Спецможливості
Архів

Експорт м’яса: забезпечити нові ринки тепер!

08.02.2010
2435
Експорт м’яса: забезпечити  нові ринки тепер! фото, ілюстрація

Експорт свинини різко зростає. Куди Німеччина вже постачає і де може відкрити нові ринки, розповідає доктор Альберт Гортманн-Шольтен, Нідерзаксен

Експорт свинини різко зростає. Куди Німеччина вже постачає і де може відкрити нові ринки, розповідає доктор Альберт Гортманн-Шольтен, Нідерзаксен

Жодна інша європейська країна не мала такого розвитку виробництва свинини, як Німеччина. Так, кількість забійних свиней із 40,5 млн голів у 1998 р. торік збільшилася до понад 55 млн голів. Водночас ступінь самозабезпечення зріс із 82 до 105 відсотків.
Водночас реалізація на внутрішньому ринку з 2000 р. знизилася на 0,13%. За високого або такого, що зростає, рівня виробництва це означає: експорт м'яса треба збільшувати.

За нові ринки збуту
триває жорстка боротьба
Фактом є те, що в реалізації свинини Німеччина з 2005 р. є нетто-експортером. Проте за рівнем витрат ми поки що не можемо конкурувати з такими країнами-експортерами, як Бразилія, США та Канада. Валютні ефекти, крім того, погіршують вихідну ситуацію в Європі. Експорт у довгостроковій перспективі можливий лише в тому разі, якщо Німеччина обслуговуватиме вищий сегмент якості міжнародних ринків. Це означає, що тільки вивезення високоякісних фірмових продуктів переробки м'яса та ковбас зробить можливим рівень цін, який забезпечить достатню рентабельність усіх рівнів виробництва.

Відкриття світових
аграрних ринків
Сприятливим для нас є фактор, що міжнародна аграрна політика поки що форсує світову лібералізацію та відкриття ринків. Правда, ця ситуація нова. Хоча відкриття ринків не є неочікуваним і теж не припиниться. Воно є результатом політики світового відкриття ринків для зміцнення міжнародної торгівлі.
З одного боку, традиційні заходи для розділення ринку, такі як захисне й увізне мито, відступили на задній план. З другого, - зростають вимоги щодо безпеки харчових продуктів і питань ветеринарно-санітарного контролю.
Попри ці нові проблеми, експорт м'яса в недалекому минулому сильно розширився (див. графік 1). Так, експорт свинини в 2008 р. досяг рекордної позначки: майже 1,9 млн т. Це означає зростання на 25% порівняно з попереднім роком і майже на 60% порівняно з 2005 р.! Загалом торік кількість виробленого м'яса в забійній вазі сягнула близько 5,1 млн т. Отже, близько 30% виробленого м'яса Німеччина експортує.
Ще динамічнішим є розвиток сектору м'ясних продуктів і ковбас. Порівняно з 2005 р., в якому Федеральна Республіка Німеччина експортувала близько 400 тис. т м'ясних виробів, у минулому році змогли вивезти подвійну їхню кількість. Порівняно з 2000 р., експорт м'ясних виробів збільшився більше ніж учетверо. Це особливо радує, бо додана вартість у цій галузі суттєво вища, ніж в експорті м'яса.
Якщо об'єднати експорт м'яса і м'ясопродуктів, то з минулого року Німеччина - чемпіон світу з експорту, вона навіть попереду Данії. Якщо в Данії й надалі м'яса в забійній вазі вироблятимуть менше, а в Німеччині ці цифри зростатимуть, то Федеральна Республіка Німеччина зможе зміцнювати свою позицію.

Росія - найважливіший ринок третіх країн світу
Зовнішня торгівля Німеччини відбувається переважно в межах Європейського Союзу. Два найбільші європейські споживачі німецької свинини - Італія й Голландія. Вони становлять близько 13% усього експорту (див. графік 2). Іншими важливими споживачами в ЄС є Польща, Великобританія та Австрія, на які припадає, відповідно, від 6 до 7% німецького експорту м'яса.
Дедалі більшого значення набуває й експорт до третіх країн світу. У 2007 р. питома вага вивезення м'яса в треті країни в кількісному співвідношенні становила лише 11%. Проте торік вона зросла майже до 20 відсотків.
У торгівлі з третіми країнами Росія була й залишається (з погляду Німеччини) найважливішим ринком. Майже три чверті нашого експорту свинини до третіх країн ми ввозимо в Росію. Час від часу навіть повідомляють про жвавий попит російських м'ясокомбінатів на свиней німецького походження.
Однак цей канал збуту супроводжується дуже багатьма непередбачуваними ситуаціями і ризиками. Наприклад, м'ясопереробники зіштовхуються з умовами ввезення до Росії, особливо з "нульовою толерантністю" до певних антибіотиків чи сальмонел, коли несподівано й негайно вводиться заборона імпорту. Регулярні аудити постійно перевіряють німецьку ветеринарну інспекцію. Знову й знову чути про труднощі оформлення поставок німецької свинини та яловичини під час російського імпортного контролю.
У довгостроковій перспективі слід очікувати, що російський ринок збуту стане меншим. У нещодавніх повідомленнях преси йдеться про те, що після 2012 року Росія планує взагалі не імпортувати свинини. Тому внутрішнє виробництво має зростати щороку принаймні на 200 тис. т. Лише за два останні роки в Росії за державної підтримки було побудовано та модернізовано 250 великих відгодівельних свинокомплексів. Це дало можливість за рік збільшити виробництво м'яса майже на 500 тис. т. Слід очікувати, що внаслідок московської політики митних тарифів російське виробництво й надалі збільшуватиметься.
Однак на сьогодні Росія має ще велику потребу в імпорті свинини. Торік у країні потреба в свинині становила близько 2,75 млн т. З них 2 млн т забезпечує внутрішнє виробництво. Отже, ступінь самозабезпечення в Росії нині становить 70 відсотків.

Різко зростає
експорт до Китаю
До другого за значенням ринку третіх країн протягом короткого часу "доріс" Китай, точніше Гонконг. У Народну Республіку Китай минулого року було продано 175000 т, або 8% усього німецького експорту свинини.
Китайського виробництва ледве вистачає, щоб задовольнити величезний приріст внутрішнього попиту. Це спричинило у першій половині 2008 р. те, що кількість ввезеної свинини різко зросла. Більшість свинини було імпортовано із США. Другим важливим постачальником до Китаю є Франція. На третьому місці - Данія.
Хоча на сьогодні попит сконцентровано на субпродуктах свиней, але цілком можливо, що асортимент продукції може бути розширено. Зі зростанням добробуту китайців може зрости попит на високоякісні продукти харчування. До того ж, китайці дедалі більше орієнтуються на західноєвропейські звички харчування й спосіб життя.

Японія залишається важливим ринком, який і далі розширюватиметься
Надзвичайні шанси, які пропонує азійський ринок, потребує підвищень зусиль сільського господарства щодо гарантій якості та здоров'я тварин. Особливе занепокоєння тамтешні імпортери висловлюють з приводу зараження тварин.
Незважаючи на помітне розширення ринків третіх країн, у майбутньому треба й надалі відкривати нові ринки збуту. Тому що за ринки експорту триває жорстка боротьба, і завжди слід пам'ятати про можливий експортний спад в окремих країнах. Крім того, у довгостроковій перспективі зростають також шанси німецьких експортерів посилено відправляти свинину в країни, які обмежили чи взагалі закрили ввезення в цій галузі. Відкриття нових ринків третіх країн - важлива аграрно-політична ціль. Після досягнутого успіху з Південною Африкою та Китаєм потрібно посилити переговори з Південною Кореєю.
Дуже важливим ринком є також Японія, яка з березня 2008 р., після восьмирічної перерви, знову відкрилася для імпорту свинини. Друга за значенням промислова країна світу має дуже платоспроможних споживачів. Крім того, виробники м'яса не можуть задовольнити зрослий попит у зв'язку з високими виробничими затратами та обмеженими земельними ресурсами. Отже, проглядається помітна потреба в імпорті свинини.
Очевидно, в наступні роки й далі триватиме спад японського виробництва м'яса. Зниження останніми роками виробництва свинини майже на 20, а яловичини - на 12% свідчить про помітне зростання потреби в імпорті. Нині країна щороку ввозить близько 750 тис. т свинини.
До заборони імпорту Німеччина щороку постачала в Японію близько 8 тис. т свинини вартістю 40 млн дол. На жаль, у зв'язку з випадками чуми серед диких свиней на початку 2009 р. доступ до ринку поки що знову втрачено. Тож стає зрозуміло, наскільки важливою є ефективна й узгоджена боротьба зі згаданою проблемою серед диких свиней.

Стимулювання експорту потрібно активізувати
Іншим вирішальним пунктом є активне стимулювання експорту. Після відміни Центрального маркетингового товариства німецького сільського господарства (СМА) активність експортерів м'яса мають невідкладно підтримати інші організації. Тож можна привітати нещодавно організовану верховну організацію German Food для сприяння аграрному експорту.
Вихідна ситуація для сприяння експорту - хороша. Так, успіх на ринках експорту м'яса свідчить про те, що Німеччина вже в усьому світі зарекомендувала себе якнайкраще. Щоб з успіхом протистояти сильним конкурентам на світових ринках, треба згладити слабкі сторони виробництва й зміцнювати сильні сторони німецького сектору. Тут важливі політика та економіка.
На даному етапі головним є обслуговування наявних ринків третіх країн, а також відкриття та вихід на нові потенційні ринки збуту. До цієї роботи мають активніше долучитися ветеринари, а саме: частіше спілкуватися з потенційними партнерами для того, щоб створити основу для підписання ветеринарної угоди. В цьому разі, як водиться, потрібно підписати двосторонні протоколи про вимоги до якості свинини, стану здоров'я тварин та гігієни продуктів харчування. Здебільшого експортні підприємства отримують дозволи індивідуально. Повноваження для цього видає уряд відповідних країн своїм службам сертифікації. Важливо, щоб ця активність мала підтримку на вищому політичному рівні.
Контакту на цьому рівні потребують, зокрема, такі країни, як Китай, тому що вони здійснюють свій імпорт лише через урядових представників. Країни вимагають гарантованих урядом дозволів, яких не можуть надати навіть високі представники економіки.
Активізувати свою діяльність треба також фахівцям у галузях маркетингу, інформації про ринки, а також підтримки збуту. Наприклад, це організація інформаційних стендів на міжнародних виставках, які не можуть бути направлені об'єднаннями. Для підтримки збуту можна скласти актуальний список постачальників, переробних та експортних підприємств тощо.

Висновки
Останніми роками експорт м'яса переживає стрімке зростання. В майбутньому теж слід розраховувати на те, що експорт зростатиме значно динамічніше, ніж внутрішній збут. Із 7,2 млрд євро м'ясний сектор досяг найбільшої експортної вартості в продовольчій галузі. Це дає зрозуміти: експорт забезпечує не лише існування м'ясного сектору, а й є двигуном майбутнього зростання німецького виробництва свинини.
Отже, треба за допомогою експортної підтримки й відкриття нових ринків і надалі стимулювати й зміцнювати збут м'яса. Якщо двигун експорту даватиме збої, втрати доходів у всьому секторі одразу стануть запрограмовані.

Інтерв'ю
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Керівник стартапу, у якого вже з’явилося двоє конкурентів, - про важливість моніторингу ущільнення грунту, еволюцію методів вимірювання ущільнення і боротьбу з останнім.    - Ваш стартап «Скок Агро» зосередився на вдосконаленні методів... Подробнее
FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.

1
0