Спецможливості
Статті

Ефективність годівлі поросят-сисунів: з лотка чи з бункера?

27.08.2008
945
Ефективність  годівлі  поросят-сисунів:  з лотка чи з бункера? фото, ілюстрація

Харківські вчені встановили, що в підсисний період використання бункерної годівниці замість лоткової сприяє підвищенню продуктивності й збільшує відсоток збереженості поросят-сисунів. У статті наведено результати досліджень ефективності застосування  бункерної годівниці КБС-1.

Харківські вчені встановили, що в підсисний період використання бункерної годівниці замість лоткової сприяє підвищенню продуктивності й збільшує відсоток збереженості поросят-сисунів. У статті наведено результати досліджень ефективності застосування  бункерної годівниці КБС-1.

Розробляючи сучасні технологічні рішення пристроїв для згодовування тваринам корму, потрібно виходити з вимог одержання максимальної продуктивності тварин за найменших витрат кормів, праці й матеріальних засобів. Технологічні прийоми доставки кормів та води до тварини значною мірою впливають на їхню продуктивність. Особливо важливо дотримуватися зоотехнічних і зоогігієнічних вимог щодо годівниць для поросят у підсисний період у зв’язку з концентрацією на обмеженій площі тварин різних вікових груп.
Під час виробництва свинини в умовах промислового ведення галузі свинарства проблема вибору ефективного, гігієнічного, економічно вигідного технологічного прийому годівлі набуває особливо актуального значення. Метою роботи було підвищення продуктивності поросят-сисунів, поліпшення санітарно-гігієнічних умов годівниць, зниження рівня втрат кормів за рахунок застосування, яке ми розробили для годівниці КБС-1.
Реалізацію програми експериментальних досліджень здійснювали в лабораторії годівлі свиней та в дослідному господарстві Інституту тваринництва УААН “Гонтарівка”.
Для досліду обрали, за принципом аналогів, шість свиноматок уельської породи, яких розділили на дві групи: контрольну та дослідну. При цьому в усіх випадках враховували походження, вік, живу масу й енергію росту поросят у підготовчий період.
Відповідно до схеми досліду, поросята-сисуни контрольної групи споживали корм із традиційної лоткової годівниці, дослідна група — з бункерної годівниці КБС-1 з однобічним фронтом годівлі. При цьому раціони комбікормів для годівлі свиноматок та для поросят-сисунів обох груп мали однакову енергетичну та протеїнову поживність.
Експеримент проводили впродовж двох місяців у стандартному цегляному свинарнику з горищним перекриттям.
У процесі дослідження вивчали динаміку росту поросят-сисунів, а також їхню збережуваність, реєстрували кількість і середню живу масу народжених поросят на 21 та 45 добу та на момент відлучення — на 61 день. Водою тварин забезпечували за допомогою автонапувалок. Привчати поросят-сисунів до годівлі сухим комбікормом починали з п’ятої доби їхнього життя.
Результати досліду. Було встановлено, що народжені поросята контрольної та дослідної групи мали майже однакову живу масу. Різниця в багатоплідності та великоплідності свиноматок І та ІІ груп була недостовірною.
Значна різниця спостерігалася під час визначення кількості поросят-сисунів у гнізді на 21 день проведення досліду. Кількість поросят у дослідній групі була на 13% більшою за кількість поросят у контрольній. На наш погляд, саме застосування бункерної годівниці вплинуло на збережуваність поросят-сисунів піддослідних груп тварин. У разі годівлі тварин І групи (з лоткової годівниці) було встановлено, що поросята постійно залазили ногами в годівницю, а то й взагалі відпочивали в ній. А ще ми зафіксували неодноразові акти дефекації в лоткові годівниці контрольної групи тварин.
Середня жива маса поросят дослідної ІІ групи на 21 день була більшою за аналогічний показник поросят І групи на 0,9 кг, або на 16%.
На 45 день кількість поросят у гнізді ІІ групи була більшою за такий самий показник І групи на 17%, але різниця була недостовірною.
Кількість поросят ІІ групи на момент відлучення була достовірно більшою за кількість поросят І групи на 24%. Отже, маса гнізда ІІ групи на момент відлучення була на 31,6 кг, або на 28%, більша за аналогічний показник контрольної групи. Середня жива маса поросят дослідної групи на момент відлучення (61 день від народження) була на 0,89 кг, або на 6%, більшою за живу масу контрольної групи тварин.
За весь період досліду (61 день) середньодобові прирости у ІІ групі були більшими за прирости тварин у І групі на 21,71 г, або на 8%.
Таким чином, годівницю КБС-1 бункерного типу з однобічним фронтом годівлі, з розміщеними поруч сосковими напувалками доцільно використовувати для поросят-сисунів, оскільки вона забезпечує як підвищення продуктивності тварин (на 8%), так і збережуваність поросят-сисунів (на 17%) за рахунок збереження кількості комбікорму та його якості. У цілому, цей технологічний прийом створює комфортні умови для годівлі поросят-сисунів. Окрім того, собівартість годівниці КБС-1 — 200 грн, що в три-чотири рази менша, ніж вартість годівниць закордонного виробництва. Все це в сукупності гарантує підвищення рентабельності виробництва свинини.

А. Палагута, мол. наук. співробітник
В. Саприкін, канд. с.-г. наук, Інститут тваринництва УААН

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, англ. IFC) - міжнародний фінансовий інститут, що входить у структуру Світового банку. Штаб-квартира організації знаходиться у

1
0