Спецможливості
Статті

Ефективна Корова: вирощування молодняку

07.09.2009
850
Ефективна Корова: вирощування молодняку фото, ілюстрація

Ми продовжуємо розмову про те, як отримати високоефективну корову на вашій фермі. У попередньому номері ми розглянули важливість впливу генетики і селекції на молочну продуктивність тварин, їхнє здоров'я та термін продуктивного використання.

Ми продовжуємо розмову про те, як отримати високоефективну корову на вашій фермі. У попередньому номері ми розглянули важливість впливу генетики і селекції на молочну продуктивність тварин, їхнє здоров'я та термін продуктивного використання.

Реалізація генетичного потенціалу неможлива без вирощування молодняку, спрямованого на виробництво майбутнього молока. На жаль, спеціалісти господарств майбутнім коровам приділяють так само мало уваги, як і генетиці. Подивіться на корову. Чи можна її змінити? Відповідь одна, - звичайно ж, - ні! Її можна лише годувати, доїти й осіменяти задля отримання молока і приплоду.
Генетика і молодняк - це інвестиції в майбутній прибуток, що буде отриманий завдяки молоку. Не всі замислюються над цим, коли формується молочна залоза, внутрішні органи, система відтворення. І від того, як ми впливатимемо на ці процеси під час вирощування, буде залежати, яку тварину ми отримаємо для ведення бізнесу.

До отелення
Вирощування ефективних телиць розпочинається з моменту добору плідника, нащадки якого матимуть найвищий генетичний потенціал для виробництва молока, потім продовжується під час сухостою їхніх матерів, або за два місяці до отелення. В цей час відбувається активний ріст і розвиток всього організму теляти, а також підготовка самої корови до отелення і наступної лактації. Сьогодні ми розглянемо корів лише з огляду на отримання здорового приплоду. Корови мають утримуватись безприв'язно і окремо від лактуючого стада. Обов'язковим є контроль за вгодованістю: вона має становити 3-3,5 бала за 5-бальною шкалою або середньою. Частіше зустрічаються жирні корови, що призводить до важких отелень і затримки посліду. Одна з причин отримання таких тварин - утримання їх разом з лактуючими і неможливість балансування окремого раціону. Інша причина - невміння задати правильний раціон, відсутність моціону. Наслідки:  слабкі телята і післяродові ускладнення у самих корів. Все це разом призводить до колосальних збитків власника худоби. Раціони першого і другого місяців сухостою відрізняються між собою, тому бажано корів поділяти на дві групи. За три тижні до отелення слід виключити з раціону будь-які солі з метою запобігання ускладненням після отелення, пов'язаних із обміном речовин (парез, затримка посліду тощо). Якщо під час попередньої лактації в раціоні було недостатньо кальцію, то в період сухостою його давати теж не слід: ви обов'язково наразите тварину на післяродовий парез.

Проведення отелень
Це надзвичайно важлива технологічна операція. Найкращим є проведення отелень в окремих денниках (3,5 х 3,5 м), куди корів переводять за 1-2 дні до отелення. Процес отелення має бути контрольованим, але дайте тварині зробити це самій. Якщо впродовж 10 годин їй не вдалося отелитися, є потреба надати їй допомогу, але силою не більше двох чоловік. У решті випадків для збереження корови і приплоду слід робити кесарів розтин. Якщо отелення пройшло без ускладнень, послід відходить упродовж 12 годин після отелення. Здоровим коровам доцільно випоїти навколоплідну рідину, що сприяє відторгненню плаценти.
Одразу після народження ротову порожнину, ніздрі i вуха теляти очищають від слизу. Якщо пуповина не відірвалась, її перев'язують стерильною шовковою ниткою i відрізають на відстані 10-15 см від черева. Пуповину дезінфікують 5-7%-м спиртовим настоєм йоду або розчином марганцевокислого калію (1:100) по 2-3 рази на добу впродовж 3 днів. Здоровій корові дають змогу облизати новонародженого.
Причини смертності телят: діарея, пневмонія, пуповинна інфекція. Якщо теля перехворіло на діарею чи пневмонію, то кожна з цих хвороб забере у ваших тварин приблизно по 1000 кг молока за лактацію у майбутньому. Пуповинні інфекції провокують у дорослої тварини насамперед мастити.

Молозиво
Організм теляти не виробляє антитіл у перший місяць життя. Єдиним джерелом пасивного імунітету є молозиво, яке теля має отримати у перші 40-60 хвилин після народження. Не зволікайте з першим випоюванням! Уже через 6 годин рівень імуноглобулінів у молозиві зменшується вдвічі, навіть якщо корову не доїли. Слід зазначити, що організм теляти втрачає здатність поглинати антитіла вже через 24 години після народження.
Якість молозива визначається колостриметром. Зазвичай, краще молозиво дають корови 3-4 отелення. В перші 40-60 хвилин життя теля має випити 3-4 кг теплого молозива (37...38°С), або 7-8% його живої маси, а всього за першу добу - 8-10 кг молозива. Молозиво треба давати не менше 3 разів за добу (краще 4-6). Не використовуйте гумових сосок із отвором великого діаметра, мийте їх після кожної годівлі! Не перегодовуйте телят! Не варто теля залишати з коровою для самостійного випоювання: ви не зможете контролювати час і кількість спожитого молозива, адже всю норму воно ще не може висмоктати без допомоги людини. Не намагайтесь одразу привчити теля пити молозиво і молоко з відра! Можливість захворювання травного тракту теляти за годівлі з відра на 47% більша, ніж у тих, кого годували з соски. Температура молозива, що випоюється, має бути 38...39°С, молока після 7 днів життя - 25...30°С.
Недопустима годівля телят молоком від корів, хворих на мастит. Це збільшує ризик виникнення захворювань органів травлення. В холодні зими також не бажано використовувати для годівлі збиране молоко тому, що в цей період телятам необхідна додаткова енергія для захисту від низької температури. Не варто випоювати телят молозивом від корів, які потрапили на ферму впродовж останніх 6 місяців. Для телят від первісток і хворих корів застосовують молозиво від здорових повновікових корів, яке заздалегідь було заморожене в пластикових пляшках. Перед використанням їх відігрівають на водяній бані за температури 45...500°С.

Утримання і годівля телиць
Розуміючи те, що отримані телиці мають у майбутньому приносити прибуток завдяки надоєному молоку, всі попередні і подальші заходи з утримання і годівлі молодняку будуть спрямовані на досягнення найвищих показників, на які генетично здатні тварини.
Під час вирощування телиць, особливо в перші 9 місяців, необхідно забезпечити правильний розвиток тварини. Адже перший і головний період формування залозистої тканини відбувається від народження до 7-місячного віку, "запуск" в роботу і функціонування системи відтворення безпосередньо залежить від того, який раціон буде у телиць 7-9-місячного віку. Функціонування рубця, його здатність перетравлювати велику кількість кормів на продукцію також безпосередньо залежать від раціону телиці до 2-місячного віку.
Одним з ефективних методів вирощування телят є їхнє утримання в індивідуальних будиночках на відкритому повiтрi незалежно від пори року, так званий "холодний метод". Теля переводять до будиночка одразу після народження, після того як воно висохне. Клiтка-будиночок розміром 2,5 х 1,2 х 1,2 м, вигульний майданчик біля неї завдовжки 1,5-1,8 м. Відстань між будиночками - 0,5-1 м, яку взимку заповнюють соломою. Індивідуальне утримання має певні переваги. Цей захід запобігає розповсюдженню респіраторних захворювань та захворювань травного тракту. Виключення можливості смоктання телятами одне одного запобігає розвитку маститів у майбутньому.
Якщо телят після народження утримують у приміщенні, їм треба забезпечити належне підтримання параметрів мікроклімату. У приміщенні має бути чисто, сухо, наявні освітлення та вентиляція. Швидкість руху повітря не може перевищувати 0,25 м/с, розрахунковий обсяг повітря - 6,5-7,0 м3 на одне теля. Підлогу влаштовують зі схилом 5 см/м, обов'язково стелять солому, тирсу і таке інше з тим, щоб підстилка вбирала вологу, була м'якою та ізолювала від холодної підлоги.
Після закінчення профiлакторного періоду, тобто через 8-10 тижнів, телят переводять у телятник, де утримують у клітках окремими групами по 6-8 голів з розрахунку 1,5-2 м2 площі на теля. Моціон для телят тривалістю 3-4 години організовують щоденно, але краще, якщо вони вільно виходитимуть до обори у будь-який час.
Привчають до годівлі концентратами вже з 3-денного віку. Це може бути ціле або плющене зерно (кукурудза, ячмінь, овес, смажена соя), або готовий комбікорм у гранулах. Що менша фракція подрібнення зерна, то гірше для тварини: існує прямий зв'язок між розміром гарнул концентратів і швидкістю розвитку рубця.
У перші тижні життя єдиним відділом шлунку, що функціонує, є сичуг. Тому і корми для годівлі мають бути відповідними - вода, молоко і комбікорм. Помилковим є намагання згодовувати грубі корми: організм теляти їх не перетравить. Привчання до грубих кормів можна розпочинати з віку 6 тижнів. Кількість добової норми молока не може перевищувати 4 літрів упродовж всього молочного періоду.
Годівля молодняку базується на забезпеченні рівня сирого протеїну в раціоні: у віці 0-2 місяці - 19-20%, у 3-6 місяців - 17-18%, у 7-10 місяців - 15-16%, пізніше 13-14%. Після визначення тільності рівень протеїну в раціоні слід збільшити до 16%. Важливим фактором є забезпечення тварин достатньою кількістю енергії, що легко визначити за її вгодованістю. Під час всього періоду вирощування вона повинна бути на рівні 3 балів. І, звичайно ж, слід забезпечити тварин необхідною кількістю мінералів і вітамінів для нормального перебігу обмінних процесів. Фронт годівлі має бути 40-60 см на одну телицю.
Утримання молодняку впродовж всього періоду вирощування має бути безприв'язним з вільним доступом до кормів і води. Площа визначається залежно від системи - глибока підстилка чи бокси.
Утримання телиць на пасовищі не дає бажаного результату через те, що втрачається контроль за споживанням кормів.
Незалежно від віку, статева зрілість досягається, коли жива маса телиці становить 40% її майбутньої маси у дорослому віці. Осіменіння телиць починають за умови, коли жива маса не менше 370 кг (висота в холці - 127-130 см), або 60% маси майбутньої корови. Збільшення вiку першого осіменіння недопустиме через збитки на вирощування, погіршення відтворної здатності. Пропуск навіть одного статевого циклу збільшує вартість вирощування на 5,3%, трьох - на 17,1, шести - на 30,8%. Осіменіння телиць з живою масою 310-330 кг збільшує у 2-3 рази вибуття в період продуктивного використання.
Оптимальним є отримання першого отелення у віці 22-24 місяці.
Все це при тому, що в загальній структурі витрат на фермі молодняк займає всього 15-20%, а ефект - запорука економічного розвитку господарства впродовж багатьох років.

В.М.Фичак,
ПП "Генетика і селекція"

Інтерв'ю
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати
ТОВ «Дніпро-99» — це релоковане підприємство. З 1999 року успішно працювало на Херсонщині, там обробляли 200 га землі, вирощували овочеві культури (моркву, редиску, цибулю яру та озиму, столові буряки, коренеплідну селеру, солодкий перець... Подробнее

1
0