Спецможливості
Новини

Європа бачить за Україною великий потенціал у виробництві сої, що відповідає стандартам сталого виробництва

20.11.2020
1792
Європа бачить за Україною великий потенціал у виробництві сої, що відповідає стандартам сталого виробництва фото, ілюстрація

Потенціал України з вирощування сої, що відповідає стандартам сталого виробництва, становить щонайменше 400 тис. т вже у 2021 р. 

Про це заявила виконавчий директор асоціації «Дунайська соя» Сузанна Фромвальд під час щорічних зборів членів асоціації 19 листопада, котрі пройшли цього разу в онлайн-форматі, пише propozitsiya.com.

Для порівняння: в усій Європі з урожаю 2019 р. за цією системою було сертифіковано 675 тис. т сої, що становить близько 10% загального врожаю не-ГМ сої на континенті.

Основними рисами сталого виробництва сої, згідно даної системи сертифікації, є:

  • відмова від вирощування ГМ-сортів;
  • зниження емісії вуглекислого газу завдяки дотриманню процедур, передбачених сертифікацією;
  • покращення біорізноманіття завдяки відмові від десикації гліфосатом і дикватом;
  • прослідковуваність ланцюжка виробництва продукту.

Зниження емісії вуглекислого газу відбувається зокрема за рахунок зменшення відстані транспортування сої. Через це, а також через те, що в Бразилії заради створення посівів сої вирубують тропічні ліси, зловживають монокультурою сої та застосовують шкідливі пестициди, європейські країни відмовляються від бразильської сої на користь вирощеної на континенті. 

«Перехід із бразильського соєвого протеїнового концентрату на сертифікований згідно стандартів сталого виробництва сої дав змогу норвезьким лососевим фермам знизити емісію вуглекислого газу на 1 кг вирощеної риби з 2,3 до 1,35 кг», — розповів керівник відділу досліджень і інновацій асоціації «Дунайська соя» Леопольд Ріттер.

На сьогодні зацікавленість у сої, що має сертифікат сталого виробництва, виявляє низка великих європейських роздрібних мереж та тваринницьких ферм. Так, Дженніфер Ліхтер, представниця компанії REWE, яка володіє низкою роздрібних мереж, зокрема, мережею BILLA, розповіла, що REWE співпрацює з асоціацією «Дунайська соя» вже 5 років. Компанія щороку закуповує 13,3 тис. т продуктів із сої з сертифікатом сталого виробництва. З цією метою REWE співпрацює з с/г кооперативами з Сербії та Хорватії, забезпечуючи їм технологічну підтримку та покриваючи витрати на сертифікацію сої за системою сталого виробництва.

А представниця німецької роздрібної мережі Lidl Юдіт Гінзберг розповіла, що дана мережа до 2025 р. планує повністю перейти на продукти з сої, сертифікованої за стандартами сталого виробництва. Для цього торік був розпочатий проєкт, який охоплює 16 кооперативів у Сербії та Хорватії, у яких уже закуплено 60 тис. т сертифікованої сої.

Асоціація «Дунайська соя» зі свого боку влаштувала тільки в Румунії, Сербії, Хорватії та Боснії більше 50 демополів, створила демополе з постійною онлайн-трансляцією, випустила керівництво для фермерів з вирощування сої згідно стандартів сталого виробництва. Очікується, що в 2020/21 МР у регіоні буде вирощено 300 тис. т сертифікованої таким чином сої. А зараз асоціація збирається поширити на Україну здобутий у Сербії й Хорватії досвід сталого вирощування сої.

Ключові слова: Соя, стале виробництво, ЄС

Інтерв'ю
Голова асоціації «Укрцукор», голова ГС «Всеукраїнська аграрна рада», а також лідер низки громадських асоціацій Андрій Дикун у ході І Міжнародного конгресу для виробників і переробників цукрових
Новітні системи обробітку ґрунту, насіннєвий матеріал від найкращих оригінаторів, нові підходи до живлення рослин, інтегровані системи захисту із залученням сучасних ЗЗР — все це стало звичним і пріоритетним для багатьох господарств... Подробнее

1
0