Спецможливості
Техніка та обладнання

Екструдери зерна

05.06.2008
2930
Екструдери зерна фото, ілюстрація
Екструдери зерна

Екструдери зерна

Одним із найефективніших способів підвищення поживної цінності зернових є екструзія. Цим способом можна переробляти як зернові, так і бобові культури, у тому числі сою.

У процесі екструдування зерна в ньому відбуваються складні структурно-механічні та біохімічні зміни. Крохмаль розпадається на прості цукри, клітковина — на вторинний цукор, знищується шкідлива мікрофлора, що й зумовлює підвищення засвоюваності до 90% і, відповідно, економить зерно під час годівлі.
В УкрНДІПВТ проходили випробування екструдер для зерна ЕЗ-Ф-300У виробництва ВАТ “Черкаське обласне підприємство “Агротехсервіс”, установка екструдування сої УЕС-Ф-800У виробництва ВАТ “Пальмірське РТП”. Нині проходять випробування прес-екструдери ПЕК-125х6, ПЕК-125х8Ж і ПЕК-125х8С виробництва ВАТ “УкрНДІПЛАСТМАШ”.
Технологічний процес екструдер ЕЗ-Ф-300У виконує так: вихідна суміш надходить до бункера живильника із зовнішньої системи подавання. Після вмикання електродвигуна привода, а потім вібролотка живильника суміш із бункера живильника подається вібролотком у робочу зону шнекової частини через приймальну лійку з магнітовловлювачем.
Під час руху по тракту робочої зони шнекової частини, створеному гвинтоподібними каналами шнеків і ребрами стаканів, суміш подрібнюється, піддається тепловій обробці під тиском, перемішується і видавлюється через центральний отвір вихідної втулки шнекової частини. Розігрівання суміші відбувається за рахунок роботи сил внутрішнього тертя і тертя суміші із шнеками та корпусними деталями. Готовий продукт виходить через центральний отвір вихідної втулки у вигляді струменя або джгута.
Технічну характеристику екструдерів наведено в таблиці 1.
Заслуговує на увагу модельний ряд екструдерів під торговельною маркою BRONTO. Екструдери BRONTO моделей ЕЗ-150, ЕЗ-210М та ЕЗ-310М широко застосовують у комбікормовій і харчовій промисловості. Екструдери BRONTO, як і машини виробництва ВАТ “УкрНДІПЛАСТМАШ”, мають такі функції:
1. Регулювання подання зерна за допомогою вібролотка.
2. Цифрова індикація температури в зоні гомогенізації.
3. Контроль завантажування двигуна за індикатором “Струм завантаження”.
4. Регулювання температури процесу та коефіцієнта зірваності зерна осьовим переміщенням вихідної втулки.
Технічну характеристику екструдерів BRONTO наведено в таблиці 2.
Також заслуговують на увагу прес-екструдер ПЕС-Ф-250 виробництва ВАТ “Уманьферммаш” і прес-екструдери ПЕК-63х5, ПЕК-40х58 виробництва ВАТ “УкрНДІПЛАСТМАШ”. Технічну характеристику цих прес-екструдерів наведено в таблиці 3.
Для екструзійної переробки соєвих бобів із частковим виділенням олії ВАТ “УкрНДІПЛАСТМАШ” виготовляє прес-екструдер ПЕК-125х8С, який порівняно з ПЕК-125х8Ж додатково комплектується олієвідділювальною секцією, через щілини в якій під час виконання технологічного процесу олія лотком надходить до окремої місткості. Максимальний вихід олії становить не менше 8% маси готового екструдату.

В. Ясенецький,
заст. директора, заввідділенням “Тваринництво”, канд. техн. наук, членкор УААН,
І. Календрузь,
провідний інженер УкрНДІПВТ

Інтерв'ю
Сучасна українська фармацевтична промисловість за роки незалежності нашої держави зробила величезний крок уперед. підтвердженням цього є цифри від Державної фармакологічної комісії ветеринарної медицини України. Так, у 2023 році кількість... Подробнее
Жнивна кампанія в Україні на стадії завершення. За прогнозами Україна має зібрати врожаю всіх сільськогосподарських культур в межах 70 млн тонн. Жнива на сході та півдні завершуються, захід України внаслідок дощів дещо із затримками збирає... Подробнее

1
0