Спецможливості
Агробізнес

Еко­номіка ріпа­ку в Ук­раїні

11.02.2015
2740
Еко­номіка  ріпа­ку в Ук­раїні фото, ілюстрація

Ріпак на­ле­жить до ек­с­порт­но-орієн­то­ва­них куль­тур. Відтак успішність йо­го ви­роб­ництва за­ле­жить від цін на світо­во­му рин­ку та вар­тості ма­теріаль­но-технічних ре­сурсів — на внутрішньо­му. Ви­хо­дя­чи із ре­зуль­татів досліджень ринків та про­ве­де­них роз­ра­хунків, у 2015 р. очікується при­бут­ко­ве ви­роб­ництво ріпа­ку.

Ріпак на­ле­жить до ек­с­порт­но-орієн­то­ва­них куль­тур. Відтак успішність йо­го ви­роб­ництва за­ле­жить від цін на світо­во­му рин­ку та вар­тості ма­теріаль­но-технічних ре­сурсів — на внутрішньо­му. Ви­хо­дя­чи із ре­зуль­татів досліджень ринків та про­ве­де­них роз­ра­хунків, у 2015 р. очікується при­бут­ко­ве ви­роб­ництво ріпа­ку.

О. Мас­лак, канд. екон. на­ук, в. о. завіду­ва­ча ка­фе­д­ри логісти­ки та ви­роб­ни­чо­го ме­недж­мен­ту,
О. Ільчен­ко, ст. ви­кла­дач ка­фе­д­ри
еко­номіки,
Сумсь­кий національ­ний аг­рар­ний
ццунівер­си­тет

Ви­роб­ництво
За об­ся­га­ми ви­роб­ництва олійних куль­тур в Ук­раїні ріпак по­сту­пається со­няш­ни­ку та соєвим бо­бам. Дані Держ­ста­ту Ук­раїни свідчать, що площі зби­ран­ня ріпа­ку у 2014 р. ста­но­ви­ли 865 тис. га, що на 12% мен­ше по­пе­ред­нь­о­го ро­ку. Вро­жай бу­ло зібра­но в об­сязі 2,2 млн т. Се­ред­ня уро­жайність — 25,4 ц/га. Та­ким чи­ном, у 2014 р., не­зва­жа­ю­чи на підви­щен­ня вро­жай­ності на 1,8 ц/га, порівня­но з 2013 р., за­галь­не ви­роб­ництво цьо­го насіння змен­ши­ло­ся на 6%.
В Ук­раїні домінує ви­роб­ництво ози­мо­го ріпа­ку. Йо­го ча­ст­ка у струк­турі площ до зби­ран­ня у 2014 р. ста­но­ви­ла 96%. Уро­жайність ози­мо­го ріпа­ку до­рівню­ва­ла 26,1 ц/га, тоді як яро­го (коль­за) пе­ре­бу­ва­ла на рівні
18,5 ц/га. До найбільших регіонів — ви­роб­ників ози­мо­го ріпа­ку на­ле­жать Одесь­ка (120 тис. га), Вінниць­ка (75), Хмель­ниць­ка (62), Дніпро­пе­т­ровсь­ка (60) об­ласті, яро­го — Сумсь­ка (4,8) та Іва­но-Франківська (4,1 тис. т). Ос­новні об­ся­ги ви­роб­ництва ріпа­ку зо­се­ре­д­же­но в сільсько­го­с­по­дар­сь­ких підприємствах. Так, за підсум­ка­ми ми­ну­ло­го ро­ку, у ве­ли­ких та се­редніх гос­по­дар­ст­вах бу­ло зібра­но май­же 88% за­галь­но­го вро­жаю. Для порівнян­ня: ча­ст­ка гос­по­дарств на­се­лен­ня ста­но­ви­ла 2%.
У 2015 р. очікується не­знач­не змен­шен­ня ви­роб­ництва ріпа­ку. На це впли­ва­ти­ме змен­шен­ня посівних площ під куль­ту­рою. Так, ста­ном на 1 груд­ня 2014 р. пло­ща ози­мо­го ріпа­ку ста­но­ви­ла 892 тис. га, що на 5% мен­ше то­горічної. Посіви яро­го яч­ме­ню за­ли­шать­ся на рівні 35–40 тис. га. Тож, вра­хо­ву­ю­чи уро­жайність на рівні ос­танніх двох років, ви­роб­ництво ріпа­ку ста­но­ви­ти­ме близь­ко 2 млн т.

Світо­вий ри­нок
Ріпак на­ле­жить до провідних олій­них куль­тур світо­во­го гос­по­дар­ст­ва. За об­ся­га­ми ви­роб­ництва у світі ріпак по­сту­пається ли­ше сої. За да­ни­ми міністер­ст­ва сільсько­го гос­по­дар­ст­ва США (USDA), світо­ве ви­роб­ництво олійно­го насіння за по­пе­редніми підсум­ка­ми 2014/15 мар­ке­тин­го­во­го ро­ку (МР) ста­но­ви­ти­ме 532 млн т, з яких на соєві бо­би при­па­дає 59%, на ріпак — 14%.
Дру­гий се­зон поспіль ви­роб­ництво ріпа­ку пе­ре­ви­щує 70 млн т. У 2014/15 МР очікується от­ри­ма­ти 72 млн т цьо­го насіння, що близь­ко на 1 млн т пе­ре­ви­щу­ва­ти­ме по­каз­ни­ки ми­ну­ло­го се­зо­ну. Найбільши­ми ви­роб­ни­ка­ми ріпа­ку є країни Євро­пейсь­ко­го Со­ю­зу. У по­точ­но­му мар­ке­тин­го­во­му се­зоні ці країни ви­ро­би­ли 24,1 млн т насіння, що ста­но­ви­ло по­над тре­ти­ну світо­во­го вро­жаю та на 14% пе­ре­ви­щи­ло рівень по­пе­ред­нь­о­го се­зо­ну. До провідних ви­роб­ників ріпа­ку, окрім ЄС, на­ле­жать Ка­на­да, з об­ся­гом ви­роб­ництва на рівні 15,6 млн т, Ки­тай (14,7) та Індія (7,5 млн т), які од­но­час­но є і найбільши­ми спо­жи­ва­ча­ми цьо­го насіння.

Ціно­ва си­ту­ація
Світові ціни на ріпак ут­ри­му­ють­ся на ви­со­ко­му рівні. Ос­нов­ною при­чи­ною цьо­го є підви­щен­ня спо­жив­чо­го по­пи­ту. На по­чат­ку 2014/15 МР (жов­тень
2014 р.) ціна ріпа­ку на Гам­бурзькій біржі з ба­зи­сом по­став­ки СІF ста­но­ви­ла 412 дол./т, про­те у грудні підви­щи­ла­ся до 428 дол. та має тен­денцію до по­даль­шо­го зро­с­тан­ня. При­чи­ною цьо­го є змен­шен­ня посівів куль­ту­ри в Індії, яка є од­ним із найбільших спо­жи­вачів ріпа­ку та ріпа­ко­вої олії у світі.
На внутрішньо­му рин­ку Ук­раїни ріпак теж ко­ри­с­тується постійним по­пи­том. На по­чат­ку серп­ня 2014 р. ріпак технічний у се­ред­нь­о­му по Ук­раїні ко­ш­ту­вав 4,2 тис. грн/т, про­до­воль­чий —
4,3 тис. грн, що на рівні із со­няш­ни­ком. Уп­ро­довж се­зо­ну ціни на ріпак постійно зро­с­та­ли та до­сяг­ли в кінці ми­ну­ло­го ро­ку на технічний ріпак — 5,8, про­до­воль­чий — 5,9 тис. грн/т. На­далі ціни ут­ри­му­ва­ти­муть­ся на ви­со­ко­му рівні. При­чи­на­ми цьо­го є об­ме­жен­ня про­по­зиції внаслідок за­го­ст­рен­ня кон­ку­ренції на рин­ку, зро­с­та­ю­чий по­пит та роз­ши­рен­ня рин­ку, а та­кож де­валь­вація гривні і ко­ли­ван­ня ва­лют­но­го рин­ку.

Насіння
Насіннєвий ри­нок в Ук­раїні ак­тив­но роз­ви­вається. Зро­зумівши пер­спек­тивність та при­бут­ковість цьо­го бізне­су, ба­га­то аг­раріїв оби­ра­ють са­ме цей на­прям діяль­ності. Суб’єкта­ми насін­ництва мо­жуть ста­ти фізичні та юри­дичні осо­би, яким доз­во­ле­но зай­ма­ти­ся ви­роб­ництвом, ре­алізацією та ви­ко­ри­с­тан­ням насіння. Провідне місце на рин­ку насінництва ріпа­ку Ук­раїни зай­ма­ють вітчиз­няні на­укові ус­та­но­ви, ос­нов­ни­ми се­ред яких є: Інсти­тут рос­лин­ництва
ім. В.Я. Юр’єва (Харків), Інсти­тут олійних куль­тур (За­поріжжя). Окрім цьо­го, ко­жен регіон має свої цен­т­ри на­уко­во­го за­без­пе­чен­ня аг­ро­про­мис­ло­во­го ви­роб­ництва з чис­лен­ни­ми дослідни­ми гос­по­дар­ст­ва­ми, ок­ремі з яких зай­ма­ють­ся ви­ве­ден­ням сортів ріпа­ку.
За два де­ся­тиліття роз­вит­ку рин­ко­вих відно­син в Ук­раїні відкри­ли власні пред­став­ництва, успішно роз­ви­ва­ють ви­роб­ни­чу та збу­то­ву інфра­с­т­рук­ту­ру провідні світові насінницькі ком­панії. Так, вже звич­ною для аг­раріїв є про­дукція ком­паній Pioneer, Monsanto (США), Syngenta (Швей­царія), KWS, Bayer, Lembke (Німеч­чи­на) та інших ви­роб­ників із різних країн світу. За час діяль­ності во­ни відкри­ли на те­ри­торії Ук­раїни власні за­во­ди, ма­ють дослідні гос­по­дар­ст­ва або по­ля, сфор­му­ва­ли регіональні ди­лерські ме­режі. В Ук­раїні май­же не ли­ши­ло­ся сільсько­го­с­по­дарсь­ких підприємств та фер­мерів, яким би не до­ве­ло­ся ви­про­бу­ва­ти посівний ма­теріал за­кор­дон­них се­лекціонерів на влас­но­му досвіді.
За роз­ра­хун­ка­ми за се­ред­ньої нор­ми висіву насіння ози­мо­го ріпа­ку
0,36 п. од./га і вар­тості йо­го —
3,5 тис. грн за­гальні ви­т­ра­ти на насіння ста­но­ви­ти­муть 1,3 тис. грн/га; для ріпа­ку яро­го за се­ред­ньої нор­ми висіву насіння 0,4 п. од./га і вар­тості —
2,74 тис. грн за­гальні ви­т­ра­ти на насіння ста­но­ви­ти­муть 1,1 тис. грн.

До­б­ри­ва
Од­ним із ос­нов­них фак­торів підви­щен­ня собівар­тості ви­ро­щу­ван­ня ріпа­ку є зро­с­тан­ня цін на міне­ральні до­б­ри­ва. Своєю чер­гою, вітчиз­ня­ний ри­нок міне­раль­них до­б­рив за­ле­жить від по­пи­ту на хімічну про­дукцію, цін на си­ро­ви­ну, кон’юнк­ту­ри світо­во­го рин­ку та об­сягів імпор­ту до Ук­раїни. На­разі ціни на міне­ральні до­б­ри­ва вітчиз­ня­но­го ви­роб­ництва підви­щи­ли­ся че­рез зро­с­тан­ня цін на при­родній газ. Імпортні міне­ральні до­б­ри­ва по­до­рож­ча­ли внаслідок зни­жен­ня ва­лют­но­го кур­су гривні. Так, ста­ном на 22 січня се­редні ціни на вітчиз­ня­но­му рин­ку 1 т аміач­ної селітри ста­но­ви­ли від 7,5 до 7,8 тис. грн, кар­баміду — 7,6–7,9, кар­бамідно-аміач­ної суміші — 6,9, нітро­­амо­фо­с­ки російсько­го ви­роб­ництва — 8,3–8,6, вітчиз­ня­но­го — 7,4 тис. грн. Ми­ну­ло­го ро­ку си­ту­ація з імпор­том міне­раль­них до­б­рив зміни­ла­ся: че­рез політич­ну та еко­номічну си­ту­ацію на те­ри­торію Ук­раїні ста­ло мен­ше над­хо­ди­ти
міне­раль­них до­б­рив росій­сько­го ви­роб­ництва.
Роз­ра­хун­ко­во, у разі за­сто­су­ван­ня в інтен­сивній тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня ріпа­ку ози­мо­го за­про­по­но­ва­ної кіль­кості міне­раль­них до­б­рив, за­гальні ви­т­ра­ти за цією стат­тею ста­но­ви­ти­муть по­над 3,5 тис. грн/га; ріпа­ку яро­го — 3,6 тис. грн.

За­со­би за­хи­с­ту
Для за­без­пе­чен­ня по­треб аг­раріїв у пе­с­ти­ци­дах на рин­ку Ук­раїни діють ба­га­то учас­ників — як ви­роб­ників, так і дис­триб’юторів. Вітчиз­няні тор­гові фір­ми пе­ре­важ­но за­ку­по­ву­ють за­со­би за­хи­с­ту рос­лин у провідних світо­вих ви­роб­ників (оскільки влас­не ви­роб­ництво мо­раль­но й технічно за­старіле), а потім ре­алізу­ють їх на внутрішньо­му рин­ку. Та­ким чи­ном, ко­мерційні струк­ту­ри от­ри­му­ють виз­нан­ня на внутрішньо­му рин­ку за­вдя­ки кон­ку­рен­то­с­про­мож­ності та ефек­тив­ності за­рубіжної про­дукції. На ук­раїнський ри­нок свою про­дукцію по­ста­ча­ють май­же 20 ком­паній зі Швей­царії, Німеч­чи­ни, США, Франції, Іспанії, Японії, Угор­щи­ни та інших країн. За­га­лом по­над 50% ук­раїнсько­го рин­ку за­собів за­хи­с­ту рос­лин на­ле­жать трьом ком­паніям: німець­ким ви­роб­ни­кам Bayer та BASF, а та­кож швей­царській ком­панії Syngenta. До 20% рин­ку зай­ма­ють вітчиз­няні ви­роб­ни­ки, які пра­цю­ють із ки­тайсь­кою си­ро­ви­ною, а са­ме: «Аг­ро­сфе­ра», «Нер­тус», «Хіма­г­ро­мар­ке­тинг», «Пре­зенс» та ін. Аме­ри­канські ком­панії DuPont та DowAgrosciences зай­ма­ють близь­ко 12–15% ук­раїнсько­го рин­ку за­собів за­хи­с­ту рос­лин. Ре­ш­та рин­ку на­ле­жить дрібним ком­паніям.
Вартість за­собів за­хи­с­ту рос­лин зрос­ла відповідно знецінен­ню вітчиз­ня­ної гро­шо­вої оди­ниці. Оскільки
біль­шість пе­с­ти­цидів, що про­по­ну­ють на внутрішньо­му рин­ку, ма­ють у своїй ос­­нові ціни в євро, то й вартість
пре­па­ра­­тів впро­довж ми­ну­ло­го ро­ку зрос­ла у се­ред­нь­о­му в 1,5–2 ра­зи. От­же, українські аграрії по­ча­ли відда­ва­ти пе­ре­ва­гу не оригінальній про­дукції євро­пейсь­ких ви­роб­ників, а її ки­тайсь­ким ана­ло­гам.

Інші ви­т­ра­ти
До­три­ман­ня аг­ро­тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня ріпа­ку зу­мов­лює до­дат­кові ви­т­ра­ти. За інтен­сив­ної тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня по­тре­ба в паль­но-ма­с­тиль­них ма­теріалах для ози­мо­го ріпа­ку на 1 га ста­но­ви­ти­ме 54,9, яро­го —
51,7 л. Ви­хо­дя­чи з роз­ра­хун­ко­вої ціни ди­зель­но­го паль­но­го та ма­с­тил всіх видів на рівні 19,2 грн/л, за­галь­на їхня вартість ста­но­ви­ти­ме під час ви­ро­щу­ван­ня ози­мо­го ріпа­ку — 1,1 тис. грн/га, яро­го — 912 грн/га.
Оскільки ве­ден­ня інтен­сив­ної тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня цієї куль­ту­ри по­тре­бує на­яв­ності по­туж­ної техніки, зде­бі­ль­шо­го іно­зем­но­го ви­роб­ництва, то знач­на ча­ст­ка в за­галь­них ви­т­ра­тах на­ле­жа­ти­ме амор­ти­заційним відра­ху­ван­ням, тоб­то ча­ст­ко­во­му пе­ре­не­сен­ню вар­тості ос­нов­них за­собів ви­роб­ництва на го­то­ву про­дукцію. З цієї ж при­чи­ни зро­ста­ти­муть ви­т­ра­ти на прид­бан­ня за­пас­них ча­с­тин та про­ве­ден­ня ре­монт­них робіт. Та­ким чи­ном, у су­куп­ності ча­ст­ка та­ких ви­т­рат ста­но­ви­ти­ме близь­ко чет­вер­тої ча­с­ти­ни за­галь­них.
Ви­роб­ничі ви­т­ра­ти та­кож вра­хо­ву­ють оп­ла­ту праці та на­ра­ху­ван­ня, за­пасні ча­с­ти­ни, амор­ти­заційні відра­ху­ван­ня, оренд­ну пла­ту за зем­лю, за­галь­но­ви­роб­ничі та інші ви­т­ра­ти. У су­куп­ності ос­новні та до­дат­кові ви­т­ра­ти, вра­хо­ву­ю­чи по­точні ціни та та­ри­фи січня 2015 р., за ви­ро­щу­ван­ня ози­мо­го ріпа­ку ста­но­ви­ти­муть май­же 14,7, яро­го — 13,6 тис. грн/га.

Підсум­ки
Та­ким чи­ном, під час ви­ро­щу­ван­ня ріпа­ку ози­мо­го за­гальні гос­по­дарські ви­т­ра­ти на 1 га ста­но­ви­ти­муть
14,7 тис. грн. За вро­жай­ності 35 ц/га собівартість 1 т про­дукції дорівню­ва­ти­ме 4,2 тис. грн. За ціни ре­алізації ріпа­ку 6 тис. грн/т при­бу­ток з 1 га ста­но­ви­ти­ме май­же 6,3 тис. грн, що за­без­пе­чить рен­та­бельність на рівні 43%.
Під час ви­ро­щу­ван­ня ріпа­ку яро­го за­гальні гос­по­дарські ви­т­ра­ти на 1 га ста­но­ви­ти­муть 13,6 тис. грн. За вро­жай­ності 25 ц/га собівартість 1 т про­дукції дорівню­ва­ти­ме 5,4 тис. грн. За ціни ре­алізації ріпа­ку 6 тис. грн/т при­бу­ток з 1 га ста­но­ви­ти­ме май­же 1,4 тис. грн, що за­без­пе­чить рен­та­бельність на рівні 10,2%. Та­кий рівень рен­та­бель­ності дає змо­гу по­вер­ну­ти ви­т­ра­чені на ви­ро­щу­ван­ня ріпа­ку ко­ш­ти та до­дат­ко­во от­ри­ма­ти 0,43 грн на кож­ну
1 грн, вкла­де­ну у ви­роб­ництво ози­мої куль­ту­ри, та 0,10 грн — ярої.
У разі збе­ре­жен­ня на­яв­них цін на ма­теріаль­но-технічні ре­сур­си у
2015 р. собівартість ви­роб­ництва ози­мо­го ріпа­ку за інтен­сив­ною тех­но­логією ста­но­ви­ти­ме близь­ко
15 тис. грн/га, що впо­ло­ви­ну пе­ре­ви­щить за­тра­ти по­точ­но­го ро­ку. Тож для підви­щен­ня при­ваб­ли­вості ви­роб­ництва ріпа­ку йо­го за­купівельні ціни ма­ють за­без­пе­чу­ва­ти рен­та­бельність від 50% і ви­ще. Відтак за­купівельні ціни на ріпак ма­ють ста­но­ви­ти не мен­ше 6,5 тис. грн/т.

Інтерв'ю
заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау
Щойно збирання озимини повністю завершилося, сайт «Пропозиція» звернувся до заступника директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктора біологічних наук, професора, член-кореспондента НАН України... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0