Спецможливості
Архів

Доїльні апарати: спочатку промити, потім дезінфікувати

07.05.2012
2347
Доїльні апарати:  спочатку промити,  потім дезінфікувати фото, ілюстрація

Проміжна дезінфекція має знищити мікроорганізми в доїльному апараті. На що слід звертати увагу під час проведення цієї гігієнічної операції, показує практичне дослідження німецьких професорів, д-в Мартіна Цірона та Штефана Вьордехоффа, з вищого професійного училища Зост.

Проміжна дезінфекція має знищити мікроорганізми в доїльному апараті. На що слід звертати увагу під час проведення цієї гігієнічної операції, показує практичне дослідження німецьких професорів, д-в Мартіна Цірона та Штефана Вьордехоффа, з вищого професійного училища Зост.

Мікроорганізми ма­ють здатність швид­ко розмно­жу­ва­ти­ся і по­ши­рю­ва­ти­ся, діючи як за­ве­де­на бом­ба упо­вільне­ної дії у ви­роб­ництві мо­ло­ка. Тільки успішна проміжна дезінфекція доїльних апа­ратів після кож­но­го доїння за­ва­жає пе­ребігу збуд­ників ма­с­ти­ту від ко­ро­ви до ко­ро­ви.

Пе­ревіре­но на прак­тиці
За­зви­чай на прак­тиці проміжну дез­інфекцію доїльних апа­ратів про­во­дять шля­хом за­ну­рю­ван­ня їх у дез­роз­чин (або із за­сто­су­ван­ням по­пе­ред­нь­о­го їх­ньо­го споліску­ван­ня, або без ньо­го), а та­кож шля­хом роз­пи­лен­ня на них зне­за­ра­жу­валь­но­го за­со­бу (див. фо­то пра­во­руч). Для обох про­це­дур здебільшо­го ви­ко­ри­с­то­ву­ють пе­ро­оц­то­ву кис­ло­ту, по­за­як цей засіб не містить шкідли­вих для тва­рин та про­дукції ре­чо­вин і швид­ко вби­ває мікроби. Од­нак, як підтвер­ди­ли досліди, кон­цен­т­рація роз­чи­ну має ста­но­ви­ти мінімум 800 ppm, а час об­роб­ки — три­ва­ти не мен­ше 30 с.
Та чи до­три­му­ють цих ви­мог на прак­тиці? І як слід про­во­ди­ти ефек­тив­ну проміжну дезінфекцію доїльних апа­ратів? Це пе­ревіри­ли на базі тва­рин­ниць­ко­го гос­по­дар­ст­ва ви­що­го про­ф­­учи­ли­ща Зост. Під час досліджен­ня ефек­тив­ності проміжної дезінфекції про­во­ди­ли за­ну­рю­ван­ня ста­канів та ана­­лізу­ва­ли кон­цен­т­рацію діючої ре­чо­ви­ни.
У якості дезінфекційно­го за­со­бу ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли Дезінтек Пе­рокс Пуль­вер (Desintec Peroxx Pulver) фірми «Аг­равіс» (Agravis), який до­да­ва­ли до од­но­про­цент­но­го ро­бо­чо­го роз­чи­ну та­ким чи­ном, щоб йо­го кон­цен­т­рація ста­но­ви­ла 1000 ppm.
По­пе­реднє ополіску­ван­ня:
з ним чи без ньо­го?
Доїльні апа­ра­ти після знят­тя їх із ви­мені за­ну­рю­ва­ли у ро­бо­чий роз­чин і пе­ревіря­ли кон­цен­т­рацію пе­ро­оц­то­вої кис­ло­ти за до­по­мо­гою те­с­то­вих стрічок. По за­вер­шенні цик­лу доїння кож­ний на­­ступ­ний доїльний апа­рат за­ну­рю­ва­ли в дез­роз­чин і зно­ву пе­ревіря­ли кон­цен­т­рацію діючої ре­чо­ви­ни. Дослід про­во­ди­ли варіатив­но: із за­­сто­су­ван­ням по­пе­ред­нь­о­го споліску­ван­ня доїльно­го апа­ра­та до за­ну­рен­ня йо­го в зне­за­ра­жу­валь­ний роз­чин і без та­ко­го споліску­ван­ня. Для по­­­пе­ред­нь­о­го сполі­ску­ван­ня мо­лоч­ний шланг від’єдну­ва­ли від апа­ра­та та при­кріплю­ва­ли відповід­ний во­дя­ний шланг. Потім йо­го про­ми­ва­ли до­ти, до­ки з апа­ра­та не ви­хо­ди­ла ли­ше про­зо­ра во­да.
Ре­зуль­тат: без по­пе­ред­нь­о­го сполі­ску­ван­ня апа­ратів во­дою кон­цен­т­рація дез­роз­чи­ну па­да­ла ниж­че по­ро­го­во­го (для до­сяг­нен­ня за­довільної дезінфек­ції) зна­чен­ня — 800 ppm — уже після за­ну­рен­ня в ньо­го двох апа­ратів (див. графік). За по­пе­ред­нь­о­го споліску­ван­ня, на­впа­ки, кон­цен­т­рація діючої ре­чо­ви­ни за­ли­ша­ла­ся на на­леж­но­му рівні навіть до за­ну­рен­ня де­ся­то­го апа­ра­та.

Підво­ди­мо підсум­ки
Кон­цен­т­рація пе­ро­оц­то­вої кис­ло­ти у роз­чині має бу­ти мінімум 800 ppm, аби зни­щи­ти всі мікро­би. Прак­тич­на по­ра­да: оп­ти­маль­но — 1000 ppm за три­ва­лості дії 30–60 с.
По­пе­реднє споліску­ван­ня доїльних апа­ратів во­дою — обов’яз­ко­ве: без ньо­го кон­цен­т­рація діючої ре­чо­ви­ни вже після дезінфекції дру­го­го апа­ра­та стає за­низь­кою для до­сяг­нен­ня якісно­го ан­тимік­роб­­но­го зне­за­ра­жен­ня.
За по­пе­ред­нь­о­го споліску­ван­ня до­­­їль­­них апа­ратів дез­роз­чин потрібно за­­міню­ва­ти після почергового за­ну­рен­ня в ньо­го де­ся­ти доїльних апа­ратів.

Інтерв'ю
Андрій Кожухар, генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн»
Аграрне життя нашої країни, як і будь-яке життя, дуже насичене та наповнене різними подіями. Цей рік виявився драматичним, але в той же час військові події стали каталізатором потужних бізнес-процесів, відкрили надздібності аграрних... Подробнее
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее

1
0