Спецможливості
Статті

Ефективна корова: комфорт тварин

10.11.2009
1085
Ефективна корова: комфорт тварин фото, ілюстрація

Яку систему утримання корів треба використовувати? На прив'язі чи без неї? А яку систему вибрала б сама корова?

Яку систему утримання корів треба використовувати? На прив'язі чи без неї? <br>А яку систему вибрала б сама корова?

Спеціалізація й концентрація в птахівництві та свинарстві переконливо доводять ефективність утримання великої кількості поголів'я на одиниці площі. Нині в скотарстві відбувається те ж саме. Вже є ферми на 6, 12, 24 тисячі корів у США, і навіть на 50 тисяч - у Китаї. З одного боку, така спеціалізація, безперечно, дає надзвичайно високий економічний ефект завдяки низькій собівартості виробленої продукції та її великим обсягам з контрольованою якістю. З другого боку, висока концентрація тварин в одному місці потребує чітких технологій утримання, профілактики захворювань та однотипності на генетичному рівні. "Рекордистки" на великій фермі, спрямованій на одержання високої продуктивності, не витримають - таким повинно бути все стадо.
Щодо невеликих ферм, то вони є як в інших країнах світу, так і в Україні. Це ферми з поголів'ям від 20 до 200 корів, на яких використовують, в основному, прив'язне утримання, доїння в молокопровід або у відро. На таких фермах досягають високої продуктивності, але собівартість молока вища завдяки додатковому обладнанню, більшій кількості працівників і невисокому обсягу валового виробництва. Ці чинники нині зменшують ефективність корови, яку утримують на фермі.

Утримання великої рогатої худоби
В Україні застосовують дві основні системи утримання тварин: з використанням прив'язі та без неї. Ці системи кардинально різняться між собою і по-різному впливають на самопочуття, а, відповідно, й на продуктивність тварин.
Де ж корові було б комфортніше жити? Насамперед, це умови, які були б максимально наближені до природних: можливість вільного пересування, й свіже повітря, й оптимальна температура та вологість, і чиста підлога, і вільний доступ до кормів та води, і зручне місце відпочинку та постійний гурт співмешканців. У таких умовах тварина "вважатиме" себе щасливою, а ми, своєю чергою, можемо очікувати на отримання максимальної ефективності від неї.
В якому комфорті перебуває ваша худоба? Кожен, хто прочитав ці рядки, може проаналізувати ситуацію на своїй фермі і зробити висновок про те, який економічний ефект від стада він матиме.
Не хотілося б дуже критикувати прив'язну систему утримання, якою послуговувалося на фермі не одне покоління фахівців молочного скотарства України, але ніякого стосунку до комфорту вона не має. Розглянемо детальніше всі "за" і "проти".

Пересування, або моціон
Ще є ферми, де тварини протягом життя взагалі не виходять зі свого стійла або виходять лише влітку до таборів. На цих фермах у проекті не передбачено навіть вигульних майданчиків. Наслідки такого утримання дуже сумні: продуктивність корів не вище 3500 кг молока за лактацію, сервіс-період - понад 200 днів, вихід телят не перевищує 60 одиниць на 100 корів. Щодо хвороб, то їх чимало: мастити, захворювання кінцівок, легень, увесь набір із відтворення (важкі отелення, затримки посліду, кісти, атонії матки, гіпофункції яєчників тощо).
На інших фермах використовують вигульні майданчики, але кожен по-своєму. Якщо майданчик не має твердого покриття, то тварини "вигулюються" глибоко в багнюці або взагалі не виходять зі стійла - лише за сухої погоди. Не всі господарі знають, що глибина багна всього 2,5 см зменшує споживання сухої речовини раціону на 2,5%. Як наслідок, зменшення продуктивності.

Повітря - його рух,вологість, температура
У проектах нинішніх приміщень для прив'язного утримання тварин передбачено приплив повітря через в'їзні ворота, а витік - через душники, що розміщені в стелі на відстані 8-10 м один від одного. Гарантувати комфортну вентиляцію за таких умов просто неможливо: ворота практично завжди зачинені, а душники не можуть забезпечити витягування нагрітого й забрудненого повітря по всій довжині приміщення. Як наслідок, вологе нагріте повітря, яке ще й забруднене аміаком, провокує різного роду хвороби легенів: гострі респіраторні інфекції, пневмонії, - що є однією з причин туберкульозу. До того ж, підвищена температура в приміщенні (понад 20...23°С) є причиною зменшення споживання сухої речовини раціону (3% на кожний градус підвищення). При цьому збільшується споживання води, підвищується температура тіла, внаслідок чого змінюється обмін речовин в організмі й, відповідно, зменшується продуктивність. Такі самі наслідки мають і в тих господарствах, де практикують утримання худоби на відкритих майданчиках у літній період, коли температура повітря сягає 40...50°С. Розрахунок втраченої продуктивності дуже простий...
Окреме питання - об'єм повітря в приміщенні. Стандартний чотирирядний корівник має розміри 21х72 м і висоту 6-6,5 м, якщо немає стелі "для утеплення". В такому приміщенні утримують 200 корів. Об'єм повітря на кожну з них становить близько 30-34 м3 за норми 50 м3. Тільки це зменшить споживання сухої речовини на 7-10 відсотків.

Стійло
"Традиційно" місце для відпочинку тварин облаштовують із керамзитобетону, зверху якого стелять дерев'яну дошку з нахилом до каналу гноєвидалення. Часто під передні кінцівки втрамбовують глину, нібито для зменшення навантаження на передні кінцівки під час вставання тварини. Довжина стійла в дво- і чотирирядному корівнику становить 1,8-2 м, звичайно ж, без урахування розміру тварини. Солома, яку більшість власників використовує як підстилку, зовсім не гігроскопічна, бо не має лігнінової оболонки й вона не забирає на себе вологи. Невже корова може бути задоволена таким місцем відпочинку? Тверда підлога не може копіювати форму тіла тварини. Нахил стійла, та якщо ще й вологий від сечі, створює справжню ковзанку, особливо під час вставання. Глина в передній частині стійла має дві властивості: за регулярного трамбування вона стає, як бетон, а в разі потрапляння вологи перетворюється на болото. Довжину стійла індивідуально під тварину відрегулювати неможливо, ширина нічим не обмежується. Тому короткі корови лежать прямо, а довші - навкоси. Внаслідок цього всі випорожнення залишаються в стійлі й не потрапляють у канал видалення гною. Тварина змушена лежати в багні, а господар має брудну корову з низькою якістю молока та суттєвим зменшенням прибутковості.

Годівля й напування
Не всі тварини, які перебувають в одному корівнику, разом споживають корм. Звичайно, за винятком випадків, коли вони не мали корму протягом тривалого часу. Період, коли худоба не має доступу до кормів, не може перевищувати 30-40 хвилин. Триваліший термін зменшує споживання сухої речовини й, як наслідок, продуктивність тварини. До того ж, такий корівник удень освітлюється через віконні отвори, що, як водиться, розміщені позаду корів. У вечірні години штучне освітлення теж позаду тварин - для зручності доїння, в нічні його взагалі майже немає. Але ж у корови справжній сон триває лише 30 хвилин! Решту часу вона повинна ходити, їсти, пити, жувати жуйку... Але як це зробити в темряві?
Вода в житті тварини займає дуже важливе місце. Її якість не може бути гіршою, ніж у питної води для людей - і за чистотою, і за вмістом солей. Доступ до води має бути постійний, особливо після доїння, бо корова хоче відновити баланс води після втрати її з молоком. Фізіологія тварини така, що рідину вона вживає як насос, занурюючи голову в ємність. Але автонапувалки облаштовано так, що забезпечити роботу коров'ячого "насосу" вони не можуть ні за ємністю, ні за потужністю. Окрема тема - альтернативне забезпечення водою з використанням порізаних швелерів. Просто жаль тварин, які змушені чекати припливу жаданої вологи в кінець корівника. А спосіб хлебтання "по-собачому" з таких напувалок взагалі породжує сумні думки про "велике молоко" від такої корови. Звичайно ж, за таких умов забезпечити потрібні 4-5 л води на кожний спожитий кілограм сухої речовини раціону в помірному температурному режимі - неможливо.

Психологія утримання
Тварини схильні до життя в постійному оточенні, в групі, де не більше 50 голів. При цьому вони створюють психологічно сталий колектив зі своїм лідером, підлідерами й пересічними особинами. Збільшення стада до 100 й більше тварин, постійне перегрупування створюють напруження й стресову ситуацію, за якої одержати бажану продуктивність дуже проблематично. В багатьох господарствах практикують формування нових груп із нетелей на місці розформованих груп корів, які лактують більше трьох- чотирьох років. Спостереження свідчать, що корови, яких "розформували" й відправили в нові групи (особливо колишні лідери й підлідери), більше шести місяців там не живуть. Але ж це кращі тварини, які відшкодували витрати на себе й дають прибуток!

Способи забезпечення комфортного утримання худоби
Сучасні ферми з безприв'язним утриманням тварин повністю забезпечують потреби тварин у комфорті. В них є можливість для моціону, вільний доступ до кормів і води. Вентиляція здійснюється через відкриті стіни, ворота й стелю, високо збудований дах забезпечує потрібний об'єм повітря. Стійла в таких фермах облаштовано для індивідуального відпочинку з використанням для лежання зручних матеріалів, зокрема піску. Температура й вологість повітря підтримуються за допомогою вмонтованих потужних вентиляторів та обприскувачів тварин водою, особливо в доїльних залах. Підтримання психологічно сталих груп забезпечується в спосіб керування відтворенням. Створення такого комфорту гарантує одержання генетичного потенціалу продуктивності.
Поки що не всі власники тварин можуть профінансувати будівництво ферми з відповідними параметрами, хоча великий економічний сенс у цьому є.
Що можна зробити на наявній фермі зі стійловим утриманням? Найперше, забезпечити тварин вигульними майданчиками з твердим покриттям, облаштувати їх навісами від негоди й сонця. Використовувати ці майданчики треба максимально - від доїння до доїння протягом усього року, незалежно від погоди. Потрібно забезпечити тваринам цілодобовий доступ до кормів і води з якісним освітленням кормових столів удень і вночі. Вентиляцію в корівнику слід обладнати з розрахунку 0,25 м2 відкритої назовні поверхні на 1 м2 . Звичайно, це можливо, коли немає стін (відчиніть хоча б усі вікна), гребінь зроблено з розрахунку 5 см на кожні 3 м ширини даху, є ворота. Щоб унеможливити замерзання водогону в зимовий період, труби треба покласти в грунт, закільцювати систему, застосувати підігрівання.
Стійла краще висипати річковим піском, який виконає три функції: забере вологу, набуде форми тіла тварини, вичистить її. А для того, щоб крови не випорожнювалися під себе, слід кожну забезпечити "гребінцем" із гострими кінцями. Тоді вони відступатимуть крок назад, щоб задовольнити свої потреби й не вколотися.
Щодо об'єму повітря, то можна зменшити кількість тварин у корівнику до норми в 50 м3 або ж максимально використовувати вигульні майданчики з розрахунку 30-40 м2 на корову. В літній період дуже важливо утримувати температуру в межах 23°С, використовуючи для цього вентилятори й обприскувачі водою.
Психологічний комфорт у стаді впродовж усього терміну утримання найкращим буде в групах, де менше 50 голів, до того ж, ці групи мають бути разом і на вигульних майданчиках.
Застосування цих методів створення комфортного утримання дасть можливість реалізувати генетичний потенціал продуктивності та суттєво збільшити ефективність тварин. 

В.М.Фичак,
ПП "Генетика і селекція"

Інтерв'ю
10 квітня український підрозділ французької компанії MAS Seeds та фірма Innovation Agro Technologies підписали меморандум про співпрацю, який передбачає впровадження в господарствах, що є клієнтами MAS Seeds, створеної в Ізраїлі... Подробнее
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее

1
0