Спецможливості
Техніка та обладнання

Експерт-тест:лущильник — основа майбутнього врожаю

02.06.2016
2334
Експерт-тест:лущильник — основа майбутнього врожаю фото, ілюстрація

Факторів, від яких залежить якість та рівномірність сходів сільськогосподарських культур, дуже багато. Проте слід відмітити два основні моменти, про які не варто забувати, розпочинаючи роботу над майбутнім урожаєм. Це — рівномірне розподілення рослинних решток полем та миттєве закриття вологи після збирання попередника, яке виконується із допомогою різноманітних сільськогосподарських агрегатів (дискові борони, культиватори тощо).

Факторів, від яких залежить якість та рівномірність сходів сільськогосподарських культур, дуже багато. Проте слід відмітити два основні моменти, про які не варто забувати, розпочинаючи роботу над майбутнім урожаєм. Це — рівномірне розподілення рослинних решток полем та миттєве закриття вологи після збирання попередника, яке виконується із допомогою різноманітних сільськогосподарських агрегатів (дискові борони, культиватори тощо).

А. Сухина 

a.sukhina@univest-media.com

 

Слід відмітити, що чільне місце у списку техніки для проведення післязбирального лущення грунту посідають саме дискові агрегати, які досить якісно виконують цю операцію.

«Обробіток під ярові хліби я розпочинаю відразу ж після збирання. Тільки за виконання цієї умови можна розраховувати на максимальний урожай» — саме такого принципу дотримується один з основоположників сучасної технології мінімального обробітку грунту І. Є. Овсінський (бл. 1856–1910). На сьогодні його можна сміливо доповнити твердженням, що лущення стерні є основою обробітку грунту не тільки для ярових культур, а й для озимих. 

І однією з перших операцій, виконуваних у процесі на той час ніким не визнаної унікальної технології землеобробітку, започаткованої визначним вітчизняним ученим-агрономом (публічно її було реабілітовано лише у 60-х роках ХХ ст. із уведенням безполицевої оранки, що стала першим кроком до впровадження «Нової системи землеробства»), було саме лущення стерні із допомогою, правда, не дискових борін (які з’явились набагато пізніше), а дескрипторів. Цей агрегат схожий на культиватор із плоскорізними лапами — до речі, його розробив і побудував саме основоположник цієї технології. Наперед скажемо, що ця технологія взагалі передбачала обробіток грунту лише на 2 дюйми (близько 5 см). 

І вже тоді ті, хто використовував цю технологію, мали можливість, незважаючи ні на які погодні умови (посуха, надмірне зволоження грунту), гарантовано отримувати стабільні врожаї, які в декілька разів перевищували середні по регіону, порівняно із тими господарствами, що працювали «класично». 

Ми не маємо на меті запевняти вас у тому, що потрібно обробляти грунт тільки на 5 см, у результаті чого ви неодмінно отримуватимете «золоті гори», це не так. Це лише один із елементів технології, а реальний результат, як стверджує у своїх наукових працях Овсінський, можна отримати за впровадження повного комплексу його технології. На жаль, формат статті не дає можливості повністю надрукувати весь науковий матеріал про технологію вирощування сільськогосподарських культур за Овсінським і детально розписати, яким чином мінімальний 5-сантиметровий обробіток грунту дає змогу підвищити врожайність сільськогосподарських культур та знизити виробничі витрати. Проте цей матеріал є у вільному доступі, і охочі ознайомитись із ним можуть його без проблем скачати, наприклад, із мережі інтернет. 

Їм це завдання — до снаги

На початку нашої розповіді ми говорили про дискові лущильники, які саме і використовуються для лущення стерні та на сьогодні ідеально придатні для впровадження мінімальної технології обробітку грунту, або технології «Нової системи землеробства», як її називали майже два століття тому. Вони з легкістю зможуть обробити грунт на невелику глибину. Чи справді це так? І які ще додаткові можливості пропонують нам сучасні вітчизняні та закордонні агрегати? Нашу увагу привернули три дискові агрегати закордонного виробництва, а саме: дисковий культиватор стерні OPTIMER+ від фірми Kuhn, дисковий культиватор Carrier від Vderstad, дисковий культиватор SwifterDisc XN від Bednar та вітчизняний агрегат — дискова борона-лущильник «Дукат», який за своїми технічними та технологічними параметрами практично не поступається закордонним машинам. Тож пропонуємо вашій увазі найважливіші техніко-технологічні характеристики цих агрегатів, які стали об’єктами нашого чергового тест-драйву.

На польовій арені — дискові культиватори стерні.

 

 

SwifterDisc XN — вдале поєднанняшвидкостіі якості

 

Чеська компанія Bednar виготовляє дискові лущильники декількох серій із робочою шириною від 3 до 14 м. 

Досить поширеним агрегатом в Україні є короткий дисковий лущильник Swifterdisc XO_F, який призначений для роботи на високих швидкостях (15 км/год). Завдяки ідеальному розподіленню ваги (транспортна вісь розташована перед котками), агрегат має підвищену стабільність навіть за руху на високих швидкостях. 

Агрегат ідеально виконує операції із загортання великої кількості пожнивних решток одразу після збирання культури. Це одна із небагатьох машин, що виконує цілу низку операцій із обробітку грунту, зокрема: лущення, передпосівну підготовку, а також сівбу проміжних культур за допомогою Alfa Drill.

Лущильники SwifterDisc у стандартній комплектації оснащені зубчастими дисками діаметром 520×5,0 мм. За додаткову плату агрегат можна оснастити агресивними А-подібними дисками, що дає змогу ефективніше проводити лущення і перемішування рослинних решток порівняно із класичним їхнім варіантом. Це пояснюється тим, що такі диски мають спеціальний профіль, який по колу оснащено великою кількістю різальних крайок, що дає змогу легко проникати в усі типи грунтів, а також краще подрібнювати велику кількість рослинних решток, включаючи стебла таких культур, як кукурудза, соняшник тощо, та ефективніше перемішувати їх. Форма А-подібних дисків дає змогу перемішувати грунт у кілька разів ефективніше порівняно зі стандартним, зубчастим, диском. Із кожним поглибленням диск захоплює землю і піднімає її на поверхню, де й відбувається перемішування грунту.

Крім того, на агрегаті використано особливу систему кріплення дисків до рами TWIN-DISC, яка гарантує високу прохідність агрегату незалежно від кількості рослинних решток на поверхні поля. Диски працюють у парі і розміщені на одній стійці. Завдяки цьому рішенню відстань між стійками становить 50 см, що означає більше простору для вільного проходження рослинного матеріалу. 

Транспортна ширина Swifterdisc ХО_F становить 3 м. Захист дисків забезпечується з допомогою гумових амортизаторів. Гумові сегменти дуже якісні і мають тривалий термін експлуатації. Агрегат працює швидко, не потребує обслуговування під час роботи у складних умовах. 

Додаткові опції

Агрегати Swifterdisc можуть бути оснащені бічним заслоном, тобто відгороджувальним пристосуванням (диском), який запобігає утворенню земляних валів по краях проходження агрегату і таким чином — гребенів між суміжними його проходами. Також в опційному варіанті агрегат можливо доповнити передньою гідравлічною планкою — Crushbar. Моделі SwifterDisc XO_F і XE можуть бути оснащені також передньою вирівнювальною гідравлічною планкою, яку використовують у разі проведення передпосівного обробітку грунту. Також агрегат можна оснащувати гідравлічною системою регулювання робочої глибини — до речі, цей параметр лущильника виставляється з допомогою прикочувальних котків або передніх опорних коліс.

 

Оптимумможливостейіз OPTIMER+

Цей культиватор є саме тим агрегатом, який може швидко і якісно виконати роботу із лущення стерні, закриття вологи та підготовки під висів. Виробник потурбувався про надійну і водночас легкорегульовану конструкцію, забезпечив широкий модельний ряд та комплектацію, які задовольнять усі потреби користувачів у різних грунтово-кліматичних умовах України.

До основних функцій, які виконує дискатор, слід віднести: 

неглибокий, на 3–7 см, обробіток грунту;

інтенсивне перемішування пожнивних решток із грунтом для прискорення їхньої мінералізації;

прикочування вирівняного грунту.

Конструктивні особливості дискового культиватора OPTIMER+ надають йому такі переваги у роботі.

Збільшений кліренс: разом із новими регулюваннями кута атаки і довшим плечем дискової батареї це забезпечує якісну роботу із великою кількістю рослинних решток.

Компактність: додаткова зручність під час виконання роботи та значне зменшення консолі у начіпних модифікацій, що розширює вибір моделі трактора.

Модульність конструкції:

два ряди профільованих увігнутих дисків для проведення поверхневого обробітку грунту і перемішування пожнивних решток із землею. Диски мають нахил як щодо напрямку руху, так і щодо вертикалі, а кути нахилу становлять відповідно 16о і 6о. Завдяки цьому диски отримують високу здатність проникнення у грунт;

грабельки для вирівнювання обробленої поверхні; 

прикочувальний коток.

Захист і гнучкість у роботі: усі диски забезпечено блочним запобіжним шарніром із чотирьох поліуретанових еластомерів, завдяки чому кожен окремий диск швидко оминає перешкоду, не впливаючи на глибину роботи решти цих робочих органів.

Комфорт: ступиці у кріпленні дисків із подвійними радіально-упорними шарикопідшипниками не потребують обслуговування, що заощаджує ваш час та до того ж запобігає потраплянню всередину чужорідних предметів та пилу.

Простота регулювань: параметри глибини обробітку регулюються дуже просто, плавно і в широких межах за допомогою легкодоступного гвинта на прикочувальних катках. Завжди досягається висока якість обробітку і гладка, вирівняна поверхня поля для наступної роботи сівалки.

Великий вибір комплектації:

увігнуті вирізьблені диски діаметром 510 мм — для інтенсивного перемішування грунту і рівномірного розподілення рослинних решток за поверхнею та якісного загортання їх углиб завдяки ефекту самозанурення (більшою мірою придатні для вологих грунтів);

диски діаметром 510 мм із невеликими вирізами (опція) — для поверхневого обробітку стерні із невеликою кількістю решток та для роботи на пересушеному грунті;

різні моделі котків діаметром 600 мм — для будь-яких грунтових умов.

Розглянемо детальніше конструкцію та деякі найважливіші вузли OPTIMER+.

Кронштейни, в кінці яких на підшипниках кріпляться диски, зроблені із гарячоштампованої пластини, забезпечують кліренс 55 см для вільного проходження великої маси решток. До квадратної рами кронштейни приєднуються через захисні блоки із поліуретановими вставками, які мають кращу еластичність, витривалість та швидкість реагування, ніж звичайні гумові.

У ступицях кріплення дисків застосовано багато вдосконалень — зокрема таких, як дворядні шарикопідшипники із кутом контакту 40°, внутрішнім діаметром — 34 та зовнішнім — 72 мм, далі — кільцьове ущільнення із п’ятьма губками (що значно герметичніше від скляних прокладок), а також синтетичне мастило ЕА5, яке має кращі властивості порівняно з оливою.

Перекриття дисків, яке погіршується від їхнього спрацювання, можна корегувати зміщенням у пазах.

У причіпних моделях використовується зчіпка із підйомною поперечиною двох нижніх точок навішування трактора, що дає змогу краще пристосовуватись до висоти тяги, перенести вагу на трактор для поліпшення зчеплення та скоротити радіус розвороту.

Краще вирівнювання грунту і розподілення решток та якісна підготовка до наступного проходу сівалкою досягаються рядом граблин, які поставляються на замовлення.

Водночас із культивацією дискатор можна використовуватись для висіву. Для дрібнонасінних культур можна використати невеликий бак, який монтується безпосередньо над культиватором, а для висіву із нормою 1–400 кг/га більшого за розміром насіння — скористатись додатковим бункером TF ємністю 1500 л, який навішується спереду трактора та обладнаний розподільчою головкою.

 

Carrier від V derstad — якісна потужність

Carrier надзвичайно потужний дисковий культиватор, який обладнано дисками діаметром 450 мм, що виготовлені із надміцної шведської загартованої сталі. Завдяки можливості обробітку на високій швидкості (12–15 км/год) вдається досягти надзвичайної продуктивності роботи. Достатнє притискне зусилля на кожен диск зберігає стабільну глибину обробітку грунту навіть за складних умов. Конічна форма дисків забезпечує необхідний робочий кут атаки незалежно від ступеня спрацювання і робочої глибини, створюючи при цьому якісну дрібногрудочкувату структуру оброблюваного шару. Кожен диск має індивідуальне кріплення, що забезпечує високу точність обробітку і пропускну здатність грунтової маси. Такі додаткові опції, як штригельна борона, ножовий коток CrossCutter Knife і вирівнювальні планки CrossBoard та міні-сівалка BioDrill, перетворюють Carrier на надзвичайно універсальне та ефективне знаряддя.

Увесь модельний ряд культиваторів Carrier характеризується наявністю потужної рами, виготовленої із високоякісної міцної шведської сталі. Рама суцільнозварна — для уникнення появи люфтів у болтових з’єднаннях та запобігання значному спрацюванню деталей, що може виникнути під час роботи на високій швидкості. Робочі складові, що мають контакт із поверхнею грунту, обладнано гумовими амортизаторами — це значно подовжує термін експлуатації самої рами та робочих органів.

Диски діаметром 45 см мають невеликі вирізи, що надає їм здатності проводити обробіток на невелику глибину та створювати якісне посівне ложе. Також таке технічне рішення особливо важливе під час проведення лущення стерні. 

Додаткові опції 

Встановивши на Carrier — замість звичайних дисків — ножові СrossCutter Disc, можна досягти дуже рівномірного ультраповерхневого обробітку грунту. У такому разі за їхньої робочої глибини до 3 см створюються найсприятливіші умови для оптимального проростання падалиці ріпаку та бур’янів, які можуть бути знищені наступним обробітком. 

X-подібне розміщення дисків нейтралізує сили бокового зміщення, що сприяє прямолінійності ходу культиватора за трактором. Це особливо важливо за використання GPS-навігації під час роботи на полях зі схилами. X-подібна форма розміщення дисків застосовується на всіх моделях Carrier, що складаються у транспортне положення. Більшість із них можуть бути обладнані додатковими опціями. Так, штригельна борона призначена для використання після проведення збирання комбайном, щоб покращити якість обробітку та рівномірно перерозподілити пожнивні рештки поверхнею поля.

Ножовий коток СrossCutter Knife ефективно подрібнює стебла проміжних культур, сидератів, стерні ріпаку та соняшнику. Ножі котка перерізають стебла під прямим кутом до дисків — це означає, що рослини подрібнюються у двох різних напрямках. Вирівнювальні планки CrossBoard подрібнюють грудки та якісно вирівнюють польову поверхню.

Для ефективної боротьби із бур’янами їхнє коріння має бути підрізане лише за один прохід. Для забезпечення оптимальної якості підрізання передній ряд дисків можна легко регулювати у боковому напрямку відносно заднього за допомогою діагональних регулювальних гвинтів.

Стійки крайніх дисків можна корегувати у вертикальному напрямку, щоб досягти оптимального вирівнювання поверхні поля між проходами культиватора.

Моделі культиватора Carrier 300–400 можуть бути як навісні, так і напівпричіпні. Культиватор Carrier X доступний із робочою шириною від 4,25 до 6,25 м. Навісний агрегат із транспортною шириною 2,4 м та великим кліренсом робить цю машину надзвичайно маневреною. Культиватор може зберігатися у складеному вигляді, що значно економить корисний простір. Також Carrier X може обладнуватись розподільником рідкого органічного добрива (у такому разі на культиватор встановлюють сталевий коток SteelRunner або трубчатий — CageRunner.

Запатентована система складання 

Vderstad забезпечує транспортну ширину до 3 м усіх моделей культиваторів, навіть Carrier із робочою шириною 12,25 м. А завдяки транспортним колесам, які розміщені по центру агрегату, є можливість легко і маневрено транспортувати машину між полями.

Навісні моделі культиватора із такою самою робочою шириною, як у Carrier X, можуть обладнуватися трубчастим котком CageRunner, що має невелику вагу та здатен самоочищуватись.

Гумові котки RubberRunner доступні для культиваторів Carrier 300–820. Вони мають більшу площу контакту із грунтом, що запобігає їхньому надмірному зануренню та нагортанню валу землі перед котком на легких грунтах.

Carrier також може обладнуватися сталевим котком SteelRunner, який до того ж ефективно подрібнює грудки та втискає каміння у грунт. Сталевий коток SteelRunner має глибокий профіль і агресивну поверхню, що робить його ефективним під час роботи на середніх та важких грунтах.

Гумовий сайлентблок, який розміщено у системі кріплення котків, подовжує термін експлуатації рами та самого котка.

Міні-сівалка BioDrill, встановлена на культиватор Carrier, перетворює його на грунтообробно-висівний комплекс для сівби дрібнонасіннєвих культур.

У широкозахватних причіпних моделях залежно від виду роботи, грунту та типу рослиних решток використовують три типи котків діаметром 600 мм.

 

«Дукат» вітчизняної«чеканки»

Короткі дискові борони-лущильники від компанії «Лозівські машини» призначені для виконання таких польових операцій: лущення стерні, основного та передпосівного (під зернові, технічні та кормові культури) обробітків грунту, підготовки поля під висів озимих по зайнятому пару, подрібнення і загортання рослинних решток попередніх культур і бур’янів, а також застосовують його для поліпшення стану луків і пасовищ.

Завдяки конструкції і розташуванню робочих органів дисковий лущильник «Дукат» забезпечує інтенсивне перемішування грунту і рослинної маси, особливо за роботи на глибину до 12 см, що, своєю чергою, дає змогу значно розширити сферу використання короткої дискової борони у сільськогосподарському виробництві, підвищити її річне робоче навантаження і економічну ефективність застосування. 

Компанія «Лозівські машини» пропонує аграріям лінійку дискових борін із шириною захвату від 2,5 до 16,75 м.

Робоча швидкість цих агрегатів перебуває у межах від 12 до 20 км/год за ширини захвату 2,5/4/5/8/16 м дає змогу збільшити продуктивність у 1,5 разу порівняно з аналогічними виробами із жорсткою стійкою. Це стало можливим завдяки тому, що стійки не закріплені жорстко, а підпружинені — таке рішення забезпечує: зниження тягового опору знаряддя і витрати палива не менше ніж на 20%; 3D-захист підшипникового вузла за наїзду на будь-які перешкоди, що запобігає поломці дисків, підшипників, стійок та пошкодженню рами; рівномірну глибину обробітку завдяки уникненню виглиблювання всього агрегату у разі наїжджання одним диском на перешкоду; самоочищення дисків у процесі роботи, що дає змогу працювати навіть на грунті із підвищеною вологістю без забивання робочих органів.

Крім того, на агрегатах установлено сучасний підшипниковий вузол із касетним ущільненням, який не потребує обслуговування протягом усього терміну служби.

Відстань між дисками — 125 мм із урахуванням низькочастотного поперечного коливання стійки дає змогу дотримуватись стабільної глибини обробітку грунту. Диски на всіх агрегатах «Дукат» виготовлено із високоякісної загартованої борованої сталі фірми Belotta, тому вони мають практично вдвічі вищий ресурс щодо спрацювання, аніж диски зі сталі 65Г. До того ж завдяки кріпленню підшипникового вузла крайнього диска до іншого боку стійки вирішується проблема утворення борозни від крайнього диска без використання додаткової номенклатури деталей. Пружинні зубці перед котком перешкоджають прямому вильоту землі з-під другого ряду дисків і потраплянню її на цей робочий орган, що запобігає його забиванню за роботи на високих швидкостях. 

Оригінальна конструкція агрегату, позбавлена дискових батарей із єдиною віссю, дає змогу працювати за умов підвищеної вологості на полях із великою кількістю рослинної маси без ризику забивання міждискового простору і намотування рослинних решток на вісь диска. 

На агрегатах встановлено вирізні диски діаметром 560 мм і завтовшки 6 мм, які розташовані під оптимальними робочими кутами. Відстань між дисками у ряду становить 250 мм (125 мм — у плані), що забезпечує чудову якість роботи без ризику їхнього забивання.

У широкозахватних агрегатах використовується оригінальна конструкція підвішування робочих напіврам до загальної рами, яка дає змогу копіювати поперечні нерівності поля, що значно підвищує якість обробки. Розташовані перед рядами дисків і котками ряди пружинних зубів виконують роль регулювального органа, розрівнюють поверхню грунту, рівномірно розподіляють рослинні рештки, а розташовані між рядами дисків екранні щитки сприяють якіснішому подрібненню грунту і перемішуванню його із рослинними рештками.  

Інтерв'ю
Переклад колонки Анни Бабіч, експертки з комунікацій та сталого розвитку в сільському господарстві, для видання European Seed Понад 35 років тому, коли британський професор та історик Роберт Конквест опублікував книгу «Жнива скорботи:... Подробнее
Як товарне кредитування з відстрочкою платежу та з можливістю розрахунків вирощеним врожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств Українське представництво... Подробнее

1
0