Спецможливості
Архів

Експорт живого товару дав нам прибуток понад 10 центів за кожний кілограм

07.06.2010
565
Експорт живого товару  дав нам прибуток понад  10 центів за кожний кілограм фото, ілюстрація

Протягом останніх чотирьох років німецький експорт живих свиней збільшився більш ніж удвічі. Це дало можливість значною мірою стабілізувати ціни на свиней. ISN проаналізував цей канал збуту докладніше.

Протягом останніх чотирьох років німецький експорт живих свиней збільшився більш ніж удвічі. Це дало можливість значною мірою стабілізувати ціни на свиней. ISN проаналізував цей канал збуту докладніше.

Експорт живих свиней різко зріс у 2009 році. З трьох мільйонів вирощуваних у Німеччині свиней кожну 15-ту продають за кордон у живій масі, з яких понад половину - на забій (граф. 1). На додаток до традиційного для підприємств півдня Німеччини споживача - Австрії - 2009-го року кращими клієнтами німецьких свинарів стали Польща, Угорщина, Чехія й Росія.
Ці країни не можуть задовольнити внутрішній попит на дану продукцію. Причина - різке подорожчання кормів у 2008 році, що призвело до значного скорочення поголів'я свиней. У Польщі, наприклад, протягом року поголів'я скоротилося майже на 20 відсотків.
Підприємства, що спеціалізувалися на забої худоби і які навіть частково вкладали кошти в нові виробничі потужності, несподівано стикнулися зі скороченням пропозицій і поставок худоби. Тож не дивно, що східноєвропейські бойні звернули свою увагу на Західну Європу в пошуках свиней для забою.

Підприємства з вирощування свиней у Росії переживають важкі часи
Починаючи з 2009 року, росіяни збільшили закупівлі німецьких свиней на забій. Принаймні, 13% експортованих з Німеччини забійних тварин відправляють до Росії (граф. 2). Фактична частка Росії має бути навіть більшою. Чимало аналітиків зазначають, що такі країни, як Польща й Литва, досить часто використовують як транзитні території, які імпортують тварин з Німеччини й інших країн ЄС для подальшого перепродажу. Загалом, Росія імпортує близько 1 млн свиней на забій із країн ЄС.
На сьогодні виробництво свинини в Росії є лише тінню колишніх високих показників. У 1990 році в сільськогосподарських кооперативах вирощували близько 40 млн свиней, нині ж немає й половини тієї кількості. Крім низької рентабельності виробництва, яку досить часто мають російські свинарі, із середини 2008 року, після спалаху епідемії, на півдні країни ще й досі фіксують випадки захворювання тварин на африканську свинячу чуму. І незважаючи на те, що рентабельність підприємств почала зростати, виробники, однак, неохоче збільшують кількість свиней на підприємствах.

Експорт живої продукції
завдяки вадам у системі
Експорт живої продукції особливо цікавий тим, що імпорт м'яса в Росію за роки співпраці стали обкладати дуже високими митами (на сьогодні це 75% товарної вартості). Внутрішнє виробництво має бути захищене від дешевого імпорту. Хоча слід зазначити, що останнім часом для гарантованого забезпечення внутрішнього попиту Росія знизила ставку мита на свинину до помірних 15%. Якщо ця квота вичерпається, то постачання стане нерентабельним, особливо для європейських експортерів.
Але в росіян є вади в системі: до сьогодні експорт живої свині відбувався за пільговою схемою. Тут діє лише невелике імпортне мито в розмірі 5% вартості товару. Тому для імпортера, так само, як і для експортера, це було дуже прибутковим бізнесом. І це дало можливість істотно підвищувати ціни на ввезену продукцію. За свідченням дилерів, після відрахування витрат на транспортування, митний збір, одержання ветеринарного свідоцтва, а також на "ночівлю" в Польщі прибуток, однак, виходив на 10 євро більшим за кожній свині, ніж в разі її продажу в Німеччині.
Зазвичай клієнтами є бойні на заході Росії. На якісь особливі якості свині там мало звертають увагу, найбільше їх цікавить опасистість тварини. Угоду вкладають на основі живої маси. Безпеку платежів гарантують попередньою оплатою, тому ризик для дилера є мінімальним. Прибуток від цих операцій мають не тільки дилери. Непрямий експорт дуже привабливий і для німецьких свинарів.
Завдяки такому експорту німецький ринок у 2009 році значно стабілізувався. Оцінити, наскільки ціни на свинину справді були вищими, можна тільки "прикинувши" приблизні цифри. Герд Вестерманн (Gerd Westermann), генеральний директор підприємства з торгівлі худобою, переконаний: "Без торгівлі живою продукцією в жовтні ціни були б, щонайменше, на 10 центів за кілограм забійної ваги нижчі!".
Але такий розвиток подій має незначну підтримку м'ясників. Кілька голландських і німецьких підприємств виступили проти експорту живої продукції. Щоправда, вони наполягають, щоб їхній протест розглядали винятково як виступ на захист тварин.

Російські фермери протестують
І все-таки, наскільки надійний цей канал збуту? Росія не є членом СОТ, тож у неї розв'язані руки для запровадження будь-яких охоронних мит. Це вже болісно відчули на собі дилери на початку поточного року. Першого січня 2010 року Росія збільшила мито на ввезення живої свині з 5 до 40%, або до 50 центів/кг. Таким чином, експорт тварин з початку року вже більше не є такою прибутковою справою. Основою для перегляду тарифів були зрослі протести російських виробників, на які змушений був звернути увагу уряд у Москві. Корекція мит на імпорт є тільки першим кроком ширшого пакету заходів, розроблених у Кремлі.
Було поставлено оптимістичну мету: до 2020 року повністю відмовитися від імпорту живих тварин і м'яса й забезпечити стовідсотковий внутрішній попит. Виконання цього плану, однак, досить сумнівне. За останніми офіційними даними, поголів'я свиней у країні на сьогодні становить близько 17 млн. Порівняно з попереднім роком, поголів'я дещо зросло, але про повне відновлення галузі поки що не може бути й мови. Незважаючи на це, в 2010 році росіяни скоротили квоту на імпорт свинини на 7%. Чимало аналітиків сумнівається, що з новим рівнем імпорту можна буде повністю забезпечити внутрішній попит населення на свинину. Якщо ні, то зростаючі ціни на м'ясо можуть швидко призвести до протестів споживачів. У такому разі уряд змушений буде "відкрутити" імпортний вентиль, але, ймовірно, що, більшою мірою, це стосуватиметься м'яса, а не тварин для забою. У середньостроковій перспективі Росія залишається важливим, але дедалі менш передбачуваним партнером у збуті європейської й, особливо, німецької свинини.
За останніми даними, експорт живої продукції до Росії й досі перебуває на не дуже високому рівні. Незважаючи на значне підвищення мит, деякі дилери, завдяки євро, що слабшає, й далі знижують ціни. Через посилені правила ввезення в 2010 році, безсумнівно, експорт живої продукції відіграватиме меншу роль.

Ринок ЄС - надійніший
У кожному разі основними ринками збуту живої продукції торік були східноєвропейські країни - члени ЄС. "Росія - це хороший партнер, але для нашої динаміки цін значно важливішими є обсяги продажів свиней для забою в країни Східної Європи", - сказав представник галузі.
Справді, торік майже 80% тварин для забою було продано всередині Єврозони. Останнє підвищення продажів стало можливим в основному завдяки Польщі, Угорщині й Чехії. Як члени ЄС ці країни надійніші порівняно з Росією. Вони не можуть за один день ухвалити рішення щодо різкого "укріплення" своїх кордонів від імпорту.
Як і в Росії, серйозні проблеми в галузі свинарства в цих країнах ще далекі від розв'язання. Відповідно до останніх доповідей, починаючи з грудня 2009 року, з країн Східної Європи тільки Польщі вдалося показати значне зростання поголів'я свиноматок - на рівні 6%. Але тут з початку року існує загроза зниження цін, тож експерти побоюються, що багато свинарів незабаром скоротять своє виробництво.

Висновки
У 2009 році експорт німецьких живих свиней значно збільшився. Зокрема, німецьких постачальників приваблював російський ринок своїми високими цінами на свиней. Для Німеччини значний експорт живих свиней у 2009 році став важливою опорою для зміцнення цін на свинину, й виробники змогли зміцнити багато договірних позицій. Збільшенню експорту багато в чому сприяла лазівка в російському законодавстві, яку було прикрито на початку 2010 року. Хоча російський ринок і досі залишається важливим ринком збуту для німецької свинини, він став менш привабливим для експорту живої продукції.
У розвитку експорту живої продукції значну роль відіграють країни ЄС. Зокрема, зростання експорту забійних свиней до Східної Європи дало можливість істотно розвантажити німецький ринок, зміцнивши його. За останніми даними, можна зробити також висновок про те, що в майбутньому в країнах Східної Європи попит на живих свиней буде значно вищими і надійнішими, ніж у Росії.

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
Люди, які в усьому шукають позитив, відзначають, що нинішньої весни на полях хоча б хвороби не дошкуляють. «І так, і ні», — коментує ситуацію менеджер з технічної підтримки напряму захисту насіння компанії «Сингента», фітопатолог, кандидат... Подробнее

1
0