Спецможливості
Агробізнес

Феномен’2012: кінець світу в одній окремо взятій країні

06.01.2012
580
Феномен’2012:  кінець світу в одній окремо взятій країні фото, ілюстрація

Згідно з розрахунками племені майя, поточний “Великий цикл” розпочався в темряві серпня 3114 року до н. е. і має закінчитися глобальною катастрофою в грудні 2012 року.

Згідно з розрахунками племені майя, поточний "Великий цикл" розпочався в темряві серпня 3114 року до н. е. і має закінчитися глобальною катастрофою в грудні 2012 року.

Юрій Михайлов

Панікери та шарлатани роздмухали цю байку до неймовірних розмірів. Версії щодо "кінця світу" пов'язані з планетарно-галактичними катаклізмами: зіткненням Землі з чорною діркою, астероїдом або таємничою планетою Х - Нібіра, перетином точки зимового сонцестояння екватора нашої галактики, взаємодією Землі з найбільшою зіркою Стожарів - Альціоною, вибухом зірки Бетельгейзе у сузір'ї Оріон, вторгненням на Землю інопланетян. Навіть канал кабельного телебачення "Дискавері" 2009 року показав фільм "Апокаліпсис 2012 року", в якому напророкував на відповідну дату величезні спалахи на сонці, "перекидання" магнітних полюсів, землетруси, супервулкани.
А що ж кажуть учені з приводу цього пророцтва? На їхню думку, індіанці просто розрахували свій календар до 21 грудня 2012 року, але ніколи не вказували в ньому, що після цієї дати настане кінець світу. Всього-на-всього цією датою закінчувався їхній календар. Я згоден із висновком учених, але маю одне уточнення: в грудні 2012 року крах може статися, й буде він "кінцем світу" для однієї окремої країни, а саме: України.
Наштовхнули мене на цей висновок дані про стан нашої економіки; рівень позик, який уже перейшов критичну межу, після якої колапс є неминучим; руйнування промисловості, саме завдяки якій і можна було б якось виборсатися; негативне платіжне сальдо торгівельного балансу та мізерні інвестиції; всеохоплююча корупція і т. д. і т. п.
Я міг би навести безліч графіків, діаграм і таблиць, які все це демонструють. Але не втомлюватиму читачів. Крім того, я впевнений, що вони й самі все це добре знають.
Щоб описати "кінець світу" в Україні, не потрібно звертатися до прадавніх авторів з їхнім містицизмом та езотерикою. Досить повернутися в часі на десять років назад і поглянути на події 1999-2002 років у нашого близнюка - в Аргентині (населення - 40 млн осіб, один із найбільших у світі виробників пшениці та соняшнику, зовнішній борг напередодні кризи - 120 млрд дол., прив'язка песо до американського долара). Вас здивує повне повторення аргентинського сценарію в нинішній Україні.

Кінець світу по-аргентинськи
"Урядові витрати були величезними, а корупція - всеохоплюючою. Нестримно зростав державний борг, який держава неспроможна була сплатити. Масштабне ухилення від сплати податків та відтік "брудних" грошей в офшори спричинили швидке вичерпання державної скарбниці.

Прогнози зростання ВВП виявилися занадто оптимістичними (насправді ВВП скоротився на 0,8%), а часовий лаг (запізнення) від надходжень податків змусив уряд заморозити видатки та скасувати пільги до пенсій у листопаді 2000 року. Рейтингове агентство "Стандард енд Пурз" показало Аргентині "жовту картку", і відсоткова ставка по державних облігаціях стрибнула до 16% (з 9% у червні). Зростання відсоткової ставки по державних облігаціях не залишило Аргентині другого вибору, крім запозичень у провідних міжнародних кредиторів, таких як МВФ, Світовий банк і Казначейство США. Довелося зробити ще кілька "затягувань паска". У липні 2001 року агентство "Стандард енд Пурз" знизило рейтинг до В- (емітент має труднощі з виплатами по боргових зобов'язаннях, його можливості залежать від сприятливих економічних умов. - Прим. ред.). У липні 2001 року уряд скоротив заробітну плату чиновникам на 13% і на стільки ж - державні пенсії, що призвело до загальнонаціональних страйків. Як наслідок, із серпня 2001 року уряд почав виплачувати зарплату найвищим посадовцям борговими розписками замість грошей. Це ще більше пригнобило економіку, й без того слабку після трирічного спаду. Безробіття в грудні 2001 року зросло до 20 відсотків.
Криза поглибилася, коли 5 грудня 2001 року МВФ відмовився надати транш на 1,3 млрд дол., вказуючи на неспроможність уряду досягти обіцяного рівня дефіциту бюджету й вимагаючи подальшого 10-відсоткового зменшення бюджетних витрат. Дохідність по державних облігаціях станом на 4 грудня на 34% перевищила дохідність по американських казначейських бондах, а за тиждень цей розрив зріс до 42 відсотків.
Наприкінці листопада 2001 року населення, очікуючи найгіршого, почало знімати великі суми грошей зі своїх банківських рахунків і конвертувати песо в долари з подальшим переказом їх за кордон. Другого грудня уряд здійснив низку запобіжних заходів, зокрема, й заморожування всіх банківських рахунків на 12 місяців. Було дозволено знімати тільки дрібні суми (не більше 250 дол. на тиждень).
У деяких містах та в столиці - Буенос-Айрес - вибухнули заворушення. Постійно відбувалися сутички громадян з поліцією, почалися підпалювання майна. Рішення уряду про запровадження надзвичайного стану лише погіршило ситуацію: внаслідок сутичок з поліцією кілька людей померли. Президент Аргентини Фернандо де ла Руа 21 грудня втік із країни на вертольоті. Тимчасовий уряд на чолі з тимчасовим президентом Родрігесом Саа, стикнувшись із неможливістю сплати боргів, оголосив дефолт по більшості державних зобов'язань на суму 132 млрд американських доларів.
У січні 2002 року новопризначений президент Едуардо Духалде скасував фіксований обмінний курс 1:1 між песо та доларом. "Рекомендований" урядом обмінний курс становив 1:1,4. Міністерство економіки видало наказ конвертувати всі валютні рахунки в песо за офіційним курсом, що спричинило бурю протестів вкладників. Протягом лічених тижнів песо впав у ціні на чорному ринку до 1:4. Інфляція зросла до 80%. Відповідно, знизився рівень життя аргентинців, оскільки зарплати не змінилися, чимало підприємств закрилося або збанкрутувало, багато з імпортованих продуктів стали недоступними.
Оскільки навіть після девальвації обсяг в обігу песо не відповідав вимогам на готівку, в Аргентині перебували в обігу різноманітні сурогатні гроші."
Інтернет-енциклопедія "Вікіпедія"

Кінець світу по-українському
Яким же він буде, "кінець світу", в Україні? Чому він вірогідний саме в грудні 2012 року? З 8 червня до 1 липня 2012 року в Україні відбудеться чемпіонат Європи з футболу "Євро'2012". Національний банк України вже надав іноземним банкам велику суму в гривні для продажу закордонним уболівальникам, які приїдуть до нас. Чи можливо за цих умов девальвувати гривню? Зрозуміло, що ні! Уряду, на додачу до обурень власних громадян, не потрібні ще й обурені іноземці. Та ще й щоб ці збурення демонстрували в новинах на весь світ! А після закінчення "Євро'2012"? Теж ні! Бо через чотири місяці, в останню неділю жовтня 2012 року, мають відбутися вибори до Верховної Ради України. Девальвація гривні напередодні цієї події рівнозначна політичному самогубству всієї правлячої "еліти". Вже тепер зрозуміло: без масштабних фальсифікацій результатів виборів до Верховної Ради - не обійдеться, що спричинить масові протести. Тож не варто до гарячого ще й присок сипати. Треба виждати, коли хвиля народного гніву втишиться, і от тоді, у грудні...
Рятуйся, хто може!
Отже, як влада залишить все населення країни без жодної копійки за душею?
Відбудеться глибока девальвація гривні (співвідношення долар : гривня буде, щонайменше, 1:15). Уряд заморозить зарплату державних службовців і робітників бюджетної сфери. Державні борги в гривні повертатимуть знеціненими грошима. Банківські депозити у валюті буде примусово конвертовано в гривню за старим курсом. Бажання людей убезпечитися від чергового обкрадання призведе до масового вилучення населенням депозитів і переказом їх за кордон.
Своєю чергою, щоб запобігти відтоку валюти з країни, уряд запровадить обмеження на зняття коштів із депозитів і навіть може заборонити поїздки за кордон. Іноземні банки, побоюючись, що можуть ускочити в халепу, теж виводитимуть кошти за кордон (вони вже почали це робити). Надходження валюти в Україну припиниться. Валюту, що надходитиме за слабенький експорт, повністю примусово вилучатимуть у експортерів за офіційним курсом. Стрімко зменшиться обсяг торгівлі.
Вкладники банків, які втратять гроші від примусової конвертації, подаватимуть численні позови до судів. Через невизначеність банки повністю припинять кредитування, побоюючись, що суди (зокрема й іноземні) зобов'яжуть їх повернути депозити в повному обсязі.
Загроза дефолту нависне над тими іноземними банками та інвесторами, що ризикнули вкласти кошти в українські боргові зобов'язання. Вони теж подаватимуть численні позови до суду. Витрати на участь у численних судових засіданнях за кордоном ще більше спустошать Державний бюджет. Ситуація ускладниться, оскільки в Україні законодавчо визначено верховенство міжнародного законодавства над українським.
Зросте й гіперінфляція, і більшість торговельних операцій здійснюватимуть за бартерними схемами.

Що робити?
Якщо у вас є депозити в гривні, конвертуйте їх у валюту, найперше, в долари. Переукладайте депозитні угоди з банками на термін не більше одного місяця або просто переведіть їх на поточний рахунок, із якого будь-якої миті ви зможете їх зняти. Відсотки? Тут, як кажуть, "хоч не пишно, аби затишно". Переведіть свої банківські депозити на рахунки "дочок" іноземних банків, що працюють в Україні. Якщо у вас є можливість безперешкодного виїзду в якусь європейську країну, що не входить до Шенгенської зони, в США чи Канаду, домовтеся з відповідним дочірнім банком про можливість відкриття рахунку в "материнському" банку в цій країні з можливістю швидкого переведення коштів з "дочірнього" до "материнського" банку або його філії у відповідній країні.
Якщо ви маєте багаторазову Шенгенську візу, я рекомендую обрати якийсь банк у Німеччині, Франції, Швейцарії, Австрії, Швеції, в якого є "дочка" в Україні.
Якщо ви не маєте змоги виїхати в європейську країну, зверніться по допомогу до російського банку - поки що до Росії можна поїхати навіть по внутрішньому українському паспорту.
Як тільки буде прийнятий закон про валютне регулювання, згідно з яким українці отримають право без обмежень відкривати валютні рахунки за кордоном, здійснювати розрахунки за валютними операціями через відкриті рахунки у банках за межами України, ввозити і вивозити валюту без обмежень (Проект Закону про валютне регулювання та валютний контроль в Україні, №0925 від 23.11.2007), негайно переведіть свої кошти на рахунки в "материнські" банки.

Інтерв'ю
Коли на землі буде впевнений власник, який міцно стоїть на ногах, він дбатиме про її благополуччя, сприятиме збагаченню рідного краю. Опорою для розвитку села є сільгоспвиробники середнього рівня, сімейні фермерські господарства. З початку... Подробнее
В успіху спільної праці компанії зазвичай вагома частка належить її очільникові й натхненнику, який зміг згуртувати команду однодумців, націлених на досягнення бажаного результату. Таким є Ярослав Чабанюк — людина, добре знана в широких... Подробнее

1
0