Спецможливості
Архів

Ефективність+ інтенсифікація

25.06.2009
599
Ефективність+ інтенсифікація фото, ілюстрація

 ТОВ "Старт" створено 1997 року на базі колишньої агрофірми "Полква" з центральною садибою в с. Новостайці Теофіпольського району Хмельниччини. На власній кормовій базі тут успішно займаються молочним скотарством і товарним свинарством.

 ТОВ "Старт" створено 1997 року на базі колишньої агрофірми "Полква" з центральною садибою в с. Новостайці Теофіпольського району Хмельниччини. На власній кормовій базі тут успішно займаються молочним скотарством і товарним свинарством.

ТОВ "Старт" є базовим підприємством для групи господарств, які орендують і обробляють 13,4 тис. га землі в Теофіпольському і Білогірському районах Хмельницької та Лановецькому районі Тернопільської областей.
 У структурі посівів зернові культури займають 5,4 тис. га (56,2%), технічні - 4,4 (32,5%), кормові - 1,5 тис. га (11,3%). Решта площі використовується під випаси, зайнята садами, посадками, водоймищами і сільськогосподарськими дворами.
Господарство має добре розвинуту галузь тваринництва: молочне скотарство й свинарство. Продуктивність корів за 2008 рік становила 7 618 кг молока, а чітко відпрацьована технологія в свинарстві дає змогу вирощувати свиней до вагових кондицій 120 кг за 185 днів.
До 1992 року тут було міжгосподарське об'єднання з дорощування та відгодівлі великої рогатої худоби - понад 7 тис. голів, молочних корів мали лише 70 і 100 свиней. 1992 року в господарство завезли племінний молодняк великої рогатої худоби та свиней.
Нині ТОВ "Старт" є найкращим сільгосппідприємством у Хмельницькій області. За п'ять останніх (2003-2007) років молочна подуктивність дійного стада корів підвищилася на 1335 кг, або на 22%. Рентабельність молока в 2008 році становила в середньому близько 40%. Торік від реалізації молока одержали 3 млн грн чистого прибутку, питома вага якого становила 47,1% прибутку, отриманого від реалізації всієї продукції тваринництва, або в середньому по 5,3 тис. грн прибутку від кожної корови.
Усе це стало можливим завдяки чітко налагодженій організації праці всіх господарських підрозділів.

Кормовиробництво
Успіхи тваринників великою мірою залежать від правильного ведення галузі рослинництва, а кормовиробництво не можна розглядати ізольовано від загальної культури виробництва. Раціональний набір кормових культур складають багаторічні трави (30% усіх посівних площ), однорічні (10%) та кукурудза на силос і зелений корм (60%). Інтенсивність кормовиробництва в господарстві забезпечується передовсім за рахунок внесення 50-80 т органічних і 300-500 кг мінеральних (у фізичній вазі) добрив на один гектар кормових культур. З кожного гектара сіяних кормових культур одержують по 80 ц кормових одиниць.
Середня врожайність зернових з 1 га за останні три (2005-2008) роки становила 53,6 ц, сіна багаторічних трав - 4,6 т та кукурудзи на силос і зелений корм - 460 ц. На корову заготовляють 1,5 т сіна, 5 т сінажу та 10 т високоякісного силосу. Зернофуражем ферми забезпечено на 100 відсотків.
Схема зеленого конвеєра в господарстві передбачає не лише повне забезпечення тварин кормами в літньо-табірний період, а й поповнення їхнього запасу в сховищах (силос ранньої і звичайної закладки, сінаж) та розширення строків використання зеленої маси на годівлю. Так, уже з третьої декади квітня підкошують озимий ріпак і озиме жито. У складі осіннього зеленого конвеєра є також суміш із люцерни, кукурудзи та олійної редьки, що дає можливість годувати худобу зеленою масою до 10-15 листопада.
Щоб використати трави в кращі вегетаційні строки та уникнути перебоїв у годівлі тварин в разі негоди, в господарстві влітку одну даванку зелених кормів замінюють консервованими кормами зі сховищ. Відтак, міцна і стабільна кормова база (в середньому одержують 78-82 ц к. о. з одного гектара кормових культур) стала передумовою досягнення високих показників розвитку молочного скотарства.

Молочне скотарство
Водночас зі зміцненням кормової бази в господарстві здійснюють поглиблену селекційно-племінну роботу з удосконалення породних і продуктивних якостей худоби. ТОВ "Старт" Теофіпольського району Хмельницької області має статус племінного заводу з розведення української чорно-рябої та української червоно-рябої молочної породи, який щорічно підтверджують.
У 1992 році в господарство вперше завезли 400 голів племінних телиць чорно-рябої породи з господарств Вінницької, Київської, Рівненської та Черкаської областей. Маточне поголів'я почали осіменяти сім'ям голштинських чорно-рябих і червоно-рябих бугаїв. Завдяки спрямованому вибору бугаїв та відбору тварин бажаного типу, за зазначений період у господарстві створено високопродуктивне стадо корів.
Згідно з матеріалами бонітування, 2008 року все маточне поголів'я, в тому числі й корів, зараховано до чистопородних української чорно-рябої та української червоно-рябої молочних порід, 83% поголів'я корів - до класів еліта-рекорд та еліта.
Для осіменіння корів і телиць використовували, в основному, сім'я високопродуктивних бугаїв-плідників голштинської породи німецької селекції Сюрприза № 533, Джута № 1576 і Рубі № 54, а також бугаїв Матернуса 1081, Гольца 6477 та інших, перевірених за якістю нащадків із продуктивністю їхніх матерів 10,3-15,5 тис. кг молока із вмістом жиру 3,6-4,3% і білка - 3,2-3,4 відсотка.
Ремонтним телицям у господарстві створено оптимальні умови годівлі та розвитку. Молодняку до шестимісячного віку випоюють 214 кг незбираного молока та до двомісячного віку згодовують предстартерний комбікорм "Малюк", а тваринам з двох до шести місяців згодовують комбікорм "Бузівок". Сіно ремонтним теличкам до шестимісячного віку дають вволю, а після шести - згідно з нормою годівлі цього молодняку. Застосовують холодний метод вирощування теличок на свіжому повітрі в індивідуальних будиночках (з 2 по 21 день). Новонародженим телятам випоюють у перші години життя лише перевірене молозиво з холодильника, молозиво від первісток взагалі не використовують, а з другого дня життя телята отримують вдосталь свіжої води, підігрітої до 24оС. Після випоювання незбираним молоком (з 55 дня від народження) їх переводять на замінник молока.
У раціон годівлі ремонтних телиць старших вікових груп додають силос, сінаж та інші корми, що дає змогу вирощувати тварин з добре розвинутим шлунково-кишковим трактом, здатним переробляти велику кількість кормів на продукцію. Ремонтні телиці за своєю масою і розвитком відповідають класам еліта та еліта-рекорд.
Перше осіменіння телиць здійснюють у 15-16-місячному віці за середньої живої маси 380-420 кг. Нетелі 6,5-7-місячної тільності формують в окремі групи й переводять у селекційно-контрольний корівник, де проводять заключну підготовку до їхнього розтелення й лактації. Середньодобові прирости живої маси ремонтних телиць у середньому за 2005-2008 роки становили 708 г, у тому числі за 2008 рік - 788 грамів.
 Після отелення корів-первісток на шостий-сьомий день ставлять на роздоювання з авансуванням кормами (концкорми й сіно) для росту організму та молочної продуктивності. Така система підготовки телиць та нетелей дає можливість одержувати корів-первісток з річним надоєм 6,9-7,6 тис. кг та корів-рекордисток. Так, у 2008 році до продуктивності 6-7 тис. кг молока роздоєно 182 корови (32%), відповідно, до 8-9 тис. кг - 65 (11%), понад 9 тис. кг - 27 голів (5%) та понад 10 тис. кг - 9 корів, або 2,6 відсотка.
У господарстві дотримуються традиційної стійлово-табірної технології прив'язного утримання худоби. Проте вже тепер здійснюють реконструкцію старих та будівництво нових приміщень для безприв'язного утримання худоби та годівлі її загальнозмішаним раціоном, а саме: цілорічно консервованими кормами зі схову. Корми роздають французькими кормороздавачами. У літньо-осінній період тварин щоденно випасають на культурних пасовищах, яких господарство має 240 гектарів.
На всіх молочних фермах запроваджено однозмінну організацію праці з триразовим доїнням корів у молокопровід. Навантаження на одного оператора машинного доїння - 55-60 корів.
ТОВ "Старт" є постійним учасником міжнародних виставок-ярмарків "Агро" у Києві, на яких щорічно представляє кращих корів-рекордисток та ремонтний молодняк. Так, на "Агро'2004" чемпіонкою стала корова Малина 00121 української червоно-рябої молочної породи з продуктивністю 11 270 кг молока, на "Агро'2006" перемогла червоно-ряба корова Сопілка 0944 з продуктивністю 10 924 кг , а на "Агро'2008" чемпіонкою визнано червоно-рябу корову Капсула 1027 з надоєм 12 344 кілограми.
Нині тваринники й спеціалісти молочних ферм господарства намітили на кінець 2009 року збільшити чисельність поголів'я корів до 800 голів, що на 145 голів (15%) більше, ніж попереднього року, та підвищити молочну продуктивність до 8 тис кг. За чотири місяці на корову надоїли по 2407 кг, що на 69 кг більше, ніж за такий самий період 2008 року.

Свинарство
У ТОВ "Старт" ефективно розвивають і свинарство на промисловій основі. Створення свинокомплексу розпочалося ще 1992 року, коли вперше завезли з Літинського району Вінницької області 100 племінних свинок із племзаводу "Україна" та кнурців із племзаводу "Літинський". Перші опороси одержали в жовтні 1992 року, а 1993 року свиноферму зареєстрували як племферму з розведення свиней великої білої породи.
Відтоді й до 2008 року господарству довелося пережити і зростання поголів'я, і його спад, були проблеми, але на 1 травня 2009 року поголів'я свиней сягнуло 11 тис. голів.
Від реалізації свиней у живій масі за 2008 рік господарство виручило 9,4 млн грн, що принесло 2,6 млн грн прибутку. Рентабельність свинини за минулий рік сягнула 37,1%, а за останні три (2005-2007) роки вона становила в середньому понад 30 відсотків.
У господарстві застосовують сухий концентратний тип годівлі свиней. У власному комбікормовому цеху готують із зернових сумішей, білково-вітамінних домішок та преміксів шість рецептів комбікормів: для поросят середньою живою масою 8-20 кг, для підсвинків середньою живою масою 21-40 кг, для ремонтного молодняку та кнурів-плідників, для супоросних та холостих свиноматок, лактуючих свиноматок та для свиней на відгодівлі. Білково-вітамінні домішки, премікси й готовий стартерний комбікорм для поросят живою масою до 7-8 кг закуповують.
Рецепти комбікормів розробляють та складають із допомогою комп'ютерної програми спеціалісти ТОВ "Старт". Раціони годівлі всіх статевовікових груп свиней збалансовано за всіма поживними речовинами, обмінною енергією, сирим протеїном, сирою клітковиною, амінокислотами, мікро- і макроелементами. Для виготовлення комбікормів використовують, в основному, власне фуражне зерно, питома вага якого становить 88-90% у структурі використаних концентрованих кормів.
Значне збільшення обсягів виробництва свинини визначається організацією селекційно-племінної роботи. Наприкінці 2005 року ТОВ "Старт" присвоєно статус племінного заводу з розведення свиней великої білої породи. З урахуванням конкретних умов найперспективнішим напрямом визнали розведення свиней великої білої породи англійської селекції. Для отримання помісних свинок використовують кнурів породи ландрас та маток великої білої породи, потім для одержання відгодівельного поголів'я помісних свинок (ВБ х Л) осіменяють сім'ям термінальних кнурів синтетичної лінії. Усього таких гібридних (трьохпородних) поросят отримують 85-90% від усіх поросят, що народжуються.
 Племінний облік на свинокомплексі ведуть з моменту народження поросят і до їхньої реалізації згідно з вимогами до племгосподарства.
Виробництво свинини організовано на одній виробничій ділянці - свинокомплексі в с. Коров'є. Опороси основних та перевірних свиноматок здійснюють у боксах свинарника-маточника на 240 станкомісць.
Поросят вирощують за такою технологією. Відлучають малюків від свиноматок у 28-денному віці середньою живою масою 7,5-8 кг і переводять в інший бокс того самого приміщення, де підтримують відповідні параметри температури та мікроклімату. Підгодівлю поросят розпочинають із 14-го від народження дня стартерним комбікормом.
Поновлення генофонду кнурів-плідників здійснюють через 1,5 року, для чого завозять кнурів із Великобританії.
Для ремонту маточного поголів'я щорічно відбирають ремонтних свинок у співвідношенні 1:2 (свиноматки і ремсвинки). Свинок відбирають для ремонту під час відлучення поросят від свиноматок. Беруть найсильніших, що мають не менше 14 розвинутих сосків. Осіменяють ремонтних свинок у шести-, семимісячному віці, коли вони досягають середньої живої маси 130 кг. Із 2005 року на свинокомплексі працює пункт штучного осіменіння.
На всіх виробничих підрозділах корми роздають механізовано. Годівниці для кнурів і свиноматок обладнано дозаторами. Для іншого поголів'я - годівля вволю через самогодівниці. Напування - з допомогою автоматичних соскових напувалок. Гній прибирають гідрозмиванням, а далі від приміщень трубами під землею він самопливом переміщається в загальний накопичувач.
 Навантаження поголів'я на одного оператора з обслуговування підсисних свиноматок з поросятами - 120 голів, холостих і поросних свиноматок - 700 голів, поросят на дорощуванні - 2400 голів та відгодівельного поголів'я - 3,2 тис. голів.
Обсяги реалізації племінного молодняку свиней стабільно зростають. Якщо у 2005 році було реалізовано лише 250 голів, то в 2006 - 400 голів, у 2008 - 673 голови, в тому числі 100 голів кнурців, а за чотири місяці 2009 року - 125 свинок і 16 кнурців.
Санітарний стан комплексу контролює Головне управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області. Крім того, в господарстві постійно працює спеціаліст-консультант із Польщі, а фахівець із відтворення стада має досвід роботи в Данії.
Загалом, у ТОВ "Старт" вважають, що свинокомплекс створений і успішно розвивається завдяки колишньому головному зоотехніку підприємства Людмилі Остапівні Кузьмук, заслуженому працівникові сільського господарства України, яка з 2005 року очолила його й поставила за мету отримати 25 тисяч поросят за рік і довести реалізацію свинини до 2000 т у 2011 році.

Д. Микитюк,
канд. с.-г. наук
В. Петринюк,
д-р. екон. наук, заслужений працівник сільського господарства України
М. Геймор,
учений зоотехнік

Інтерв'ю
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати
Директор Сквирської сільськогосподарської дослідної станції Юрій Терновий
15 червня на Сквирській сільськогосподарській дослідній станції проводився щорічний День поля. Він був присвячений органічному землеробству, адже це єдина в Україні дослідна станція, спеціалізацією якої є органічне землеробство. Сайт «... Подробнее

1
0