ту, по­вне за­гор­тан­ня рос­лин­них ре­ш­ток, які є дже­ре­лом інфекції. Для сівби слід ре­тель­но до­би­ра­ти здо­ро­вий посів­ний ма­теріал, по­пе­ред­ньо пе­ревіря­ти йо­го на за­ра­женість і, за по­тре­би, про­тру­ю­ва­ти насіння з ви­ко­ри­с­тан­ням ре­ко­мен­до­ва­них за­собів за­хи­с­ту рос­лин, з-поміж яких од­ни­ми з найдієвіших пре­па­ратів є комбіно­вані фунгіцидні про­труй­ни­ки: Мак­сим XL (про­ти плісня­віння насіння, фу­заріозу, ко­ре­не­вих гни­лей), Фе­вер (із си­с­тем­ною дією про­ти ком­плек­су хво­роб насіння, сходів та ве­ге­ту­ю­чих рос­лин то­що).
Ре­ко­мен­дується ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти для ви­ро­щу­ван­ня сор­ти зер­но­бо­бо­вих куль­­тур, вклю­чені до Дер­жав­но­го реєст­ру сортів рос­лин, при­дат­них для по­ши­рен­ня в Ук­раїні та адап­то­ва­них до кліма­тич­них умов відповідної зо­ни, які вчас­но достига­ють, не розтріску­ють­ся та не ви­ля­га­ють.

Інтерв'ю
Земельна реформа аж ніяк не завершилася з прийняттям закону про обіг сільськогосподарських земель. Вона потребує прийняття супутніх законів та підзаконних актів, що забезпечать функціонування ринку землі. Про долю цих законів і... Подробнее
Щорічні демонстраційні поля та заходи, які компанія «Сингента» вже багато років проводить на базі потужних й авторитетних господарств в Україні, стали доброю традицією. Зустрічі та живе спілкування фахівців безпосередньо на полі є вкрай... Подробнее

1
0