Спецможливості
Новини

Ефективному господарюванню — так!

08.11.2012
697
Ефективному  господарюванню — так! фото, ілюстрація

«Пропозиція Нова» відвідала ІІ Міжнародну конференцію «Системний підхід під час впровадження інформаційних і ресурсоощадних технологій у рослинництві», що відбулася на Чернігівщині. Організатори форуму — «Український клуб аграрного бізнесу» та аграрний холдинг «Дружба-Нова». Захід став не лише яскравою рекламою технологій точного землеробства, а й приводом поговорити про довічну суперечку: хто краще господарює — агрохолдинги чи дрібні фермерські господарства.

«Пропозиція Нова» відвідала ІІ Міжнародну конференцію «Системний підхід під час впровадження інформаційних і ресурсоощадних технологій у рослинництві», що відбулася на Чернігівщині. Організатори форуму — «Український клуб аграрного бізнесу» та аграрний холдинг «Дружба-Нова». Захід став не лише яскравою рекламою технологій точного землеробства, а й приводом поговорити про довічну суперечку: хто краще господарює — агрохолдинги чи дрібні фермерські господарства.

О. Рижков
o.ryzhkov@univest-media.com

«Холдинги чи фермери?» - це мало не гамлетівське питання останнім часом набуло в агробізнесовому середовищі неабиякої ваги. Відповіді на нього використовують для своїх цілей чиновники й науковці, мас-медіа і прості селяни, бізнесмени та податківці. Природно, що, залежно від належності до того чи іншого суспільного прошарку, відповіді різняться. Хтось твердить про негативну роль агрохолдингів, заперечуючи їхню дбайливість у ставленні до землі, чутливість до трудових ресурсів, бажання розбудувати сільську інфраструктуру. Хтось «поливає брудом» дрібних фермерів: мовляв, забагато індивідуалізму в їхніх діях, не змусиш їх ходити строєм. На жаль, й симпатики, й опоненти агрохолдингів надто вже непримиренні у цій «боротьбі».
А чи варто штучно шукати ворогів у своєму домі? Адже авантюрне агрогосподарювання, як, власне, і високопрофесійний підхід до агробізнесу, аж ніяк не залежать від розмірів суб'єктів господарювання, а, насамперед, - від професіоналізму керівників, спеціалістів і працівників агроформування. Немає поганих форм господарювання - є погані господарі. Так само немає однозначно ідеальних - є дбайливі господарі.
   Привід для медіа ознайомитися з роботою потужного українського агрохолдингу «Дружба-Нова» видався якнайкращий - ІІ Міжнародна (з участю представників США, Канади, Бразилії, Німеччини тощо) конференція «Системний підхід під час впровадження інформаційних і ресурсоощадних технологій у рослинництві», що відбулася на базі цього господарства у смт Варва Чернігівської області на початку жовтня.
Компанію «Дружба-Нова» було утворено в 2001 р. Доволі молоде підприємство зуміло впевнено ввійти до лав кращих агрофірм України. «Дружба-Нова» нині - це 110 тис. га земельних угідь на території Чернігівської, Сумської і Полтавської областей. Коли йдеться про «Дружбу-Нову», то напрочуд часто доводиться вживати слово «вперше». Саме ця компанія стала піонером впровадження в Україні елементів точного землеробства. Тут застосовують безполицеву технологію обробітку грунту. «Mіні-тілл» дає змогу відчутно зменшити механічний вплив на грунт і сприяє збільшенню врожайності. Впроваджується і технологія «ноу-тілл». Диференційоване внесення компенсаційних норм азотних добрив для мінералізації пожнивних решток дає змогу зекономити на одному гектарі понад 15 дол. США. У «Дружбі-Новій» є власна випробувальна лабораторія, яка використовує метод високоточної атомно-абсорбційної спектрометрії. Тут широко використовують унікальну систему GPS-моніторингу транспортних засобів. Диспетчерська служба може оперативно визначити місцезнаходження будь-якої одиниці техніки та проаналізувати якість виконаної роботи.
У планах компанії - збільшення доходів від реалізації продукції рослинництва в 2012 р., порівняно з минулим роком, у 2,6 раза - до 160 млн дол. США. Завдяки застосуванню системного інноваційного комплексу «Дружба-Нова» домоглася стабільного зростання врожаїв за істотної економії енергоресурсів. А чи не цього прагнуть сільгосптоваровиробники?
   Голова компанії «Дружба-Нова» Сергій Гайдай підкреслює: «Чимало іноземців відвідують нашу компанію і не лише під час конференцій, а впродовж року. Й ми всім пояснюємо, що ми - саме виробнича компанія, а не науковий заклад. Ці технології ми впроваджуємо у виробництво, щоб збільшити економічний ефект. Може, нескромно так казати, але, ніде правди діти: вони у захваті й кажуть, що нічого подібного не зустрічали у світі, маючи на увазі використання в таких обсягах технологій точного землеробства. Дальші наші кроки - впровадити точне землеробства на всій території "Дружби-Нової", а надалі розв'язати одне з головних завдань - використовувати інформаційні технології під час вибудовування системи управління великою компанією. Йдеться про те, щоб налагодити систему, яка б дала нам можливість чітко контролювати й виробничі процеси, й економіку».
   Президент Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса також високо оцінює піонерську роль СТОВ «Дружба-Нова» у впровадженні сучасних агротехнологій в Україні: «"Український клуб аграрного бізнесу" проводить аналізи з ефективності та продуктивності агровиробництва не лише в Україні, а у багатьох країнах світу. Якщо йдеться про ефективність і продуктивність сільського господарства, то компанія "Дружба-Нова" за тими культурами, якими вона займається, стабільно посідає місце в п'ятірці кращих господарств України. Щодо кукурудзи посідає перші місця в світі, навіть у деяких сегментах випереджаючи такі потужні країни, як Аргентина та Бразилія. Це є доволі непоганим показником для нашої країни. Темпи зростання продуктивності якраз у царині виробництва кукурудзи в компанії "Дружба-Нова" є на сьогодні настільки вражаючими, що дають змогу говорити про те, що цей приклад може бути застосований на більшості території нашої країни. На жаль, аграрна наука та освіта дуже мало займаються нині напрямом точного землеробства. На це варто звертати увагу, запроваджувати ці технології, оскільки іншого виходу немає. Якщо ми пригадаємо ситуацію, яка в нас була десять років тому з мінімальним обробітком грунту, "ноу-тілл", то тоді багато хто сміявся: нащо воно нам потрібно? Нині ми вже перейшли на ці технології, і вже ніхто не сприймає це як дивину. Те, що започаткувала "Дружба-Нова", - свого роду піонерство, але, абсолютно впевнений у тому, що ці технології нам потрібно впроваджувати на всій території України».
Олександр Шанойло, заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації з питань агропромислового розвитку: «Із компанією "Дружба-Нова" я знайомий уже шість років. Я бачив усю динаміку їхнього прогресу. Темпи розвитку цієї компанії, як на мене, вражаючі. Нині "Дружба-Нова" є взірцем не лише для області, а й назагал для українських агрогосподарств».
Розмова щодо впровадження точного землеробства, яка відбулася у СТОВ «Дружба-Нова» на Чернігівщині, вочевидь, матиме продовження. Новітні технології - веління часу. З їхньою допомогою можна домогтися істотного збільшення врожайних здобутків. Не помилюся, якщо скажу, що найближчим часом кількість послідовників СТОВ «Дружба-Нова» по Україні зросте. Відтак, і збільшиться кількість адрес ефективного господарювання в нашій країні. А про передовий досвід «Пропозиція» залюбки розповідатиме своїм читачам.

Інтерв'ю
Вважається, що для українського елеватора добрий показник — 3 обороти за сезон (це коли елеватор потужністю одночасного зберігання 50 тис. т за сезон перевалює 150 тис.). Елеватор «Агродар-Бар», розташований у селі Міжлісся Барського... Подробнее
Попри бурхливий розвиток аграрного сектору в економіці України рівень проникнення агрострахування у сільське господарство коливається на позначці 2-3%. Натомість світовий досвід підказує, що становлення потужної аграрної держави неможливе... Подробнее

1
0