Спецвозможности
Технологии

Екологічно чиста технологія захисту рослин та лісу

15.09.2008
324
Екологічно чиста технологія захисту рослин та лісу фото, иллюстрация

Учені постійно розробляють нові методики та технології для зменшення енерговитрат, коштів тощо. На цій базі створено новий сільськогосподарський міні-літак R-100, який дає можливість економити час та гроші.

Біологічний метод контролювання шкідливих об’єктів. У цьому разі для захисту рослин від шкідливих організмів використовують їхніх природних ворогів (гербофаги, паразити, хижаки, антагоністи), продукти їхньої діяльності (антибіотики, феромони, ювеноїди, біологічно активні речовини) та ентомопатогенні мікроорганізми, що сприяють зменшенню чисельності шкідників і їхньої шкодочинності й створюють сприятливі умови для діяльності корисних видів у агробіоценозах, тобто застосовують “живе проти живого”. Біологічний метод має низку переваг: він екологічно чистий; затрати тут значно менші, ніж за хімічного методу; біологічні засоби можна використовувати без обмеження кратності застосування, тоді як кількість обробок рослин хімічними препаратами суворо регламентовано. До того ж, у разі застосування хімічних препаратів у шкідливих об’єктів з’являються стійкі форми проти них. Водночас із перевагами біологічний метод має також недоліки: дія біологічного методу значно повільніша, ніж хімічного; біологічна ефективність рідко коли досягає ефективності хімічного методу; не факт, що біологічні ентомофаги не пошкоджуватимуть сільськогосподарські культури; “розселення” природних ентомофагів на великих площах — досить трудомісткий процес.
Сільськогосподарський безпілотний міні-літак R-100
Літак R-100 призначено для високопродуктивної обробки полів засобами біологічного захисту рослин — трихограмою. Електронна бортова система забезпечує керування літаком в автоматичному й радіокерованому режимах польоту в несприятливих погодних умовах. Для експлуатації R-100 не потрібно обладнаної злітно-посадкової смуги, ПММ і місця для стоянки, що дає можливість використовувати його значно оперативніше й ефективніше, ніж наявні засоби легкої авіації.
Переважну частину біологічних засобів захисту рослин (понад 80%) становить трихограма (Hymenoptera, Trichogrammatidae), яку застосовують в агроценозах методом сезонної колонізації. Біологічний агент — трихограма — невелика перетинчастокрила комаха родини Trichogrammatidae, що паразитує на яйцях багатьох сільськогосподарських шкідників. Личинка, що розвивається з трихограми, харчується вмістом яйця шкідника, знищуючи його. Фактично це живий “біологічний пестицид”, що цілеспрямовано знищує конкретного шкідника. Трихограму застосовують на таких культурах: пшениця, кукурудза, цукрові буряки, капуста, горох, конюшина, коноплі, еспарцет, а також у всіх фруктових садах та на лісових масивах. Трихограма екологічно чиста й абсолютно нешкідлива для людини й теплокровних тварин. Вартість обробки посівів трихограмою значно нижча за вартість обробки засобами хімічного захисту, а економічна ефективність дуже велика.
Сьогодні біологічний метод ще не набув такого широкого поширення, як хімічний, але спеціалісти прогнозують, що обсяги його застосування з часом постійно зростатимуть. Наразі світовий ринок бактеріальних пестицидів становить 40–50 млн дол., експерти вважають, що він зросте до 6–8 млрд дол. Передбачають, що найближчі десять років вартість біологічних препаратів становитиме 10–15% вартості хімічних заходів.

Підготував
Геннадій Жолобецький

https://mzuri.in.ua/

Интервью
заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау
Как только уборка озимых полностью завершилось, сайт «Пропозиція» обратился к заместителю директора по научной работе Института физиологии и генетики растений НАН Украины, доктору биологических наук, профессору, член-корреспонденту НАН... Подробнее
Директор Сквирської сільськогосподарської дослідної станції Юрій Терновий
15 июня на Сквирской сельскохозяйственной опытной станции проводился ежегодный День поля. Он был посвящен органическому земледелию, ведь это единственная в Украине исследовательская станция, специализацией которой является органическое... Подробнее

1
0